Travanj 18, 2024, 10:13:09 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Aquaclay+Aquasoil  (Posjeta: 4184 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Aquaclay+Aquasoil
« u: Prosinac 10, 2012, 15:08:47 poslijepodne »
Bok, uskoro slažem novi setup u akvariju 90*45*45 pa malo čitam o podlogama. Htio bi probati neku soil podlogu, malo mi je dosadio šljunak u zadnje vrijeme. Svašta mi se mota po glavi, od Akadame preko ADA Amazonie do pijeska za mačji WC :D

Setup će biti nature sa dosta biljaka koje idu na grane i panjeve, ali i biljaka koje se sade u podlogu (Blyxa, Cyperus, Glossa i/ili HC i/ili Marsilea, Eleocharis, možda Rotala itd.)

Potaknut OVOM super temom, došao sam do ove kombinacije:
na dno akvarija par šaka sphagnum moss treseta (btw. jel zna netko di toga ima za nabaviti kod nas?), zatim šaka-dvije granula Osmocotea (sporo otpuštanje nitrata/fosfata), onda jedan sloj aquaclaya, pa malo mulja iz filtera (radi dobrih bakterija), pa opet aquaclay ground, a iznad toga na mjestima gdje će rasti zahtjevnije biljke ADA Amazonia 2 koje imam oko 4,5 litre. Aquacaly ima dobar CEC, gnojio bi po EI shemi i mislim da bi to trebalo funkcionirati.

Ono kaj me sada malo muči, ne znam kako Aquasoil i Aquaclay funkcioniraju u tvrdoj vodi kakva je kod mene? Nešto sam čitao da te soil podloge znaju zamutiti vodu ako je tvrda. Jel ima netko iskustva s tim?

Općenito, kaj mislite o toj kombinaciji? :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Aquaclay+Aquasoil
« Odgovori #1 u: Prosinac 10, 2012, 15:40:39 poslijepodne »
Hoćeš da te ponovno bacim u razmišljanje?  :devil:
Terra preta i biochar :)
Jesi naletio na nešto takvo u istraživanju?

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Aquaclay+Aquasoil
« Odgovori #2 u: Prosinac 10, 2012, 19:24:03 poslijepodne »
Ne mogu tvrdit da je nekaj ludo raslo u akadami, nista bolje nego i u pijesku a ako ne pazis zamuti vodu do boje cokolade.
I aquasoil isto nije bio neko cudo od podloge kaj se toga tice samo puno bolja jer se nije mrvila ko akadama, govorim bas o ovoj Amazonia 2 koju sam koristio jer sam negdje procital da nije bas nekaj bogata s tim svim potrebnim za bilje.

mozda bi ti najbolje bilo da stavis onda treset, osmocote sam citao samo najbolje za njega ali moras si odredit koji ti treba jer ima vise vrsta, i na to zavrsio sa aquaclayom, ovo s muljem iz filtera po meni nepotrebno, a mozes zavrsit s Aquasoilom samo radi lakseg pikanja ovih malo zahebanijih tipa glosa, cuba i sl...

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Aquaclay+Aquasoil
« Odgovori #3 u: Prosinac 10, 2012, 20:50:39 poslijepodne »
Hoćeš da te ponovno bacim u razmišljanje?  :devil:
Terra preta i biochar :)
Jesi naletio na nešto takvo u istraživanju?

Nikad čuo :D

Sad sam progooglao, ako sam ispravno skužio radi se o zemlji obogaćenoj česticama neke vrste ugljena koja je jako hranjiva? Jel znaš dal je to netko koristio u akvariju? Nisam baš našao akvarije s tim kao podlogom.

Ali kao sam ispravno skužio, to je klasična zemlja na koju treba ići šljunak. Ili? Meni je i obična zemlja za cvijeće super, ali sad bi htio probati neku podlogu na koju ne ide šljunak, lakše mi je tako zbog slaganja scapea.

Ali u svakom slučaju daj još infa, zvuči jako zanimljivo. :)

Ne mogu tvrdit da je nekaj ludo raslo u akadami, nista bolje nego i u pijesku a ako ne pazis zamuti vodu do boje cokolade.
I aquasoil isto nije bio neko cudo od podloge kaj se toga tice samo puno bolja jer se nije mrvila ko akadama, govorim bas o ovoj Amazonia 2 koju sam koristio jer sam negdje procital da nije bas nekaj bogata s tim svim potrebnim za bilje.

mozda bi ti najbolje bilo da stavis onda treset, osmocote sam citao samo najbolje za njega ali moras si odredit koji ti treba jer ima vise vrsta, i na to zavrsio sa aquaclayom, ovo s muljem iz filtera po meni nepotrebno, a mozes zavrsit s Aquasoilom samo radi lakseg pikanja ovih malo zahebanijih tipa glosa, cuba i sl...

Da, Akadama je sama po sebi prilično siromašna hranjivim tvarima, ali ima veliki CEC pa je super uz jače gnojenje preko vode. A nova Amazonia je isto manje hranjiva nego stara, ali meni se pokazala dobrom, barem na emerznom uzgoju, Utricularia mi raste ko luda iz nje.

Sad mi je problem kaj u aquashopu nemaju Aquaclay, a vele da nisu sigurni hoće li ga uopće imati ubuduće. Meni on super odgovara jer je dosta jeftin, a uklapa mi se u planove. Jel zna netko di ga još ima za nabaviti osim u aquashopu? Može i na pp ako netko ima viška :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Aquaclay+Aquasoil
« Odgovori #4 u: Prosinac 10, 2012, 22:55:46 poslijepodne »
Ako ne uspijem nabaviti aquaclay, onda ću vjerojatno uzeti 25 litara Manada, tak da možete napisati i svoja iskustva s njim. Koliko sma čitao na netu, okej je, dosta je inertan, ima dobar CEC, a nije puno skuplji od aquaclaya.

Jedino kaj me malo muči snjim, čini mi se da je dosta lagan i prozračan pa me strah da mi aquasoil ne potone u njega ako ga stavim iznad.
« Zadnja izmjena: Prosinac 10, 2012, 23:01:42 poslijepodne od wickerman999 »
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline ra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 186
  • Spol: Muški   Lokacija: zgb
Odg: Aquaclay+Aquasoil
« Odgovori #5 u: Prosinac 11, 2012, 15:39:38 poslijepodne »
imam tu kombinaciju doma i moram reć da sam prezadovljoljan s njom

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Aquaclay+Aquasoil
« Odgovori #6 u: Prosinac 11, 2012, 16:38:37 poslijepodne »
zanimljivo, ali zakaj si tak kompliciraš stvari ? čemo takve podloge ?

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Aquaclay+Aquasoil
« Odgovori #7 u: Prosinac 11, 2012, 16:53:30 poslijepodne »
Mene baš zanima za što ćeš se odlučiti... :up:

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Aquaclay+Aquasoil
« Odgovori #8 u: Prosinac 11, 2012, 17:15:38 poslijepodne »
zanimljivo, ali zakaj si tak kompliciraš stvari ? čemo takve podloge ?

Zato kaj mi je zemlja za cvijeće+šljunak iznad dosadila. :D

Imam uvijek super rezultate s takvom podlogom, ali sad bi htio probati nešto drugačije.

Uglavnom me na to potaknuo onaj članak za koji sam stavio link iznad, a i još je par stvari tu u igri. Mislim da će mi biti lakše slagati scape kad neću morati paziti di stavljam zemlju, a di ne (ako odlučim raditi nešto s puno uzvisina i terasa). S ovakvom podlogom ću moći posaditi biljke di god se sjetim.

Druga stvar je kaj mi šljunak uvijek lagano izgrebe staklo kad slažem scape i vadim ga van, koliko god pazio. A pošto mi je novi akvarij od optiwhite stakla koje se navodno lakše izgrebe jer ima manje željeza, htio bi izbjeći šljunak.


U međuvremenu sam još malo razmišljao o podlozi. Pošto ću za pozadinske biljke vjerojatno staviti Cryptocoryne crispatula var. balansae i/ili Cyperus helferi koje imaju dosta jaki korijen, vjerojatno ću ispod njih u najlonku ipak staviti nešto zemlje. Vjerojatno ću ju prije mineralizirati, pomješati s malo gline, vulkanita, čega ću već imati pri ruci. Mislim da će to za njih biti okej, ne znam koliko bi bile zadovoljne samo s Manadom.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Aquaclay+Aquasoil
« Odgovori #9 u: Prosinac 11, 2012, 17:24:15 poslijepodne »
e pa tak mi reci da ti je dosadno :D

šala mala..nego, ovo za šljunak si definitivno u pravu..ako imaš, a vjerujem da imaš..odi samo na aquasoil i bok..ako ga misliš miješat s aquaclayom probaj vani pitat dal ima tko, mogu ti pomoć prek u mađarskoj, ako želiš, al mi se javi na pp ;)

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Aquaclay+Aquasoil
« Odgovori #10 u: Prosinac 11, 2012, 19:21:47 poslijepodne »
A bilo bi super kad bi mogao samo aquasoil staviti, to bi bilo idealno. Ali računam da bi mi trebale 3 vreće od 9 kg što je oko 800+ kn i to bez dostave, to mi je previše nažalost. Zato sam mislio staviti aquaclay i ovo malo aquasoila kaj imam. Ajde javim ti se na pp u vezi aquaclaya
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Aquaclay+Aquasoil
« Odgovori #11 u: Prosinac 11, 2012, 21:41:18 poslijepodne »
za ono prije čekam odgovor :)

no do tada, jesi razmišljal o oliverovim podlogama, ide prek aquashopa, vjerujem da se da nabavit i ovdje prek našeg, barem se dala tropicina podloga kad sam ju uzimao, evo link

ovo je za razmilist, a isto tak odlična stvar

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Aquaclay+Aquasoil
« Odgovori #12 u: Prosinac 11, 2012, 22:30:13 poslijepodne »
Razmišljao sam i o tome da, ali čekam da prođe njegova nagradna na facebooku pa da ne kupujem bezveze ako dobijem :D

A isto mi je preskupa za cijeli akvarij, kad vidim kaj će biti s ovim iz Mađarske i ako uleti neka lova možda uzmem 3 kg powder za prednji plan, to ne bi bilo loše za Glossu/Eleocharis/HC
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Aquaclay+Aquasoil
« Odgovori #13 u: Prosinac 11, 2012, 22:50:37 poslijepodne »
Btw. naišao sam na slike kak se proizvodi taj Knottov soil, EVO LINK.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Aquaclay+Aquasoil
« Odgovori #14 u: Prosinac 11, 2012, 22:57:09 poslijepodne »
Btw. naišao sam na slike kak se proizvodi taj Knottov soil, EVO LINK.

Dobar link.   :up:
Pretpostavljam da je to isti postupak kao i za vecinu soila na trzistu.
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi