Svibanj 09, 2024, 17:48:58 poslijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: dolazi trigon 190  (Posjeta: 11150 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
dolazi trigon 190
« u: Siječanj 27, 2016, 14:17:24 poslijepodne »
pozdrav svima,
nakon par tjedana potrage naletio je akvarij (polovan). Isprva nisam ni mislio na taj oblik ali sama pozicija je nametnula da je to ono što bi pasalo "ko budali šamar". Litraža je recimo zadovoljavajuća :), sutra ga pakiraju i šalju (držim fige da će doći u komadu). Nisam ga vidio uživo (dijeli nas jako puno km), ali kako vjerujem da ima dobrih ljudi vjerujem da je u stanju kakvom su mi ga i opisali riječima i slikom.
Dakle to je relativno rješeno (ako dođe u komadu).
Sad pomalo treba prilagodit neke stvari u - na i oko akvarija, nabavit zemlju biljke itd. kako to već ide. Planirao sam da bude u pogonu do kraja godine, ali eto akvarij je kupljen puno brže od očekivanog, tako da do kraja ovog ljeta bi trebao sve smisliti i upogoniti.
idem na neki biotop južne amerike odnosno što bliže njemu biljkama i ribicama ( gupi, neonke obavezno a druge vrste moram još malo istražiti.
Svaki savjet , kritika ili što već je i više no dobro došla

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #1 u: Siječanj 29, 2016, 11:27:39 prijepodne »
Dakle akvarij je došao i to u jednom komadu. Uglavnom treba ga sredit, znači očistiti (zelen je od algi i dosta kamenca ima po lampama i poklopcu ugl. zanemaren akvarij).
Stalak ću modificirat u ormarić jer mi ne odgovara kakav je sad.
e sad pitanja
1. poslane su mi i neke biljčice, a akvarij neće baš tako skoro u pogon pa me interesira kako ih spasiti/sačuvati a da je što jednostavnije, i interesira me koja je to biljka
2. Filter je  juwel-ov sa vjerovatno svim materijalom unutra te poslan zapakiran mokar u vrećice pa me interesira kako ga "uskladištiti" do pokretanja akvarija ili je najbolje ga oprati i osušiti
3. grijač je neki no name 200w i pretpostavljam da je to dosta
zasad toliko

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #2 u: Siječanj 29, 2016, 11:56:18 prijepodne »
problem sa uploadom...

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #3 u: Siječanj 29, 2016, 14:25:33 poslijepodne »

Filtermaterijal je mrtav.  Operi ga i osuši do pokretanja tanka.
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #4 u: Siječanj 29, 2016, 20:03:00 poslijepodne »
Ima li potrebe za mjenjanjem kojeg dijela ili je sve iskoristivo. Čini mi se nda sam negdje pročitao da se crni miče a stavlja se nešto drugo a taj dio sam zaboravio koji je

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #5 u: Veljača 01, 2016, 10:13:44 prijepodne »
Dakle akvarij je "picnut" tj.  osrugan od algi, blata i kamenca ( prva slika je samo mali primjer lošeg stanja akvarija). Tek nakon pranja sam dobio uvid u stvarno stanje akvarija koji ima par crtica po staklu učinjenih vjerovato magnetom za čišćenje. Ugl ja zadovoljan.
Zanima me kad se filter lijepi dali se samo radi po uputama ili postoji neka druga opcija proizašla iz iskustva?

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #6 u: Veljača 04, 2016, 23:48:58 poslijepodne »
nitko ništa....
Čini mi se da se nekada puno više tipkalo na ovom forumu... :(

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #7 u: Veljača 05, 2016, 01:06:49 prijepodne »
Malo se tipka ali puno ljudi prati. Samo tipkaj i objavljuj novosti, ima nas koji sute i prate dosta.

Viktor via mobile


Offline Bradonja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 102
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb-Sesvete
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #8 u: Veljača 05, 2016, 11:15:41 prijepodne »
Malo se tipka ali puno ljudi prati. Samo tipkaj i objavljuj novosti, ima nas koji sute i prate dosta.

Viktor via mobile

Bas tako, upravo kako je Viktori rekao, samo ti objavljuj novosti, pratimo mi. Zasad sve ide u dobrom smjeru pa nitko nema kaj komentirati. ;)
Jesi ga napunio vodom da vidis ako di pusta i kaj si planirao drzati u njemu? :)

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #9 u: Veljača 05, 2016, 12:48:59 poslijepodne »
Nisam još ga napunio. Radim na stalku tj pretvaram ga u ormarić. Otpilio sam šipke i neke glupe nosače koji bi trebali služiti da se stalak pričvrsti za zid. Po meni nepotrebno jer kad legne cca 300 kg di će akvarij da ode ? pregledao sam spojeve na oko je sve u odličnom stanju, tako da sam se odlučio prvo riješit stalak i onda kad postane ormarić probat ga opremit elektronikom itd.

Unutra bi išli guppy, neonke, pande ... ugl početnički
biljke... eh sad planiram travicu/ nisko  ''cuba'' i Echinodorus tenellus uglavnom i u pozadini neko visoko nezahtjevno bilje tipa valisnerije ili tome slično
Uglavnom želio bi ostati na unutarnjem filteru...  pa nisam siguran hoće  li ovaj biti dostatan

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #10 u: Veljača 05, 2016, 18:09:30 poslijepodne »
nitko ništa....
Čini mi se da se nekada puno više tipkalo na ovom forumu... :(

Kolega prati se , ali kako sam ja doma u ribnjacima nemam ti kaj pametno za reći ali svakako se prati  :up:

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #11 u: Veljača 09, 2016, 17:51:22 poslijepodne »
Pozdrav,

 Sto se tice cube kao 'tepiha',trebat ce ti dosta svjetla i CO2 za tako nesto + naravno gnojiva. Tako da ako nemas dosta svjetla,bolje ne bacati novce. Slicno je sa tenelusom. Valisnerija raste kao korov i sa njom nebi trebao imati problema.

Filter materijal operi i sacuvaj,bakterije u njemu su mrtve i trebat ce vremena da se ponovo nasele jednom kad se akvarij pokrene. Takoder unutarnji filteri su po mnogima preslabi, ali ja nisam mijenjao takoder originalni Juwelov filter od 1000lph za 400l akvarij (sto je inace jako malo) pa nemam problema. Biljcice upijaju nitrate i ostala govna,dok je filter kao takav samo mjesto za bakterije i mehanicku filtraciju.

Ova crna spuzva je vjerojatno spuzva sa aktivnim ugljenom ako se ne varam,i ona kao takva sluzi upijanju svakakvih spojeva iz vode. Po meni je nepotrebna u biljnom akvariju,ponavljam biljke obavljaju taj posao.

Evo nadam se da sam pomogao oko nekih pitanja,pa javi ako sto jos treba. :)

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #12 u: Veljača 10, 2016, 11:21:38 prijepodne »
s obzirom da je unutra klasične juwelove lampe high lite daj od 28w, pretpostavljam da se to smatra slabim svjetlom? Co2 imam u planu tako da taj dio nije upitan( pitanje je samo koja verzija i kad).
Čak razmišljam da napravim prvi tkz."privremeni setup" koji bi sadržavao neko nezahjevno bilje, panjeve i neko kamenje uglavnom  nek se to mućka po akvariju, a u međuvremenu raditi na ovome što mi se roji po glavi....
uglavnom neki viski "korov" a umjesto cube
http://www.akvarij.net/index.php/slatkovodna-akvaristika-othermenu-43/biljke-othermenu-45/384-sagittaria-subulata

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #13 u: Veljača 10, 2016, 12:16:54 poslijepodne »
da, 2x28W ti je slabo. Trigon zbog svojeg blesavog oblika je jako ogranicen akvarij zapravo. Lampe su tu gdje jesu, ne mogu biti duze (i jace), slabo osvjetljavaju zadnji dio akvarija. Uvijek postojni opcija kemijanja ali ne znam koliko si sklon/vican tako necemu. Ja sam nekada davno imao kutni akvarij sa 4 lampe rezlicitih duzina  :D

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #14 u: Veljača 10, 2016, 21:38:01 poslijepodne »
Ma nije problem kemijanje čak u neku ruku poželjno....
Čini mi se da bi LED i to cw bio idealan  za tako nešto samo treba naći da večina parametara odgovara a prvenstveno cijena. Zato i kažem prvo jedan jednostavniji setup, pa onda polako pripreme za drugi gdje bi cuba imala glavnu riječ. Uglavom meni se nigdje ne žuri ima vremena za sve

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #15 u: Veljača 10, 2016, 21:39:58 poslijepodne »
Eh da ima novi update
Stalak otišao na doradu kod varioca
Ugl kad se vrati budem slikao pa pojasnio ideju...

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #16 u: Veljača 13, 2016, 00:45:04 prijepodne »
vratio se stalak ....
dakle ono što sam zamislio je ova nazovi kutija koja služi kao prolaz-distancijer za kablove i cijevi od akva do ormarića, a da pritom sve to se slučajno ne pritisne uza zid.
Sad ide dalje kombinacija iverice i lesonita te naravno farbanje stalka.
Još nisam siguran sa strujom tj. planirao sam kutija s osiguračima - šuko utičnice i naravno timeri. ili da jednostavno skratim odmah na šuko i gas

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #17 u: Veljača 13, 2016, 10:11:17 prijepodne »
Evo moje mišljenje sa stručne strane oko osigurača za akvarij . Ako se ti osigurači stavljaju zbog dodatne zaštite za svako trošilo koje se nalazi u i oko akvarija  to nema smisla jer takav osigurač postoji u kućnom ormariću sa osiguračima . To bi imalo smisla da imaš poseban vod (kabel/žicu) od glavnog ormarića do akvarija , u većini slučajeva se struja uzima iz najbliže utičnice u prostoriji . Ako pak sa druge strane ti osigurači služe kao prekidači za pojedina trošila u i oko akvarija onda svakako preporučam jer će ti biti jeftinije od klasičnog prekidača i zauzeti će puno manje mjesta . U tom slučaju moraš imati utičnice svaku za sebe da bi ju mogao paliti i gasiti sa osiguračem , to će ti biti skuplja opcija i zauzeti će više mjesta od klasičnog produžnog kabla .

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #18 u: Veljača 16, 2016, 21:26:39 poslijepodne »
Evo moje mišljenje sa stručne strane oko osigurača za akvarij . Ako se ti osigurači stavljaju zbog dodatne zaštite za svako trošilo koje se nalazi u i oko akvarija  to nema smisla jer takav osigurač postoji u kućnom ormariću sa osiguračima . To bi imalo smisla da imaš poseban vod (kabel/žicu) od glavnog ormarića do akvarija , u većini slučajeva se struja uzima iz najbliže utičnice u prostoriji . Ako pak sa druge strane ti osigurači služe kao prekidači za pojedina trošila u i oko akvarija onda svakako preporučam jer će ti biti jeftinije od klasičnog prekidača i zauzeti će puno manje mjesta . U tom slučaju moraš imati utičnice svaku za sebe da bi ju mogao paliti i gasiti sa osiguračem , to će ti biti skuplja opcija i zauzeti će više mjesta od klasičnog produžnog kabla .

Nisam siguran, moram još provjeriti ali mislim da mi je pelet peć na istom vodu/osiguraču kao i utičnica koja je predviđena za akvarij. Stoga sam mislio staviti jedan osigurač u ormarić čisto sigurnosti radi ako nešto prdne u akvariju i napravi sranje da mi ne izbacuje i pelet peć. Vidjet ću sutra ako stignem

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #19 u: Veljača 18, 2016, 00:40:21 prijepodne »
Dakle utičnica namjenjena akvariju dijeli osigurač sa još jednom utičnicom koja se koristi povremeno za usisavač tako da ću te poslušati. Ugl. kako će ormarić prekriti dotičnu utičnicu, istu ću preseliti u sami ormarić, a kako mi je ostalo od uređenja stana utičnica a mislim da ima i koji prekidač smislit ću neku kutiju i sve to poslagat... nekako

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #20 u: Prosinac 16, 2016, 14:07:44 poslijepodne »
eto mene opet....
Radovi su opet malo u pokretu tj. uspio sam zagurati akvarij prije borića   :D
zemlja isprana i sušena duuuugo ( ostavio je na kiši i suncu cca 3 mjeseca )
našao sam panj u garaži koji mi se dopao još ga mislim malo prokuhati i natopiti ipak "suh je ko barut" , nekih 20 tak godina stoji okačen na zidu.
Još malo tražim izgled podloge ali mislim da je ovo neka polu finalna verzija ( prednji dio bez zemlje ide čisti šljunak )
preko zemlje ću staviti građevinsku mrežicu. Dvoumim se između toga da sve pokrijem šljunkom ili da napravim kombinaciju šljunak i manado.
Bilo kako bilo malo se pokrenulo s mrtve točke...

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #21 u: Siječanj 19, 2017, 11:29:25 prijepodne »
eto nakon nekoliko postava hardscape bi trebao ovako izgledati... primjedbe i savjeti uvjek dobrodošli

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #22 u: Siječanj 19, 2017, 15:18:52 poslijepodne »
Za pocetak bi bilo super da kad slikas akvarij da to bude po mraku i da izvor svijetla bude samo od rasvjete akvarija onda ce slike biti puno bolje i vidjet ce se detalji ovak samo vidimo kakve zavjese imas i tako dalje a ono bitno ne vidimo

Panj bi mogao biti i bolji i isplati se uloziti koju kn u njega,ovaj koji imas je mali i zdepast i vjerojatno ce ga bilje pokriti i kao da ga ni nemas
Po meni panj bi trebao imati i neke duge grane na koje ide mahovina ali uvijek ostaju vidljive i potpuno razbijaju prazni prostor gornjeg dijela akvarija
Preporucam malo pogledati neke radove drugi akvarija osobito sa natjecanja da bi dobio bolju viziju kako bi trebalo to izgledati
I isao bi uvijek maksimalno iza i u jednu stranu tako da opet jedan prednji kut ostaje malo prazan di mozes mamiti ribe sa hranom da ih gledas

Offline toni1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #23 u: Siječanj 19, 2017, 23:18:05 poslijepodne »
oprosti radi slika svjestan sam bio toga ... to je preliminarna slika jer najčešće sam ujutro doma a stan mi je teško zamračit. Ugl. evo par svježih .... i malo da pojasnim
 
panj je dobrih dimenzija i ta njegova "zdepavost" mu daje određeni šarm( nazovimo tako) nego je položen iz razloga jer sam si i zamislio postav sa nižim hardscapeom, a ulaganje par stotina kn u nešto što imam u garaži mi je malo pa suludo. Spomenuto granje nije nešto što me trenutno privlači ali nikad se ne zna. Položaj je odabran kao nekim "zlatnim rezom" i gurnut je u stražnji plan jer se akvariju pristupa sa suprotne strane tamo gdje je šljunak i taj dio sam zamislio kao zrako prazni. Bilje će biti niskog rasta( trenutno alternanthera reineckii mini i Sagittaria subulata)tako da ne bi trebalo u jakoj mjeri pokriti panj tj da nestane. O nekoj mahovini i nisam baš razmišljao ali bude i to došlo na red. Ugl ovo je izuzetno sporo spori projekt sa ograničenim buđetom. Trudim se skupiti za led rasvjetu tj. to mi je nekako primarnije jer opće poznato je kod trigona da je odnos litara i vata koma.
svakako hvala na savjetima pogotovo za granje i mahovinu možda odem na Rječinu kad malo ugrije pokupiti štogod granja

Interesira me također kad napunim akvarij i piknem spomenute biljke što od kemije za početak treba uzevši u obzir da  ribe neće sigurno 6 do 8  tjedana.


Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: dolazi trigon 190
« Odgovori #24 u: Siječanj 20, 2017, 01:45:21 prijepodne »
Ove su slike mrak  :klap:

Sto se tice panja,ne moras kupiti ako ti se kopa.
Inace svi skupljaju grane ali ako se bolje pogleda sto se prodaje u shopovima,to je zapravo korijenje.
Tako da bi trebalo malo kopati i probati izvaditi sto veci korijen bez cupanja da se ne osteti

Od kemije nista ne trebas osim mozda neceg za pripravu vode prime ili ffm
I naravno gnojivo za bilje  :-[