Travanj 18, 2024, 17:50:44 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Je li dobro Jadransko more?  (Posjeta: 4631 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Šule

  • Trade Count: (-1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
Je li dobro Jadransko more?
« u: Ožujak 10, 2013, 17:26:14 poslijepodne »
Zanima me ako netko zna dali se mogu ubaciti ribe koralji i živi kamen "tipa odmah" u jadransko more ? naravno da ga se malo razrjedi koliko treba da bude isto kao u starome tanku ,zagrijati pa onda sve prebaciti?
Dali bi mogle se ribe okrenuti,krepati ? Naravno adaptiro bi ih na novo more laganini kroz koji sat lagano nadoljevo friško u vrečicu pa onda ih stavljo u čisto jadransko.Problem je sto bi resetirao stari tank u kojemu nemogu nakon pelata vise vratiti normalne uslove za zivot, a imam nekih 250 litara friskog jadranskog mora sta mi se vrti u drugom jednom tanku pa bi išao na tu kombinaciju ako je izvediva.Hvala
 

Offline Kizo 2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 342
  • Spol: Muški   Dob: 61
  • Lokacija: N.Zagreb
Odg: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #1 u: Ožujak 10, 2013, 18:15:19 poslijepodne »
Ako ti je salinitet i temperatura slična ne treba ti ni aklimatizacija.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #2 u: Ožujak 10, 2013, 20:02:19 poslijepodne »
 :) Šule...,pa što ima bolje od pravog mora....samo udaraj :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Šule

  • Trade Count: (-1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
Odg: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #3 u: Ožujak 10, 2013, 20:57:10 poslijepodne »
odlicno tnx
 

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #4 u: Ožujak 11, 2013, 10:08:05 prijepodne »
Zanima me ako netko zna dali se mogu ubaciti ribe koralji i živi kamen "tipa odmah" u jadransko more ? naravno da ga se malo razrjedi koliko treba da bude isto kao u starome tanku ,zagrijati pa onda sve prebaciti?
Dali bi mogle se ribe okrenuti,krepati ? Naravno adaptiro bi ih na novo more laganini kroz koji sat lagano nadoljevo friško u vrečicu pa onda ih stavljo u čisto jadransko.Problem je sto bi resetirao stari tank u kojemu nemogu nakon pelata vise vratiti normalne uslove za zivot, a imam nekih 250 litara friskog jadranskog mora sta mi se vrti u drugom jednom tanku pa bi išao na tu kombinaciju ako je izvediva.Hvala

Jeli bolje da dite doji materino mliko ili je bolje uzimat bebimil prašak i radit hranu za dite???? Odgovor ti je isti :)

Offline mprezec212

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb,Dubrava
Odg: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #5 u: Ožujak 29, 2013, 21:37:28 poslijepodne »
Ja bi se htio nadovezati s pitanjem na ovu temu.. Imam zasoljenu vodu i sad mi se pruzila prilika da izmjenim vodu s pravom morskom.Zanima me koliko mogu najviše promjeniti vode? Imam akvarij od 400 l i mislio sam promjeniti oko 80-100l. Jel to previše?

Offline Kizo 2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 342
  • Spol: Muški   Dob: 61
  • Lokacija: N.Zagreb
Odg: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #6 u: Ožujak 29, 2013, 21:59:07 poslijepodne »
Nije, samo pazi na temperaturu jadranskog.

Offline mprezec212

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb,Dubrava
Odg: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #7 u: Ožujak 29, 2013, 22:03:24 poslijepodne »
Nije, samo pazi na temperaturu jadranskog.

mislis da ga zagrijem na temp. koja je i u akavariju!? Naravno!

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Re: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #8 u: Ožujak 29, 2013, 22:05:41 poslijepodne »
Osim temperature provjeri i salinitet mora.

Offline mprezec212

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb,Dubrava
Odg: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #9 u: Ožujak 29, 2013, 22:30:58 poslijepodne »
Hocu,hvala vam puno!

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #10 u: Ožujak 30, 2013, 10:14:49 prijepodne »
Posto koristim iskljucivo jadransko more za tank mogu ti savjetovati da pazis na salinitet (nije problem, nego cisto da znas da ces trebati malo razrijediti, jadran je nesto slaniji tipa 36-37ppt), i pazi na kojoj lokaciji uzimas more, nije ti pametno doci do prvog mjesta gdje mozes s autom stati i napuniti kante, nego ili pitaj nekoga ko je u blizini te lokacije gdje je dobro za uzimati, ili testove s sobom i najprije izmjer. Nositi 100l vode ko zna koliko km nije bas pametno ako je voda puna nitrata, fosfata i amonijaka. Ja sam nedavno oko Trogira trazio novo mjesto za uzimati vodu jer se moje dugogodisnje mjesto kontaminiralo, i u krugu od 20km, i 5-6 lokacija na samo jednoj sam nasao da je ok more. I kada budes uljevao more u tank/sump obavezno kroz neki filter. Carapa ili barem vata. Imas mikro organizama koje niti ne vidis golim okom, a nakon 3 mjeseca vidis raka od 3-4cm koji kljestima ti po koraljima hara :)

Offline mprezec212

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb,Dubrava
Odg: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #11 u: Ožujak 30, 2013, 10:45:23 prijepodne »
Vipko hvala na savjetima!Idem na Pag u Simune... Uzet cu testove i probat... Mislis da mi je previse 100l vozit?

Offline white

  • Trade Count: (-1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 285
  • Spol: Muški   Lokacija: ZAGREB
  • 095/742-0003
Odg: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #12 u: Ožujak 30, 2013, 10:47:08 prijepodne »
Vipko hvala na savjetima!Idem na Pag u Simune... Uzet cu testove i probat... Mislis da mi je previse 100l vozit?

ma nije ti previse nego ti Vipko kaze ako je voda losa da je puno tegliti tih 100l pa ju baciti :up: :up: :up:

Offline mprezec212

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb,Dubrava
Odg: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #13 u: Ožujak 30, 2013, 17:12:17 poslijepodne »
Trenutno koristim Easy Life Halt Parasites jer mi je hepatus imao ich,proslo mu je ali mi je ostalo jos dva puta za doziranje da bi zavrsio ljecenje. Da li da prekinem ljecenje i da li moram napravit proces sa UV lampom prije nego stavim novo more!?

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #14 u: Travanj 03, 2013, 08:31:46 prijepodne »
Posto koristim iskljucivo jadransko more za tank mogu ti savjetovati da pazis na salinitet (nije problem, nego cisto da znas da ces trebati malo razrijediti, jadran je nesto slaniji tipa 36-37ppt), i pazi na kojoj lokaciji uzimas more, nije ti pametno doci do prvog mjesta gdje mozes s autom stati i napuniti kante, nego ili pitaj nekoga ko je u blizini te lokacije gdje je dobro za uzimati, ili testove s sobom i najprije izmjer. Nositi 100l vode ko zna koliko km nije bas pametno ako je voda puna nitrata, fosfata i amonijaka. Ja sam nedavno oko Trogira trazio novo mjesto za uzimati vodu jer se moje dugogodisnje mjesto kontaminiralo, i u krugu od 20km, i 5-6 lokacija na samo jednoj sam nasao da je ok more. I kada budes uljevao more u tank/sump obavezno kroz neki filter. Carapa ili barem vata. Imas mikro organizama koje niti ne vidis golim okom, a nakon 3 mjeseca vidis raka od 3-4cm koji kljestima ti po koraljima hara :)

Ovo što se tiče rakova koji rade nered sam iskusio (još je u akvariju) i triba na to pazit. A ovo drugo o kvaliteti mora i salinitetu nisam se nikad previše brinio niti testirao a more razrjedim odoka :) Veči bi bio problem da uzimaš more blizu neke vruje pa da je salinitet dosta niži :)
Isto tako Vipko kako ja tako i Grof uvik uzimamo more na istim lokacijama za koje vjerujem da su u puno gorem stanju nego kod teme na Čiovu (ja uzimam na Kašjunima, a Grof na Žnjanu) i barem gledajući mene nisam nikad imao problema sa kvalitetom mora...

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #15 u: Travanj 03, 2013, 10:34:55 prijepodne »
Cuj ja sam zadnje mjesto za uzimanje mora za tank nasao prije 6-7 godina, i od onda uvijek uzimam tamo, ali neke stvari su me ponukale da idem ponovo testirati. Naime fosfati mi u tanku stalno oko 0.08 i nikako ih spustiti nize, a rowu uredno stavljam dozu za moj tank. I nije mi onda jasno kako ne pada nego stalno stoji oko te cifre. E onda sam izmjerio more koje uzimam i vidio da je ono u biti 0.16 ?!? Znaci ja sam svaki put dodavao 150 litara 0.16 mora u tank, i sto se razrijedi s ostatkom mora u tanku, sto rowa uspije spustiti eto ti mene nazad na 0.08. I onda sam kazem jedan vikend uzeo 5 boca i isao okolo nekih 20tak km u krug i uzimao sample. I na kraju jedino sam u okrugu donjem u kavi nasao more da je stvarno fosfat 0 ili 0.02, nitrati isto 0 ili 0.25, a amonijaka i ostaloga nema uopce.

Evo tocna mapa gdje sada uzimamako nekoga zanima:

Dobra je pozicija jer je prema otvorenom moru i na ulaz prema trogirskom zaljevu tako da je strujanje veliko i dolazi cisto more izvana. Odkada sam poceo tamo uzimati (zadnja 4 mjenjanja mora) fosfati palo skoro na 0.02.

Offline mprezec212

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb,Dubrava
Odg: Je li dobro Jadransko more?
« Odgovori #16 u: Travanj 07, 2013, 12:33:07 poslijepodne »
Da li neko uzima more na Krku?