Travanj 16, 2024, 21:04:51 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: grinje  (Posjeta: 3227 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DOMINIK11

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
grinje
« u: Lipanj 02, 2013, 07:56:25 prijepodne »
znači dobio sam grinje u terarij...zanima me dali grinje crkavaju na ekstremnim temperaturama (-20 celziusa)

hvala!

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: grinje
« Odgovori #1 u: Lipanj 03, 2013, 14:03:40 poslijepodne »
Nisi napisao na kojoj životinji i koja vrsta grinja. Ako su one bijele (lisne uši) nemaš se zašto brinuti jer one ne napadaju životinje već se hrane biljnim sokovima i s vremenom će pokrepavati. Ako imaš one tamne, veličine buhe, onda imaš problem. Te grinje ti se uvuku pod ljuske gmazova i tamo poliježu jajašca. Životni ciklus im je oko 14 dana (ako se dobro sjećam) pa ih se dosta teško riješiti jer taman kad misliš da si ih potamanio, izlegu se nove.

Ugl. u svakom slučaju ako su na životinji, ne možeš ih se riješiti tako da staviš životinju u škrinju jer će ti, naravno, životinja uginuti. Ako ih imaš na supstratu ili na dekoraciji, a životinju si već izolirao i počeo je liječiti, najbolje je baciti sav supstrat, a dekoraciju staviti u pećnicu na sat vremena na 110°C ili preliti vrelom vodom. Ako imaš plastično bilje koje ti je žao baciti, ostavi ga na suncu mjesec dana da sve pokrepava i onda ga vrati nazad u ter.

Evo jedan link pa baci oko: http://www.anapsid.org/mites.html

Ak nešto nije jasno, slobodno pitaj.

Offline DOMINIK11

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
Odg: grinje
« Odgovori #2 u: Lipanj 03, 2013, 19:27:40 poslijepodne »
znači ovako... radi se dakako o ovim smradovima šta sišu krv...što se tiće terarija terarij je proveo 48 sati u tunel hladnjači na -38 stupnjeva i mislim da je to dovoljno za poklat tu marvu...a što se tiće gugija stavljeni su u karantenu pa če mo ih liječit...reci kakav je preparat bio insect shocker oc canina-e...nekako mi se čini najpristupačniji i najlakši za upotrebu...

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: grinje
« Odgovori #3 u: Lipanj 03, 2013, 19:52:07 poslijepodne »
Ma nikakvi bio preparati. Moja bredlica je prskana 12 puta frontline-om (jednom tjedno), pod nadzorom Maje Lukač, koja joj je u par navrata davala infuziju.
Terarije sam kompletne ispraznila i sve bacila u smeće, treset, granje, korjenje. Ostavila sam samo zdjelice za vodu.
Nakon toga sam zatvorila sve rupe na terariju sa selotejpom a unutra ubacila ono što nalikuje na čokoladu - ploča koja ubija nametnike u stanu i to razlomila na komadiće i ubacila unutra. I tako sa svim terarijima i onima u kojima sam otkrila grinje i onima u kojima nisam.
Sve životinje u plastične kutije.
Nakon toga, sam izbacila sve terarije iz stana, u jedan podrum u kojem je zimi bio debeli minus. Tamo su bili 3mj s tim otrovom, kojeg sam onda uklonila iznutra i rastvorila terarije da se izrače - tako puni mjesec dana. Nakon toga su vraćeni u stan i životinje u njih.

A stan sam 2 puta prskala biokilom, onako pošteno, koje 2l po prskanju.

Bredlica se izvukla, potrajalo je dobra 3mj dok se nije kompletna očistila. Hortulansica nije bila te sreće, uginula je. Ostali nisu imali ali su svejedno bili preventivno tretirani frontline-om.

Nakon cijele drame grinja više nema.
Možda je moja reakcija pretjerana, ali dr.Maja je samo rekla - "možeš li se ti preseliti iz tog stana? Ja bi to učnila!".

Offline DOMINIK11

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
Odg: grinje
« Odgovori #4 u: Lipanj 03, 2013, 20:25:23 poslijepodne »
hvala na kometaru i savjetu...ali na moje pitanje iz prvog posta još nije nitko odgovorio....
ponavljam
dali grinje crkavaju na temperaturama od -20/-30 stupnjeva...
i drugo pitanje...što savjetuješ za skinit grinje sa guštera???

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: grinje
« Odgovori #5 u: Lipanj 03, 2013, 20:41:13 poslijepodne »
Nemam pojma, nisam imala prilike staviti terarije na tako niske temp. pa nisam ni proučavala.

Kao što sam napisala, nema koristi od bio preparata. Frontline, ali pod nadzorom veterinara, jer on isušuje kožu i treba paziti da životinja ne dehidrira. I ručno uklanjanje, koje je kod moje bila nemoguća misija. Režim je bio prskanje frontline-om pa u plastičnu kutiju bez vode, nakon 3 dana kupanje i namakanje u toploj vodi, kojih sat vremena uz ručno uklanjanje grinja. Onda povratak u kutije i stavljanje male zdjelice vode, čisto da može piti ali ne i ući u nju. I nakon 4 dana ponovo u krug isti postupak dok ih nisam u potpunosti ubila na njoj.
Ista stvar je i kod guštera, ali doista ne bi riskirala s frontline-om bez vet nadzora.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: grinje
« Odgovori #6 u: Lipanj 04, 2013, 15:59:38 poslijepodne »
hvala na kometaru i savjetu...ali na moje pitanje iz prvog posta još nije nitko odgovorio....
ponavljam
dali grinje crkavaju na temperaturama od -20/-30 stupnjeva...
i drugo pitanje...što savjetuješ za skinit grinje sa guštera???

Grinje će krepati, ali jajašca preživljavaju i niže temperature - dakle zaboravi na smrzavanje.

S guštera možeš skinuti/ubiti grinje vatom namočenom u jestivo ulje (npr. suncokretovo ili maslinovo). Nakon toga ih trebaš držati u čistom terariju (najbolje velikoj plastičnoj kutiji sa papirnatim ručnicima umjesto supstrata.

O kojim se gušterima radi? Stavi koju sliku životinja.

Offline DOMINIK11

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
Odg: grinje
« Odgovori #7 u: Lipanj 16, 2013, 06:59:35 prijepodne »
nije još vrijeme za veselje ali mislim nino na je ovo smrzavanje pun pogodak...za sada nakon smrzavanja nema ni traga onoj gamadi...