Travanj 18, 2024, 12:24:51 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: društvo za skalare  (Posjeta: 1687 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bluedevil

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
društvo za skalare
« u: Listopad 06, 2014, 22:32:59 poslijepodne »
Pozdrav,
Evo akvarij se ciklira a žena napela da bi uz skalara još kojega (nsravno, neće biti sam!) ali i "još neke ribe jakih boja". Gledala je Malawi ciklide ali sam vidio da oni sa skalarom ne bi išli, da je to pokolj maltene siguran.
Pa eto da pitam znalce - što se može sa skalarima staviti a da je jakih boja? Neonke i gupiji, na žalost, završe kao hrana skalarima (tako čitam), pa više nemam ideja što bi još bilo dobro i kompatibilno. I naravno, da se može kod nas kupiti, da nije neka egzotika koju ima samo 2 shopa na jugu Tunguzije ;)

Hvala!

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: društvo za skalare
« Odgovori #1 u: Listopad 09, 2014, 08:21:32 prijepodne »
A gle, ja imam neonke koje su bile prije skalara u akvariju, a skalari su bili mali kad sam ih dofuro, tak da ih ne diraju. Imaš tetri "dubljeg" profila tijela, tipa crne udovice, fantom tetre, flammeus tetra, lemon tetra... Imaš i barbuse i serpe, ali su ti one sklone grickanju peraja (ako nisu u dovoljno velikom broju) pa tu treba biti malo oprezan. Ja kod sebe sa skalarima imam još corydorase i ancistruse.

Offline Bluedevil

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: društvo za skalare
« Odgovori #2 u: Listopad 09, 2014, 08:29:50 prijepodne »
Hvala na odgovoru!
I da, zaboravio sam napomenuti da (barem) jedan čistač ide unutra - samo moram odlučiti koji ide (odnosno, koji ide PRVI :) - ancistrus ili corydoras...

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: društvo za skalare
« Odgovori #3 u: Listopad 09, 2014, 10:39:53 prijepodne »
Stavi istovremeno bar 5 corydorasa i 1-2 ancistrua. Ja na 220l imam 11 corydorasa i 3 ancistrusa.

Offline Bluedevil

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: društvo za skalare
« Odgovori #4 u: Listopad 09, 2014, 10:55:12 prijepodne »
Stavi istovremeno bar 5 corydorasa i 1-2 ancistrua. Ja na 220l imam 11 corydorasa i 3 ancistrusa.
Tako puno? Hoću reći, plan je imati jedno 4-5 skalara, plus eventualno neke male ako se slože (neonke ili gupyje), i uz sve to još i 5 coryja i 1-2 ancistrusa? Neće biti previše za tih 170 litara koliko je efektivno u akvariju?

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: društvo za skalare
« Odgovori #5 u: Listopad 09, 2014, 11:23:23 prijepodne »
A koje veličine je akvarij?

Offline Bluedevil

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: društvo za skalare
« Odgovori #6 u: Listopad 09, 2014, 11:32:14 prijepodne »
A koje veličine je akvarij?
Vanjske 100d x 40š x 50v (=200 litara). Ali nije pun do vrha, naravno, a i unutra ima podloga, panjevi... tako da je unutra nekih 170 litara vode, 5 litara više ili manje.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: društvo za skalare
« Odgovori #7 u: Listopad 09, 2014, 11:37:18 prijepodne »
Nemoj pretjerivati sa skalarima. Oni znaju biti čudljivi. Dosta su teritorijalni i ako nemaju dosta mjesta bit će fajta. Nisu svi takvi, ali ja sam imala takvo iskustvo tako da ti se može dogoditi, ali i ne mora. Samo da znaš da oni nisu ribe za koje možeš reći, e imat ću ih 5-6 npr, bit će super. Oni su baš nekako svoji, da tako kažem.  ;)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: društvo za skalare
« Odgovori #8 u: Listopad 09, 2014, 14:38:19 poslijepodne »
Ovako, moje iskustvo sa skalarima, ne kazem da je to jedini ispravan nacin, mozda se nece svi sloziti, ali...

Imas 2 varijante. Ako nabavljas male ribe, dakle ona neka maloprodajna velicina u shopovima (kovanica 5kn ili neznatno vece), uzmi barem 10+ komada. NIkako ne uzeti 2-3 komada.

Zasto? Vrlo jednostavno. Skalari se trebaju formirati u parove (ne nuzno musko zenske). A ti ih nikad neces prisiliti na miran zivot, ako se oni sami ne upare. S vecim brojem manjih jedinki omogucavas im uparivanje, dakle da oni sami izoliraju (sto ponekad zna biti i jako okrutno, doslovce ubiju jedinke koje "smetaju), ono sto nikad neces uspjeti pomiriti u akvariju. Nakon nekog vremena, formirat ce ti se ekipa sa svojom hijerarhijom i poretkom, sve ostalo sto ne ubiju, morat ces odvojiti, jer kako su veci, tako i sukobi postaju ozbiljniji.

Druga varijanta je da nabavis parove, znaci vec formiranu ekipu. Iz svog iskustva, to nije dobra ideja. Ja sam npr uzeo 6 komada, srednje velicine, formirani parovi, svi zajedno zivjeli od malena u istom akvariju. Dolaskom u novo okruzenje, drustvo se razbilo, pocele su tuce, ukratko- 3 mrtva, 3 prezivjela. Naknadno dodana jos 3 komada - 1 prezivio (njega su prihvatili), 2 mrtva.

dakle, najbolje uzeti male ribe, pustiti ih da se formiraju, pratiti, i odvajati jedinke koje se ne uklope.

2 -3 para, dakle 6 odraslih komada ti je i vise nego dovoljno za taj akvarij. Od ostalih riba, slobodno mozes staviti 10-tak corydorasa, ancistruse, mozes i pleha ili gibicepsa (ja imao gibicepse), ali racunaj da oni mogu narasti poprilicno veliki. Udovice, bilo koje ribe koje nisu dovoljno male da postanu rucak, i nisu previse zivahne da nerviraju skalare mozes slobodno staviti.