Travanj 23, 2024, 18:53:31 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Stroncij  (Posjeta: 2475 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Stroncij
« u: Studeni 08, 2013, 13:32:16 poslijepodne »
Zanima me na koji nacin se manifestira nedostatak stroncija u SPS sistemu?
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: Stroncij
« Odgovori #1 u: Studeni 08, 2013, 14:05:54 poslijepodne »
Zanima me na koji nacin se manifestira nedostatak stroncija u SPS sistemu?


To je osnovni gradivni element svakog SPS koralja... uz Ca, Mg... ukoliko se ne suplementira na neki način, prilikom rasta SPS koralja se manifestira pretjeranom krhkošću samog koralja (koralj se vrlo lako drobi u ruci) te nedostatkom pigmenta (koji je teže uočiti s obzirom da na pigment utječe masu drugih stvari).

Ovo je napisano iz osobnog iskustva, možda će me netko ispraviti tko je više u literaturi od mene... slobodno  :D

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Stroncij
« Odgovori #2 u: Studeni 08, 2013, 14:16:43 poslijepodne »
Predpostavljam da ima velik utjecaj i na samu brzinu rasta...

Na koji nacin ga je najbolje dodavat? Svejedno je koji proizvod uzmem ili da biram? Jel moguc overdose?
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: Stroncij
« Odgovori #3 u: Studeni 08, 2013, 14:33:12 poslijepodne »
Predpostavljam da ima velik utjecaj i na samu brzinu rasta...

Na koji nacin ga je najbolje dodavat? Svejedno je koji proizvod uzmem ili da biram? Jel moguc overdose?

Neznam koji je "najbolji" način, ja ga dodajem u tekućoj otopini kad se sjetim... overdose je svakako moguć. Možda će ti netko moći kvalitetnije tu pomoći...

Offline sparko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 166
  • Spol: Muški  
Odg: Stroncij
« Odgovori #4 u: Studeni 11, 2013, 21:15:50 poslijepodne »
Koliko sam ja našao u literaturi, stavovi su vrlo ambivalentni. Neki tvrde da daje čvrstoću koraljnoj strukturi, dok drugi tvrde da je to zbog toga što zaustavlja aktivni rast koralja. Na taj način,  koralj jest kompaktniji ali ne dobivamo ono što svi želimo - rast. Nešto slično se događa i sa stablima. Vrste koje brzo rastu imaju vrlo krhku strukturu debla (nekvalitetno i lako lomljivo drvo), dok one spore jesu super tvrde, ali nikad brate da izrastu do normalnog debla!? -?
St/HR

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: Stroncij
« Odgovori #5 u: Studeni 12, 2013, 09:18:02 prijepodne »
Koliko sam ja našao u literaturi, stavovi su vrlo ambivalentni. Neki tvrde da daje čvrstoću koraljnoj strukturi, dok drugi tvrde da je to zbog toga što zaustavlja aktivni rast koralja. Na taj način,  koralj jest kompaktniji ali ne dobivamo ono što svi želimo - rast. Nešto slično se događa i sa stablima. Vrste koje brzo rastu imaju vrlo krhku strukturu debla (nekvalitetno i lako lomljivo drvo), dok one spore jesu super tvrde, ali nikad brate da izrastu do normalnog debla!? -?

Interesantna usporedba.... iako veliki zagovornik stroncija u akvariju je bio pokojni Željko Pektor, koji je imao fantastičan rast i uvijek super tvrde SPS koralje koji su se rezali dremelom, a ne škarama :D

Kod sebe nisam primjetio usporeni rast s dodatkom stroncija... ali krhke i lako drobljive SPS koralje jesam.

Lp,

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Stroncij
« Odgovori #6 u: Studeni 12, 2013, 11:49:05 prijepodne »
Uglavnom ja cu ga dodat pa pratit rezultate.

Sad me zanima dosta je jeftin i lako dobavljiv od easylife-a strincij. Ima li netko iskustva sa tim proizvodom?
Ne ostavljajte nista nedovrs