Travanj 19, 2024, 00:11:27 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?  (Posjeta: 13858 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #25 u: Travanj 25, 2017, 22:06:29 poslijepodne »
G. mizerak pa kod tebe je lijepo sve napredovalo , lijepo mi to izgleda koliko sam mogao vidjeti na ovim slikama  :klap:

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #26 u: Travanj 26, 2017, 09:44:34 prijepodne »
Kupio sam nove Sera testere kapi i evo rezultata.

ph= 9.5 ili 9
kh= 15 dKH
gh= 15 ili 16 dKH

Sta ciniti da smanjim ove parametre, koncasta alga je vec pocela da luduje 😭

Dodaj sode bikrabone covjece tebi je pH u oblacima ... soda ce ti skinuti pH na  pH=8,4
Soda bikarbona je buffer pri pH=8,4. A posto je tebi voda luznata sa pH=9,5 soda bikarbona ce u vodu otpusti H+ ione sve dok pH ne padne na vrijednost pH=8,4.
Dodaje se 30 gr sode bikarbone na 1000 litara vode dnevno i naravano redovito provjeravaj kako se krece pH. Dodavanjem sode bikrabone doci ce ti do blagog porasta karbonatne tvrdoce (KH) ali to ti je sada manja briga. Najvazniji parametar i prvi koj mora biti u granicama je pH ... tek onda dolazi amonijak , nitriti, nitrati ...
i koncasta alga ti takodjer utjece na promjenu pH vrijednosti

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #27 u: Travanj 26, 2017, 20:50:52 poslijepodne »
Podrav iz posavine, poznate po "kvalitetnoj" vodi  :down: . Dakle, za jezerce koristim bunarsku vodu kod koje su svi parametri previsoki i to je jedan od razloga sto imam problema s algama, posebno koncastom. Moram pod hitno da obaram te parametre na normalu a preskupo mi je da uzimam ova mala pakovanaj tekucina od 50-100ml nemjenjene za akvarijume, pa da vas pitam imaju li neka velika pakovanja, ima li neko jeftnije rijesenje za vrtna jezerca za obaranje visokih parametara i odrzavanje istih. Morat cu povremeno opet dolivati vodu, sto zbog isparavanja ljeti, sto zbog gubitaka, pa cu morati odrzavati te parametre na nivou. Nadam se da ima neko prihvatljivo rijesenje? Kazu da sisarke Crne Johe rade posao, ali mi treba 200kom a neznam ni gdje da ih trazim, a koliko sam procitao beru se od jeseni do proljeca, znaci zakasnio za ovu godinu!

sad čitam od početka kod tebe parametre koje imaš je bunarska voda 99,9%...
končasta alga je najveći gutać silikata,a silikat je jedan od najzastupljenijih elemenata u vodi,prirodi općenito-bunar..!

Dakle parametre nećeš riješiti kemijom na duži period(bacanje novaca i vremena)jer stalno nadoljevaš koliko sam polovio opet bunarskom vodom.
Dakle pokušaj sakupljat kišnicu-čistu naravno(ne kroz sumnjive materijale..)
Kišnica je čista 0
gh,kh,Sio2 ....sve je 0 ,ph je kiseli 2,3,4,5ph ovisi...

sa njom napravi balans

No3 i Po4 ti je sada mali jer ga guta končasta -to je sindrom i nepoznavanje kod REEF akvarija-noćna mora ;)

no kod akvarija je problem daleko manji staviš SiO2 ex i gotovo sa koncem..

Dakle jednostavno kišnicom doguraj parametre kko želiš(najeftinije),a kasnije osiguraj za nadoljevanje vodu bez SiO2 i bit će se oK :)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #28 u: Travanj 26, 2017, 21:00:04 poslijepodne »
G. mizerak pa kod tebe je lijepo sve napredovalo , lijepo mi to izgleda koliko sam mogao vidjeti na ovim slikama  :klap:

zahvaljujem max,puštam da priroda i hortikultura naprave svoje....
u stvari ja kombiniram park u stilu japanske i jungle kombinacije jer se ne mogu oteti dojmu tropske đungle....i života u istoj...no
prošlo ljeto sam postigao da microclima unuta vrta-parka bude za 6°C manju nego vani....dakle radii piva se lakše pije :D
od sterilnog bježim ko vrag od tamjana ;)
a voda u jezeru je tako dobra da kćerin shihtzu vodu pije samo iz nje,a dlaka je tak dobra(meka) da svi pitaju s čim ga hranimo...roštilj :D :D
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #29 u: Travanj 26, 2017, 21:06:05 poslijepodne »
Kupio sam nove Sera testere kapi i evo rezultata.

ph= 9.5 ili 9
kh= 15 dKH
gh= 15 ili 16 dKH

Sta ciniti da smanjim ove parametre, koncasta alga je vec pocela da luduje 😭

Dodaj sode bikrabone covjece tebi je pH u oblacima ... soda ce ti skinuti pH na  pH=8,4
Soda bikarbona je buffer pri pH=8,4. A posto je tebi voda luznata sa pH=9,5 soda bikarbona ce u vodu otpusti H+ ione sve dok pH ne padne na vrijednost pH=8,4.
Dodaje se 30 gr sode bikarbone na 1000 litara vode dnevno i naravano redovito provjeravaj kako se krece pH. Dodavanjem sode bikrabone doci ce ti do blagog porasta karbonatne tvrdoce (KH) ali to ti je sada manja briga. Najvazniji parametar i prvi koj mora biti u granicama je pH ... tek onda dolazi amonijak , nitriti, nitrati ...
i koncasta alga ti takodjer utjece na promjenu pH vrijednosti

Ne razumijem kako će NaHCO3, soda bikarbona, natrijev bikarbonat snizit Ph?!
Soda bikarbona je buffer u vodi i diže Kh-a ph ide u saturaciju sa istim....
nešto si fulao...čovjeku bi i ph i kh dodatno skočio!!
kada imaš žgaravicu uzmeš sodu jer te žderu kiseline,soda neutralizira iste ;)
kišnica topi karbonate,karbonati kiselu kišnicu pretvaraju u alkalnu vodu.
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #30 u: Travanj 26, 2017, 21:08:57 poslijepodne »
Kupio sam nove Sera testere kapi i evo rezultata.

ph= 9.5 ili 9
kh= 15 dKH
gh= 15 ili 16 dKH

Sta ciniti da smanjim ove parametre, koncasta alga je vec pocela da luduje 😭
gh= 15 ili 16 dKH
Ziggy i ako ti je Gh takav odičan je :up:
 samo se GH mjeri kao GH ili ukupna tvrdoća vode,a dkh je dojčkarbonat ;) univerzal za karbonat je kh
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #31 u: Travanj 26, 2017, 23:42:10 poslijepodne »
Tako pise na testerima, npr 1 kap je 1 dKH, i ja sam nakapao 15-16 kapi dok nisam dobio trazenu boju po testeru.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #32 u: Travanj 27, 2017, 08:06:05 prijepodne »
Tako pise na testerima, npr 1 kap je 1 dKH, i ja sam nakapao 15-16 kapi dok nisam dobio trazenu boju po testeru.

Karbonatna tvrdoća (KH) ne može biti veća od Ukupne tvrdoće (GH).

Ukupna tvrdoća (UT/GH) je zbroj svih tvrdoća u vodi karbonatne i nekarbonatne tvrdoće.
 
KT stvaraju u vodi otopljeni kalcijevi i magnezijevi bikarbonati i karbonati. S obzirom na to da su karbonatne soli CaCO3 i MgCO3 u vodi veoma slabo topljive, to se karbonatna tvrdoća vode praktićki sastoji od bikarbonata kalcija, Ca (HCO3)2 i magnezija, Mg(HCO3)2.

NT stvaraju u vodi otopljeni sve preostale soli kalcija i magnezija kao: sulfat, kloridi, nitrati i silikati.

U idućem postu ćemo o bufferima

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #33 u: Travanj 27, 2017, 08:32:13 prijepodne »
I jel da stavljam sodu bikarbonu ili ne da bi oborio ph?

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #34 u: Travanj 27, 2017, 08:46:18 prijepodne »
Tako pise na testerima, npr 1 kap je 1 dKH, i ja sam nakapao 15-16 kapi dok nisam dobio trazenu boju po testeru.

Karbonatna tvrdoća (KH) ne može biti veća od Ukupne tvrdoće (GH).

Ukupna tvrdoća (UT/GH) je zbroj svih tvrdoća u vodi karbonatne i nekarbonatne tvrdoće.
 
KT stvaraju u vodi otopljeni kalcijevi i magnezijevi bikarbonati i karbonati. S obzirom na to da su karbonatne soli CaCO3 i MgCO3 u vodi veoma slabo topljive, to se karbonatna tvrdoća vode praktićki sastoji od bikarbonata kalcija, Ca (HCO3)2 i magnezija, Mg(HCO3)2.

NT stvaraju u vodi otopljeni sve preostale soli kalcija i magnezija kao: sulfat, kloridi, nitrati i silikati.

U idućem postu ćemo o bufferima

Samo da nadovežem još nešto vezano za tvrdoće vode... i da se na neki naćin ispravim. Promakao mi je jedan rijedak slućaj kada KT može biti viša od UT.
Pri odredjivanju tvrdoća vode određuju se: ukupna i karbonatna tvrdoća, a nekarbonatna tvdoća izračunava se iz razlike : NT= UT-KT
Ovi odnosi vrijede samo u onom slučaju ako je ukupna tvrdoća vode veća od karbonatne tvrdoće. Tako obično i jest. Međutim, neke vode sadrže znatne količine alkalijskih bikarbonata naročito NaHCO3. U tom će slučaju karbonatna tvrdoća biti viša od ukupne tvrdoće. Tada se za vrijednost karbonatne tvrdoće uzima dobivena vrijednost ukupne tvrdoće, dakle KT=UT, a nekarbonatna tvrdoća je NT=0 (nula).
U pravilu je KT za nekoliko (1,2,3) Njemačka stupnja niža od UT.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #35 u: Travanj 27, 2017, 11:09:40 prijepodne »
Buferi su kemijski spojevi koji se trude održati pH na određenoj vrijednosti. To je prirodno "područje balansa" na pH ljestvici gdje soda bikarbona ne otpušta H+ ione niti apsorbira išta. To područje je oko 8,4 a za sodu bikarbonu možemo reći da je bufer sa preferiranom vrijednošču od pH = 8,4.

NaHCO3 ili Soda bikarbona. U ovoj prići nam Na nije bitan. Koncetrirati ćemo se samo na bikarbonate HCO3

Ova oznaka <===>  je kemijski izraz da se može "promijeniti u nešto i vratit se nazad"

H2CO3 <===> HCO3- + H+ <===> CO3 + 2H++
Karbonatna kiselina <===> Bikarbonat + ion Vodika <===> Karbonat + 2 iona Vodika

Kako pH raste tako se karbonatna kiselina  H2CO3  ( razlaže na  bikarbonat + jedan ion vodika H+  ( HCO3- + H+ ) ili dalje na karbonat CO3 i dva iona vodika  2H++  ( CO3 + 2H++ ).
Kako razlaganje (otpuštanje) ide prema desno tako otpušta, prvo jedan a zatim drugi ion vodika H+. Pošto je pH odnos izmedju H+ i OH- iona dogaja se to da kako pH pokušava rasti u vodu se otpušta sve više i više H+ iona i to reducira vrijednost pH nazad gdje je bila prije porasta.
Ako pH poćinje padati dogadja se suprotno. Karbonat uzima prvo jedan a zatim i drugi H+ ion i mijenja se prvo u bikarbonat HCO3  a zatim u karbonatnu kiselinu H2CO3. To reducira broj H+ iona i podiže pH nazad na vrijednost na kojoj je bio prije nego je poćeo padati.

Dakle kako sam napisao na početku : kemijski spojevi koji se trude održati pH na određenoj vrijednosti su Buferi ...

Kada dodamo sodu bikarbonu u jezero doći će ili do pada ili do porasta pH vrijednosti. pH=7 je neutralno, sredina ljestvice.

Ako dodamo sodu bikarbonu kada je jezero ispod pH=8,4 . Jednađba će ići u ljevu stranu i H+ ion su apsorbirani. Tako voda postaje više alkalna. Ako ima dovoljno bikarbonata proces se nastavlja dok pH vode na postane pH=8,4. Tada proces staje.

Ako dodamo sodu bikarbonu kada je jezero iznad pH=8,4. Jednađba će ići u desnu stranu i doći do otpuštanja H+ iona. Tako će voda postati kiselija. I kao u gornjem slućaju ako ima dovoljno bikarbonata proces se nastavlja sve dok pH vode bude pH=8,4 i tada proces staje.

Kompletan odgovor je puno kompliciraniji i ukljućuje puno kompleksnije kemijske jednađbe od gore prikazane i nije toliko bitan da se ovdje zamaramo sa njim. Ukratko. Biološka filtracija ima tendenciju reduciranja pH i pH će se srušiti ako u vodi nema dovoljno karbonata. Držeći vrijednost karbonata između 90 - 125 mg/l (5 - 7 dKH) je siguran naći izbjegavanja da dodje do rušenja pH. Soda bikarbona je jeftina, lako dostupna i sa njom ne može doći do predoziranja i neće pomaknuti pH van prihvatljivog raspona. Dodati 30 gr na 1000 litara po danu da ne dodje do pre nagle promjene pH. Manja količina će vratit pH na vrijednost pH=8,4 a veća količina će ga tamo i zadržati.

I jel da stavljam sodu bikarbonu ili ne da bi oborio ph?

Ja ti predlažem da napraviš test i da se sam uvjeriš dali je ovo što ja pišem točno ili samo baljezgam gluposti.  :D
Uzmi uzorak vode koju piješ i napravi analizu koliki je njen pH. Istu stvar napravi i sa vodom iz jezera i zatim usporedi rezultate. Ne smiju biti isti. pH pitke vode bi trebao biti oko pH= 7,0. A pH vode iz jezera kao što si prije napisao je pH=9,5.
Ako dobiješ iste rezultate na oba uzorka ( pH=9,5) onda ti tester nije dobar ili vam netko prodaje lužinu pod vodu za piće pa možeš fino tužiti distributera.

Kada dodaš sode bikarbone u uzorak gdje je pH= 7 , tada pH treba rasti sve do pH=8,4. Daljnje dodavanje sode bikarbone neće utjecati na rast pH vrijednosti.
Kada dodaš sodu bikarbonu u uzorak vode iz jezera gdje je pH=9,5 tada će se desiti suprotno i pH vrijednost će padati sve do pH=8,4.
Postepeno dodavaj sodu bikarbonu u oba uzorka radi analize i prati kako se mijenjaju pH  vrijednosti

« Zadnja izmjena: Travanj 27, 2017, 11:16:03 prijepodne od TomislavKt »

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #36 u: Travanj 27, 2017, 11:17:12 prijepodne »
Ja koristim bunarsku vodu za jezerce i za sve kucne potrebe osim za pice, a to je klasicni bunar, 11m dubine, vodu za pice sipamo iz arterskog bunara ili je kupujemo. Znaci mogu slobodno da probam sa sodom bikarbonom bez bojazni za biljni i zivotinjski svijet u jezercu?

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #37 u: Travanj 27, 2017, 14:08:43 poslijepodne »
Ja koristim bunarsku vodu za jezerce i za sve kucne potrebe osim za pice, a to je klasicni bunar, 11m dubine, vodu za pice sipamo iz arterskog bunara ili je kupujemo. Znaci mogu slobodno da probam sa sodom bikarbonom bez bojazni za biljni i zivotinjski svijet u jezercu?
Slobodno ali kazem ti prvo napravi test na nacin kao sto sam napisao gore. I prati KH.

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #38 u: Travanj 27, 2017, 14:11:18 poslijepodne »
Kad stavim sodu,  koliko dugo vremenski cekati do testiranja?

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #39 u: Travanj 27, 2017, 14:38:37 poslijepodne »
Pa vidis koliko joj treba da se otopi. malo je promješaj žlicom i to je to.

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #40 u: Travanj 27, 2017, 20:56:57 poslijepodne »
sa njom ne može doći do predoziranja i neće pomaknuti pH van prihvatljivog raspona. Dodati 30 gr na 1000 litara po danu da ne dodje do pre nagle promjene pH. Manja količina će vratit pH na vrijednost pH=8,4 a veća količina će ga tamo i zadržati.
:up: :up:
nisam znao za ovo  iako mi je  voda ok moram ovo negdje sacuvati za svaki slucaj ako zatreba  :D
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #41 u: Travanj 27, 2017, 21:05:18 poslijepodne »
Poslije toliko čitanja o vodi sam ožednio  :D :D
Ako će netko to probati neka dokumentira jer me baš zanima rezultat .

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #42 u: Travanj 27, 2017, 21:15:52 poslijepodne »
Testirao, nasuo 3g sode na 10L, trebala je ta kolicina na 100L  ili 0.3g na tih 10L, kako god, ne vidim da je doslo do pada ph. Dodat cu ujutro jos sode i uraditi opet test.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #43 u: Travanj 27, 2017, 21:45:44 poslijepodne »
To je preporucena kolicina kada se dodaje u vodu u kojoj obitavaju koici da ne dodje do nagle i velike oscilacije pH vrjednosti.
Ti u ovom slucaju u kantu slobodno stavi puno vecu kolicinu bikarbone tako ce prije doci do promjene.


Tomislav

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #44 u: Travanj 27, 2017, 22:37:24 poslijepodne »
Mislim da ova tema jos nije obradjena na forumu,iako pola toga sto je napisano nisam shvatio,poantu jesam.
Tomislave,imas jos kojeg asa u rukavu?

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #45 u: Travanj 28, 2017, 08:32:03 prijepodne »
Mislim da ova tema jos nije obradjena na forumu,iako pola toga sto je napisano nisam shvatio,poantu jesam.
Tomislave,imas jos kojeg asa u rukavu?

Možda je ovako jednostavnije  :)




Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #46 u: Travanj 28, 2017, 17:18:08 poslijepodne »
Hvala Tomislave,
Poantu i princip sam shvatio a ove formule i racunice,nadam se da mi nece jos i to trebat u zivotu😉

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #47 u: Svibanj 02, 2017, 09:07:13 prijepodne »
Vec kad diskutujemo o kvaliteti vode, zna li neko neki efikasan i siguran nacin kako eliminisati kamenac u vodi, tj jezercu?

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #48 u: Svibanj 02, 2017, 12:53:16 poslijepodne »
kako rekoh
1 kišnica,osmoza-skidaš gh i kh
2 kiseline-skupo,nesigurno i stalno kemijanje-loše za eko sustav bolesti mortalitet

3 nema.....sve ostalo -?
ja ne znam
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #49 u: Svibanj 02, 2017, 14:22:08 poslijepodne »
Kao što je kolega g. mizerak napisao najbolje rješenje je "RO" reversna osmoza. Sve ovo drugo nije od neke koristi. Ali ne vjerujem da itko kod nas ima RO? Relativno kompliciran proces i skupa oprema. Membrane kada se zapune moras ih mijenjati. Najbolji učinak ima pri temperaturi vode oko 24*C ... Puno puno para.
Kišnicom možes razrijediti vodu u jezeru i njenu tvrdoću. Jedino što moraš znati da sa kišnicom dolazi i hrpa drugih atmosferskih zagadjenja. Kisele kiše npr. Ovisno o podrućju gdje se nalaziš. Ovaj proces razrjedjivanja možeš napraviti i sa DEMI ili sa destiliranom vodom (u narodu poznate kao voda za peglu) ali vodi računa koliki ti je pH te vode i koliko češ je dodati u jezero da ne dodje do nagle promjene u parametrima i da ribe ne dožive šok. DEMI voda je "agresivna".
Ja osobno se ne bi igrao sa time. Tvoje ribe su se navikle na tu vodu u kojoj žive i dodatnim kemijanjem možeš samo napraviti više štete nego koristi.

Kakva je ovdje situacija?
Testirao, nasuo 3g sode na 10L, trebala je ta kolicina na 100L  ili 0.3g na tih 10L, kako god, ne vidim da je doslo do pada ph. Dodat cu ujutro jos sode i uraditi opet test.