Travanj 25, 2024, 07:07:45 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Riječani, kamo po more?  (Posjeta: 2492 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Riječani, kamo po more?
« u: Ožujak 11, 2013, 20:21:01 poslijepodne »
Pozdrav svima,

Jednostavno pitanje, riječani gdje idete po morsku vodu? Znači da se autom može prići, a naravno da je i čisto? Pripremam se za morski i to veći, pa ovo igra bitan faktor u cijeloj priči. Kostrena bi bila super, ona zadnja plaža mi pada na pamet, ali opet ima stepenica malo previše, ima kakva bolja lokacija?

Offline Rhiannon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Riječani, kamo po more?
« Odgovori #1 u: Ožujak 11, 2013, 21:18:44 poslijepodne »
Trebaš razmišljati o izlazima kanalizacije, izljevima septičkih jama,.......
Da sam na tvom mjestu po vodu bih otišla u Klenovicu ili još par km dalje prema Senju (mislim da se mjesto zove Smokvica)

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Riječani, kamo po more?
« Odgovori #2 u: Ožujak 11, 2013, 21:21:32 poslijepodne »
kostrena je ok dolje na plazama oko onih restorana

Offline benak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 174
Odg: Riječani, kamo po more?
« Odgovori #3 u: Ožujak 11, 2013, 21:28:47 poslijepodne »
Zurkovo kod jedrilicarskog kluba,imas dobar prilaz a i more je cisto.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Riječani, kamo po more?
« Odgovori #4 u: Ožujak 11, 2013, 21:55:30 poslijepodne »
Bivio... autom do mora na 10 metara.

Kostrena je isto ok
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Kizo 2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 342
  • Spol: Muški   Dob: 61
  • Lokacija: N.Zagreb
Odg: Riječani, kamo po more?
« Odgovori #5 u: Ožujak 11, 2013, 22:51:20 poslijepodne »
Trebaš razmišljati o izlazima kanalizacije, izljevima septičkih jama,.......
Da sam na tvom mjestu po vodu bih otišla u Klenovicu ili još par km dalje prema Senju (mislim da se mjesto zove Smokvica)

Ako ti nije daleko u Smokvici se sa autom spustiš na mol a fosfati su 0,03.
jedino trebaš paziti da ne uzimaš sa površine jer ima dosta jakih izvora slatke vode.

Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Riječani, kamo po more?
« Odgovori #6 u: Ožujak 12, 2013, 08:08:45 prijepodne »
Trebaš razmišljati o izlazima kanalizacije, izljevima septičkih jama,.......
Da sam na tvom mjestu po vodu bih otišla u Klenovicu ili još par km dalje prema Senju (mislim da se mjesto zove Smokvica)

Ako ti nije daleko u Smokvici se sa autom spustiš na mol a fosfati su 0,03.
jedino trebaš paziti da ne uzimaš sa površine jer ima dosta jakih izvora slatke vode.

Pa nije tkao daleko, ali opet, zašto ze voziti 100km (gore/dole), ako može i 10km. Upravo sam na to ciljao, ako netko uzima sa rijecke plaze, vjerujem da je već ispitao kvalitetu. Mislim da veliku ulogu igra u biti mikrolokacija, tj. mogu se i vozit do Smokvice, pa nabasat na izlaz od septičke i pokupit svo s*anje sa sobom. Uglavnom, hvala svima na odgovorima.

U biti još jedna stvar, je li tko motorizirao proces? Mislim konkretno na kleme od auta, akumulator, pa nekakv ispravljač na 220v, pa na potopnu pumpu, u bunkeru kanistar od 200l, a za to virijeme bacim parangal  :a042:  :D Mislim, ipak smo u 21 st, malo komocije uvijek dobro dođe, a zašto bi morski bio muka, ipak se sve svodi na gušt. Nije problem tegliti s vremena na vrijeme, ali sad baš svaki tjedan :download: hmm 

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Riječani, kamo po more?
« Odgovori #7 u: Ožujak 12, 2013, 11:41:02 prijepodne »
Evo ja neznam kakvo je more u Rijeci, ali ti mogu odgovoriti sto se tice automatizacije.

Dakle kupljen jedan badanj za mošt (baumax/hause 500kn za 150l). Ovo mi je bitno jer sam htjeo da mi ima ogroman čep na vrhu (promjera je 20-30cm) tako da mi potopna pumpa moze uci unutra (jer istu stvar radim kada dojdem kuci, al otom potom). Potopna pumpa je neka koju sam imao, i sada mi ona sluzi iskljucivo za to. Snaga 350W (ovo je bitno za inverter). Inverter s ebaya u njemackoj nekih 30€. Inverter je snage 500W s peakom od 1000W (ovo je bitno za pumpu jer povuce jacu struju pri startu, da je pumpa 400W i uzmes inverter 400W nebi se htjela pokrenuti, tj. odmah bi inverter otisao u overload (probano nazalost)). Inverter obavezno na kleme direktno od akumulatora spajati a ne na upaljac (velika struja, istopiti ce zice od upaljaca). Guma 25m 3/4" s jednim nastavkom koji sam uspio narezati na izlaz pumpe, tako da mi je sada izlaz od pumpe u biti onaj klasicni klik/klik jack za vodena crijeva. Ovo je jaaaako korisno jer nema vece gnjavaze kada ti u moru izleti crijevo jer si privremeno stisao gumu da ti ne ide voda recimo za prebaciti iz jedne kante u drugu i sl. I jako je jednostavno, klik-klik :)

I procedura ide ovako. Sve ovo se strpa u auto. Draga, beba i pas u auto. Vozimo se do provjerene plaze. Beba i pas vec luduju po plazi. Stvari se vade, guma se rasteze do mora, pumpa se bacau more, struja se vodi do auta. Otvara se hauba, motor radi, spaja se inverter na akumulator, produzni (s sklopkom) u inverter, pumpa u produzni, sklopka ugasena, inverter upaljen. Idemo do portapaka. Otvaramo kantu uvaljujemo crijevo unutra. Idemo do produznog i palimo sklopku. Pumpa pocinje pumpati vodu u tank. Radi duzine crijeva i visine more>auto tih 150l napuni za 16-18 minuta. Idemo na plazu se igrati s ostatkom skvadre. Nakon 20min, sve spremimo nazad u auto obrnutim redosljedom :) Dojdemo kuci, potopna pumpa se uvaljuje u kantu (zato je bitno bilo da je poklopac dovoljno velik da moze unutra uci pumpa, da nije toga, bilo je kanti za 100kn od 150l ali s klasicnim cepom od 4-5cm, tako ako nekome nije bitno da pumpa nazad more do tanka, moze proci jeftinije 400kn za kantu). Produzni od pumpe do stana, guma od kante do sumpa (kroz carapu da zaustavimo moguce hitchikere). Ovo je proces od nekih sat i 20 minuta za nas.

Nadam se da sam ti docarao kako to izgleda :)

Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Riječani, kamo po more?
« Odgovori #8 u: Ožujak 12, 2013, 13:16:23 poslijepodne »
Evo ja neznam kakvo je more u Rijeci, ali ti mogu odgovoriti sto se tice automatizacije.

Dakle kupljen jedan badanj za mošt (baumax/hause 500kn za 150l). Ovo mi je bitno jer sam htjeo da mi ima ogroman čep na vrhu (promjera je 20-30cm) tako da mi potopna pumpa moze uci unutra (jer istu stvar radim kada dojdem kuci, al otom potom). Potopna pumpa je neka koju sam imao, i sada mi ona sluzi iskljucivo za to. Snaga 350W (ovo je bitno za inverter). Inverter s ebaya u njemackoj nekih 30€. Inverter je snage 500W s peakom od 1000W (ovo je bitno za pumpu jer povuce jacu struju pri startu, da je pumpa 400W i uzmes inverter 400W nebi se htjela pokrenuti, tj. odmah bi inverter otisao u overload (probano nazalost)). Inverter obavezno na kleme direktno od akumulatora spajati a ne na upaljac (velika struja, istopiti ce zice od upaljaca). Guma 25m 3/4" s jednim nastavkom koji sam uspio narezati na izlaz pumpe, tako da mi je sada izlaz od pumpe u biti onaj klasicni klik/klik jack za vodena crijeva. Ovo je jaaaako korisno jer nema vece gnjavaze kada ti u moru izleti crijevo jer si privremeno stisao gumu da ti ne ide voda recimo za prebaciti iz jedne kante u drugu i sl. I jako je jednostavno, klik-klik :)

I procedura ide ovako. Sve ovo se strpa u auto. Draga, beba i pas u auto. Vozimo se do provjerene plaze. Beba i pas vec luduju po plazi. Stvari se vade, guma se rasteze do mora, pumpa se bacau more, struja se vodi do auta. Otvara se hauba, motor radi, spaja se inverter na akumulator, produzni (s sklopkom) u inverter, pumpa u produzni, sklopka ugasena, inverter upaljen. Idemo do portapaka. Otvaramo kantu uvaljujemo crijevo unutra. Idemo do produznog i palimo sklopku. Pumpa pocinje pumpati vodu u tank. Radi duzine crijeva i visine more>auto tih 150l napuni za 16-18 minuta. Idemo na plazu se igrati s ostatkom skvadre. Nakon 20min, sve spremimo nazad u auto obrnutim redosljedom :) Dojdemo kuci, potopna pumpa se uvaljuje u kantu (zato je bitno bilo da je poklopac dovoljno velik da moze unutra uci pumpa, da nije toga, bilo je kanti za 100kn od 150l ali s klasicnim cepom od 4-5cm, tako ako nekome nije bitno da pumpa nazad more do tanka, moze proci jeftinije 400kn za kantu). Produzni od pumpe do stana, guma od kante do sumpa (kroz carapu da zaustavimo moguce hitchikere). Ovo je proces od nekih sat i 20 minuta za nas.

Nadam se da sam ti docarao kako to izgleda :)

Jesi, itekako!!! Upravo sam na to ciljao! Ali nisam toliko u struji koliko bih volio biti pa si mislim ma netko je složio nešto sigurno, pa nisam jedini "pametnjaković". Inače, doma sam za slatki isto kupio bačvicu u koji mi ide pumpa pa tako pretačem nekih 25L što nije puno, ali opet, mene veseli ta automatizacija - ne želim se dovesti u sitaciju "joj tko ce sad teglit 50L svaki tjedan" pa se vec vidim, ma drugi tjedan cu, sad pada kiša, sad je toplo/hladno, a alge u akvariju trljaju ruke tj. šta već imaju. Ništa, hvala puno, javim ti se na pp kad malo to posložim u glavi, sigurno ću trebati još koji detalj.

Offline ante13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Riječani, kamo po more?
« Odgovori #9 u: Lipanj 25, 2013, 16:13:05 poslijepodne »
Kamo po more općenito, a da imaš lijep prilaz s autom. Dali postoji kakva karta kvalitete moga na priobalju (s parametrima koji nama znače)?

Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Riječani, kamo po more?
« Odgovori #10 u: Lipanj 25, 2013, 18:18:02 poslijepodne »
Kamo po more općenito, a da imaš lijep prilaz s autom. Dali postoji kakva karta kvalitete moga na priobalju (s parametrima koji nama znače)?

Baš danas pokupio jedno 40l u Kostreni, taman prije kiše :) Ne znam za parametre, odlučio sam da neću mjeriti jer ne vjerujem testerima ništa. Sumnjam da postoji kakva karta u tom smislu, mislim da plava zastava na plažama ipak nešto govori. Naravno, pokupiti more treba ipak kada nema kupača u blizini, a što se tiće lokacije ja još tražim najbolju, ali uglavnom sve više mi se čini da ću za ove ljetne mjesece ipak kupiti nešto soli, pa kad se u 9-10mj. opet sitaucija na plažama raščisti, vraćam se po pravo more  ;)