Travanj 16, 2024, 10:40:16 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine  (Posjeta: 13594 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« u: Ožujak 25, 2009, 11:24:08 prijepodne »

Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine, upućeno američkome predsjedniku u Washington kao odgovor na ponudu da bijelci kupe indijansku zemlju.

Vezano uz zakon o golfu i činjenicu da je nedavno ekipa HTV-a prilikom snimanja ekološke emisije potjerana s izvora nekad hrvatske rijeke, a sada koncesijom ustupljene stranom investitoru na eksploataciju, za , siguran sam, male novce i još sigurniji sam, veliku proviziju...idemo dalje...

U svakom slučaju, moji motivi nisu na razlaganju i debatiranju, bitan je tekst ovog pisma, kojeg je pisao čovjek bez ikakvog obrazovanja koje se toliko cijeni u zapadnom društvu ( nitko nije pomislio zašto je sve u banani uz tolike učene ljude) ali sa dubokim shvaćanjem života i prirode, Majke Zemlje... i Predatora koji je ubijaju do samouništenja...
Samo pročitajte ako još niste i razmislite o rečenom...Njemu je sve bilo jasno još prije 155 godina.. Mnogima od nas nikad neće biti...





Kako možete kupiti ili prodati nebo, toplinu zemlje? Ta ideja nam je strana. Ako mi ne posjedujemo svježinu zraka i bistrinu vode, kako vi to možete kupiti?

Svaki dio te zemlje svet je za moj narod. Svaka sjajna borova iglica, svaka pješčana obala, svaka magla u tamnoj šumi, svaki kukac, sveti su u pamćenju i iskustvu moga naroda. Sokovi koji kolaju kroz drveće nose sjećanje na crvenoga čovjeka.
Mrtvi bijeli ljudi zaboravljaju zemlju svoga rođenja kada odu u šetnju među zvijezdama. Naši mrtvi nikada ne zaboravljaju ovu lijepu zemlju jer je ona majka crvenog čovjeka. Mi smo dio zemlje i ona je dio nas. Mirisavo cvijeće naše su sestre, jelen, konj, veliki orao, svi oni su naša braća. Stjenoviti vrhunci, sočni pašnjaci, toplina tijela ponija i čovjek - svi pripadaju istoj obitelji.

Tako, kad Veliki poglavica iz Washingtona šalje glas da želi kupiti našu zemlju, traži previše od nas. Veliki poglavica šalje glas da će nam sačuvati mjesto tako da ćemo mi sami moći živjeti udobno. On će nam biti otac i mi ćemo biti njegova djeca. Mi ćemo razmatrati vašu ponudu da kupite našu zemlju. Ali to neće biti tako lako. Jer ta zemlja je sveta za nas.

 Ta sjajna voda što teče brzacima i rijekama nije samo voda, već i krv naših predaka. Ako vam prodamo zemlju morate se sjetiti da je to sveto i morate učiti vašu djecu da je to sveto i da svaki odraz u bistroj vodi jezera priča događaje i sjećanja moga naroda. Žubor vode glas je oca moga oca. Rijeke su naša braća, one nam utažuju žeđ. Rijeke nose naše kanue i hrane našu djecu. Ako vam prodamo našu zemlju morate se sjetiti i učiti našu djecu da su rijeke naša braća, i vaša, i morate od sada dati rijekama dobrotu kakvu biste pružili svakome bratu.

Mi znamo da bijeli čovjek ne razumije naš život. Jedan dio zemlje njemu je isti kao i drugi, jer on je stranac koji dođe noću i uzima od zemlje sve što želi. Zemlja nije njegov brat nego njegov neprijatelj i kada je pokori on kreće dalje. On za sobom ostavlja grobove otaca i ne brine se. On otima zemlju od svoje djece i ne brine se. Grobovi njegovih otaca i zemlja što mu djecu rađa zaboravljeni su. Odnosi se prema majci-zemlji i prema bratu-nebu kao prema stvarima što se mogu kupiti, opljačkati, prodati kao stado ili sjajan nakit. Njegov apetit prožderat će zemlju i ostaviti samo pustoš.

Ne znam. Naš način je drugačiji nego vaš. Izgled vaših gradova boli oči crvenog čovjeka. A možda je to jer crveni čovjek je divlji i ne razumije. Nema mirnog mjesta u gradovima bijelog čovjeka. Nema mjesta da se čuje otvaranje listova u proljeće ili drhtaj krilaca kukaca. A možda je to jer sam divlji i ne razumijem. Buka jedino djeluje kao uvreda za uši. I što je to život ako čovjek ne može čuti usamljeni krik kozoroga ili noćnu prepirku žaba u bari? Ja sam crveni čovjek i ne razumijem. Indijanac više voli blagi zvuk vjetra kad se poigrava licem močvare kao i sam miris vjetra očišćen podnevnom kišom ili namirisan borovinom.

Zrak je skupocjen za crvenog čovjeka jer sve živo dijeli jednaki dah - životinja, drvo, čovjek. Bijeli čovjek ne izgleda kao da opaža zrak koji diše. Kao čovjek koji umire mnogo dana on je otupio na smrad. Ali ako vam prodamo našu zemlju morate se sjetiti da je zrak skupocjen za nas, da zrak dijeli svoj duh sa svim životom koji podržava. Vjetar što je mojem djedu dao prvi dah također će prihvatiti i njegov posljednji uzdah. I ako vam prodamo našu zemlju morate je čuvati kao svetinju, kao mjesto gdje će i bijeli čovjek moći doći da okusi vjetar što je zaslađen mirisom poljskog cvijeća.

Tako ćemo razmatrati vašu ponudu da kupite našu zemlju. Ako odlučimo da prihvatimo, postavit ću jedan uvjet: bijeli čovjek mora se odnositi prema životinjama ove zemlje kao prema svojoj braći.
Ja sam divljak i ne razumijem neki drugi način. Vidio sam tisuće raspadajućih bizona u preriji što ih je ostavio bijeli čovjek ustrijelivši ih iz prolazećeg vlaka. Ja sam divljak i ne razumijem kako dimeći željezni konj može biti važniji nego bizon koga mi ubijamo samo da ostanemo živi. Što je čovjek bez životinja? Ako sve životinje odu, čovjek će umrijeti od velike usamljenosti duha. Što god se dogodilo životinjama ubrzo će se dogoditi i čovjeku. Sve stvari su povezane.

Morate naučiti svoju djecu da je tlo pod njihovim stopama pepeo njihovih djedova. Tako da bi oni poštivali zemlju, recite vašoj djeci da je zemlja s nama u srodstvu. Učite vašu djecu kao što činimo mi s našom da je zemlja naša majka. Što god snađe nju snaći će i sinove zemlje. Ako čovjek pljuje na tlo pljuje na sebe samoga.

To mi znamo: zemlja ne pripada čovjeku; čovjek pripada zemlji. To mi znamo. Sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje obitelj. Sve stvari su povezane.
Što god snađe zemlju snaći će i sinove zemlje. Čovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Što god čini tkanju čini i sebi samome.

Čak i bijeli čovjek, čiji Bog govori i šeta s njime kao prijatelj s prijateljem, ne može biti izuzet od zajedničke sudbine. Mi možemo biti braća poslije svega. Vidjet ćemo. Jednu stvar znamo, koju će bijeli čovjek jednog dana otkriti - naš Bog je isti Bog. Vi sada možete misliti da ga vi imate kao što želite imati našu zemlju; ali to ne možete. On je Bog čovjeka i njegova samilost jednaka je za crvenoga čovjeka kao i za bijeloga. Ta zemlja je draga Njemu i škoditi zemlji jest prezirati njezinog Stvoritelja. Bijeli također trebaju prolaz; možda brže nego sva druga plemena. Zaprljajte vaš krevet i jedne noći ugušit ćete se u vlastitom smeću.

Ali u vašoj propasti svijetlit ćete sjajno, potpaljeni snagom Boga koji vas je donio na tu zemlju i za neku posebnu svrhu dao vam vlast nad njome kao i nad crvenim čovjekom. Sudbina je misterija za nas jer mi ne znamo kad će svi bizoni biti poklani i divlji konji prirpitomljeni, tajni kutovi šume teški zbog mirisa mnogih ljudi i pogled na zrele brežuljke zamrljan brbljajućom žicom. Gdje je guštara? Otišla je. Gdje je orao? Otišao je. To je konac življenja i početak borbe za preživljavanje.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #1 u: Ožujak 25, 2009, 11:48:19 prijepodne »
Pametan neki poglavica! Evo neki dan gledam Milića u Australiji i sličan problem, aboridžini traže svoju zemlju natrag od bijelog čovjeka koji ju uništava. I uvijek se pitam gdje je bog u svemu ovome, koja je njegova uloga, kad on nastupa i zašto nije zaštitio indijance u sjevernoj, južnoj americi, australiji..?? kad su ga oni toliko poštovali i živjeli po prirodnim zakonima..

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #2 u: Ožujak 25, 2009, 12:07:09 poslijepodne »
Ha, čuj..pitanje ti je možda rezultat usađenog podsvjesnog shvaćanja Boga kao čiče s dugom bijelom bradom, koji sjedi na oblaku i kažnjava i nagrađuje svoju dječicu koju neizmjerno  voli, a opet je većina života većine zemljana protkana patnjom, boli, smrću...

mislim da ne bi trebali to shvaćati toliko osobno... ono, no big deal, tu ste da kao duše nešto naučite, kad položite svoje u ovom realitetu, prelazite na sljedeći nivo... kao komp igrica za duše, a krajnji cilj je zadnji nivo i što već dolazi u tom trenutku, sjedinjenje energije u neku masu energija, raj sa zelenom travicom ili 20 djevica na lageru  8)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #3 u: Ožujak 25, 2009, 12:13:34 poslijepodne »
i to kaj veliš..samo smo kotačić u velikoj igri, kad se potroši stiže novi kotačić u bilo kojem obliku možda i recikliranom.. Ispada samo da svaki od nas ima mali zadačić u svom kratkom životu.. neki ga ispune neki ne i nikom ništa zemlja se i dalje okreće i ide svojim putem.. jedino to kaj zabrinjava je da bi vjerojatno po prvi puta u povijesti zemlje jedna skupina živih bića mogla ozbiljno utjecati na Majku Zemlju i njezinu sudbinu...

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #4 u: Ožujak 25, 2009, 12:55:59 poslijepodne »
vec sam citao taj tekst...negdje ga imam i spremljenog...i, svaki puta...skoro da mi suze teku....
necemo dobro zavrsiti....valjda nam je to svima jasno....
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #5 u: Ožujak 25, 2009, 13:51:37 poslijepodne »
ma to je poglavica samo htio dignit cjenu zemljišta,... :D

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #6 u: Ožujak 25, 2009, 14:02:19 poslijepodne »
Ova tema je pitkija od one... :up: (A zapravo se svode na isto... :punch:)

I samo da se zna, ima netko tko pise duze i od mene... :clown:


Htjedoh reci, da me ove ekoloske teme uvijek prilicno uzdrmaju.
A kako sam bolesno praktican tip, uvijek se pitam sto je to sto JA mogu napraviti.

I tako se uvijek sablaznjavam nad bacanjem smeca po ulicama i uvijek se pitam, koliki problem moze biti staviti papiric/zvaku u dzep.
S druge strane se pitam kakve to veze ima s ekologijem, kod je papir bacen na beton/asfalt kojim je priroda zauvijek pregazena. :punch:

Nosenje vrecica u kupovinu je ljudima oko mene smijesno (sto naravno ide i u sferu ismijavanja), a ja "budala" zalim tamo neke ribe i ptice daleko, daleko na oceanu, jer na kraju one nastradaju od moje plasticne vrecice.

Najnovije ponizenje dozivjeh u nedjelju. Kako radimo kucu na selu, moramo napraviti septicku jamu. I naravno napravila sam projekt trokomorne biolske jame i platit cu je 4 puta skuplje, nego da radim kako su ljudi tamo navikli. I neki dan dosao majstor za iskopinu i lik se sablaznjava. Veli, ma daj napravi jednu komoru, dole je propusno tlo, sve ce to otici, nikad neces morati cistiti. Nekako mi izleti da se to kosi sa mojim ekoloskim principima, a lik ce mi da cu ja biti CAK drugi ekolog u selu i da ih nas dvoje necemo spasiti od propasti.

Cek malo, imas dijete, kojem ostavljas svoju zemlju, u takvom stanju!!! Tu bi isla ona takodjer indijanska mudrost, da zemlju nismo naslijedili od svojih predaka, nego dobili na koristenje od svojih potomaka...

I jos se hvali kako su imali prekrasnu rijecicu u selu, kad je on bio klinac, su se kupali u njoj, a sad je to strasno kako izgleda. Dobro misa mu pa kako slikovitije da mu objasnis da nije u pravu, te ga potaknes da promijeni misljenje i ponasanje!
Na kraju mu je bilo normalno da baci kutiju od cigareta na moju zemlju. A ja zbog "mira s majstorom" sacekah da on ode da pokupim cikove i tu kutiju...

Sta sam trebala?! Reci mu da to pokupi. Pa nismo djeca, da trebam objasnjavati takvo sto... :dead:
Tuzlanka u Sarajevu

Offline Ignus

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 533
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #7 u: Ožujak 25, 2009, 16:25:12 poslijepodne »
To pismo smo čitali u srednjoj školi, ne mogu se sjetiti predmeta ali mislim da je bio marksizam ( sad znate i kolio davno je to bilo   :nerd: )
Potpredsjednik udruge ljubitelja i uzgajivača Betta 'Betta Svijet'

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #8 u: Ožujak 25, 2009, 18:11:17 poslijepodne »
ma to je poglavica samo htio dignit cjenu zemljišta,... :D
:biggrin: :laugh: :th_ROTFLMAO: odkuglao sam se od smijeha na ovo!
Jer,znam da se Antimon šalio.Ali baš je to 'naš' način razmišljanja.
A sad ozbiljno.
Kao da je zaboravljen osnovni princip ekonomije,koji kaže: Ekonomija je znanost bla bla kojoj je svrha kako što večem broju ljudi osigurati sve potrebne resurse na što dulje razdoblje..
Znači princip održivosti,koji su očito stari narodi poznavali..
Da li vam današnji svijet izgleda kao da se pridržava te premise?
Kratko i jasno,ne!
Ja se također maltene rasplačem,kad čitam ovo pismo i rekao sam ako ću ikad ikoji tekst naučiti napamet od riječi do riječi,to će biti ovaj.

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #9 u: Ožujak 25, 2009, 22:07:33 poslijepodne »
Ova tema je pitkija od one... :up: (A zapravo se svode na isto... :punch:)

I samo da se zna, ima netko tko pise duze i od mene... :clown:


Htjedoh reci, da me ove ekoloske teme uvijek prilicno uzdrmaju.
A kako sam bolesno praktican tip, uvijek se pitam sto je to sto JA mogu napraviti.

I tako se uvijek sablaznjavam nad bacanjem smeca po ulicama i uvijek se pitam, koliki problem moze biti staviti papiric/zvaku u dzep.
S druge strane se pitam kakve to veze ima s ekologijem, kod je papir bacen na beton/asfalt kojim je priroda zauvijek pregazena. :punch:

Nosenje vrecica u kupovinu je ljudima oko mene smijesno (sto naravno ide i u sferu ismijavanja), a ja "budala" zalim tamo neke ribe i ptice daleko, daleko na oceanu, jer na kraju one nastradaju od moje plasticne vrecice.

Najnovije ponizenje dozivjeh u nedjelju. Kako radimo kucu na selu, moramo napraviti septicku jamu. I naravno napravila sam projekt trokomorne biolske jame i platit cu je 4 puta skuplje, nego da radim kako su ljudi tamo navikli. I neki dan dosao majstor za iskopinu i lik se sablaznjava. Veli, ma daj napravi jednu komoru, dole je propusno tlo, sve ce to otici, nikad neces morati cistiti. Nekako mi izleti da se to kosi sa mojim ekoloskim principima, a lik ce mi da cu ja biti CAK drugi ekolog u selu i da ih nas dvoje necemo spasiti od propasti.

Cek malo, imas dijete, kojem ostavljas svoju zemlju, u takvom stanju!!! Tu bi isla ona takodjer indijanska mudrost, da zemlju nismo naslijedili od svojih predaka, nego dobili na koristenje od svojih potomaka...

I jos se hvali kako su imali prekrasnu rijecicu u selu, kad je on bio klinac, su se kupali u njoj, a sad je to strasno kako izgleda. Dobro misa mu pa kako slikovitije da mu objasnis da nije u pravu, te ga potaknes da promijeni misljenje i ponasanje!
Na kraju mu je bilo normalno da baci kutiju od cigareta na moju zemlju. A ja zbog "mira s majstorom" sacekah da on ode da pokupim cikove i tu kutiju...

Sta sam trebala?! Reci mu da to pokupi. Pa nismo djeca, da trebam objasnjavati takvo sto... :dead:
a eto svako na svoj način se brine,ja čistim plažu od smeća plastike lol,žena koristi platnene pelene..e zamisli kolike su pelene problem! to se ne razgrađuje,to je gadan problem...
Mislim što da ti pričam....Fakat rjetko koristimo normalne pelene.

maa...svako može nešto uičiniti...bar malo...ali isto tako,osjećam se baš kao i ti...
Ono,koji klinac čistiš plažu zimi?nema gostiju lol..et..šta da ti pričam?



Ovo pismo sam i prije čitao,fenomenalno je poglavica rekao.Biga e,ali SAD ima zakon i prema tim indijancima i prema inuitima...posebne,tipa vlasnici kockarnica,privilegije..inuiti recimo čitav svoj život ne moraju radit,dobivaju pare od SADa,ali tu se javlja drugi problem,samoubojstva,alkoholizam itd...noo to je neka druga tema.Više ne moraju lovit sobove i tuljane da bi jedva preživjeli sad sve imaju na pladnju i sa tim su ih upropastili. :(
to je sa ove strane Beringa..a sa druge strane...ti ljudi su zaboravljeni,kao da ne postoje tamo,ne samo oni već i sami Rusi.


ako ja nastavim pisat na kraju ću završit sa pisanjem recepta o dalmatinskoj pašticadi kako sam krenio  :a010: :a010: :a010: niđe veze!
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline Vorka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 908
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
    • www.23whiskeystreet.com
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #10 u: Ožujak 25, 2009, 22:23:38 poslijepodne »
Meni je samo žao što mi koji ovo shvaćamo i koji bi bili sposobni živjeti donekle pravedno prema ostalima i prema prirodi, nismo dovoljni drski i gonjeni nečim suprotnim od pohlepe onih drugih, ali jednako jakim da ustvari stvorimo snažnu silu protuteže koja bi donijela pozitivnu prevagu.
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book. "

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #11 u: Ožujak 26, 2009, 09:59:50 prijepodne »
Ma da... i sama recikliram sve kaj se može i zna me ekipa čudno gledat....ali ne smeta me to... kada sam u društvu s prijateljima, imam im muda reći-pa dobro kaj si bacil taj papirić??? pa radije plastičnu vrećicu baci nego papirić... papirić je organski i raspada se na je**** gadne stvari koje zatruju zemlju, vodu i sve okolo samo tako....NaOH, HCl, sve je to papirić...

Mislim da mi možemo puno... možemo učiti svoju djecu, braću i sestre... osvještavati ih...samo se ne smijemo sramiti priznati da želimo ponovo sinergiju s prirodom i ustrajati.
Pustike, Turopolje

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #12 u: Ožujak 26, 2009, 13:38:59 poslijepodne »
ma to je poglavica samo htio dignit cjenu zemljišta,... :D
:funny:  :D  :D  :D

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #13 u: Ožujak 29, 2009, 11:25:29 prijepodne »
Ovo je jedan od tekstova kojeg imam spremljenog na kompjuteru uz onaj indijanskog poglavice iz X-Filesa koji mi je isto savršen. Tekst iako pisan prije 150 godina bez problema se može staviti i u našu današnju situaciju jer ljudi nažalost uništavaju što god stignu i gdje god stignu a pitanje je ne hoćemo li nego kad ćemo doči do točke odakle nema povratka.....

There is an ancient Indian saying that something lives only as long as the last person who remembers it. My people have come to trust memory over history. Memory, like fire, is radiant and immutable while history serves only those who seek to control it, those who douse the flame of memory in order to put out the dangerous fire of truth. Beware these men for they are dangerous themselves and unwise. Their false history is written in the blood of those who might remember and of those who seek the truth.

Offline vjeko38

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zadar
    • panda.fullbusiness.hr
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #14 u: Travanj 13, 2009, 14:50:58 poslijepodne »
Pametan neki poglavica! Evo neki dan gledam Milića u Australiji i sličan problem, aboridžini traže svoju zemlju natrag od bijelog čovjeka koji ju uništava. I uvijek se pitam gdje je bog u svemu ovome, koja je njegova uloga, kad on nastupa i zašto nije zaštitio indijance u sjevernoj, južnoj americi, australiji..?? kad su ga oni toliko poštovali i živjeli po prirodnim zakonima..
Malo kasno dolazim na ovu temu, ali kada spominjemo Boga u svemu ovome moram reći svoje mišljenje. Odgovor na tvoje pitanje, Renata, gdje je Bog u svemu ovome je vrlo jednostavan ilagan. Ja ću ti reći moj odgovor na to. Bog se nalazi  najprije u tebi, meni i svim ljudima na planeti. Stvar je u tome tko je svjestan toga. Jer ako zaboraviš da si dio boga , onda pretpostavljaš da si sam i da se oko tebe kote samo neprijatelji, pa onda i postupaš tako. Otimaš zemlju , zagađuješ prirodu, postaješ gramziv itd.. Sve ono što mnogi osuđuju to postaješ, ali toga ipak u mnogome ima na svijetu. Ima toga zbog jednostavne činjenice : zaboravili smo da smo svi mi(a pod svi mislim na sve živo na planeti)načinjeni od jedne tvari, zaboravili smo da smo mi SVI JEDNO i da dolazimo iz JEDNOGA i da se vraćamo u JEDNO.
ZADAR
Kad molim, ne molim za ishod, već da budem dorastao borbi u koju se upuštam..

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #15 u: Travanj 13, 2009, 19:35:48 poslijepodne »
ne veselim se biti jedno ili vratiti u jedno kako hoćeš te u istom društvu sa zločincima i ubojicama svih profila nakon smrti..al nemam izbora, jedino ak omoguće pokop na nekoj udaljenoj planeti..

i vjeko38 nisam renata nego Renta.

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #16 u: Travanj 13, 2009, 19:42:12 poslijepodne »
Renta,mislim da Vjeko nije doslovno mislio na fizičku materiju ;)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #17 u: Travanj 13, 2009, 20:11:20 poslijepodne »
možda, ja sam prvo pomislio na onu - bio si prah u prah ćeš se i pretvoriti! ;) Ali ja ipak nebih tek tako podcjenjivao tjelesnu materiju. Pa što bi mi bez tijela, bili bi duhovi! A osim toga i poglavica govori o grobovima ak se ne varam..i kako bijelci ne mare za ostatke pokojnog..

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #18 u: Travanj 13, 2009, 20:23:30 poslijepodne »
hihi, kad tako kažeš bio si prah, nameče mi se pitanje o tom fizičkom prahu :e016:

no,dost oftopičarenja ;)

Offline vjeko38

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zadar
    • panda.fullbusiness.hr
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #19 u: Travanj 13, 2009, 22:29:25 poslijepodne »
ne veselim se biti jedno ili vratiti u jedno kako hoćeš te u istom društvu sa zločincima i ubojicama svih profila nakon smrti..al nemam izbora, jedino ak omoguće pokop na nekoj udaljenoj planeti..

i vjeko38 nisam renata nego Renta.
Eh da kasnije sam i ja vidio da sam krivo napisao tvoje ime, oprosti renta..
Moje mišljenje jest da mi nismo naša tijela, već da su naša tijela oruđe kojima naša duša pokušava iskusiti određena iskustva. Ja ne podcjenjujem tjelesnu materiju, jer je ona potrebna da iskusimo ono što želimo iskusiti. Mnogi se od nas pitaju koji je smisao života uopće, smisao je da život nema smisla.. Život nije uvjetovan ničim, stoga moramo znati da ne postoji nikakav nebeski sud ili vječna vatra ili pakao.. Sam prethodni papa ,Ivan Pavao , je rekao ,u jednoj svojoj nadahnutoj propovijedi, da pakao ne postoji van ovozemaljskog života jer pakao je kada se mi sami osjećamo odvojeni od Boga. Ja se ne osjećam odvojenim od Boga, On me prati u svakom mom danu.. I zato ti kažem renta da ćeš se naći, nakon života na zemlji, sa svim onim ljudima tj. dušama, do kojih ti je ikada bilo stalo i koje si volio. A svim onima kojima si nešto ružno uradio osjetiti ćeš kako su se oni u tom trenutku osjećali.. Ha .. malo sam zabrijao, ali ovo je stvarno moje mišljenje. Ne morate se slagati s njim i ne mora biti točno.. Svi mi stvaramo vlastite univerzume.
ZADAR
Kad molim, ne molim za ishod, već da budem dorastao borbi u koju se upuštam..

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #20 u: Travanj 13, 2009, 22:33:13 poslijepodne »
hmm da..malo si zabrijao. :D al znam ti ja to odavno, no ne mislim puno o tome pritješnjen ovozemaljskom svakodnevnom mukom za preživljavanje mene i moje obitelji.. ak me razmeš. ;)

Offline vjeko38

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zadar
    • panda.fullbusiness.hr
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #21 u: Travanj 13, 2009, 22:40:10 poslijepodne »
Razumin ja tebe,ali ja volim ovakve teme. Volim čuti nova razmišljanja i nova istraživanja u tom pogledu. Ne volim slušati crne vijesti i pesimistične prognoze. Mislim da se svi možemo prebaciti na bolju i ljepšu frekvenciju. Jer naša misao je najmoćnija stvar na svijetu, pogotovo kada se skupi više umova koji rade na istoj frekvenciji tada se mogu raditi čuda..
ZADAR
Kad molim, ne molim za ishod, već da budem dorastao borbi u koju se upuštam..

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #22 u: Travanj 14, 2009, 09:02:17 prijepodne »
vjeko :e016:

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #23 u: Travanj 14, 2009, 09:17:43 prijepodne »
pa čim više čitam o tome i , recimo, "puštam" neke informacije koje su racionalnom, izdresiranom ljudskom mozgu smiješne ili nemoguće, to sam bliži Vjekinom razmišljanju... štoviše, čak i osjećam , ako se tako može izraziti, da to ima smisla...

a gle, u svakom slučaju - VIDJET ĆEMO tj.ISKUSIT  JEDNOG DANA  :D

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: Pismo indijanskog poglavice Seattle-a iz 1854. godine
« Odgovori #24 u: Travanj 14, 2009, 09:29:37 prijepodne »
kako bi život bio siromašan kad bi sve bilo objašnjivo logikom i razumom