Travanj 25, 2024, 11:04:06 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Čišćenje nakon cikliranja?  (Posjeta: 2102 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Romanita

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Čišćenje nakon cikliranja?
« u: Travanj 28, 2016, 15:02:25 poslijepodne »
Dragi svi, evo i mene u vašem društvu :) Iako imam pripadnike nekoliko vrsta u svom domu (pas, zec, papiga) ovo je prvi puta da se susrecem s akvarijskim ribicama. Zahvaljujući portalu i forumu stvarno sam dosla do puno kvalitetnih informacija (puno više nego u pet shopovima, kojih btw u Ri skoro pa da ni nema, točnije ponuda je ultra loša, pogotovo u ovom segmentu). Da ne duljim...uzela sam akvarij od 96 L ...naravno nadam se da je to tek pocetak...i ciklira se gotovo tri tjedna pa kroz par dana planiram ubaciti čistače i onda nakon tjedan dana i ostale ribice. U tijeku cikliranja nisam nista dirala...znaci nakrcala supstrat, pjesak, biljke, upalila i od tad stoji. Zanima me da li sad prije stavljanja cistača moram napraviti izmjenu vode, onih 1/3, i isprati filter materijal u toj akvarijskij vodi i usisati pola dna ili to radim nakon sto cistaci provedu tjedan dana u akvariju? Nadam se da pitanje nije skroz glupo :-[ I hvala na odgovorima.

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Čišćenje nakon cikliranja?
« Odgovori #1 u: Travanj 28, 2016, 15:15:38 poslijepodne »
Ne trebaš raditi izmjene sada, tek nakon što usele ribe. Prvih tjedan dva sigurno nećeš trebati usisavati dno i prati filter, ali kasnije da. Ovisi koliko riba bude unutra i koje je jačine filter.

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Čišćenje nakon cikliranja?
« Odgovori #2 u: Travanj 28, 2016, 21:00:23 poslijepodne »
Svi grijese s tim cikliranjem. Kako da stabilizijes stanje, ako ne uradis neke izmjene. Kod cikliranja se naprimer nitrati znaju jako podici, kako ces ih stabilizirat ako ne promjenis neku kolicinu vode i sl. Za to i sluzi cikliranje, da se stanje stabilizira, jer kad startas akvarij, sve je novo i svega ima u velikim kolicinama. Dakle, i kad se akvarij ciklira, dobro je jednom sedmicno izmjeniti manju kolicinu vode. Filter se cisti po potrebi, zavisno od filtera ili npr kad primjetis da se protok smanjio, al to ide nakon useljenja ribica...

Sent from my Lead 1i using Tapatalk


Offline Ivica07

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 317
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Čišćenje nakon cikliranja?
« Odgovori #3 u: Svibanj 01, 2016, 15:22:25 poslijepodne »
Svi grijese s tim cikliranjem. Kako da stabilizijes stanje, ako ne uradis neke izmjene. Kod cikliranja se naprimer nitrati znaju jako podici, kako ces ih stabilizirat ako ne promjenis neku kolicinu vode i sl. Za to i sluzi cikliranje, da se stanje stabilizira, jer kad startas akvarij, sve je novo i svega ima u velikim kolicinama. Dakle, i kad se akvarij ciklira, dobro je jednom sedmicno izmjeniti manju kolicinu vode. Filter se cisti po potrebi, zavisno od filtera ili npr kad primjetis da se protok smanjio, al to ide nakon useljenja ribica...

Sent from my Lead 1i using Tapatalk

Ja se nebih slozio sa tobom... Faza cikliranja sluzi da se uspostavi bioloska ravnoteza sto znaci da filteru treba i amonijak i nitriti i nitrati da bi razvio bakterije koje to pretvaraju u manje slozene tvari koje bilje to opet koristi za izradu svog korjena, stabljike lista... Ono sto ti je sada bitno uzeti plutajuce bilje(pistia, rogolist) da nitrate (zadnji stadij razgradnje) iskoristi... I pomalo pustati ribe, ja cak volim prvo ubaciti par puzeva da krene proces useljenja...

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Čišćenje nakon cikliranja?
« Odgovori #4 u: Svibanj 02, 2016, 03:55:56 prijepodne »
Ajmo ne komplicirati.

Ako pretpostavimo da je tretirana pipovača ona voda koja je na nuli, tj. voda kojoj treba teziti kemijskim sastavom, onda izmjena 50% vode nikada ne moze nastetiti.

Po mom misljenju, nakon cikliranja treba napraviti izmjenu od 30 do 50% vode prije useljavanja riba, ako nista drugo, da voda nakon toga bude bliza "normali" u slucaju da je jos ista ostalo "viska" nakon cikliranja.

U najgorem slucaju, zamjena 30-50% vode nece naskoditi.

U najboljem slucaju puno ce pomoci ako je ostalo stogod stetno nakon cikliranja.

Viktor via mobile


Offline Ivica07

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 317
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Čišćenje nakon cikliranja?
« Odgovori #5 u: Svibanj 02, 2016, 05:28:20 prijepodne »
Ajmo ne komplicirati.

Ako pretpostavimo da je tretirana pipovača ona voda koja je na nuli, tj. voda kojoj treba teziti kemijskim sastavom, onda izmjena 50% vode nikada ne moze nastetiti.

Po mom misljenju, nakon cikliranja treba napraviti izmjenu od 30 do 50% vode prije useljavanja riba, ako nista drugo, da voda nakon toga bude bliza "normali" u slucaju da je jos ista ostalo "viska" nakon cikliranja.

U najgorem slucaju, zamjena 30-50% vode nece naskoditi.

U najboljem slucaju puno ce pomoci ako je ostalo stogod stetno nakon cikliranja.

Viktor via mobile

Pa to i govorim, bez kompliciranja... Zavrsi faza cikliranja probas testirati testerima ako imas ako ne pocnes sa puzevima pa ostalim stanovnicima... I neka priroda odradi svoje...

Offline jazz333

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 19
  • Spol: Ženski   Lokacija: Dubrovnik
Odg: Čišćenje nakon cikliranja?
« Odgovori #6 u: Svibanj 03, 2016, 14:42:11 poslijepodne »
gosp. Viktor pun vam je inbox i ovdje a čini mi se i mail :P Naručila bi bilje od vas,gdje vas mogu dobiti? :)  :) :) :)
*Patience – a minor form of despair, disguised as a virtue.*