Travanj 24, 2024, 14:45:01 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Tablica gnojenja biljaka Mikro i Makro elementima sa proizvodima Easy Life  (Posjeta: 3038 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Tablica gnojenja biljaka Mikro i Makro elementima sa proizvodima Easy Life
« u: Siječanj 05, 2010, 16:45:06 poslijepodne »
Pokušao sam za sebe napraviti tablicu gnojenja biljaka mikro i makro elementima u biljnom akvariju u kojemu je Zagrebačka voda velike tvrdoće. Dodavanjem tri mjehurića CO2 u sekundi uspijevam ph održavati na 7 do 7,2 a rasvjeta je 0,8 w/l.

Postoji mogučnost da nisam baš sve najbolje izračunao pa molim vaše komentare i savjete, s poštovanjem.

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Tablica gnojenja biljaka Mikro i Makro elementima sa proizvodima Easy Life
« Odgovori #1 u: Siječanj 07, 2010, 10:51:49 prijepodne »
Molim savjete iskusnih meštara a šaljem fotografiju tablice koja će ipak biti malo preglednija, stoga molim Moderatora da ako može, onaj fajl u wordu zamjeni sa ovom fotografijom, zahvaljujem.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Tablica gnojenja biljaka Mikro i Makro elementima sa proizvodima Easy Life
« Odgovori #2 u: Siječanj 07, 2010, 12:44:43 poslijepodne »
Pokušao sam za sebe napraviti tablicu gnojenja biljaka mikro i makro elementima u biljnom akvariju u kojemu je Zagrebačka voda velike tvrdoće. Dodavanjem tri mjehurića CO2 u sekundi uspijevam ph održavati na 7 do 7,2 a rasvjeta je 0,8 w/l.

Nema veze sta je velika tvrdoca vode jer je voda super za biljke. Sta znaci ph 7-7.2? To se oslanjas na onu tablicu ph/kh da znas koliko co2 imas? Cim dodas fosfo ili ako imas panj kakav u akvariju, to isto smanji ph vrijednost i onda nije samo co2 koji utjece na ph...tj tablica pada u vodu. Nabavis drop checker sa kh=4 otopinom i onda ces znat da li imas dosta co2 u akvariju. Pisalo se vec o tome u ovom podforumu. Uskoro ce i tekst.

Sta se tice tablice:
1. Kako znas koliko imas cega u akvariju? Testerima? Njih zaboravi jer su ovi koje mozes kupit za 50-100kn u shopovima netocni.
2. Sad se pitas kako onda uzgajat biljke? Uzmes neki od prokusanih sistema gnojenja: PPS-pro ili EI (estimative index).   :google:
To sta si odredio u tablici bi bio otprilike pps-pro ako ga podijelis na dnevne doze. Funkcionira samo ako imas u podlozi zemlju za cvijece ili aquasoil pa da biljke uzmu makrolemente koje im fale i iz podloge.
Ako nemas takvu podlogu onda moras dati biljkama sve preko vode i dodavat vise: to je EI! 3 puta tjedno dodajes 7.5-10 ppm nitrata, 1.5-2 ppm fosfata i mikrolemente uz obaveznu zamjenu vode od 30-50% tjedno da izbacis sta biljke ne potrose. I onda ponovo. Ako imas manje svjetla onda dodajes manje puta tjedno istu kolicinu. Ti imas dosta svjetla pa 2-3 puta tjedno moras dodavat. Tim sistemom ti ne trebaju testeri jer biljke imaju dovoljno a promjenom vode izbacis visak, samo ti treba dosta co2 i protoka, i kreativnost za aquascaping.

Eto toliko od mene... :)
« Zadnja izmjena: Siječanj 07, 2010, 13:00:42 poslijepodne od lp »

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Tablica gnojenja biljaka Mikro i Makro elementima sa proizvodima Easy Life
« Odgovori #3 u: Siječanj 07, 2010, 13:44:19 poslijepodne »

Prije svega zahvaljujem na odgovoru.

Ph je oko 7. Imam tester za ph a drop checker je svjetlo zelene boje.
U podlozi imam vulkanit znam da nije najbolje ali to je za sada to a kada budem radio novi set up bit će zemlja.

Mene najviše zanima da li sam dobro izračunao koliko ml dodavati te da li nečega moram dodavati manje ili više a s obzirom da u akvariju imam diskuse koji su vrlo osjetljivi na povišene nitrate.

Vodu ne mogu mijenjati svaki tjedan jer mi žena prigovara i za izmjene vode svakih 15 dana po 40%. Zahvaljujem.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Tablica gnojenja biljaka Mikro i Makro elementima sa proizvodima Easy Life
« Odgovori #4 u: Siječanj 07, 2010, 14:10:56 poslijepodne »
Onda ti ja ne mogu pomoć jer nisam držao diskuse nikada u biljnom akvariju...i nemam pojma koja su ograničenja s njima.   :sorry:

Onak po nekoj logici trebao bi smanjit rasvjetu ako ne želiš trpat pretjerano kemiju, jer 0.8 w/l je zbilja puno svjetla.

Ne znam ni koliko je biljaka u pitanju i koje vrste, al ako misliš da ti netko pomogne, morao bi i to napisat, ili stavit sliku, a i onda sumnjam da ti netko može reć: "Da, to će biti dosta."

Ne ide to baš tako. Glavno da znaš poantu i šta sve biljke trebaju, pa kreni tako kako si napisao. Lako počneš dodavat više ako primjetiš da su biljke kržljave.  :)



Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Tablica gnojenja biljaka Mikro i Makro elementima sa proizvodima Easy Life
« Odgovori #5 u: Siječanj 07, 2010, 18:33:15 poslijepodne »
Zahvaljujem Lp na odgovoru.

Offline Jurupari

  • Hrvatska udruga ciklidofila
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Rijeka
  • Marko Lenac
Odg: Tablica gnojenja biljaka Mikro i Makro elementima sa proizvodima Easy Life
« Odgovori #6 u: Siječanj 08, 2010, 09:27:33 prijepodne »

Vodu ne mogu mijenjati svaki tjedan jer mi žena prigovara i za izmjene vode svakih 15 dana po 40%. Zahvaljujem.


zašto?

Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: Tablica gnojenja biljaka Mikro i Makro elementima sa proizvodima Easy Life
« Odgovori #7 u: Siječanj 08, 2010, 09:39:04 prijepodne »

Vodu ne mogu mijenjati svaki tjedan jer mi žena prigovara i za izmjene vode svakih 15 dana po 40%. Zahvaljujem.


zašto?

jednostavno  :cekic po bulji: :a010a: :ac2: :a030: :boxing: :a078: :d050: :mitrac:

:D :D :D
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Tablica gnojenja biljaka Mikro i Makro elementima sa proizvodima Easy Life
« Odgovori #8 u: Siječanj 09, 2010, 02:44:48 prijepodne »

Vodu ne mogu mijenjati svaki tjedan jer mi žena prigovara i za izmjene vode svakih 15 dana po 40%. Zahvaljujem.


zašto?

jednostavno  :cekic po bulji: :a010a: :ac2: :a030: :boxing: :a078: :d050: :mitrac:

:D :D :D

Ha ha  :D :P Ovo je pravi komentar. Ma cico zna da imam oštru ženu koja stalno prigovara nešto tipa: "Ti i tvoje ribe", "Idi spavat s njima", "Letjet ćeš i ti i ribe van" i dr.
ja sve to stojički podnosim i pokušavam neutralizirati svaki povod za zvocanje.  :roll:

A žena u jednu ruku ima i pravo, imam puno posla, jedno djete u pubertetu a drugo još malo,
stotine riba a sve to moraš redovno podmirivati i paziti pa se žena valjda malo osjeća i zapostavljeno  :nerd:...

eriocaulonis

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Tablica gnojenja biljaka Mikro i Makro elementima sa proizvodima Easy Life
« Odgovori #9 u: Siječanj 31, 2010, 01:54:59 prijepodne »
baš ću probat i ja po ovim tvojim izračunima iako za upola manji akvarij pa javim kakve su promjene.