Travanj 23, 2024, 12:44:54 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Vivarij - Dendrobates  (Posjeta: 66812 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #50 u: Prosinac 31, 2010, 17:35:48 poslijepodne »
.. evo malo dalje... jednu biljku sam dobio, no i dalje tražim bilje!

DIY – Lijane, grane i korijenje
   Grane i visoka vlaga uglavnom završavaju tako da počninje truljenje koje je popraćeno pojavom pljesni. To je ono što doista ne želim u svojim vivarijima! Stoga sam malo razmišljao i prešetavo se po sobi kao profesor Baltazar i na kraju se dosjetio :) .
Popis  materijala koje sam koristio:
1.   Treset
2.   Silikon crni
3.   Najlon
4.   Ljepljiva traka
5.   Kabel za struju 3x2,5
6.   Kliješta sječice
7.   Latex rukavice
Vidi fotografiju Lijana 001

Prvo sam razvukao najlon na pod zalijepio ga ljepljivom trakom i na njega rasuo treset. Nakon toga sam odrezao komad kabela na željenu veličinu.
Navukao rukavice i u ruku istisnuo silikon. (vidi fotografiju Lijana 002)

Uzeo sam kabel, te vrh stavio u silikon, stisnuo šaku. Kabel sam polagano vrtio i gurao kroz šaku dok nisam potrošio silikon.
Nakon toga sam kabel spustio u treset, isto ga vrtio i dodatno posipavao tresetom. (vidi fotografiju Lijana 003)

Kada se treset uhvatio za silikonirani dio, tada treba ponavljati gore opisani postupak dok se ne dođe do kraja kabela. (vidi fotografiju Lijana 004 i 005)

Došao sam do kraja, tada sam još jednom cijeli kabel zatrpao sa tresetom i tako ga ostavio jedno 5-10 minuta, nakon toga sam višak otresao i ostavio da se dobro osuši.
Gotov proizvod izgleda kao na fotografiji - Lijana 005.

Takva lijana ili grana se savija po želji i potrebi, a ista ne trune niti ne pljsnjivi, a super se uklapa sa živim biljem.
Vidi fotografiju Lijana 007.

Dao bi vam još malo ideja ... :)
 .. isto to možete raditi sa tankom špagom ili tankom žicom. Skupite 6-7 komada špage skupa i jedan kraj zavežete u čvor, a tim ćete dobiti efekt tankog korijenja. Postpak silikoniranja i treseta kao i iznad opisano.
 Uglavnom malo mašte i čuda se naprave!

https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #51 u: Prosinac 31, 2010, 18:24:38 poslijepodne »
... jezerce je napunjeno sitnim oblim kamenjem. Kamenje je posloženo tako da žabice mogu doći do vode, ali opet da se ne mogu utopiti. U dubljem djelu je i vodena mahovina.
Ujedno i jedna nova fotka vivarija kako trenutni izgleda.

Žabice još uvijek nisu u njemu... sada je u zadnjoj fazi testiranja.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline smileyzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1601
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Kvatrić
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #52 u: Prosinac 31, 2010, 18:41:15 poslijepodne »
Saša... stvarno si majstor!  :klap: skidam kapu, klanjam se...
super je izgledalo kad sam ga vidio, ali sad po ovim slikama, čini mi se da ću morat navratit ponovo u inspekciju!

 :up:


"It's your road, and yours alone! Others may walk it with you, but no one can walk it for you..."

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #53 u: Prosinac 31, 2010, 19:12:33 poslijepodne »
.. znaš di sam :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #54 u: Prosinac 31, 2010, 19:37:20 poslijepodne »
Skorpac, zanima me dali se posle skida treset sa zice. Razmisljao sam to da radim sa onim pvc cevi za arborealne zmije, ali ne bih znao dali ce taj nalepnjeni treset da se vremenom skine.......Inace vivarijum ti je vrh vrhova!!!

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #55 u: Prosinac 31, 2010, 21:51:40 poslijepodne »
Hvala :)
Pa ovisi kakav je treset i silikon. Razmišljao sam i o tome i na pamet mi je palo nabaciti nekoliko slojeva. Treset neka bude krupniji, po mogučnosti da budu kokosova vlakna, mislim da bi to za aerboralne zmije bilo ok.. .ne buš znao dok ne probaš.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #56 u: Siječanj 01, 2011, 17:25:18 poslijepodne »
.. evo jedna fotkica mališana koji će uskoro u taj vivarij.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Frida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1745
  • Dob: 46
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #57 u: Siječanj 01, 2011, 17:38:32 poslijepodne »
Majstorski  :klap: aj ti to patentiraj  :D

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #58 u: Siječanj 01, 2011, 22:22:07 poslijepodne »
... ma gledao sam malo po webu ... već toga ima... već se za to dosta njih prije mene sjetilo :), mogao sam i prije malo prosurfati neg sam mozak uzaludno trošio ;)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #59 u: Siječanj 01, 2011, 22:29:44 poslijepodne »
Jako lepo, prelepo, mali zarobljeni raj  :klap: ! A ovo cu da probam sa tresetom pa sta bude, ako treset stoji i dalje, da se ne ogoli cev onda to je to  :) !

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #60 u: Siječanj 09, 2011, 22:52:33 poslijepodne »
Jučer sam Froša ubacio u vivarij ... a danas sam okinuo par fotki. Dosta je aktivan, čak i više nego sam mislio. Jedino me malo brine temperatura jer je malo teže dignem do 24°C .. grijem ga halogenkom 35W ... bila je unutra i 50W, ali je malo previše isušivala bilje... uglavnom morati ću složiti još jedan vivarij da ispravim neke greške :)

.. ako netko ima kakav savijet? :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #61 u: Siječanj 09, 2011, 23:29:19 poslijepodne »
Uuuu pa ovo izgleda prekrasno  :klap:

Šta se tice grijanja, mislim da ti je sobna temperatura otprilike konstantna pa bi samo trebo prilagodit jačinu žarulje...mislim da na philipsovim žaruljama piše do koje se temperature zagrijavaju pa probaj pogledat i na drugima...možda se one jeftinije zagrijavaju više od ovih markiranih...iako cisto sumljam u to jer nekak imam opaki osjecaj da to sve rade kinezi u istoj tvornici  :D probaj s 40W žaruljom ili metni vivarij na terarij od agama
Za vlagu jedino kaj mi pada na pamet je da dio grijaca stavis ispod tog jezerca da ga zagrijava pa da se isparavanje poveca iako neznam koliko je to u tvojoj situaciji izvedivo i dal je to opce pametna ideja (meni obično bedastoce koje ne uspiju padaju na pamet)...zapravo imaš grijači kabl koji je izoliran pa moš sam više poljevat podlogu
Ja sam si planiral za phelsume tak nekaj složit jer vec imam terarij, ali ja bi onda napravio jezerce u koje bi tutnul onaj mini grijac za naniće tak da bi više vode isparavalo a odma bi se i zrak od toga grijo koliko-toliko...ali vjerujem da tek kad krenes pocinju ideje navirat i kad si konačno gotov vidiš da je bilo puno pametnijih riješenja...

eto još jednom sve pohvale, držim fige da sve ove problemčiće središ, i očekujem nove slikice ;)

Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #62 u: Siječanj 10, 2011, 09:33:31 prijepodne »
Hvala... nego, ivek od toga niš ne pali :) ... vlaga u vivariju je 99% rijetko kad padne na 98%, problem je taj što se lampom stvara hot spot i samim time se isušuje gornji dio vivarija i bilje iz gornjeg djela. Stvarno moram nabaviti neki od Rain sistema!

Što se tiće phelsuma i jezerca ... pazi da bude plitko! .. da se ne bi utopile!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline smileyzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1601
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Kvatrić
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #63 u: Siječanj 10, 2011, 09:44:17 prijepodne »
Frrrrrrroooooooošššššššššššššš!!!!!

Kako dobro izgleda... kako fenomenalno pozira.... kako....

kaj si rekal, da ovaj vivarij želiš da neko odnese od tebe doma, pa da možeš novi napravit? Evo, budem ja popodne došal po njega :D, čak bum i Froša pričuval dok mu ne napraviš novi dom :D


"It's your road, and yours alone! Others may walk it with you, but no one can walk it for you..."

Offline Godfish

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 398
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Čulinečka (kod Bille)
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #64 u: Siječanj 10, 2011, 09:54:13 prijepodne »
Nemam veze sa žabekima i vivarijima ali si nekaj razmišljam o tom problemu vlaženja pa mi je palo nešto na pamet.(ak je glupo slobodno me poserite :D)
One mirisne raspršivaće kaj se aktiviraju na pokret ili imaju neki tajmer (airwick ili neš slično),relativno su mali i idu na bakterije,pa me zanima dal bi se mogli oni nekak zamaskirat (ovi novi čak i zgledaju kao kamen :)) a umjesto parfema u njih staviti vodu pa da svako malo šmrcne finu maglicu i problem vlaženja riješen?Jel bi to bilo izvedivo??
- :a042:

Offline smileyzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1601
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Kvatrić
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #65 u: Siječanj 10, 2011, 09:58:36 prijepodne »
ideja ti nije loša... jedini problem je što su svi ti "mirisi" pod tlakom, tako da taj uređaj bez problema (u biti laganm kratkotrajnim pritiskom) aktivira "sprej" i tako izšprica miris...

u biti, postoje i Teraristički uređaji koji rade "mist" - samo što koštaju ko suho zlato... a DIY varijantu još nisam vidio da je bila tako učinkovita ko "pravi"


"It's your road, and yours alone! Others may walk it with you, but no one can walk it for you..."

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #66 u: Siječanj 10, 2011, 11:20:19 prijepodne »
hmmm nisu baš svi ti mirisi pod tlakom...buduci da sam delal s njima u nedostatku posla sam glumil da nekej delam i čital kaj piše na njema  :D uglavnom masa njih sad naglašava da su bez potisnih plinova ali zaista nemogu zamislit kak bi u onu malu bočicu uspio zapakirat vodu....te bočise su full metalne i imaju onaj čep koji nemreš vadit a aks e nevaram princip tok prskanja je ko na parfemima, dakle mehanički pritisak...sve u svemu mislim da ce jednostavnije bit podesit/promjenit lampu nego stavit vodu u tu čuturicu a da k tome sve to i danje radi....

I da, kaj se tice onih kamena to postoji samo na senzor pokreta, nemoze se tajmirat, eventualno one kaj mehanički trebaš ali onda je jednostavnije uzet špricu i našpricat...a oni kaj se mogu tajmirat (zrakweak) su tako ogromni i bjeli da da nije za u terarij....Oust ima neke debilne principe sa 4 boči koje košta preko 100kuna tak da cak i da je dobro preskupo za eksperimentiranje
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #67 u: Siječanj 10, 2011, 12:00:37 poslijepodne »
Meni je cudno sto pored kabl grejaca i 35W halogenke ne moze da se lepo zagreje.........Grejna tela su ok, tu je problem u gubitku toplote, tako da se ne ide u pravcu da se poveca snaga grejnih tela, nego da se prostor (vivarijum) zastiti od gubitka toplote....Probaj stavi stiropor sa zadnje i obe bocne strane i svakako ispod, jer ovako izlazi da kabl greje vise namestaj nego ono sto treba! Probaj to, pa da vidimo kako  ce temp. da bide......

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #68 u: Siječanj 10, 2011, 12:37:25 poslijepodne »
... hmm nije meni bed špricati svaki dan .. imam i onu veliku špricalicu ... za vinograd :) ... zrak nije suh, odnosno samo gornji dio oko lampe je... podloga je mokra i dolje je 100% vlage ...

Igore .. gle sve sam probao .. u sobi mi temperatura ne pada ispod 20 - 21°C .. terarij je na postavljen na stiropor i obložen sa tri strane :) ... dvije strane prednja i jedna bočna nisu... a niti gornja...  Uglavnom to nije neki veliki problem, ali bi volio da je dnevna temperatura oko 26-28°C ...
Gore me je frka nešto staviti da se staklo ne pregrije i pukne!
 .. no sve za sad funkcionira kak treba samo imam odstupanje od željene temperature za 3-4°C :( ...

.. nego tražim razne mahovine .. pa ako netko ima... :) bum navratio po malo :)


Frrrrrrroooooooošššššššššššššš!!!!!

Kako dobro izgleda... kako fenomenalno pozira.... kako....

kaj si rekal, da ovaj vivarij želiš da neko odnese od tebe doma, pa da možeš novi napravit? Evo, budem ja popodne došal po njega :D, čak bum i Froša pričuval dok mu ne napraviš novi dom :D

.. ti si nekaj krivo shvatio ;) .. :) .. samo bum još jednog složil .. za druge žabice..
« Zadnja izmjena: Siječanj 10, 2011, 12:55:05 poslijepodne od skorpac »
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline smileyzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1601
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Kvatrić
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #69 u: Siječanj 10, 2011, 13:02:05 poslijepodne »
.. ti si nekaj krivo shvatio ;) .. :) .. samo bum još jednog složil .. za druge žabice..

pih... onda ću morat doć i samo slinit (možda ti to poveća vlagu :D :D :D)


"It's your road, and yours alone! Others may walk it with you, but no one can walk it for you..."

Offline Krcko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1103
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb, Republika Pešćenica
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #70 u: Siječanj 10, 2011, 16:58:19 poslijepodne »
ideeeš koji sam sad udar munje imao  :D
teško ti je zagrijat terarij jer je velika vlaga, a vlag na sebe veže temperaturu i automatski hladi prostor, 392 zakon termo dinamike ( upravo ga izmislio)
da riješiš problem moraš u terarij dozirat toplu zasićenu paru
uzmi ženinu peglu na paru!!!!!  :D  :D
Ludim smatraju onoga čije se ludost ne poklapa sa ludošću većine!

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #71 u: Siječanj 10, 2011, 17:06:48 poslijepodne »
Prekrasno...a, sto drugo ocekivati od majstora....a, temp...znas da sam ti se i ja zalio na isto...fuck, nije dobro...ni meni nikako ne uspijeva preko 25 (cak radi terarija drzim centralno 24 sata upaljeno)....neznam ni ja koje je rijesenje...citam i trazim ali, ispada da nitko nema problema sa temperaturom??
Ja se bavim idejom da sada kada budem preuredjivao(smjestao novu pozadinu) da stavim grijac ispod i nekako napravim da mi ispod bude voda...gledao sam ima onih plasticnih resetki...pa da ta topla voda isparava kroz zemlju...
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #72 u: Siječanj 10, 2011, 22:55:27 poslijepodne »
.. koliko sam pročitao rijetko tko ima temperaturu iznad 25 .. tak dA se na to više ne obazirem :)

Smajli slobodno dođi dizati vlagu.... Krcone..  :D

Inaće na drugom bum radio poklopac u kojem će biti lampe i mali ventilatori.. koji će sa vremena na vrijeme iz zagrijanog poklopca od lampi upuhivati topli zrak u terarij.

Tako je nešto slićno, napravio i Bojan iz Slovenije.. zar ne? .. uglavnom to još trenutno studiram.
« Zadnja izmjena: Siječanj 10, 2011, 22:59:23 poslijepodne od skorpac »
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline smileyzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1601
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Kvatrić
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #73 u: Siječanj 14, 2011, 13:50:38 poslijepodne »
ovo sa lampama i ventilatorima mi se čini kao dobra ideja... samo, kad bi mogao nekako ograničiti da se vlaga zadržava u vivariju, a da ne dolazi do lampi i ventilatora (gledano čisto sa električarske strane ;) )


"It's your road, and yours alone! Others may walk it with you, but no one can walk it for you..."

Offline The Kid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 325
  • Dob: 47
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #74 u: Siječanj 14, 2011, 15:37:04 poslijepodne »
Škropac ovo izgleda fenomenalno , svaka čast ...

Nego ajde kad ćeš ići u nabavku rain sistema sjeti me se prije nego naručiš !

Sad si zaje.... nas nekoliko na forumu .... osobno mene =) jer znam da ću sada ići slagati novi terarij =)

Dali si razmišljao o stavljanju fogera unutra ??

ps hvala za nekoliko ideja koje sam dobio čitajući tvoju temu
Why So Serious ?