Ožujak 28, 2024, 20:35:14 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...  (Posjeta: 9089 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« u: Studeni 28, 2015, 23:48:32 poslijepodne »
Možda me se neki sjećaju tu na forumu, godinama sam se trudio sa jadranskim akvarijem.
Već sam davno planirao preći na tropske organizme, ali se to dogodilo samo prije godinu dana (bolje rečeno onda sam počeo pregraditi sistem). Puno sam naučio i o akvaristici, i o jadranskim organizmima, ali je došlo vrijeme, da priznam: nisu kod mene uvjeti povoljni jadranskim organizmima.

Prošlog sam ljeta napravio sump ispod akvarija (dosad sam imao samo komoru, kao bočni sump) i počeo sve iznova. Kupio sam suho tropsko kamenje i dobio frag neke acropore, kao organizam za testiranje. Za vrijeme cikliranja su osim toga bili stanovnici i oni stari iz jadranskog (par moruzgvi, rakovi samci i spužvice), a nakon 2 mjeseca i par jadranskih kozica i babica.
 
Bili su mi poznati vaši akvariji, pa sam bio u kontaktu sa nekim forumašima od kojih sam htio uzeti fragove. Nažalost alge i cijano nisu lako prošle (vjerojatno zbog lošeg protoka i više puta sastavljenog grebena, što nisam mogao normalno lijepiti ispod vode, pa se više puta raspalo). Acropora je više puta stradala zbog algi, ali je rasla + iz kamena su izrasle pom-pom xenije, koje su se isto lijepo širile. Prije prošlog Božića mi je već bilo jako dosadno gledati prazan akvarij, pa sam zamolio poznanika da mi kupi par riba u Budimpešti. Stigao je Ctenochaetus strigosus i Ecsenius stigmatura ali nisam imao sreće sa njima. Vjerojatno je jedna od njih bila bolesna, i u roku od 2 tjedna sve ribice (i one stare) uginule. Nakon toga opet pojačale alge...

Sredinom ove godine sam počeo kupovati neke koralje u Pečuhu (jako slab izbor organizama) i u Segedinu, pa sa ljetovanja donio sitne jadranske samce (calcinus tubularis) i neke omiljene babice. Pravo naseljavanje sam počeo prije 2-3 mjeseca, nakon ljetnje vrućine. Veliko hvala kolegi Renti, od koga sam nabavio veliki dio prelijepih koralja. :klap:

Malo o sistemu:
Dimenzije akvarija su isti, kao prije 140x40x50cm, po čemu se vidi da nisam imao iskustva u morkoj akvaristici, kada sam sve to počeo (samo 240l vode, a greben sam morao sagraditi u širini od 38cm tako da ostane mjesta i za ruku između kamenja i stakla).
Greben sagrađen od suhog kamenja (minimalna količina živog i to baš prije naseljavanja).
Overflow box po crtežima kolege Grofa ;) (2 odvoda, jedna sa ventilom)
Sump (radi sa ~50l vode) ima dvije komore (1/3 : 2/3). U dijelu 1/3 je stalan nivo vode, gdje se nalazi H&S 110 skimmer aquabee2000 motorom, i grijač. Voda iz skimmera se vraća u istu komoru, jer je izlazni protok skimmera jači od povratne pumpe :(
Voda se preljeva u drugu komoru gdje u istini nema skoro ničeg, samo ostatak kamena, malo AU u čarapi, i dosta slaba povratna pumpa aquabee 2000 (nažalost ne 2000/1, pa zbog dizanja vode više od 1metar razlike protok je preslab ~6-700l/h).
Strujanje vode vrši stari tunze 6065 (6500l/h) i Jebao RW-8 (700-8000l/h). Prije sam imao veći Jebao ali je bio prejak (15000l/h), pa sam ostavio u dućanu da ga prodaju i uzeo manji. Planiram da ću RW-15 ipak vratiti u akvarij umjesto stalnog tunze 6065 stream pumpe, i koristiti na oko 20-30%.
Rasvjeta DIY T5 sistem. 3x54W ATI T5, juwel reflektorima. Plava i jedna bijela (blue plus, aquablue special) radi 7:30-20:30h, a treći (coral plus) 11-20h. Cijevi su novi, nedavno sam ih mjenjao.
RO vodu pravim sa aquamedic easyline 150. Membran je već dosta star, (TDS oko 46-50), ali sam spojio DI resin. To skida na 0-10, pa mijenjam DI medij kad je potrebno.
Za more koristim soli od red sea (coral pro).
Parametre mjerim Salifert testovima (pH, KH, Ca, Mg, NO3 ove često mjerim, PO4 i Si samo ponekad). Slanitet mjereno sa Sera plovkom, a temperatura sa infra aparatom za mjerenje ljudske temperatre i okoliša.
pH 8, KH 8, Ca 430, Mg 1300, NO3 0-0,5, PO4 0, Si 0
Nutriente sa dodacima Fauna Marine po metodi balling light (dosad samo glavne elemente - KH, Ca, Mg). Fragovi nisu baš veliki, ali se KH dosta brzo troši, ako ne dolijem svaki dan.

Nažalost smeđe alge i cijano imam stalno, ali u zadnje vrijeme kao da raste sporije. Nadam se da je to zbog poboljšanog strujanja (više nije stalna već dinamična zbog RW-8). Do prije mjesec dana sam koristio samo fix stream pumpe, pa je bilo puno više detritusa na kamenju. Zbog toga je bilo potrebno da često čistim staklo i kamenje, pa koralje nisam ni pričvrstio, samo začepio gdje sam mogao. Pošto ima poboljšanja, polako ih prilijepim tu i tamo, ali još ni pola nije na krajnjoj poziciji.

Koristim smrznutu hranu (mysis, arthemia, jaje od riba i rakova, krill, meso raznih školjkih).

Nisam uspio kratko napisati...  :D

Sve u svemu, naprotiv dugih godina u morskoj akvaristici ipak sam početnik, koji nema baš iskustva sa tropskim organizmima. Cilj mi je napraviti lijep akvarij ali sa minimalnim potrebima (pored dvije male djece nemam baš onda vremena kada bih volio ;) ) i to po mogućnosti bez high-tech uređaja.

Svi savjeti i kommenti dobrodošli!
 
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #1 u: Studeni 28, 2015, 23:55:57 poslijepodne »
A da ne pričam u zrak...
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #2 u: Studeni 29, 2015, 00:00:46 prijepodne »
i još malo :)
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #3 u: Studeni 29, 2015, 08:24:06 prijepodne »
Pozdrav. Ovo je zbilja ono cemu tezis mali jednostavni tank. E sad mene zanima par stvari ako nije problem. S cime mjeris parametre i koji su iznosi ( jer ono gore sta si naapisa izgleda ko po knjizi tocno ) te me zanima sistem hranjenja. Koliko cesto u kojoj kolicini. Gledajuci stream pumpe vidim da imas dosta alge na njima ( iako cu pumpe ciscene ) pa me to dovodi do zakljucka da imas i povecanu razinu PO4 ali mozda se varam. Ako nije problem da objasnis hranjenje i koje testove koristis i koje su tocne vrijednosti koje testovi pokazuju.

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #4 u: Studeni 29, 2015, 09:16:31 prijepodne »
Pozdrav. Ovo je zbilja ono cemu tezis mali jednostavni tank. E sad mene zanima par stvari ako nije problem. S cime mjeris parametre i koji su iznosi ( jer ono gore sta si naapisa izgleda ko po knjizi tocno ) te me zanima sistem hranjenja. Koliko cesto u kojoj kolicini. Gledajuci stream pumpe vidim da imas dosta alge na njima ( iako cu pumpe ciscene ) pa me to dovodi do zakljucka da imas i povecanu razinu PO4 ali mozda se varam. Ako nije problem da objasnis hranjenje i koje testove koristis i koje su tocne vrijednosti koje testovi pokazuju.

Parametre mjerim Salifert testovima.
Mg mi je bio jako nizak, jer sam to počeo dodavati samo prije mjesec-dva. Krenuo sam sa 1100 pa sam sad nekih tijedan dana oko 1300.
Trošenje KH i Ca sam izgleda dobro opazio, dolijevam manualno sa ishlapjenom vodom svaki dan (zbog Mg sam sad mjerio više puta tjedno).
Stream pumpe sam namjerno ostavio tako pošto nisam htio svu količinu algi izvaditi (da ima što rasti) a i za par dana namjeravam staviti onaj RW-15, pa ću i onako morati sve pumpe naštimati. Bile su čišćene mjesec dana prije.
U roku od mjesec dana mi inače dosta dobro naraste alge na zadnjem staklu (uglavnom smeđa i malo cijana). To ni ne diram, samo kad je već jako debelo (kada mjenjam more).
NO3 i PO4 je sumnjivo već od početka. Već sam i mjenjao testove zbog toga. Vjerojatno mi sloj alge uzima nitrate i fosfate, pa zbog toga i mjerim 0. U zadnjih dva mjeseca na kamenima raste sve manje algi pa se nadam da ću to lijepo polako riješiti.
Hranjenje ide sa smrznutom hranom. 2-2,5 kockice svaki dan (napr. 1mysis, 1artemia, pola jaja). Prije operem da smanjim unesene fosfate.
Parametri su po knjizi jer se trudim da budu tako  ;)
O salifert testovima sam čitao da 0 može biti i 0,4.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #5 u: Studeni 29, 2015, 09:38:13 prijepodne »
Mislim da previse hranis obzirom na zivine unutar tanka. Ja osobno dajem smrznutu jednu kockicu svako 3 dana. Smanji hranjenje i misljenja sam da ce sve biti puno bolje.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #6 u: Studeni 29, 2015, 16:29:44 poslijepodne »
Opaaa zsabi, vrlo lijep akvarij!  :122:

Šteta za širinu.

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #7 u: Studeni 29, 2015, 16:52:53 poslijepodne »
Lijepo!Reci mi ovi jadranski račići calcinus tubularis,kako se ponašaju u tanku?Viđam ih po pličaku ali ih do sad nisam stavljao s koraljima

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #8 u: Studeni 29, 2015, 19:23:02 poslijepodne »
Dobar akvarij, moram priznat da me more sve više privlači. Možda se i ja jednoga dana otisnem u morske vode. Šta ti je bio najveći problem s jadranskim kavarijem?

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #9 u: Studeni 29, 2015, 21:32:06 poslijepodne »
Nice  :up:

Mene pod br1. zanima razlog prelaska sa tunze na jebao(manja struja, regulacija protoka, širi flow) ???

Pod br.2 ovo cikliranje mi nije jasno.
Zašto cikliranje sa acroporom ?
Na suhi kamen je išla zasoljena voda ?  Ili je živo kamenje iz jadranskog, zajedno sa zacikiranom vodom prebačeno u novi akv. sa suhim kamenom ?

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #10 u: Studeni 29, 2015, 23:43:58 poslijepodne »
Probat ću odgovoriti redom...

@Slim_okrug:
Hranjenje ću probati smanjiti na 1 kockicu dnevno. Nije mi se činilo da hranim previše. Ima tu koji jedu:
2 klauna Clarkii, dosta su veliki
3 Chromis viridis
1 damsel Chrysiptera parasema
1 kardinalac Pterapogon kauderni
1 wrasse Pseudocheilinus hexataenia
Jadranske babice: 2 Parablennius zvonimiri i 1 Aidablennius sphynx (radi nostalgije :) )
Ostatak jedu 5 konjske moruzgve, rakovi samci (više nego 10kom), kozice palaemons elegans, hvataju, ako uspiju: parazoanths gracilis, protopalythoe, caulastrea-e 3 vrste, male zmijače i jedna velika zvijezda Archaster typicus.

@sterymar:
Jadranske samce držim godinama, i nisam imao nikakvih problema. Clibanarius erythropus je malo veći od Calcinus tubularisa. Oni se non-stop penju pa mogu gurnuti fragove, koji nisu priljepljene. Calcinus tubularis je malo sramežljiv, više se skriva, ali kad krene onda se i taj penje na sve. Kod mene ima jedan koji se odmara na hystrix-u ili acropori. Gurnem ga da ostavi koralje na miru, a nedugo je opet tamo. Inače ne vidim nikakve ozljede na koraljima.

@Modron_maze:
Najveći problem je bio, da sam udaljen od mora ~400km  :D Sve je lakše kad skokneš sa kantama do mora... Problemi se brže liječe tako. Inače je sa jadranskim organizmima teže, jer im u prvom redu treba hladnija voda, što bi zimi trebalo još spustiti ispod 10C. Hranjenje-filtracija isto problematično pošto većina organizama se hrani a ne fotosintetizira ka tropski koralji. Puno organizama jede samo specifičnu hranu itd. A i iskustva, literature ima puno manje...

@phrsak:
Tunze -> Jebao:
Imao sam Tunze 6060 i 6065 koji rade već min 5 god. Znači stari su, a 6060 je i glasan zbog lošeg pričvštenja (i smjer je teško naštimati). Najveći problem mi je, što ovi rade konstantan protok, zbog kojeg se lakše natalože otpadci. Htio sam dinamičan protok, ali tunzine pumpe su u toj izvedbi 2-3x skuplji, a controller se mora još posebno kupiti. Jebao je puno jeftiniji. Sumnjam da će raditi toliko dugo, kao Tunze. To se vidi i po izradi, a i po glasu (dosta me nervira glas kako regulira snagu).
Cikliranje:
Acropora kao test organizam nije bio moj izbor, već sam dobio kao gratis pored kamenja (nije bio lijep frag, pa vjerojatno nije baš puno vrijedilo).
Sa jadranom sam imao puno problema, razne vrste alge itd. pa nisam htio riskirati da nešto prenesem u novi sistem. Zbog toga sam stavio sve novo. Novo suho kamenje, more mješano od RO vode i soli. Dobio sam samo kabal zrele vode od kolege, da brže krne cikliranje. 
 
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #11 u: Studeni 30, 2015, 08:29:15 prijepodne »
Zsabi pozdrav. To sve sta si nabroja pa puta deset je u mome tanku a dajem samo jednu kocku svako 3 dana. Mislim da bi zbilja treba prominit rezim prehrane jer dugorocno mozes imat problema s nutrijentima unutar tanka. Sta je s suhom hranom ? Moj savjet svaki dan malo suhe a svaki 3 dan jednu kocku ali naravno to je samo moje misljenje.

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #12 u: Prosinac 04, 2015, 19:37:03 poslijepodne »
Kupio sam prije par godina suhu hranu od JBL-a (maripearls), ali ga jadranske ribe nikako nisu jele pa sam naviknuo na smrznutu. Još imam od one kutije pa sam probao i nedavno. Clarkii i chromisi malo pojedu, kardinalac pljuva, a ostali ni da gricnu. Ponekad im dam malo, ali dosta rijetko.
Zbog čega je bolja suha? Zar to nije isto, samo mljeveno i osušeno? Baš zbog toga volim bolje srznutu, jer ostatak ostane na podlozi i na kamenju pa je samci i ostali čistači vremenom nađu. Suha hrana se rastopi i raspada. Ja sam mislio da pravim manje smeća sa smrznutom. Izgleda da sam razmišljao krivo?
Imam 5-6 vrsta smrznutog, pa sam to kombinirao (2-3 vrste svaki puta).
Dali ima neko pravilo za hranjenje (npr. ribe koliko imaju cm skupa, pa po tome neka količina)?
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #13 u: Lipanj 22, 2016, 14:31:42 poslijepodne »
Davno se nisam javio.
Uglavnom se sve lijepo razvija, koralji rastu pa sam i stavio dosta novih usput.
Alge ima sve manje i manje, no totalno jos nisu nestale.
Jedini problem mi se javio prije 2-3 tjedna, kada sam izgubio 3 ribe u roku od 10 dana. Bilo je jos sumnjivih riba, ali sam izgleda uspio sprijeciti bolest pomocu lijeka i vitamina.
Uzrok mi jos nije jasan pa to istrazujem, ali sam usput napravio i mali video snimak, pa bi to pokazao:

Snimio sam mobitelom, zbog toga je kvaliteta dosta losa. Boje nazalost nisu ni slicni kao uzivo jer mobitel nonstop korigira whitebalance, ali se vidi kako akvarij trenutno izgleda.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #14 u: Lipanj 23, 2016, 10:52:21 prijepodne »
Glavno da je tank živ i vidi se da lipo napreduje  ;-) Zašto ti je razina mora ovako niska?

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #15 u: Lipanj 23, 2016, 12:25:21 poslijepodne »
Super sve izgleda zdravo i bas oku ugodno.

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #16 u: Lipanj 24, 2016, 22:15:32 poslijepodne »
Hvala vam!
Razina mora je zato toliko niska, jer sam bio preoprezan, kada sam napravio overflow box. Nisam znao koliko ce dici povratna pumpa, pa sam isao na sigurno. Mogao bi staviti komad stakla ili plastike. Mozda cu jednom probati.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #17 u: Studeni 04, 2016, 00:27:35 prijepodne »
Evo me, da vidite još sam živ, a i akvarij napređuje...
Znači mali upgrade:
Prije godinu dana sam stavio većinu koralja, pa usput naravno još neke. Pošto tehnika nije neki high-tech, nisam ni razmišljao o osjetljivijim koraljima i ribama, ali sam ipak dobio neke fragiće razne acropore koje su se lijepo pojačale. Prije mjesec dana sam došao do odluke kako bi morao skoro sve koralje skidati i fragirati, jer mi prže jedan drugog toliko su narasli. Slike sam napravio u to doba, pa je dosta toga već samo pobacano na podlogu. Inače mi se quadricolor dva puta djelio (pa i malo prošetao), a i zoe redovno šišam prijateljima...
Prije nego što bacim slike, malo o technici. Neke stvari su se mjenjale, ali uglavnom sve slično, kao i prije.
Jebao RW-8 i RW-15 su mi se pokvarile u roku garancije, pa više nisam htio iste. Uzeo sam Sicce xstream-e, a uz to i nadalje radi stari tunze 6060 (na slici se još to vidi, ali sam nedavno mjenjao na noviji 6065). Povratnu pumpu sam mjenjao na malo jaču, sa aquabee 2000, na jebao DCT4000 što se čini dobrim. Dodao sam još jednu neonku, pa mi sad rasvjeta radi 4x54W T5 (ATI aquablue special, coral plus i 2kom blue plus).
Inače sve ide manualno (dnevno dolijevanje ishlapjene vode, kao i dodavanje raznih aditiva po metodi balling light od Fauna marine).
Hranjenje i nadalje uglavnom sa smrznutom hranom (4 kockice dnevno, 2-2 jutros i navečer), pa još malo suhog listića i ponekad prha za zoe i sl.
Parametri uglavnom stabilni (pH 7,7, KH 7-8, Ca 420-440, Mg 1320-1400, NO3 do 20, ali najviše oko 5 ili ispod). Alge samo na pozadini po mjesečnom periodu. Počinje sa smeđim, pa nakon 2 tjedna pređe na ciano koju vadim mjesečno sa izmjenom mora (20%).
Krajem ljetnih dana sam napravio veću grešku. Zbog hranjenja filtraša sam večeras ugasio povratnu pumpu i zaboravio. U roku od 10 sata su mi pola ribe uginule, vjerovatno zbog preniske koncentracije kisika jer su ostale bile na površini. Upalio povratnu (skimmer je skroz radio, samo u sumpu) i ubacio dodatnu pumpu sa rasprsivačem i nakon 2 sata sve OK (osim poginulih). Ribe ni do sada nisu po starom broju, ali ih ovih dana polako nabavjuljem. OK neću duže pričati, neka govore slike (snimljene prije mjesec dana)...
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #18 u: Studeni 04, 2016, 00:32:32 prijepodne »
još malo:
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #19 u: Studeni 04, 2016, 00:42:41 prijepodne »
i par svježih
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #20 u: Studeni 04, 2016, 01:37:48 prijepodne »
Odlično Robert, prekrasan reef akvarij, koralji izgledaju vrlo zdravo i obojeno!  :klap: 

Sve slike su slikane pod 4 upaljene lampe ili?

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #21 u: Studeni 04, 2016, 06:47:33 prijepodne »
Ne znam za druge ali meni je ovo prva liga. Izgleda bas nekako prirodno i zdravo. Bravo Zsabi  :up:

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #22 u: Studeni 04, 2016, 14:44:47 poslijepodne »
Hvala na pohvalama!

Da, sve slike sam napravio ispod 4 lampe. Slikane su telefonom pa kvaliteta nažalost nije baš dobra, a i white balance ponekad malo ode, na nekim slikama se vidi da ima malo više plavog nego uživo (ali su boje još uvijek bolji od DSLR aparata, ne mogu nikako naštimati)
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #23 u: Studeni 04, 2016, 16:12:32 poslijepodne »
Dobro napreduje  :up:

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #24 u: Studeni 04, 2016, 20:47:40 poslijepodne »
Kako hranis skampa Hymenocera picta,lijepo se kamufliao na koralju,i koliko dugo ga imas.

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #25 u: Studeni 05, 2016, 09:37:15 prijepodne »
Kako hraniš filter feedere? Ja ubacim komad ribe u stream pumpu i dobijem bijeli oblak po cilom akvariju.

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #26 u: Studeni 06, 2016, 00:12:28 prijepodne »
Hymenocera picta se hrani specifično sa zvijezdama. Nedavno sam ručno vadio male Asterina-e, jer su se jako razmnožile.
Prije par tjedna sam čitao kod jedne kolege, da mu Harlequin shrimp gladuje, jer je pojeo sve Asterine. Tako sam preuzeo od njega. Mislio sam da će i kod mene počistiti akvarij, pa ću ga prodati drugome, da i tamo vrši svoj posao. Ali sam usput jako zavoljeo malog račića, pa se sad mislim kako ga hraniti... Stavio sam asterine u sump, probam ih hraniti, ali izgleda da će to biti premali obrok... Čitam po forumima da hrane sa choco chips zvijezdama, ali još nisam našao kod nas gdje bi mogao kupiti. Znači još imam malo vremena dok mi Asterine traju pa ako ne nađem rješenje, onda ide na prodaju :(

Filtraše hranim sa prahom za Zoe i Rhodactise (Fauna marin) tjedno jedanput, + sakupljaju male čestice od kockica artemije, mysisa i ostalog.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #27 u: Studeni 07, 2016, 19:06:37 poslijepodne »
Kakvo je tvoje zapazanje za skampa,osim specificnoga hranjenja,ponasanje u tanku u smislu dali se skriva itd.posto se bas i nemoze vidjeti po tankovima ili ja nisam vidio :D

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #28 u: Studeni 07, 2016, 21:32:26 poslijepodne »
Kakvo je tvoje zapazanje za skampa,osim specificnoga hranjenja,ponasanje u tanku u smislu dali se skriva itd.posto se bas i nemoze vidjeti po tankovima ili ja nisam vidio :D
Iako izgleda atraktivno, kupio sam ga u prvom redu zbog funkcije, da bi mi očistio tank od asterine.
Ima kad se toliko sakrije, da ga ne vidim skoro danima, ali ponekad lijepo maše na ulazu neke špiljice. Jako smo zavoljeli (najviše moja kćerka, koja ga zove Mašna). Zbog toga bi probao nekako osiguravati živu hranu za njega, ali ne znam kako ću uspijeti, pošto asterine ne mogu uzgajati u tolikom broju, kako bi bilo protrebno :(
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #29 u: Studeni 07, 2016, 22:09:53 poslijepodne »
Bojim se nazalost da se ni kod nas nemoze nabaviti dovoljno asterine za hraniti,mozda da se proba naci na forumu od drugih,mozda da se proba sa malim zmijacama

Offline Kizo 2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 342
  • Spol: Muški   Dob: 61
  • Lokacija: N.Zagreb
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #30 u: Studeni 07, 2016, 23:05:11 poslijepodne »
Jadransku zvijezdu staviš u sump i režeš komadić kraka svaki treći dan.

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #31 u: Studeni 16, 2016, 12:45:58 poslijepodne »
Ideja nije loša, samo što je najbliža jadranska zvijezda ~400km od mene :) Da živim u Dalmaciji, ili barem malo bliže, napravio bi to.
Zmijače su jako brze, a i tijelo im je uvijek sakriven u kamenju, pa im vire samo krakovi. Imam ih puno u akvariju, ali ih kozica ne lovi.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski...
« Odgovori #32 u: Studeni 16, 2016, 13:14:18 poslijepodne »
E to je sranje,imas a nemas,a tesko nabavljivo u tvome slucaju,mozda i pojede koju po noci kada ne vidis.