Ožujak 28, 2024, 18:39:49 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: flatworms- plošnjaci  (Posjeta: 7873 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
flatworms- plošnjaci
« u: Rujan 26, 2010, 19:57:16 poslijepodne »
Kako se sigurno i učinkovito riješiti ove napasti. Moji su samo na kamenu i pijesku. Niti jedan koralj nema ih na sebi. Imam Flatworm exit ali me malo strah koristiti. Ima li neka živina da se hrani time??

Offline cimbi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 148
  • Spol: Muški   Lokacija: sveta nedelja
Odg: flatworms- plošnjaci
« Odgovori #1 u: Rujan 26, 2010, 20:13:47 poslijepodne »
Pseudocheilinus hexataenia-meni je poćistio sve.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: flatworms- plošnjaci
« Odgovori #2 u: Rujan 26, 2010, 20:18:01 poslijepodne »
Ima, guglaj. Na brzaka, wrasse, mandarinci... i to pod velikim upitnikom dali ćeš imati nesreću da ih baš tvoj primjerak ne jede. U pravilu je veća šansa da ih mandarinci neće jesti dok kod wrassea imaš više šanse da ih jede. Flatworm exit nažalost nije kompletno rješenje jer ih uvijek 10% preživi.. probao više puta pa znam.

Znači, kao i u slučaju aiptasia samo prirodni predatori kompletno rješavaju problem.

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: flatworms- plošnjaci
« Odgovori #3 u: Rujan 26, 2010, 20:39:38 poslijepodne »
Ima nekoliko vrsta riba koji se možda hrane tim flatwormsima, al dali ćeš baš dobiti jedinku koja se njima sigurno hrani velika je lutrija. Postoji i neki puž golač koji ih jede ali ne znam gdje ga ima u prodaji na ovim prostorima.

Mislim da je najvažnije održavati visoku higijenu akvarija, znači držati nutrijente na niskim vrijednostima jer to ih sprječava da se razmnože u velikom broju i svaki koralj ili kamen prije unosa u akvarij tretirati sa nekim sredstvom protiv flatwormsa (ja koristim Tropic Marine Pro-coral cure).


Meni su se pojavili u oba dva akvarija ali samo u početku i stvarno u nevelikom broju....2 - 3 puta sam ih usisavao sa oonim tankim crijevom za zrak, nakon toga su nestali...napominjem da tada nisam u akvariju nisam imao ni jednu ribu koja bi ih možda mogla jesti.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: flatworms- plošnjaci
« Odgovori #4 u: Rujan 26, 2010, 23:41:41 poslijepodne »
Zaboravih, možda najjeftiniji lijek za flatwormse je jaka cirkulacija. Cirkulaciju uglavnom svi trebamo jaku jer držimo tvrde koralje. Meni npr. u glavnom akvariju gdje su jake pumpe i wavebox nema doslovno niti jednog flatwormsa (možda ih ima u kamenju no ne vide se) a u refugiumu gdje je puno manje strujanje vode ih ima poprilično svuda - na staklu, kamenju..

Ribe predatori su dvosjekli mač jer iako mogu očistiti akvarij od flatwormsa očiste ga i od svih drugih korisnih životinjica tipa mini zvjezdača,  crva u pijesku, kamenju, perjastih crva, gamarusa, kopepoda i sličnih sitnih buba. Time gubimo ne samo bioraznolikost nego i čistače dna koji se hrane detritusom i ostacima hrane.
« Zadnja izmjena: Rujan 26, 2010, 23:45:43 poslijepodne od Renta »

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: flatworms- plošnjaci
« Odgovori #5 u: Rujan 27, 2010, 10:43:59 prijepodne »
Kod mene su stalni gosti od samog pocetka, sto se vidi na fotkama mojeg akvarija.

Razmisljao sam o kemiji, ali kao sto je Renta napisao to nije 100% ucinkovito, a i kada bih ubio toliko flatworma u tako malo litara, to bi vjerojatno bilo pogubno za puno veci broj organizama.
Od kemije, ima jos savjeta: smanji salinitet, dodaj veliku koncentraciju joda (mislim da je Coral Cure zapravo jod)...no, to mi je pre riskantno za ostale stanovnike akvarija.

U petom mjesecu nabavio sam synchiropus picturatus-a, i cini mi se da je populacija flatworma odonda pod kontrolom, no nije nestala. Ribu vrlo rijetko vidim da zaista čupne flatworma, a kada ga čupne, obicno ga prozvace i opet ispljune, pitanje je dal krepa..
Moguce da ih jede i Neosynchiropus ocellatus...ali to opet nitko ne moze garantirati.
Imas i Stinin clanak na ZG reef, tamo se neki wrasse spominje, ako se dobro sjecam.

Pokusaj hraniti ribe svaki drugi dan..pojacaj skimmanje..

Ja ih povremeno sifoniram, ali uglavnom sam se naviknuo na njih i ne primjecujem ih...
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline riki_lh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Poreč
Odg: flatworms- plošnjaci
« Odgovori #6 u: Rujan 27, 2010, 11:50:19 prijepodne »
... meni je pomogao flatworm exit... evo sad već pol godine ih nisam vidio...  :)

><((((º>

Offline Sipolovac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
Odg: flatworms- plošnjaci
« Odgovori #7 u: Rujan 27, 2010, 13:15:44 poslijepodne »
U svakom slučaju, previše  hraniš ribe="prljaš more".Kvalitetna voda+mandarinac i nestat će,ali samo ako ih nema par miliona :D
Zagreb

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: flatworms- plošnjaci
« Odgovori #8 u: Rujan 27, 2010, 23:14:23 poslijepodne »
Ima ih manje nakon sifoniranja. Poradit ču na higijeni a možda kad padne populacija puknem ljek da krepaju svi.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: flatworms- plošnjaci
« Odgovori #9 u: Rujan 27, 2010, 23:50:44 poslijepodne »
Kod flatworm exita ti je najveći problem što on ubija sve faltwormse. e sad ono što ti vidiš je samo dio kolko ih imaš. A oni kad krepavaju puštaju otrov.
Zato kad ga spremaš koristiti imaj u pripremi napravljene vode ili mora za zamjenu bar 40% ukupne zapremine akvarija da hitno promijeniš i skimer koji mora gro toga povaditi (možda čak da posudiš još jedan za tu priliku)
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: flatworms- plošnjaci
« Odgovori #10 u: Rujan 27, 2010, 23:52:11 poslijepodne »
hvala na brizi :up:

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: flatworms- plošnjaci
« Odgovori #11 u: Veljača 27, 2014, 06:45:31 prijepodne »
Jeli se išta novoga otkrilo oko eliminacije flatwormsa? Ja sam nabavio žutog wrassea ali nisam vidio da ih jede (možda treba nešto više vremena da primjetim pad populacije) pa sad razmišljam o nekom drugom wrasseu (6 line ili sl). Što bi vi preporučili?

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: flatworms- plošnjaci
« Odgovori #12 u: Veljača 27, 2014, 11:39:43 prijepodne »
Jeli se išta novoga otkrilo oko eliminacije flatwormsa? Ja sam nabavio žutog wrassea ali nisam vidio da ih jede (možda treba nešto više vremena da primjetim pad populacije) pa sad razmišljam o nekom drugom wrasseu (6 line ili sl). Što bi vi preporučili?

Za većinu vrsta flatwormsa koji kolaju kao "paraziti" na našem području savjetujem poboljšanje kvalitete vode u smislu smanjenja hranjivih tvari u vodi (NO3, PO4).
Već taj potez će desetkovati populaciju, a dodatno bi wrasse iz roda Halichoeres u kombinaciji (ili solo) s mandarincem mogao kompletno riješiti akvarij te "napasti".


Uzmite u obzir da u 10godina morske akvaristike nisam do sada vidio niti jednu ribu koja ide od flatwormsa do flatwormsa i pika ga sa stakla ili koralja. U svakom sistemu (mom ili od prijatelja) populacija flatwormsa se "povukla" nakon nekog perioda (mjesec ili više).
U svakom slučaju, svugdje je korištena ista formula, gore navedena.