Ožujak 28, 2024, 11:30:18 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Čančare  (Posjeta: 4819 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Aenai

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Čančare
« u: Svibanj 24, 2018, 19:36:24 poslijepodne »
Pozdrav!

Evo napravila sam profil samo da mogu pitati nešto.

Dakle, susjeda je mojoj sestri dala tri male čančare. Mama nije išla za tim da su zaštićene i dopustila je sestri da ih uzme, stavile su ih u vrt i sad žive tu. Ja kad sam došla doma (jer sam većinom u Zagrebu radi faksa) sam joj rekla da ih ne smije držat jer su zaštićene i otišla sam kod susjede da vidim kolko ona to ima kornjača, od kud joj i da joj kažem da ih ne smije imat. U biti žena ih ima dosta (tri su velike, druge su bebe koje su joj se izlegle prije nekoliko mjeseci). Rekla mi je da dvije velike ima oko 10 godina, treću je našla na cesti prije godinu dana, nije znala da ih ne smije držati i ove male su potomci od te tri velike. Pitala sam je s čim ih hrani i kaže da jedu to što je u vrtu. Nisam ekspert za kornjače, al tu di ih drži nije posađeno bilje nego prirodna šikara (poređena) kakva je inače na otoku, tako da kornjače hrane s onim s čim bi se valjda hranile da su u prirodi. Jedino je na nekim djelovima zasipala pijeska i zemlje i napravila umjetnu lokvu(?), ono, plitko jezerce. Žena je stara i ima puno životinja i jako ih voli, ja sam joj rekla što sam joj imala za reći na pristojno, ali nije na meni da joj naređujem da ih pusti (niti bi joj ikad zvala inspekciju ili šta ja znam šta jer je stara, slabog zdravlja i nema baš novaca, a mislim da bi joj kazna bila poveća).

U biti, što oću pitati je da li ove tri sestrine mogu pustit u divljinu pošto su se izlegle u zatočeništvu? Imaju oko 7cm svaka, ako je to uopće važno? Pročitala sam negdje na forumu sad da nebi smjela kao zbog parazita koje mogu imat jer su u zatočeništvu ili nešto takvo, al pošto su kornjačice praktički držane u prirodnom okolišu (minus zidovi i to jezerce) mislim da ne bi trebao biti problem? Kod nas su sad možda nešto manje od mjesec dana, u dijelu vrta u kojem nije zasađeno cvijeće nego samo raste divlja trava).

Ja sam svijesna situacije s čančarama u RH, tata bi uvijek vikao na mene dok sam bila mala da ih ne nosim doma (kod nas na otoku ih ima stvarno jako puno) jer da su zaštićene i da pripadaju prirodi (iako je bio veliki ljubitelj životinja nije baš volio kad sam donosila ozljeđene ptice i mačke i šta ja znam šta sve ne, jer se vodio politikom ''pusti da priroda ide svojim tokom'', čega se ja baš i ne držim, volim pomoći svakoj beštijici kojoj treba pomoć). Jedno 10min od doma je ogromna prirodna šikara i šumica di bi ih pustila ako mogu.

Hvala unaprijed na odgovorima!
« Zadnja izmjena: Svibanj 24, 2018, 19:48:11 poslijepodne od Aenai »

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Čančare
« Odgovori #1 u: Svibanj 25, 2018, 21:41:43 poslijepodne »
Ako sam dobro skužila, kornjače su na lokalitetu gdje čančara i inače ima?
Ako su u Zagrebu onda ih svakako ne puštati u divljinu, ako su dolje n aototku, ako su te tri korjače koja zena ima podrijetlom (onda su i potomci) s tog područja gdje jesu, ne vidim razloga zasto ih se nebi smjelo pustiti u divljinu.
Ljudi dolje  na moru često imaju čančare u vrtu, što ograđeno, što neograđeno..
Za njih je i bolje da jedu travu i ostali šaš koji bi i inače jele u prirodi nego da ih se hrani xy stvarima kojim ih ljudi inače znaju hraniti. Isto tako one moraju piti vodu. Plitka lokva je ok, bitno da se nemogu utopiti u njoj jer nemogu plivati.

U svakom slučaju pričekaj još potvrdu od drugih članova, da ne bi bilo nismo znali ;).   

Offline Aenai

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Odg: Čančare
« Odgovori #2 u: Svibanj 27, 2018, 21:46:46 poslijepodne »
Je, ima ih ko u prici tu na otoku. I mislila sam da bi ih mogla pustiti, al eto taj post koji sam procitala me malo nagnao na razmisljanje, jer posto su te njene kornjace (bar dvije) vec 10 godina u njenom vrtu mislila sam da mozda i postoji sansa da mozda nije najpametnije pustiti ih.
U svakom slucaju, hvala na odgovoru! Pricekat cu jos par dana da vidim ako ce se ko jos javit, ionako sestru moram polako pridobiti i uvjerit da im je bolje u prirodi da ne ispadnem cudoviste koje je za ljeto doslo doma da joj uzmem kornjace.
Sve pet, mislim da je susjedin vrt stvarno sasvim u redu za njih, nije ni nas los al je malo malen pa ionako nebi mogle zauvjek biti kod nas (cak i da to zelim). Ljepse ih je vidjet u prirodi, nek setuckaju okolo, niie da vise nece nikad vidit kornjacu ako ih sad pustimo (svako malo smo znali neku maknut sa ceste, bas i neki dan sam prenjela jednu na drugu stranu jer se polako muvala po prometnom dijelu).
Hvala ti na odgovoru :) :)