Travanj 19, 2024, 12:17:17 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Ideja za novi ribnjak  (Posjeta: 12350 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #50 u: Veljača 15, 2017, 03:25:28 prijepodne »
Dado, te rupe izmedju komora su pretposfavljam u donjoj zoni, na kojoj visini otprilike si ih stavio? I jos me nesto zanima, posto ti je pumpa u filteru a ne u jezeru, u filter ti se ulijeva povrsinska voda iz jezerca a pumpa opet vraca vodu na povrsinu jezerca, sta je s filtracijom dubinske vode, jer teoretski ovde kroz filter uglavnom kruzi povrsinska voda?
« Zadnja izmjena: Veljača 15, 2017, 03:43:11 prijepodne od Ziggy76 »

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #51 u: Veljača 15, 2017, 07:13:04 prijepodne »
Jel ti gradiš novo jezero ili !? Ovo je vec toliko puta prežvakano da boli glava (procitaj malo topic-e) ništa zlonamjerno!!? Tebi to ne treba ali inače se ugrađuje BD... sorry morao sam :)

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #52 u: Veljača 15, 2017, 09:13:12 prijepodne »
Izvini i ti ali ako si citao topik pazljivo, vidio si da jezero vec postoji, da gradim novo, bilo bi lakse ali bi svakako opet pitao za savjete i prijedloge da jos koji put prezvakamo  ;) .

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #53 u: Veljača 15, 2017, 17:55:57 poslijepodne »
Dado, te rupe izmedju komora su pretposfavljam u donjoj zoni, na kojoj visini otprilike si ih stavio? I jos me nesto zanima, posto ti je pumpa u filteru a ne u jezeru, u filter ti se ulijeva povrsinska voda iz jezerca a pumpa opet vraca vodu na povrsinu jezerca, sta je s filtracijom dubinske vode, jer teoretski ovde kroz filter uglavnom kruzi povrsinska voda?
Izmedju prve i druge su u donjoj zoni(30 cm od dna,zbog mulja),izmedju druge i trece komore su skroz na dnu,izmedju trece i cetvrte su par cm ispod razine vode,pri vrhu,izmedju cetvrte i pete su opet na dnu....
U pravu si,u mom sistemu se filtrira samo povrsinska voda,ja imam jos jedan filter koji filtrira vodu sa dna,i on je sad ugasen...
Mozes napravit i BD kako Sonic kaze....

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #54 u: Veljača 15, 2017, 18:00:23 poslijepodne »
Hvala ti mnogo, koristit ce sve ove informacije, kako meni tako i ostalim forumasima. Malo sam zakasnio za Botton Dry u jezercu, sve mi je vec formirano, neznam kud bi cijevi sproveo za odvod mulja kad mi je sve uokvireno betonom. I za filter moram da vidim da li da pravim nadzemni ili ukopani, ali sve mi se cini da nemam mjesta za ukopvanje i da ce biti nadzemni.

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #55 u: Veljača 15, 2017, 19:41:48 poslijepodne »
Nema na cemu,tako su i meni drugi pomagali kad sam kretao...
Ovo sto ti je Sonic napisao bilo je dobronamjerno,vec je puno puta odradjena ta tema,znam da si prosao sve teme ali ono sto te nije zanimalo nije ostalo u glavi,tako je bilo kod mene barem.Kuzim i ove starije clanove foruma,pisali su o tome vec x puta i neda im se vise ponavljat non stop isto,vjerojatno cu i ja tako kroz neko vrijeme...

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #56 u: Veljača 15, 2017, 19:54:11 poslijepodne »
Istina, procitao sam sve teme, ali tesko je sve zapamtiti, pogotovo sto ima razlicitih konstruktivnih rjesenja filtracije, ajmo reci da je svaki filter poseban drugaciji, i sve to covjeku stvori zbrku u glavi, pogoto laiku kao meni koji se time nikad nije bavio, pa zelim da izbjegnem greske koje bi se mogle posle pojaviti a nemognem ih rijesti. I ovako me neznanje do sada finansijski skupo kostalo, sigurno sam mogao trecinu ulozenog novca ustedjeti, ali boze moj, svaka skola se placa.

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #57 u: Veljača 15, 2017, 20:01:56 poslijepodne »
Zato pitaj gledaj proučavaj, nemoj odmah u izradu jer kad se kuha u glavi dođeš do drugi ideja  i vidiš da si pogriješio tj da bi to bilo krivo.. ali uvijek smo tu da pomognemo a i da prođeš jeftinije...

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #58 u: Veljača 15, 2017, 20:06:08 poslijepodne »
Pa to upravo i radim, zato forum i postoji. Nisam ni ja jezerce poceo praviti bas kao totalni laik, nabavilo se nekih knjiga, gledalo se po youtube i sl, istrazivalo, ali uvek ima nepredvidjenih stvari koje se posle jave, svaki projekat je specifican i svakom se posebno treba pristupiti.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #59 u: Veljača 15, 2017, 21:01:58 poslijepodne »
 8)

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #60 u: Veljača 19, 2017, 20:33:41 poslijepodne »
Evo radio sam neke prepravke, pa da cujemo misljenja ostalih. Ulaz vode kroz UVC u taloznik, zatim prolaz kroz cetke, onda prolaz kroz 4 spuzve, zatim komora s biokuglicama, i na kraju izlaz iz filtera. Obratite paznju na visinu pregrada izmedju komora i kapacitet komora. Da li bi trebalo tu jos sta korigovati, promjeniti, povecati, smanjiti, bilo sta?


Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #61 u: Veljača 19, 2017, 20:50:43 poslijepodne »
A za dimenzije jezera koje si napisao ja mislim da je to premalo!? A jel to betonirano ili .., a pregrade jel ćeš ih raditi ili sve direkt !?
« Zadnja izmjena: Veljača 19, 2017, 20:54:24 poslijepodne od Sonic »

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #62 u: Veljača 19, 2017, 22:11:20 poslijepodne »
jezerce je maximum 2000L a pumpa predvidjena  za filtraciju je 2500L/h

ja mislim da je ovaj fitler taman za tu veličinu .. još kad pogledate da se radi o pumpi 2500 l/h  koja staji na dnu jezera i mora da diže negdje gore do filtera znaci protok će biti još manji  i samim time  trebat će vremena da se ovaj filter začepi   

to je samo moje skromno mišljenje  :D
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #63 u: Veljača 20, 2017, 04:58:26 prijepodne »
A za dimenzije jezera koje si napisao ja mislim da je to premalo!? A jel to betonirano ili .., a pregrade jel ćeš ih raditi ili sve direkt !?

Pa kazu da bi filter trebao biti 10% kapaciteta jezera. Moje jezerce je nekih 2000L a plasticna kutija koju sam planirao za izradu filtera je 250L, s tim da nece biti napunjena do vrha, recimo da ce biti kapacitrleta 200L. Ovo pitanje za pregrade nisam najbolje razumjeo?

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #64 u: Veljača 20, 2017, 06:28:19 prijepodne »
A zaboravi moj post, ja sam mislio da ga je dado pisao za svoj veliko jezero pa sam to napisao.. sorry !!

Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #65 u: Veljača 20, 2017, 07:53:11 prijepodne »
Ideja za novi ribnjak .....
Evo par slikica, možda dobiješ kakvu ideju  :D :D :D


Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #66 u: Veljača 20, 2017, 07:56:58 prijepodne »
E a od cega se inace sastoji taj filter za plivaci dio, njega nisi nikad slikao ..jer mora biti nesto posebno u njemu ili !?

Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #67 u: Veljača 20, 2017, 08:04:54 prijepodne »
3 godine rada .... 8500 sati rada.... puno volje i ljubavi ...

Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #68 u: Veljača 20, 2017, 08:09:00 prijepodne »
Ukupna dužina cca 22m
Ukupna širina  cca 15 m
Plivajući dio 6x15 m
Dubina 2,20 m

"Filter" 3 komore 1x1,2x1 m

Kod plivajućih ribnjaka APSOLUTNO ne vrijede pravila kao za KOI ribnjak, sve je jednostavnije, samo treba nakrkati bilja ....

Offline tblake

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Dob: 50 Lokacija: Lipovljani
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #69 u: Veljača 20, 2017, 08:12:40 prijepodne »
E a od cega se inace sastoji taj filter za plivaci dio, njega nisi nikad slikao ..jer mora biti nesto posebno u njemu ili !?

Da, sad sam primijetio da ga nigdje nemam na slikama .... toliko je jednostavan i nezanimljiv da ga nisam niti slikao ...


Za sve koji bi htjeli plivajući ribnjak bez riba ( ili samo sa par njih - dobro dođu) htio bih preporučiti da se informirate na
https://gb.bio.top/

Imaju hrpu informacija, videa, objašnjenja ...

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #70 u: Veljača 20, 2017, 11:42:19 prijepodne »
Kolega tblake,zbog ovog tvog mora sam i krenuo sa planiranjem mog ribnjaka,to mi je bila inspiracija.Tvoju temu sam procitao 3 puta od pocetka do kraja i dat cu si tu slobodu da te kontaktiram kad pocnem sa realizacijom mog malog raja....
Ziggy,po mom misljenju taj filter bi trebao bit ok!
Jedino ulaz u komoru sa helixima ti mora bit sa gornje strane a izlaz pri dnu,tako su meni rekli.zasto?Ne znam,to ce ti rec netko iskusniji....
« Zadnja izmjena: Veljača 20, 2017, 11:46:31 prijepodne od DADOUMAG »

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #71 u: Veljača 20, 2017, 12:11:57 poslijepodne »
Hmm, jedino logicko razmiljanje da preliv vode u komoru s helixima bude s gornje strane, a izlaz s donje je da bi se mozda biokuglice bolje buckale u vodi bez upotrebe vazdusne pumpe, kao neki kruzni tok, nevidim neki drugi valjan razlog. Sta ostale kolege s foruma kazu, sta bi oni promjenili na ovom filteru pa da ga doradjujem, posluzit ce taj projekat buducim generacijama,hahahaha. Usput da zahvalim kolegi Melek na asistiranju i pomoci oko ovog filter projekta.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #72 u: Veljača 20, 2017, 18:04:03 poslijepodne »
Ako je komora sa bio kuglicama statična (bez zračne pumpe) onda je svejedno gdje voda ulazi/izlazi ali ako je zamišljeno da se bio kuglice miču odnosno da ih pokreće zrak onda ulaz vode mora biti sa gornje strane  a izlaz dolje . Stvar je vrlo jednostavna , zrak tjera vodu gore i na taj način se voda duže zadržava u tom prostoru ako je izlaz gore onda zrak pomaže da potjera vodu brže van .

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #73 u: Veljača 20, 2017, 18:30:22 poslijepodne »
Nije mi bas najasnije ali nema veze, meni je bitno da filter funkcionise i gledam da nadjem najbolje rijesenje. Iskreno volio bi bez vazdusne pumpe ako je moguce, a ako nije, onda je moram staviti. Nije mi bas jasna uloga te vazduzne pumpe u komori s biokuglicama, zar se nece one same od sebe buckati zbog protoka vode od komore sa spuzvama ka izlazu iz filtera? Da li je uopste bitno buckanje bio kuglica, ja koliko kapiram na njih se lijepe te dobre bakterije i to je to?

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Ideja za novi ribnjak
« Odgovori #74 u: Veljača 20, 2017, 19:23:05 poslijepodne »
Sam protok vode će vrlo malo pokretati bio kuglice , možeš i tako složiti ali bi ti ja preporučio da staviš pumpu za zrak i to jaču . Ja u svojoj bačvi od 180 L sa bio kuglicama upuhujem oko 2500 L/h zraka , zašto? Bio kuglice (Hel-x) su napravljene sa velikom površinom na koju se naseljuju "dobre" bakterije , te dobre bakterije imaju određen životni vijek i kada odumru više nam ne pomažu u filtraciji , da bi konstantno imali mjesta za nove žive bakterije moramo se riješiti mrtvih a to postižemo sa kretanjem bio kuglica , kad kažem kretanjem mislim na veliko kretanje i udaranje jednih i druge kako bi mrtve bakterije otpale i napravile mjesto novima . Zato je kvalitetnije imati komoru sa bio kuglicama koje pokreće pumpa za zrak i zato je bolje da voda ulazi odzgora a zrak je dodatno udara u kontra smijer . Ovako ti je kod mene , Pumpa Oase 4800 L/h od toga u bio kuglice ide nekih 2500 L/h , bačva 180 L i 40 L bio kuglica (još moram ubaciti malo kuglica)