Travanj 25, 2024, 16:25:42 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: novi kvart-novi start  (Posjeta: 1800 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Crni Zub

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: New ZGB
novi kvart-novi start
« u: Veljača 25, 2017, 20:31:19 poslijepodne »
Pozdrav svima!

nisam novi ovdje na forumu, niti u akvaristici ali ipak ovde postavljam temu jer imam nekoliko pitanja oko kojih se dvoumim pa mi je svaki savjet, iskustvo i mišljenje cijenjevih forumaša dobrodošao  :up:
U zadnjih pol godine malo sam zapustio akvarij jer sam u seljenju u novi stan i još nekim aktivnostima a već neko vrijeme čekam da promijenim postav i neke stvari oko akvarija pa je preseljenje u novi stan idealna prilika.
Trenutno imam cca 63l (60x30x35) sa 3 red cherry barba, jednim otićem(bio je još jedan veći ali taj je uginuo nakon god i pol, ovaj je bio mali jako a sada polako raste), 12-ak malih borarasa, kozicama i helenama. bilo je perioda kad sam imao više bilja, trenutno imam 3 anubiasa koji su se primili za panj(uzeo ih od kolege Fixfoxa prije par god), nešto sitno bacope caroliniane,plutajućeg ceratophylluma i leće dosta, mahovine (java moss) po kamenju i po drugom panju. Filter mi je Eheim Biopower 160, star cca 3god, radi bez problema.Grijač Jeger ali slabo sam ga stavljao u akv. Jer mi je u sobi uvijek toplo. Rasvjeta je stolna lampa sa štednom žaruljom mislim 23W, 6000 K. Ormarić sam kupio jeftino preko njuškala kao novi Juwel bukva 81x36x76.
Nekada je bilo i više drugog bilja pa sam gnojio ali sam prestao ta da zadnjih 7-8mj ništa ne gnojim, tu i tamo stavim cattapu, suhi orah ili hrasta. Da pokucam u drvo nikad nisam imao problema s ribama, nikakvih zaraza i pomora, malo ponekad napada algi ali ništa značajno i dugotrajno.
E sad, htio bih promijeniti nešto i imam dvije varijante oko kojih se dvoumim.
Prva opcija mi je da ostavim ovaj akvarij, stavio bih novog drva unutra(danas sam u maksimiru nabrao par kila super drva, suhog korijenja od bukve i hrasta, kojeg ću obraditi kroz iduće tjedne), stavio bih AquaBasis samo na par mjesta gdje bih stavio valniseriu giganteu (vjerojatno u kuteve), na nekim mjestima bih ostavio malo krupniji šljunak crni, a na nekim djelovima bih stavio sitni bež pjesak, možda koji skup većega plavozelenog kamenja iz samoborskih potoka koje sam nakupio kroz godine. Prebacio bih postojeće bilje, dodao kojeg anubiasa za novo drvlje, ostavio ove sadašnje ribe i uzeo nekoliko corydorasa, još ne znam kojih.U tom slučaju bih možda uzeo Eheim vanjski filter Aquacompact 60, jer mi ovaj unutarnji zauzima dosta mjesta, a za ovaj piše da je za akvarije do 60l, što znači da bi za moj bio na gornjoj granici kapaciteta(s tim da ja nemam nikada do vrha pun akvarij, bar 5cm ispod razine) pa me zanima jel bi za ovakav akvarij on bio ok (ovi skuplji vanjski mi nisu opcija zasada)?
Druga varijanta je da uzmem novi akvarij od 96l (80x3040), vjerujem da bi mi ormarić izdržao iako bi u širinu staklo došlo do rubova ormarića. Onda bi vjerojatno stavio i nešto jaču lampu, ostavio ovaj Eheim biopower filter.
Namjera mi je da akvarij bude low u svim pogledima, ne bih gnojio previše, svjetlost minimalna potrebna.
Eto tak nešto kontempliram i neodlučan sam pa dajte neki savjet da lakše odaberem! 8)

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: novi kvart-novi start
« Odgovori #1 u: Veljača 25, 2017, 23:58:57 poslijepodne »
ako možeš odi na veći

Offline Crni Zub

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: New ZGB
Odg: novi kvart-novi start
« Odgovori #2 u: Veljača 26, 2017, 12:06:17 poslijepodne »
ako možeš odi na veći

I mene vuče ta opcija, posebno jer sam pronašao jedan odličan veći komad drva...

Offline Crni Zub

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: New ZGB
Odg: novi kvart-novi start
« Odgovori #3 u: Veljača 28, 2017, 20:48:00 poslijepodne »
Gdje bi bilo za nabaviti trenutno nekog tamnog-crnog pijeska, max 2mm granulacije (cory friendly), a da nisu ovi skupi JBL i slični?
Čitao sam da je prije par godina bilo u Bauhausu, bio sam danas u Pevecu i nema ništa osim onoga kao za pješčanike..
nemam auto pa da ne idem uokolo po tim dućanima uzalud, ako netko zna?

Offline Crni Zub

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: New ZGB
Odg: novi kvart-novi start
« Odgovori #4 u: Ožujak 17, 2017, 15:20:06 poslijepodne »
Nabavljen Pat Mini, ciklira se u zacikliranom akvariju sa drugim filterom.
Suzio sam izbor stakla na wave 34l sa zaobljenim staklom iz jednog dijela(s prednje strane) i kocku 35x35x35.
Dolje će biti sitni pijesak, moram samo odlučiti za boju, dal više prema smeđoj nijansi ili crvenkastoj, svakako tamno.
Lampa će biti stolna, vjerojatno štedna sa nekom slabom jačinom.
Grijač Jeger 50W.
To je to za sada, čekam da se zaciklira filter i transport stola za akvarij  :clown:

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: novi kvart-novi start
« Odgovori #5 u: Ožujak 17, 2017, 20:09:35 poslijepodne »
ode ti na manje.....


Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: novi kvart-novi start
« Odgovori #6 u: Ožujak 17, 2017, 20:46:05 poslijepodne »
Ja imam takav akvarij. Kostao me je milione, da ti pravo kazem. Nije da sam bas pretjerano zadovoljan, al nema vecih problema sem koje alge tu i tamo...

Sent from my Huawei G8


Offline Crni Zub

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: New ZGB
Odg: novi kvart-novi start
« Odgovori #7 u: Ožujak 18, 2017, 00:04:22 prijepodne »
Već par godina me stalno vuče tako manji akvarij, low tech i neka blackwater verzija..
Ormar mi je za do 120l, pa ima vremena za više, kad mi dođe da to slažem.

Offline Crni Zub

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: New ZGB
Odg: novi kvart-novi start
« Odgovori #8 u: Ožujak 26, 2017, 21:33:21 poslijepodne »
Ipak odoh ja na veći  8)
Ponudio mi je prijatelj akvarij 80l i ormarić rađen za njega, jer njemu taj više ne treba tako da sam odlučio iskoristiti ponudu i složiti ću neki blackwater u njemu.
nabavio sam još tankih grančica od breze s vikse, uzeo u aquashopu jedan kul korijen, skupio nešto sitnog kamenja po Samoborskim potocima, zelenog škriljavca i nekog crvenkastog, idući vikend je punjenje..Oko 48l će doći iz drugog akvarija a ostatak ide pipovača odstajala 4-5 dana.
nabavio sam sitnog pijeska pa ću neke cory-e ubaciti, svoje borarase, kozice, otića i to je vjerojatno to. 

Offline Crni Zub

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: New ZGB
Odg: novi kvart-novi start
« Odgovori #9 u: Ožujak 28, 2017, 12:06:10 poslijepodne »
Ideja je slijedeća: u 80L bi stavio 10-15 borarasa, 6-8 salt'n'pepper corya ili pygym corya(možda i mješano 5+5 ili sličan neki omjer), i razmišljam da stavim eventualno 2-3 Colise chune, samo nisam siguran bi li to bilo previše riba. Tu je i jedan mali polu-otić.
Uglavnom, približava se vikend i slaganje  8)

Offline Crni Zub

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: New ZGB
Odg: novi kvart-novi start
« Odgovori #10 u: Ožujak 30, 2017, 22:41:49 poslijepodne »
Kolio je održiva kombinacija 10 boraras uroptalmoides+4-6 cory habrosus+5 barbus pentazona?