Ožujak 29, 2024, 00:52:11 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: pjegavi davždenjak  (Posjeta: 22878 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Inguan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Lokacija: Gradište
    • Vinko Jovanovac Fotografija
pjegavi davždenjak
« u: Prosinac 02, 2009, 12:12:04 poslijepodne »
Gdje da nađem nešto  o toj vrsti guštera i koliko su otrovni za ljude?!
◄:))►  I <3 IGUANA

Offline Inguan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Lokacija: Gradište
    • Vinko Jovanovac Fotografija
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #1 u: Prosinac 02, 2009, 19:08:58 poslijepodne »


U šumi u brdima i planinama, često  smo sreli simpatičnu životinju, žuto-crnog daždevnjaka (Salamandra salamandra).
Planinari ga često fotografiraju, ali rijetko ko zna nešto više o ovom mirnom stvorenju. Šareni daždevnjak je dug 15-30 cm, ženka je nešto veća od mužjaka. Žuta boja opominju da ova životinja nije dobar plen pošto iz žlijezda na tijelu ispušta neurotoksin koji u ustima izaziva osjećaj gorućeg bola. Ovaj toksin može da usmrti i manje sisavce. Daždevnjak ako se nježno njime postupa, neće da pusti ovaj otrov. Ženka se pari u julu i nakon 10 mjeseci direktno u vodu (baru, izvor itd.) izbaci 10-50 dobro formiranih crnih larvi(nešto kao punoglavci) sa repom i nogama dugih 3 cm. Kada  odrastu i potpuno se razviju, mladunci izlaze iz vode. Daždevnjaci jedu crve, gliste, insekte, puževe golaće. Vole vlagu pa se kada je toplo kriju u panjevima i pukotinama. Često su u grupama. Zimu provode sakriveni, i po 20 godina uzastopce na istom mjestu. Njihovo latinsko ime Salamandra potiče od arapskog i znači »živi u vatri«. Naime, kada su ljudi ubacivali cjepanice u vatru radi loženja, prijetili su da daždevnjak »izlazi iz vatre« a on se samo spašavao i bježao iz cjepanice koja mu je služila kao skrovište. Ipak, i danas nosi naziv vatreni daždevnjak i na francuskim plemićkim grbovima je prikazan daždevnjak u vatri.




   U Alpima, kroz Hercegovinu pa do Prokletija živi srodnik šarenog daždevnjaka koji se zove crni ili alpski daždevnjak (Salamandra atra). On je potpuno crn, dug 11 cm. i živi na visinama od 800 do preko 3000 m. nadmorske visine. Na ovim područjima  crni davždenjak zamjenjuje šarenog. Ženka crnog daždevnjaka rađa dva mladunca, potpuno oformljenja, pa nema potrebe da se mladi razvijaju u vodi. Crni daždevnjak se hrani kao šareni.
Ljeti u planinama dok ima rose, crni davženjak je dosta čest ali čim otopli on se sakrije od sunca. Ovaj daždevnjak ne pokazuje loše vrijeme kao što misle mnogi planinari.

   Obije vrste su zakonima zaštićene u Evropi a i kod nas. Nestanak izvora je pogubno za opstanak i šarenog daždevnjaka.

P.s. Za koji sat sam vlasnik 2-3 jedinke Pjegavog daždevnjaka
◄:))►  I <3 IGUANA

Offline napoleon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1683
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #2 u: Prosinac 02, 2009, 19:24:37 poslijepodne »
Zna u pet centru biti kineskih vodenjaka...
Zagreb-Maksimir (ne, nisam u ZOO-u)
"How much of human life is lost in waiting."

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #3 u: Prosinac 02, 2009, 19:45:53 poslijepodne »
Ova tema pripada u "Vodozemce", jer je daždevnjak vodozemac , a ne gmaz (gušter).

Osim što je strogo zaštićen Hrvatskim i Europskim zakonima/konvencijama nikako ga ne bih preporučio kao kandidata za terarijsku životinju - specifični uvjeti koji ovoj životinji trebaju za opstanak (niske temperature i visoka vlaga) čine ju  gotovo neodrživom u terarijskim uvjetima.

Offline Inguan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Lokacija: Gradište
    • Vinko Jovanovac Fotografija
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #4 u: Prosinac 02, 2009, 20:01:09 poslijepodne »
Nisam vidio temu za vodozemce a nisam ni promašio temu jer ipak je on gušter...
A ne bi ga nabavljao da nemam uvijete za njega pogotovo jer je zaštićen
◄:))►  I <3 IGUANA

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #5 u: Prosinac 02, 2009, 20:11:36 poslijepodne »
Tema "Vodozemci" postoji na ovom forumu, a daždevnjak nije gušter, već vodenjak. Osim toga, odgovorno tvrdim da nemaš odgovarajuće uvjete za njega. Ovu vrstu uspjelo je uzgojiti svega nekolicina instituta, zooloških vrtova i specijalista u Nizozemskoj i Velikoj Britaniji.

Kod tebe možda može egzistirati nekoliko mjeseci, ali je, u konačnici, osuđen na propast.

Velika je šteta ovako rijetku i ugroženu vrstu silom izuzimati iz prirode i  pokušavati je držati u terariju.

Offline Inguan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Lokacija: Gradište
    • Vinko Jovanovac Fotografija
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #6 u: Prosinac 02, 2009, 20:40:38 poslijepodne »
Tema "Vodozemci" postoji na ovom forumu, a daždevnjak nije gušter, već vodenjak. Osim toga, odgovorno tvrdim da nemaš odgovarajuće uvjete za njega. Ovu vrstu uspjelo je uzgojiti svega nekolicina instituta, zooloških vrtova i specijalista u Nizozemskoj i Velikoj Britaniji.

Kod tebe možda može egzistirati nekoliko mjeseci, ali je, u konačnici, osuđen na propast.

Velika je šteta ovako rijetku i ugroženu vrstu silom izuzimati iz prirode i  pokušavati je držati u terariju.
Dobro nije guster jer ima 4 noge i voli vodu :P
A mogo si reci lakse i krace da si skeptican  oko toga što držim daždevnjake....

A što se mene tiče, šumarska škola je iza mene i valjda znam šta radim i na koji to način radim, kao što sam i rekao
a vidio sam i ljude da ih imaju...

Njihova staništa su ugrožena jer se nalaze na arealu hrasta koji je za sječu i osuđeni su na propast je iza sumskih radnika ostane pustos, a kod mene ce imati uvijete kao i u divljni ,vlagu, vodu , hranu  i temperaturu....
Tako da Enjoy and relax...
◄:))►  I <3 IGUANA

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #7 u: Prosinac 02, 2009, 21:01:09 poslijepodne »
Odustajem... :dead:

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #8 u: Prosinac 02, 2009, 21:38:34 poslijepodne »
Gdje da nađem nešto  o toj vrsti guštera i koliko su otrovni za ljude?!

A što se mene tiče, šumarska škola je iza mene i valjda znam šta radim i na koji to način radim, kao što sam i rekao a vidio sam i ljude da ih imaju...

A ne bi ga nabavljao da nemam uvijete za njega pogotovo jer je zaštićen

Pa danas u 12h nisi ništa znao o ovoj vrsti, a sad od jednom postade veliki stručnjak :D


Ma koliko mislio da nešto znaš i poznaješ, trebao bi malo da se zamisliš
dali je to stvarno tako... Jer kada ti čovek koji je što se tiče guštera
naj iskusniji na forumu, koji je duplo stariji od tebe, kaže da je držanje
i uzgoj daždevnjaka u zarobljeništvu težak, onda je to sigurno tako...

Sa druge strane ne kažem da ti možda ne znaš šta radiš i da nećeš uspeti u
tom poduhvatu, ali daj nam onda opiši uslove u kojima misliš da ih držiš i
daj nam fotku vivarijuma koji si im pripremio, jer ovaj forum u principu za
to i služi, da i drugi nešto nauče...

Ja iskreno nikad nisam shvatao ljude koji se iako imaju mogućnosti da nabave
neke egzotične i strane životinje, odluče na to da čuvaju životinje koje mogu
videti pri svakoj šetnji kroz domaću šumu, mislim, u čemu je tu feeling?

Lično mislim da je problem kod ljudi koji uzimaju životinje iz prirode taj,
što ih oni ne plaćaju, pa samim tim i nemaju taj osećaj da imaju nešto vredno
i da se za to treba boriti i truditi, već im je najčešće svejedno, jer ako se
životinji nešto i desi, nije problem, ajd u šumicu i donesi drugu žrtvu...

Offline balen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 218
  • Spol: Ženski   Dob: 31
  • Lokacija: Zagreb
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #9 u: Prosinac 02, 2009, 21:45:13 poslijepodne »
djapo  :klap: al mislim da to nece doprjet do njega  -?

Offline comino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #10 u: Prosinac 02, 2009, 22:14:03 poslijepodne »

Ja cu tebe paziti, maziti i zvati te Djuro :zagrljaj:

Ili kako je ono islo  :D

Offline Karas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1057
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Borovo
  • Udruga "FENIKS" Borovo
    • Udruga "FENIKS" Borovo
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #11 u: Prosinac 02, 2009, 22:34:40 poslijepodne »

Ja cu tebe paziti, maziti i zvati te Djuro :zagrljaj:

Ili kako je ono islo  :D

 :funny: :g018:
Karas Reef - morski akvarij

Offline Inguan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Lokacija: Gradište
    • Vinko Jovanovac Fotografija
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #12 u: Prosinac 02, 2009, 22:43:16 poslijepodne »
ne znam tko koliko zna jer nisam vidovljak.

Naravno jučer sam prvi puta čuo da ču to dobiti, a u životu ih dva puta vidio...

A sad sam se svega čuo s 5 ljudi koji ih imaju i drže , cijelo posljepodne svrljo, mrljo o njima po internetu kako i šta.
Nadošao na to da terariji biti dimenzija  50x100x20.... Imati će dva hladnjaka(ventilacija) , prostor za vodu(bazen) s pumpicom koja će je čistiti i naravno područje s zemljom s podzemnim rupama za njihovo skrivanje...

Hrane imam; cvrčke, fobaše, gliste...

A sad ono bitno što sam čekao da napišem...

A ide ovako;
Areal(područje) odakle dolaze moje tri jedinke je obilježeno u šumarstvu za pomlađivanje i dosta toga se ruši i češte žrtve od pada drveta u ostalom su i davždenjaci tako da ove tri jedinke su spašene iz toga staništa i ako ne budu htjele jesti, vraćam ih u neko bolje područje koje nije ugroženo nama ljudima.

U mom životu od malih nogu hvatam guštere i zmije i godine s time ništa nemaju, jer da pitam nekog u gradu kaj to nebi ni znao, a život na selu je drugačiji, imao sam u rukama od riđovke , lasice, puha, poljskog miša, drvostala, gatalinke i svašta
jer sam od malena zaljubljenik u prirodu tako da vjerujem da znam kaj probavam, i ne volim ljude koji imaju ISKUSTVA i pišu mi to ti ne valja i vrati to, a  ne žele pomoći da kažu kako bi bilo bolje a da nije opcija puštanja
 :punch:
◄:))►  I <3 IGUANA

Offline ferenna007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Ženski   Dob: 27
  • Lokacija: ZgB
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #13 u: Prosinac 02, 2009, 22:53:44 poslijepodne »
Crni je strogo zaštićen, jelda?  :nerd:
Ja sam čula da samo blago pecka kada izluči otrov, tj tu neku kiselinu...
Jel oni izlaze samo nakon kiše ? jer samo onda ih vidim, a voljela bi malo fotkati neke pa se raspitujem

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #14 u: Prosinac 02, 2009, 23:16:55 poslijepodne »
Covece, poslusaj lepo sta ti Nino G pise, ja ga ne poznajem, ali ga pratim sta sve pise i mogu ti reci da je covek enciklopedija u onu granu teraristike cime se bavi! Lepo ti je covek sve objasnio, cak i to da salamander nije reptil, nego vodozemac, a da ti bude jos vise jasno recicu ti da je to zaba ciji oblik tela lici na gustera! Ako ni meni ne verujes citaj malo o gradbi koze kod vodozemaca i gustera (ne moras dalje o respiratornom sistemu i reprodukciji nego samo kozu)i docices sam do istog zakljucka!
P.S. Pogledaj mu samo glavu i videces da je to glava zabe, a ne gustera!

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #15 u: Prosinac 02, 2009, 23:28:27 poslijepodne »
Areal(područje) odakle dolaze moje tri jedinke je obilježeno u šumarstvu za pomlađivanje i dosta toga se ruši i češte žrtve od pada drveta u ostalom su i davždenjaci tako da ove tri jedinke su spašene iz toga staništa i ako ne budu htjele jesti, vraćam ih u neko bolje područje koje nije ugroženo nama ljudima.

U mom životu od malih nogu hvatam guštere i zmije i godine s time ništa nemaju, jer da pitam nekog u gradu kaj to nebi ni znao, a život na selu je drugačiji, imao sam u rukama od riđovke , lasice, puha, poljskog miša, drvostala, gatalinke i svašta
jer sam od malena zaljubljenik u prirodu tako da vjerujem da znam kaj probavam, i ne volim ljude koji imaju ISKUSTVA i pišu mi to ti ne valja i vrati to, a  ne žele pomoći da kažu kako bi bilo bolje a da nije opcija puštanja


Kao prvo, kaži mi ime barem jedne vrste životinja čije stanište i opstanak u današnjem
svetu u kojem živimo nije ugrožen, pa dali to onda znači da ih sve trebamo doneti kućama
i tako ih spasiti uništenja?

Smešna je i tvoja konstatacija da ti, pošto si sa sela, više znaš od osoba koje žive u
gradovima, jer recimo najiskusnije osobe na ovom forumu upravo žive po gradovima, a tu
se opet vraćamo na onaj odnos prema životinjama koji sam ti već opisao, a to je, da kada
živiš u gradu gde životinja skoro i nema, onda naučiš da ih više ceniš i voliš nego oni
na selu, koji ih većinom smatraju štetočinama, i tamane kad god stignu iz obesti i gluposti...

Kao treće, ne trebaš biti vidovnjak da bi znao dali je neko iskusan ili ne... Potrebno je
samo da pratiš forum ili postove odredjene osobe koja ti je odgovorila, a koja nije uzalud
dobila titulu počasnog člana na ovom forumu, pa da ti bude jasno da je Ninov savet bio iskren,
dobronameran i ispravan... E sad, druga je stvar što taj odgovor nije bio po tvojoj želji...

Ako već imaš 5 prijatelja koji uspešno čuvaju daždevnjake, obrati se njima za savet, pošto
na ovom forumu očigledno nema iskusnih ljudi koji ih čuvaju, a to je verovatno iz razloga
koji ti je Nino već naveo, da je to veoma teško i za životinje pogubno...

Ti dobro znaš da je tema uzimanja životinja iz prirode veoma škakljiva i da se odprilike
95% ljudi sa tim ne slaže, zato ne možeš ovde tražiti opravdanje i odobravanje za takav
postupak, koji je uzgred i krivično delo, i očekivati da ti svi kažemo; "Super, samo napred"...

Ja nisam imao nameru da te uvredim ili da se prepirem sa tobom, ali ako je ovo kraj naše
ljubavi i ako ni mene ne voliš više, onda Ok, ne znam za Nina, ali ja ću nekako preboleti :heartbr:

Od mene toliko... Sve najbolje i puno uspeha u tome što si naumio!

Offline Inguan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Lokacija: Gradište
    • Vinko Jovanovac Fotografija
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #16 u: Prosinac 02, 2009, 23:48:42 poslijepodne »
Svi su u kuci pitali kake su to žebe, a moj ih je tetak našao kad su rušili debla i sad ih ja pokušavam terarizirati za terariji...

Fino si ono opiso selo i grad i malo oblatio selo ali jbg to mora tako, ali ima nas na selu koji nismo zadrti da su životinje štetočine , nego baš suprotno ja mislim da največa i najgora štetočina na ovome planetu jesmo mi ljudi, a životinje samo žive na svom staništu koje mi iskorištavamo tako da mi njima smetamo a ne oni nama, nisam se nadao potpori jer ni ja ne volim zatočeništvo niti ga podržavam ali kad vać imam priliku spasiti te tri jedinke želim to najbolje što umijem, a tko mi može bolje reci nego netko iskusan i netko tko priča neki od balkanskih jezika...

 A znam da se uči cijeli životo i svaka mu čast ako je takav načitan i naukovan i inteligentan(njemu na čast nama na dar).
 Slabo sam aktivan pa baš ne znam za njega, no njegov post me samo oblatio i nije mi dao ništa što mi može pomoći.
 Dok su mi neki ljudi objasnili kako i sta i to mi je bilo vise profesionalnije od onoga "pusti ih i vrati ih".

Jer na kraju ako ne budu htjeli jesti i smanje svoje aktivnosti ja ih vratim u neko mjesto gdje je utjecaj čovjeka na njegovo stanište manji

P.S. nema tu mržnje niti ljutnje, ukus i mišljenje i znanje su drugačiji kod svake jedinke čovjeka
◄:))►  I <3 IGUANA

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #17 u: Prosinac 03, 2009, 00:35:36 prijepodne »
Ja mislim da ovde niko nije nikoga uvredio u smislu selo-grad! Sve to me potsetilo da jedan dogadjaj kad sam pustao slike zmija kojima sam fasciniran i moj kolega sa fakulteta koji je iz jednog vinickog sela kaze "ja bi sve ovo potamanio kratkim postupkom, kopacem u glavu! Od ove zivotinje nema vajde i to se treba nistiti". Na to mu kazem da bas ta zmija vredi vise od njegove kuce na selu, a on se samo nasmejao i opet kaze da bi joj otkinuo glavu! To me ne cudi jer vecina (ne svi) ljudi sa sela tako razmisljaju, jer je takav njihov mentalitet...jednostavno, oni cuvaju domace zivotinje od koje imaju ekonomske koristi, sve drugo je steta koja treba da se potamani.Verujem da posle zavrsetka fakulteta, misljenje o zivotinjama mu se promenilo! To su ljudi ciji intelektualni kapacitet je na njivi i u stali, dok oni koji su obrazovani rade druge radnje (zato su i ucili da ne ostanu na njive). Oni nisu svesni da unistavajuci na primer zmije, da unistavaju njihov saveznik u borbi protiv neprijatelja - poljskim pacovima i misevima! Nisu svi ljudi sa sela ovakvi i niko ovde nije nikoga uvredio, ali realnost kod ljudi sa sela je ova! Djapo je sve lepo rekao i nikoga nije potcenio niti uvredio!

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #18 u: Prosinac 03, 2009, 09:47:21 prijepodne »
Ajme ..... ali molim te fotke!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Inguan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Lokacija: Gradište
    • Vinko Jovanovac Fotografija
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #19 u: Prosinac 03, 2009, 11:52:20 prijepodne »
Ajme ..... ali molim te fotke!

Dobio sam ih ovako:


Tu sam još dodao bazen i držim sve u hladnoj prostoriji.
Špricam svakih 6h da održim veliku vlagu.

Ubacio sam nekoliko kišnih gujavica i cvrčaka...

A vivarijum će ici dimenzija 100cm dugačak, 50cm širok i 20cm visok
« Zadnja izmjena: Prosinac 03, 2009, 11:55:18 prijepodne od Maxim »
◄:))►  I <3 IGUANA

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #20 u: Prosinac 03, 2009, 12:09:09 poslijepodne »
Špricam svakih 6h da održim veliku vlagu.

Kako održavaš veliku vlagu u kartonskoj kutiji, zar se ne raspadne?

Offline Inguan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Lokacija: Gradište
    • Vinko Jovanovac Fotografija
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #21 u: Prosinac 03, 2009, 13:11:26 poslijepodne »
Špricam svakih 6h da održim veliku vlagu.

Kako održavaš veliku vlagu u kartonskoj kutiji, zar se ne raspadne?

nisu u kartonu više, krivo sam se izrazio nalaze se u ogromnoj posudi :P
◄:))►  I <3 IGUANA

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #22 u: Prosinac 03, 2009, 13:51:51 poslijepodne »
Ne znam kaj da ti velim, uglavnom Nino i El Djapo .. te još nekoliko ljudi ... su ti već sve napisali i ja djelim mišljenje sa njima!

Ja ti dajem savjet da ih odnesš u prirodu dok još nije pre kasno ... odnesi ih malo dublje u šumu i ostavi u blizini nekog potoka. Ja znam nekoliko ljudi koji su to pokušali kao ti i na kraju je to završilo ne slavno. Isto su bili tvrdoglavci kao i ti :) ....

.. poslušaj kaj ti ljudi pišu. To su bili dobro namjerni savjeti.

LP
Saša
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline napoleon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1683
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #23 u: Prosinac 03, 2009, 15:37:37 poslijepodne »
Ma kažem ja i ponavljam:
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=224:cynops-orientalis&catid=57:vodozemci&Itemid=177
Ako ti se već drži nekakve vodozemce, zašto ne njih?
Zagreb-Maksimir (ne, nisam u ZOO-u)
"How much of human life is lost in waiting."

Offline Inguan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Lokacija: Gradište
    • Vinko Jovanovac Fotografija
Odg: pjegavi davždenjak
« Odgovori #24 u: Prosinac 03, 2009, 17:46:32 poslijepodne »
Ma kažem ja i ponavljam:
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=224:cynops-orientalis&catid=57:vodozemci&Itemid=177
Ako ti se već drži nekakve vodozemce, zašto ne njih?
toga mogu navatiti u proljece i nisu ni malo zanimljivi :P
◄:))►  I <3 IGUANA