Travanj 24, 2024, 11:59:36 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Propustio akvarij i pitanje za pumpu 12 v.  (Posjeta: 2249 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dejanlik

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
  • Spol: Muški   Lokacija: Sisak
  • Novi sam, e pa nek sam bolje nego star!
Propustio akvarij i pitanje za pumpu 12 v.
« u: Ožujak 10, 2016, 11:54:30 prijepodne »
Akvarij je od 60 litara, dobio sam ga, neznam kada je zadnji put ljepljen i dali je uopće ljepljen akvarističkim silikonom, nezna ni bivši vlasnik
Dugo je staja prazan. ja sam ga provjerio kad sam ga dobio nije puštao vodu i uselio ribice. nakon cikliranja naravno.
sve je bilo dobro par mjeseci, dok neki dan nije počeo puštati i to do pola, usred noći srećom nije se digao laminat jer sam na vrijeme čuo da nešto šušti i ustao.
Sada bi ga trebalo preljepiti. ali gdje sa ribicama dok se on ljepi? nemam ih kod koga privremeno udomiti.
Dali bi kanta od jupola dobro očišćena i dezinficirana bila dobra, ili neka druga kanta?  Za tih 15-etak dana dok se silikon ne osuši.

Još jedno pitanje selio bih ribice i akvarij u moj atelje gdje mi je solarna struja pa bi stavio i pumpu (od filtera) na 12 v. dali ima negdje da se kupi takva pumpa ili može li se ova od 220 v prebrikati da radi na 12 v.?
nebi stavljao ispravljač koji pretvara istosmjernu u dvosmjernu. jer on sam po sebi troši struju pretvarajući tu energiju. a ja baš nemam ploča solarnih na bacanje pa sve što mogu stavljam na istosmjernu struju.
Hvala unaprijed.

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Propustio akvarij i pitanje za pumpu 12 v.
« Odgovori #1 u: Ožujak 25, 2016, 10:41:45 prijepodne »
Sve pumpe za akvarijske filtere koje sam dosad vidio rade isključivo na izmjeničnu struju, neće raditi na istosmjernu - pretpostavljam da je ta tvoja solarna struja istosmjerna tj. DC. Isto tako napon je mali problem, trebalo bi premotati navoj za 12V, što je u principu moguće na starijim motorima i pumpama no u ovakvim pumpama namotaj je zaliven (sa dobrim razlogom) i ne može se mijenjati niti prebrikati. Postoje pumpice koje rade na 12V istosmjerne struje (npr. od brisača na autu) no te su prilično bučne i pitanje je kako bi podnijele neprekidan rad. Isto tako moraš sam smisliti filter ako stavljaš takvu pumpu. Jednom davno sam vidio portabl "akvarij" sa ugrađenom 12V DC pumpicom, ili nađi tako nešto ili stavi pretvarač...

Offline DeanB

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 130
Odg: Propustio akvarij i pitanje za pumpu 12 v.
« Odgovori #2 u: Ožujak 25, 2016, 16:49:14 poslijepodne »
Motori za pumpicu su induktivni, tj, beskontaktni, tj nemaju četkice ni kolektor. Ne mogu raditi na istosmjerni napon bez potrebnog drivera. možeš staviti vanjski motor na 12 volti, ali kako oni (najčešće) imaju četkice i kolektor, to rezultira kratkim vjekom trajanja.
A ako i riješiš problem kak ti veliš "dvosmjerne" struje još uvijek nisi riješio grijač.
Uglavnom. Solarna čelija - punjač - akumulator - pretvarač...

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Propustio akvarij i pitanje za pumpu 12 v.
« Odgovori #3 u: Travanj 01, 2016, 09:15:35 prijepodne »
postoje DC pumpe za akvarije, često se nađu u ulozi pumpe za skimer no ima i povratnih.
Potraži malo JEbao, Boyu, Reef octopus itd, uglavnom proizvođače koji imaju asortiman za morsku akvaristiku.
diy-audio.com.hr

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Propustio akvarij i pitanje za pumpu 12 v.
« Odgovori #4 u: Travanj 01, 2016, 10:38:44 prijepodne »
kako ga mislis preljepiti? jesi siguran da ces ga uspjet rastaviti? to zna biti jako zeznuto, i onda moras odstraniti sav silikon i dobro odmastiti spojeve prije novog ljepljenja. vjerojatno bi bilo puno jednostavnije samo napraviti fuge po spojevima, to bi trebalo zaustavit curenje i zadrzat vodu nadalje. ovisno kako je siroka, debela, fuga, ali trebalo bi bit suho za nekih 7 dana, i samo ga napunis za probu i odma tim postupkom isperes prije stavljanja riba.
a ribe mozes staviti u kantu, prebaci njim vodu i filter unutra i trebalo bi sve bit ok onda.

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Propustio akvarij i pitanje za pumpu 12 v.
« Odgovori #5 u: Travanj 24, 2016, 11:06:27 prijepodne »
Treba ga kompletnog presilikonirati. Sve ostale improvizacije su privremeno riješenje i nisu sigurne.Novi košta 130 kuna pa izračunaj dali ti se isplati sam kemijati oko toga.