Travanj 20, 2024, 04:37:25 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Uzgoj enhitreja pomoć  (Posjeta: 5478 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Uzgoj enhitreja pomoć
« u: Veljača 10, 2014, 17:38:14 poslijepodne »
Bok, zanimaju  me vaša iskustva s uzgojem enhitreja. Naime, narućio sam enhitreje koje su došle fino zapakirane i žive.
Početnu kulturu sam raspodijelio na dva dijela, u plastične posude sam stavio zemlju florafin te namoćio zemlju sa špricom (novom i opranom). Nakon toga sam stavio kulture u te posude zajedno sa zemljom u kojima su stigle. Kao hranu sam stavio mačju hranu u briketima namoćenu par sati.

Problem je u tome sto se crvi uopće ne miču, jedino kad ih dotaknem ili pošpricam s vodom ( fina maglica). Hranu nisu ni takli, drugi dan sam izvadio staru hranu i stavio novu jer se ova spljesnivila.

Znači zanimaju me vasa iskustva i savjeti ukoliko imate enhitreje- koja zemlja, kako ste ju pripremili, što im dajete za hranu, na kojoj temperaturi ih držite, da li ih pokrivate s staklom ili ne itd. Svaki savjet i kritika su dobrodošli. Super bi bila i slika vašeg uzgoja.

Offline draz

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 437
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Velika Gorica/Mičevec (Novi Zagreb/Dugave)
Odg: Uzgoj enhitreja pomoć
« Odgovori #1 u: Veljača 10, 2014, 18:35:05 poslijepodne »
Prvo, baci tu zemlju i kupi u Bauhausu najobičniju i najjeftiniju zemlju za gliste (glistenjak 25lit-39kn) pH neutralnu. Drugo, kupi u Pet centru najobičniju i najjeftiniju hranu za mačke (onu njihovu crvenu, plavu ili žutu...ili tako nekako 2kg-18kn). Obavezno mora biti vlažna, a ne mokra i staklo je obavezno s tim da u rubovima tegle za cvijeće mora biti lufta. Brikete močiš sat vremena dok ne popiju svu vodu i lagano utisneš u zemlju. I najviše što trebaš je strpljenje
Bolje švert u ruci nego diskus na grani

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: Uzgoj enhitreja pomoć
« Odgovori #2 u: Veljača 10, 2014, 18:46:13 poslijepodne »
ok, idem u bauhaus kupiti zemlju, mačka se nebu ljutila ak joj maznem malo hrane (nije se ni pes ljutil na Gibsona kad je prestajal pušit). Napravit ću po uputama , nadam se da još nisu sve uginule...

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Uzgoj enhitreja pomoć
« Odgovori #3 u: Veljača 12, 2014, 21:11:30 poslijepodne »
Zanima me dali sa ovim otvorenim tipovima imate problema sa nekim musicama i bijelim bubicam?
meni su se ta stvorenja naselila bila u kulturi pa sam morao ocistiti sve i ponovo startati kulture

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Uzgoj enhitreja pomoć
« Odgovori #4 u: Veljača 12, 2014, 21:19:55 poslijepodne »
Zanima me dali sa ovim otvorenim tipovima imate problema sa nekim musicama i bijelim bubicam?
meni su se ta stvorenja naselila bila u kulturi pa sam morao ocistiti sve i ponovo startati kulture

to i mene zanima.
Meni su te neke bube uništile i enhitreje i grindale...

Offline thorus

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Uzgoj enhitreja pomoć
« Odgovori #5 u: Veljača 24, 2014, 11:46:24 prijepodne »
I ja imam probleme sa bijelim bubicama ali samo u jednoj kutiji.
I tamo puno slabije rastu enhitreje.
U drugoj kutiji imam kulturu za svaki drugi dan hranjenje za dva akvarija, i tamo nema bubica. Ipak ta kultura je stvara dvije godine!
Možete probati što sam vidio na PMFu na Biološkom odsjeku da uzgajaju na vlažnoj tucanoj cigli.
Tehničar koji tamo radi tvrdi da se bubice normalno i uvijek stvaraju, ali sa ciglom ne!

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Uzgoj enhitreja pomoć
« Odgovori #6 u: Veljača 24, 2014, 12:06:43 poslijepodne »
ja sam u jednu posudu stavio zemlju za cvijeće..... u drugu posudu sam stavio zemlju iz zemlje ...  :D :D ... zagrabio lopatom u vrtu ...  :D

nema razlike što se tiče napredovanja ni u jednoj ni u drugoj zemlji ...  :up:

primjetio sam da puno više vole kad stoje na hladnom nego na toplom .. pa ih džim na hladnom .... (pametno zar ne  :D :D )

druga stvar ... kad su na hladnom, nit se ne vide, full su svi zakopani negdje pod zemljom ... a onda sam skužio strašno dobru stvar ... ustvari jeeeeebeno dobru stvar ...  :D :D

prije nego idem nahraniti ribe, jednostavno posudu stavim na toplu lampu od akvarija i u roku 10-15 minuta imam nahvatane crve na poklopcu posude .... potpuno čiste od zemlje i ostalih sranja ... i samo ih pokupim prstom i stavim u vodu ....

posudu onda opet stavim na hladno i crvi se povuku pod zemlju i to je to ...

meni funkcionira odlično ...

i da... zemlja mora biti stalno vlažna, ali ne da pliva u vodi .... i moraju imati zraka naravno .... pa sam na poklopcu posude izbušio nekoliko rupica i to je to
uvijek dostupan na [email protected]

Offline brukva

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 140
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb , Markuševec
Odg: Uzgoj enhitreja pomoć
« Odgovori #7 u: Veljača 24, 2014, 12:53:45 poslijepodne »
 Super Strasilo hvala na odgovoru. Koliko sam skuzio crva ima i sad su puno vise pokretniji nego prije, valjda im je trebalo vremena. Kad se namnoze cu probat ovo s toplinom- u podrumu gdje ih drzim je oko 17-18C .  :klap:

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Uzgoj enhitreja pomoć
« Odgovori #8 u: Veljača 28, 2014, 14:59:25 poslijepodne »
Strašilo ova fora s toplo-hladno je zakon  :up:

glupo pitanje... ali na tucanu ciglu misle na drobljenu ciglu? Ono, uzmeš ciglu i čekić i udri na male komadiće? glupo pitanje, znam...

Offline draz

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 437
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Velika Gorica/Mičevec (Novi Zagreb/Dugave)
Odg: Uzgoj enhitreja pomoć
« Odgovori #9 u: Veljača 28, 2014, 19:32:28 poslijepodne »
Možete ih još hraniti i sa kefirom i kruhom. Polude na to i potiče ih na razmnožavanje
Bolje švert u ruci nego diskus na grani

Offline noktopus

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
  • Spol: Muški   Lokacija: Slovenija
    • www.aquareja.si
Odg: Uzgoj enhitreja pomoć
« Odgovori #10 u: Ožujak 01, 2014, 08:31:41 prijepodne »
Zanima me dali sa ovim otvorenim tipovima imate problema sa nekim musicama i bijelim bubicam?
meni su se ta stvorenja naselila bila u kulturi pa sam morao ocistiti sve i ponovo startati kulture

Rješenje za te bele bubice i mušice, je sasvim jednostavan. Kulturo u kojoj se pojavljujuju te bele bubice, izpostavite otvoreno  na sunce, dosta je za koja dva do tri sata.
Te buve su pršice, koje se prije ili kasnije uvale u svaku kulturu, sunce jim smeta i one na suncu same izlaze iz kulture tražit povoljnije mjesto za njih, zato je priporučljivo, da to radite na otvorenom, jer inače....

A o uzgoju enhitreja je dosta priručnih nasvjeta, napisanih i na mojoj stranici   uzgoj enhitreja , gde nadžete i jednostavan recept za pripremu hrane za enhitreje, jednom na dva mjeseca pripremim mešovitu hranu, koju stavim u vrečice i zamrznem,jer ovako je svakodnevno hranjenje sasvim jednostavno.

Ali enhitreji su zakon, naročito kot uzgoja različitih coridorasa i ramirezija, jednostavno neznam kako bih spremio ramirezije na drst ako jih nebih hranio enhitrejima.



« Zadnja izmjena: Ožujak 01, 2014, 08:34:43 prijepodne od noktopus »