Ožujak 29, 2024, 12:14:34 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Zelena končasta alga  (Posjeta: 5462 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bounds

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Zelena končasta alga
« u: Listopad 03, 2014, 08:58:19 prijepodne »
Pozdrav svima.

Mjesec i pol dana ratujemo alga i ja. Pročitala sam brdo naših i stranih postova i članaka, ali ta zelena divota ne odustaje od života. Ali, ne odustajem ni ja od borbe, samo sada sam odlučila skupiti vaša iskustva i mišljenja jer mi se čini da mi nešto promiče.
Pa krenimo. Akvarij je startan početkom sedmog mjeseca, alga se pojavila nakon što sam par pogostemon erectusa koji su bili lagano invadirani njome, negdje početkom 8. mj posadila u akvarij. Akvarij je 112 litara, podloga je oko 3 kg stare hranjive podloge pomješane sa šljunkom i 5 litara JBL aqua basisa. Gnojenje je makro, profito i EC. Mislim da je bila greška što sam nastavila jednako gnojenje sa profitom, uz bogatu i novu hranjivu podlogu. Tu je vjerojatno došlo do viška željeza, o tome sam čitala kao da pogoduje razvoju zelene končaste. Prije mjesec dana prestala sam gnojiti sa profitom, počela sam dodavati po 3,5ml EC-a, i svaki tjedan mjenjati oko 20-30 % vode. Voda je inače čista, imam 2 filtera i to vanjski Sera 130, i Haqos expro 500. Od ribica tu su 10 neonki i 15 rhodostomusa, 2 sijamca i 5 kulija. Dakle, nije prenapučeno, i ne hrane se kao za tov. Nikakvu kemiju nisam i ne želim koristiti po pitanju alge. Čistim ju mehanički kod svake izmjene, no za 3 dana ima je jednako. Inače, gledajući slike akvarija koji su imali problem s njom, moj akvarij zaista nije obrasao toliko, ali i dalje me nervira i želim je se riješiti. Prijedlozi, iskustva, pitanja?
Hvala.

Offline Pscydad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 134
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb, Knežija
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #1 u: Listopad 03, 2014, 10:08:53 prijepodne »
Prije svega bi trebalo provjeriti stvarne parametere vode, pa gnojenje korigirati u skladu s rezultatom. Također, kao što vjerojatno znaš, svjetlo i CO2 imaju važnu ulogu u potrošnji hranjivih tvari, bilo iz vodenog stupa ili podloge. Drugim riječima, ako gnojiš, a nema dovoljno svjetla - neće valjati. Ako ima dovoljno svjetla a nema dovoljno CO2 - opet nije dobro. Sve to naravno ima smisla ako ima dovoljno bilja koje će i potrošiti ono što mu daješ. Nije svejedno stavljaš li propisanu dozu gnojiva u jako ili slabije zasađen akvarij (slika?) Štos je u ravnoteži. Što se tiče končaste alge, ali i nekih drugih, dosta dobro rješenje su zlatni (schubert) barbusi (Puntius semifasciolatus). Njih dodouše treba držati u jatu (barem 5 - 6 komada) ali oni nisu agresivni pa ne gnjave druge ribe. Imao sam ih u nekoliko postava i nisu unštavali ostalo bilje.

Offline bounds

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #2 u: Listopad 03, 2014, 15:36:05 poslijepodne »
Da, zaboravila sam navesti još neke stvari. Znači na 112 litara (oko 20 l je podloga) su stavljene 3x24w T5 lampe. Što se gnojenja tiče, sada je zadnjih mjesec dana u primjeni svaki dan 3,5ml PPS makroelementi, i 3ml EC-a. Profito je izbačen potpuno radi hranjive podloge, bilje se ne žali. Znači ne truli, raste, zeleno je. Čak sam ubacila rogolist da vuče višak željeza ili čega već van. Što je parametara vode tiče nikada nisam mjerila, osim pH koji je povišen, oko 8-8,5. Mislim da je to radi crnog kvarcnog šljunka, ali i ne mora biti. Probat ću još metodu sa direktnim špricanjem po 'zaraženim' mjestima. Ako ni to ne uspije, onda ne znam šta ću :D
« Zadnja izmjena: Listopad 03, 2014, 15:41:22 poslijepodne od bounds »

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #3 u: Listopad 03, 2014, 15:53:02 poslijepodne »
kratko i jasno..previše jakog svjetla, premalo ili gotovo nimalo co2 u sustavu (gledajući ph), dodatno filanje sa makro i mikroelemntima..eto ti dobitne kombinacije za ovakvo stanje..
ili dodaj co2 kak spada ili smanji rasvjetu na 2x24w, i to maksimalno na 8 sati dnevno..

Offline Pscydad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 134
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb, Knežija
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #4 u: Listopad 03, 2014, 15:53:37 poslijepodne »
Pa, prema PPS-u, doziranje makro elemenata bi išlo sa 1 ml na otprilike 40 litara vode. Ne mogu tvrditi, jer ne znam koliko imaš bilja ali mi se čini da daješ malo previše. Na primjer, kod mene je realno 165 litara vode i idem sa 4 ml dnevno. Također dajem 4 ml CSM+B. Rasvjeta je oko 5500 lm i CO2 je u svjetlo zelenom (oko 30). Špricanje ti je samo privremena pomoć. Malo podešavanja i strpljenja (možda neki dnevnik da možeš pratiti) i sve bude došlo na svoje.

Offline bounds

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #5 u: Listopad 03, 2014, 16:07:18 poslijepodne »
Povećala sam dozu makra baš radi rasvjete, a što se tiče CO2 nemam u planu koristiti bocu. U prošlom akvariju je sve bilo bajno i uravnoteženo. Ovo je i meni sada novost, i pokušavam sve. Prije nego je nastao problem sam gnojila 2 ml PPS makro, 1,5 ml profito i 2 ml EC. Nadalje, uvijek čitam da sam viškom makra se ne desi zapravo ništa, već da su mikroelementi problematični. Bilja ima dosta. Sada čak nešto manje jer sam morala povaditi mahovinu a i skoro pola pogostemon erectusa je stradalo. Evo neka slika čisto za dojam. E da, i ova cijano ima totalni party uz staklo.


Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #6 u: Listopad 03, 2014, 16:21:50 poslijepodne »
dosta problema...i dalje ostajem na rasvjeti..ima je jako puno, bilje jednostavno divlja, nedostaje mu hrane, cijano je znak nedostatka nitrata..nitrate možeš dodavat posebno, mimo fosfata...fosfati inače rade problem kad nema dovoljno co2 u sustavu, što je ovdje problem..
znači, ono što bih ja narpavio, i što bih preporučio..makni jednu lampu van..smanji fotoperiod na 8 sati, dodavaj dva do tri puta tjedna po 6 ppm-a nitrata..oni ti neće radit probleme i tjedno mijenjaj minimalno po 30% vode..
vidjet ćeš da če doć na svoje..teško je gurat sistem sa toliko svjetla, a bez co2 u plinovitom stanju, easy carbo ga ne može nadoknadit..

Offline bounds

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #7 u: Listopad 03, 2014, 16:29:11 poslijepodne »
Ok, poslušat ću te i maknut ću jednu lampu na neko vrijeme. Ostavit ću jednu bijelu od 10 000 K i jednu groluxicu. A bilje baš i ne divlja, prije je raslo puno više i brže. U prošlom akvariju sam imala cca 55 litara vode, i ukupno 48w svjetla, od toga 30w su bile štedne. Nisam imala alge, bilje je bujalo. Zato sam mislila da bi sada na ovih 85 litara 72w bila okej.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #8 u: Listopad 03, 2014, 16:39:19 poslijepodne »
niti jedan sustav nije isti..ja sam najviše uživao s nano akvarijima, tamo što god radio nikada nije bilo problema, a najviše sa 300 litara..niti jedan sistem nije isti, svaki funkcionira na svoj način, tako dugo dok ga ne skužiš...

što je s filtracijom ?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #9 u: Listopad 03, 2014, 16:46:06 poslijepodne »
Pa, prema PPS-u, doziranje makro elemenata bi išlo sa 1 ml na otprilike 40 litara vode. Ne mogu tvrditi, jer ne znam koliko imaš bilja ali mi se čini da daješ malo previše. Na primjer, kod mene je realno 165 litara vode i idem sa 4 ml dnevno. Također dajem 4 ml CSM+B. Rasvjeta je oko 5500 lm i CO2 je u svjetlo zelenom (oko 30). Špricanje ti je samo privremena pomoć. Malo podešavanja i strpljenja (možda neki dnevnik da možeš pratiti) i sve bude došlo na svoje.
to ti vrijedi samo za low light akvarije. Odnosno, mozda moze i sa jakim svjetlom ali onda fotoperiod mora biti jako kratak. PPS doza je vrlo konzervativna i taj recept 1ml/40l vode jednostavno ne igra cim imas malo jace svjetlo.
Nadalje, PPS je jako siromasan fosfatima a bilje bez dovoljno fosfata ne moze koristiti niti ostale elemente bas najbolje.

Offline bounds

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #10 u: Listopad 03, 2014, 16:46:14 poslijepodne »
Ja mislim da je filtracija i više nego dovoljna. Oba filtera su debelo zaciklirana dosad, i redovito ih čistim (svakih mjesec i pol). Dakle sera vanjski ima oko 5 litara volumen, a hang on je haqos expro 500. Nema mrtvih točaka u akvariju, protok vode je dobar i konstantan, voda ne smrdi, nema masnoće na površini. Fotoperiod nikad nije bio duži od 8 sati, unazad mjesec dana je smanjen na 6 i pol h.
Muči me da će mi možda bit premalo 48w na 112 litara, tj 85..to bi bio skoro pa low light.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #11 u: Listopad 03, 2014, 17:04:51 poslijepodne »
problem ti je to sto nemas CO2. EC nije CO2 i ne moze nadomjestiti CO2. A cak i 2x24W na 85l vode je dosta i treba ti CO2 za to.

Offline bounds

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #12 u: Listopad 03, 2014, 17:09:43 poslijepodne »
Maknut ću jednu lampu i vidjeti što će se događati.

Offline Pscydad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 134
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb, Knežija
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #13 u: Listopad 03, 2014, 17:26:15 poslijepodne »
Slažem se s Kinggom, neće ići bez CO2. No, i sve ostalo trebat će prilagoditi sustavu. Nema univerzalnih rješenja, tek smjernice koje namještamo dok ne dobijemo rezultat koji tražimo.

...s moba pa su mi slova sitna...


Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #14 u: Listopad 05, 2014, 22:07:04 poslijepodne »
Hmm ..lijepi akvarij za pocetak

Ja bih predlozio prelazak na EI jer ti netrebaju testovi za vodu onda a ipak se daju stvari dovesti u red ...
EC  sam ja stavljao i duplu dozu od preporucene i nis se nije desilo ... sve ovisi koliko ima brzorastuceg bilja i bilja opcenito

ja bi ovako napravio:

1 dan promijena 50% vode i staviti
 5ppm nitrata
 0,1ppm fosfata
 10pmm kalija

2 dan isto

3 dan isto ali bez fosfata

to bi ugrubo znacilo da bi 3 dan nakon izmjene vode u akvariju bilo:
~10ppm nitrata
~0,1ppm fosfata
~20ppm kalija

+- kaj u akvariju je bilo +- Nitrati ako stavljas pipovacu .. u ZG ima ~10ppm nitrata u vec  vodi ..
4,5,6 samo gledanje :D
7 dan opet 50% izmjena
nakon toga svaki 7 dan 50% izmjena vode

Sta se tice rasvijete ..uvijek je sa jacom rasvijetom teze a bez CO2 je uvijek tesko u kratkom roku nesto napraviti
tako da bih se slozio sa svima da maknes tu jednu lampu na jedno mjesec dana pa onda vidis ..

U ovom slucaju bi se mogla pojaviti zelena tockasta alga zbog male kolicine fosfata sto se lako rijesi cim ju skuzis samo dodajes po 0,1 fosfata  svaki dan i cekas da prestane rasti.

Onda nece rasti niti jedna druga alga i drzis se blizu granice zelene tockaste koju je lako za rijesiti ...

u svakom slucaju ja bi napravio reset vode, maknut 1 lampu i pojacat EC

ja svaki put otprilike tako kad mi se sranja pocnju desavati ...resetiram vodu da znam kaj je unutra
Uglavnom procitaj si i o EI - u
10ppm nitrata
1ppm fosfata
20ppm kalija

ili
 20ppm nitrata
 2ppm fosfata
 20ppm kalija

0,1 Fe je dovoljno tjedno

C02 limunska + soda
good luck!

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #15 u: Listopad 05, 2014, 23:46:07 poslijepodne »
kaj svi toliko sparate na tim fosfatima????? Bilje bez fosfata ne napreduje. A bilje ne mozete predozorati fosfatima jer ga zapravo bilje jako tesko apsorbira. Nekakav prosjek fosfora u bilju je 0.3-0.5 %

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #16 u: Listopad 06, 2014, 06:13:33 prijepodne »
Hmm ..lijepi akvarij za pocetak

Ja bih predlozio prelazak na EI jer ti netrebaju testovi za vodu onda a ipak se daju stvari dovesti u red ...
EC  sam ja stavljao i duplu dozu od preporucene i nis se nije desilo ... sve ovisi koliko ima brzorastuceg bilja i bilja opcenito


ajmo malo čitat postove od početka..znači ovaj akvarij nema co2..easy carbo to nije već je dodatno ugljično gnojivo, koje plinoviti co2 ne može promjenit ni pod razno..onda stavit savjet da pređe na ei sistem mi je u najmanju ruku neozbiljan..ajmo svima stavljat da pređu na ei sistem i dole napisat good luck ;)

@kinggo - slažem se u potpunosti, ali opet velim nema co2 i bez njega će to teško gurat sa dizanjem fosfata, a da ne se ne desi boom algi..

kako sam reko prije i ostat ću kod toga ili puknut co2 ili smanjit rasvjetu i fotoperiod, i k tome još smanjit mreškanje površine vode, da se ne izbija i taj mali udio co2 u vodi...

i još osvrt na objašnjenje što se lampi tiče...prije su bile štedne, a sad su t5..štedna se ne može mjerit s količinom lumena, naspram t5 lampi..a to je velika stvaka :)

sretno  :up:

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #17 u: Listopad 06, 2014, 10:10:13 prijepodne »

@kinggo - slažem se u potpunosti, ali opet velim nema co2 i bez njega će to teško gurat sa dizanjem fosfata, a da ne se ne desi boom algi..
ma cisto kao osvrt na MrCROanta, nevezano za OP

Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #18 u: Listopad 07, 2014, 01:08:26 prijepodne »
Svako ima pravo na svoje misljenje ... zelim pomoc OP-u pod br. 1 ..kojeg vise vjerovatno tu nema ...


Pa da objasnim moj post :D


Kazem EI samo zbog najlakseg i najjeftinijeg nacina postizanja tenutne zeljene kemije vode u cilju rijesavanja postojece alge.

Znaci ne pricam o EI-ju koji to nije sa tako malom kolicinom fosfata i bez CO2 nego o rijesavanju postojece alge
 
Cilj:
 - napraviti kemiju vode pogodnu za GSA u cilju rijesavanja postojece alge pomocu ala EI-a
 - pribliziti svijetlo+ ugljik optimalnijim vrijednostima , maknuti lampu i povecati dostupni ugljik sa duplom dozom EC-a
 - dovesti npk u red sa izmjenama vode u stilu EI-a, bilju nece biti nista sa 0,2ppm fosfata i imat ce ga dovoljno

Postupak:
 - vidi prethodni post

U ovakvoj kemiji vode nece rasti niti jedna druga alga.

Faza dva bi bila mozda pojava GSA zbog male kolicine fosfata , OP bi vec znao kako rijesiti GSA  a to se rijesava u dva dana ali cisto sumnjam da bi se pojavila
 jer akvariji imaju tendenciju povecavanja razine fosfata tokom vremena tako da su male sanse za GSA.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Inace bih preporucio za ovaj akvarij dodavanje samo EC+Kalij,  mikro eventualno po potrebi.

Nitrate samo u slucaju pojave cijano bakterije.
Fosfate samo u slucaju pojave GSA.
Ali to se nece desiti ako se ribe hrane normalno.

Ugljik kao i sve drugo sto biljka treba/uzima za rast se smatra gnojivom, biljka moze na nasu srecu iskoristiti i ugljik iz EC-a ne tako efikasno kao iz CO2 ali ipak
moze, bilje kojemu se dodaje EC raste nekih 4-5 puta brze dok sa CO2 i do 20 puta brze nego kada se nista ne dodaje od ugljika.


"" easy carbo to nije već je dodatno ugljično gnojivo""  sorry al ne kuzim kakva ti je to nebuloza?
Mislis da biljka sa ugljikom iz EC radi nesto drugo nego sa ugljikom iz CO2?
Objasni nam svima plz  :-[

sve ove poznate metode gnojenja ne funkcioniraju bez CO2 i tko gnoji po tome a nema CO2 = alge

Po vasem meni izgleda da bi OP trebao dati ~500kn za testove umjesto za RO
Isto tako sam spomenuo soda+limunska za CO2 , nije boca a puno bolje od kvasca

A sa CO2+EC se onda moze igrati sa gnojenjem i vratiti trecu lampu, ovak je ni vrit ni mimo


Offline bounds

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #19 u: Listopad 07, 2014, 08:56:19 prijepodne »
Ok, dakle, lampa je maknuta, za 3-4 dana ide izmjena vode. Nisam gnojila ova dva dana, a onda ću nastaviti sa 2,5 ml makra i cca toliko EC-a. Svjetlo gori 7 sati. Povećat ću na 8. Nadam se nekim pozitivinim promjenama.

Hvala na savjetima. CO2 u boci nije investicija koja mi je u planu ove godine, a što se tiče svjetla i ja sam se ponadala kako 48w t5 i 48 w sa kombinacijom štednih žarulja mora biti efikasnija metoda.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #20 u: Listopad 07, 2014, 09:28:04 prijepodne »
Svako ima pravo na svoje misljenje ...
gle.......... PPS ili EI ili nes' proizvoljno..........
Problem je (ili barem bio) puno svjetla bez CO2. I nema te metode gnojenja, izmjena vode i testera koji ce to izvuci.

Ok, dakle, lampa je maknuta, za 3-4 dana ide izmjena vode. Nisam gnojila ova dva dana, a onda ću nastaviti sa 2,5 ml makra i cca toliko EC-a. Svjetlo gori 7 sati. Povećat ću na 8. Nadam se nekim pozitivinim promjenama.

Hvala na savjetima. CO2 u boci nije investicija koja mi je u planu ove godine, a što se tiče svjetla i ja sam se ponadala kako 48w t5 i 48 w sa kombinacijom štednih žarulja mora biti efikasnija metoda.
zamjesaj kvasac ili investiraj 100kn u onaj pro kit. Cak i da ne dobijes dovoljno CO2 od kvasca, jos uvijek je bolje nego EC a i manjak ce ti se onda prije pokazati kao crna cupava po opremi ili pri dnu na staklu ili tako nesto. U svakom slucaju ona se ne siri toliko brzo i tako jako kao zelena koncasta.

Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #21 u: Listopad 07, 2014, 17:49:37 poslijepodne »
Slazem se,

OP-u bi bila naj zanimljivija investicija u taj PRO CO2 kit(limunska+soda) ~100kn i cekanje cca 2-3 tjedna da dodje :D
http://www.ebay.com/itm/DIY-aquarium-planted-tank-CO2-system-pro-tube-valve-guage-bottle-cap-kit-D301-/321199025066?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ac8f42baa

Onda tek postaje turbo zanimljivo kada bilje raste i pocnes se igrati sa aquascapeingom ....

Ovo je isto ok za procitati
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/algae/69737-method-controlled-imbalances-summary.html

Isto tako friski je to akvarij jos uvijek ... treba vremena da se sve to ustabili malo


zaboravih spomenuti da se moze ubaciti 5-6 grancica vrbe, 5mm promijera recimo i nekih 30-50cm duzine, pustice korijenje za nekih 10dana ...

Offline bobi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Lokacija: skopje,macedonija
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #22 u: Listopad 21, 2014, 00:26:00 prijepodne »
vrba ,jacmenova slama, veze nema u pomos za suzbivanje koncasta alga. biten faktor e svetlo ,jacina i fotoperiod
« Zadnja izmjena: Listopad 21, 2014, 00:32:18 prijepodne od bobi »

Offline bobi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Lokacija: skopje,macedonija
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #23 u: Listopad 21, 2014, 00:41:22 prijepodne »
zalena koncasta alga

Offline bounds

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Zelena končasta alga
« Odgovori #24 u: Listopad 29, 2014, 07:55:12 prijepodne »
Evo updejta. Dakle, maknula sam jednu lampu, fotoperiod je 8 sati na 2x24w T5, grolux i aquastar. Izmjene vode su ostale svakih 7-10 dana, s time da sam napravila jednu veliku 50 %-tnu izmjenu kada sam micala lampu. Gnojenja nema. Nikakvog. Ni EC, ni Profito ni PPS makro. Nula. I alga se povlači. Prilikom zadnje izmjene vode pokupila sam nešto algi koje su bile vidiljive, i na tim kritičnim mjestima se evo već deseti dan nisu stvorile nove.
Ono što mene zanima je što dalje. Danas ću napraviti još jednu veću izmjenu vode nakon tretmana sa otopinom EC-a, malo ću štrcnut po HM-u, ostalo je alge samo na njemu još. Kako dalje, koliko i šta gnojiti, a da se alga ne vrati. S obzirom da već skoro 3 tjedna ne dodajem ništa, amania je počela smeđiti odozdola, dakle njoj svakako fali prihrane.