Ožujak 28, 2024, 10:39:17 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Terarijski vrt  (Posjeta: 21342 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Brigita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: kod Vinkovaca
Terarijski vrt
« u: Ožujak 17, 2012, 11:04:54 prijepodne »
Trebam vaš savjet...
Prije 13g. sam u jednoj knjizi vidjela sobno bilje (peperomije, orhideje, paprati, hedere...) posađene u terariju, i od tad je mi je želja imati takav vrt.
Podloga je (tako piše) sloj kamenčića, sloj drvenog ugljena pa zemlja.
Kako si sada radimo stambeni prostor, ostavila sam rupu u zidu d180cm i v140 za takav vrt. Radovi bi se tijekom ove godine trebali završiti, pa sam se htjela više informirati o ovakvom načinu sadnje.
Pošto vi imate iskustva sa držanjem biljaka pod umjetnom rasvjetom, zanima me vaše mišljenje o tom.
Da li je moguče imati određene vrste sobnog bilja u takvim uvjetima, kakva rasvjeta bi trebala biti...?
I da napomenem, da bi u nutra bilo samo bilje, nisam planirala (za sada bar) ljubimce imati.

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #1 u: Ožujak 17, 2012, 17:25:38 poslijepodne »
To su impresivne dimenzije, kolika bi bila sirina? Planiras li to sve zatvoriti u staklo ili imati otvoreno?
Velik broj sobnog bilja dolazi iz tropskih krajeva, voli visoku vlagu i temperaturu tako da u pojedinim terarijima gdje imaju takve uvjete uspijevaju bolje nego u sobi. Ja vecinom imam iskustva sa papratima, puzavcima, bonsai palmama, Chlorophytumima, Aspleniumima, Calatheama...rastu pod obicnim neonkama , one koje su blize mjestima za suncanje kornjaca imaju dodatno svjetlo od lampa na zivine pare.
Cini mi se da je prakticnije saditi bilje u tegle (koje tada ukopas u podlogu da se ne vide) u slucaju da moras odvojiti biljku. Tada također mozes svakoj biljci pruziti tocno onakvu podlogu kakva joj pase.
Sto se tice rasvjete na trzistu je danas dostupno mnogo lampa bas za rast sobnog bilja, sve od neonki pa do "high tech" rasvjete koje daju ogromne kolicine svjetlosti...mislim da to sve ovisi o tome sto zelis unutra drzati i koliko si voljna uloziti.
Evo jednog projekta slicnih dimenzija koji mi se urezao u sjecanje: LINK
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Brigita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: kod Vinkovaca
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #2 u: Ožujak 17, 2012, 18:54:10 poslijepodne »
Suuuper, znači moglo bi to sve normalno funkcionirati pod lampama.
Širina bi bila 50 ili 60cm. Planiram sve zatvoriti, pošto bi prednja strana bila u ravnini zida, samo bi s te strane bilo staklo, a ostale djelove stakla bi obložila ( kao komodu) da se ne može vidjeti kroz nju u prostor iza.
Tako da bi u boravku to izgledalo kao slika.
Ovo za ostavljanje biljki u teglama ti je super ideja.
Po pitanju izvedbe svega toga (osim lampi, to neznam cijenu) i nebi koštalo baš puno, ima raznih načina na koji se može napraviti.
Naj više me je bilo strah sve to napraviti, a da nisam sigurna dal može bilje na taj način uspjevati.
Hvala ti puuuno.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #3 u: Ožujak 17, 2012, 19:36:03 poslijepodne »
Razmisli o načinima prozračivanja takvog terarija. I od kuda ćeš ga održavati? Ovisno o vlazi, postoji velika šansa da će ti stakla biti zamagljena. Prouči malo kako su to ljudi riješili.
Ja sam u svom slučaju ostavila pola cm razmaka dolje i cm ramaka gore, tj. nisam zatvarala prednje staklo 100%. Ovdje možeš vidjeti par slika: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67881.0



Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #4 u: Ožujak 17, 2012, 20:17:58 poslijepodne »
NIije samo stvar zamagljivanja, nego što dosta bilja između ostaloga večina orhideja, ne podnosi zasostajali zrak. Ima vrsta kojima to ne smeta, no sve se to da riješiti kao i rasvjeta!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Brigita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: kod Vinkovaca
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #5 u: Ožujak 17, 2012, 22:18:26 poslijepodne »
Razmisli o načinima prozračivanja takvog terarija. I od kuda ćeš ga održavati? Ovisno o vlazi, postoji velika šansa da će ti stakla biti zamagljena.
Pošto neče biti vode u njemu, mislim da se onda neče previše vlage stvarati, navodno se ostavi malo otvoreno taj dan nakon zalijevanja bilja . Ali mogu za svaki slučaj ostaviti sa druge strane rupice ii rešetkice za višak vlage, ako bi mi to bilo dovoljno.
NIije samo stvar zamagljivanja, nego što dosta bilja između ostaloga večina orhideja, ne podnosi zasostajali zrak. Ima vrsta kojima to ne smeta, no sve se to da riješiti kao i rasvjeta!
Da i taj ustajali zrak me brine, neznam da li bi pomogao kakav ventilator ili otvori sa obje bočne strane?
Koliko snage bi trebala biti rasvjeta za orhideje i sl, na visinu od 140cm?

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #6 u: Ožujak 18, 2012, 00:11:21 prijepodne »
Nisam bas dobro razumio, da li je to kompletno u zidu ili je doslovce samo rupa pa ce taj terarij sa druge strane u nekoj prostoriji viriti van? Ako ne planiras da se vidi sa obje strane onda ti se ne isplati bas raditi toliku staklenu mrcinu od terarija, cijeli terarij mozes napraviti od nekog plocastog materijala i onda naprijed stavis samo klizna stakla...u principu napravis "drveni" terarij: LINK
Onda ti niti nije problem napraviti standardnu dijagonalnu ventilaciju pa nece biti brige sa kondenzacijom na staklima. Dijagonalna ventilacija funkcionira na nacin da se zbog rasvjete u terariju zrak zagrijava i izlazi van kroz rupe na vrhu terarija, dok novi zrak ulazi kroz rupe na dnu terarija. Kako unutra ne planiras imati zivotinje mozes ugraditi i ventilatore za PC, oni ce ti ispuhati van veci dio topline i vlage, u vecini slucajeva je to malo pre drasticno za zivotinje.
Najjeftinija varijanta bi ti bila unutra staviti T5 neonke, ali sa 140 cm visine imas mogucnost i instalirati i specijaliziranu rasvjetu: LINK1   LINK2
Naravno trebala bi se sama raspitati koliko svjetlosti biljne vrste koje zelis drzati zaista trebaju, jer ima i bilja koje preferira vise sjene.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Brigita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: kod Vinkovaca
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #7 u: Ožujak 18, 2012, 09:58:33 prijepodne »
Bio bi i u zidu i (sa druge strane) van zida. Pošto je to obični nosivi zid, da je samo u njemu 30cm bi mi bilo preusko. Cilj mi i je da se vidi samo sa jedne strane (od boravka) jer je sa druge strane vešeraj, pa i ne bi bilo baš poželjno da se vidi  ;)
Staklo sa prednje strane sam planirala ugraditi u okvir (izgledom kao slika) tako da se može otvarati kao prozor, nebi klizna stakla zato što bi mi se vidjeli sastavi.
Ako bi sa bočnih strana pri dnu i gore bilo dovoljno rupica za ventilaciju, dali bi onda moglo funkcionirati i bez ventilatora? Jer iza u tom prostoru če prozor biti otvoren stalno, pa svježeg zraka neče manjkati.

Znam da sam sa ovim zakomplicirala skroz, ali taj vrt i moj akvarij su mi jako važni, tako da u izvedbi vrta (akv. več imam) bi se i na trepavice  :D  valjda postavila dok to ne napravim.  ;) Ako danas budem išla tamo ču poslikati možda bude malo jasnije o čem govorim.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #8 u: Ožujak 18, 2012, 11:51:11 prijepodne »
Sve se može rješiti, oprosti trenutno sam krepan  :dead:  ( bolestan - pere me hipertenzija ) pa ne mogu racionalno razmišljati jel me glava ubija.. budem ti sve napisao za dan dva kad malo dođem k sebi...
Terarij definitivno stakleni!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Brigita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: kod Vinkovaca
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #9 u: Ožujak 18, 2012, 11:57:27 prijepodne »
Super, hvala ti puuuno!

Offline Brigita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: kod Vinkovaca
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #10 u: Ožujak 20, 2012, 09:05:08 prijepodne »
Bila jučer na baušteli, pa sam uspijela uslikati par fotki, da možete vidjeti o čem se točno radi.
Do sada što je napravljeno po pitanju vrta je, prostor u zidu i dovedena struja iza, za rasvjetu i eventualno ventilator.
Sad još samo treba sve ostalo  :D
Svi savjeti dobrodošli, ja stvarno sa tim nemam nikakvog iskustva, imam samo želju imati taj vrt  :)

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #11 u: Ožujak 20, 2012, 19:28:25 poslijepodne »
To sve će biti terarij sa biljkama? Ja bi tu radio neki terarij za iguanu ili sobno jezerce za kornjače.
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Brigita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: kod Vinkovaca
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #12 u: Ožujak 21, 2012, 08:35:32 prijepodne »
Da, bilo bi samo za biljke.  :)  Šta mogu kad sam žena, pa me to zelenilo privlači ko magnet  :D

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #13 u: Ožujak 21, 2012, 16:39:13 poslijepodne »
Da, bilo bi samo za biljke.  :)  Šta mogu kad sam žena, pa me to zelenilo privlači ko magnet  :D


Pa tu možeš napraviti neku manju sobu.
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Brigita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: kod Vinkovaca
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #14 u: Ožujak 21, 2012, 17:24:40 poslijepodne »
Da, bilo bi samo za biljke.  :)  Šta mogu kad sam žena, pa me to zelenilo privlači ko magnet  :D


Pa tu možeš napraviti neku manju sobu.
Da, ostat če iza mali sobičak (vešeraj), vrt če biti širine 60cm, a veličina koliki je otvor u zidu  :)
Jesam žensko, al ne baš toliko, da baš cijeli taj prostor zazelenim  :D

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #15 u: Ožujak 22, 2012, 07:39:44 prijepodne »
Probaj si složiti točnu listu bilja što želiš, pa ćemo prema tome raditi staklenik.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Brigita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: kod Vinkovaca
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #16 u: Ožujak 22, 2012, 08:51:24 prijepodne »
Rasvjetu sam mislila staviti u prednji gornji dio (da se biljke rastom okreču prema naprijed odn.prema staklu), najvjerovatnije cijev na koju bi stavila kratke reflektore tako da s njima mogu svjetlo usmjeravati po potrebama biljaka.

Biljke: Orhideje (Phalaenopsis, Cattleya-ako ju uspijem nabaviti)
         Peperomia caperata, Selaginela martensii,
         Ljubičicu, Gloksiniju,
         Paprat, Kroton,
         Na granu- Bromelije, zračne bromelije, Hederu glacier,
         U sjenu mahovinu

Bilje sam mislila grupirati po boji i zahtjevima svjetla, tako da ne bi bilo sve prešareno i da ih ne zdrmam sa svjetlom.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #17 u: Ožujak 22, 2012, 13:43:15 poslijepodne »
... mahovina neće trebati sijenu, jer tako jako svijetlo nečeš imati da bi joj smetalo... meni je mahovina bolje krenula kad sam pojačao svijetlo. Vidi sve se to može složiti, kasnije češ vidjeti koliko će vlage to bilje zahtjevati. Najbolje će biti da se složi dijagonalna ventilacija, te još nekoliko ventilatora ua upuh i ispuh zraka. Kad nam daš mjere terarija, pokušati ću ti dati jačinu potrebnog svijetla.

Svijetlo se stavlja odozgora, ako imaš dovoljno svijetla odozgora tada će bilje normalno rasti prema gore.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Brigita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: kod Vinkovaca
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #18 u: Ožujak 22, 2012, 16:09:03 poslijepodne »
Dimenzije terarija: 180x140x60 (d/v/š)
Kakvi ventilatori trebaju biti? Dali je bolje staviti ventilator kao odušak (što se za kupaone stavlja) ili klasični ventilator?

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #19 u: Ožujak 22, 2012, 19:42:51 poslijepodne »
Pa stavljaju se uglavnom ventilatori za računala. Stavljaju se za upuh i ispuh zraka, tako se dobiva bolja izmjena zraka. Dimenzije su dosta velike i tu se treba paziti da staklo bude dosta debelo, samim time će i cijena biti dosta visoka. Terarij bi se trebao ljepiti na mjestu gdje će stajati, jer će biti dosta težak.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Brigita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: kod Vinkovaca
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #20 u: Ožujak 23, 2012, 08:49:55 prijepodne »
Ok, sad je misterij riješen  :D , osim još jačine rasvjete.
Neznam koliko če rasvjeta zagrijavati terarij, dali bi bilo dobro na gornjem dijelu iznad same lampe (cijevi) izbušiti rupice? Nemoj mi se smijati jer ja ti to sve lupam napamet, (ko fol nekom logikom vođena  :D ) pošto toplina uvijek ide gore, pa sam mislila da nebi bilo loše i gore napraviti rupice, jer ako bude pretoplo, stradat če mi bilje.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #21 u: Ožujak 23, 2012, 10:44:03 prijepodne »
Uh, kako će to biti dobro  :up:
Rasvjeta će ti grijati s toliko vata koliko ih instaliraš, a čini mi se da će tu trebati dosta struje. S obzirom na mali prostor to bi mogao biti problem a i trošak. LED rasvjeta mi se čini najprimjerenijom jer LED diode postavljene na aluminijske kvadratne profile možeš hladiti kroz njih bez da taj topli zrak bude u kontaktu s onim u terariju. Zimi možeš taj topli zrak upuhivati u sobu a ljeti van. Osim toga LED će ti trošiti i najmanje struje. Uz kolimatore (reflektore - leće) možeš dobro usmjeravati i koncentrirati svjetlo gdje je potrebno.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #22 u: Ožujak 23, 2012, 11:01:51 prijepodne »
Ok, sad je misterij riješen  :D , osim još jačine rasvjete.
Neznam koliko če rasvjeta zagrijavati terarij, dali bi bilo dobro na gornjem dijelu iznad same lampe (cijevi) izbušiti rupice? Nemoj mi se smijati jer ja ti to sve lupam napamet, (ko fol nekom logikom vođena  :D ) pošto toplina uvijek ide gore, pa sam mislila da nebi bilo loše i gore napraviti rupice, jer ako bude pretoplo, stradat če mi bilje.

Rasvjeta ide iz vana sa gornje strane, u suprotnom bi previše zagrijavala i isušivala zrak. Ledice su za one kaj se kuže u elektroniku pa si sami slože, tak ispadne jeftinije, a da si kupuješ gotov proizvod i svojih dimenzija, jačine te boje svijetlosti ne ispadne baš jeftino :) .

Uglavnom sa nekoliko fluo cijevi ili kompakt lampama jako dobro se može postići željeni rezultati!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Brigita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: kod Vinkovaca
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #23 u: Ožujak 23, 2012, 18:15:13 poslijepodne »
Nije problem složiti rasvjetu, električar koji je kompletnu instalaciju radio, on če i rasvjetu složiti, onako kako mu kažem, jer nije nikada na terarij stavljao rasvjetu, pa ne želi nešto pogrešno napraviti (pozna mene jako dobro  :D ). Rekao je nek samo saznam kakva rasvjeta se pokazala naj boljom, takvu če složit.
Koliko vata mislita da treba na tu dimenziju?

Offline EarlyBud

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
  • Trajni ban
Odg: Terarijski vrt
« Odgovori #24 u: Srpanj 01, 2012, 23:18:44 poslijepodne »
dvije 30W tropske nonke na stropu.
4 JBL ReptilJungle Daylight 24W žarulje u kutovima usmjerene prema sredini poda. i jedna JBL ReptilJungle UV190 na sredini