Travanj 19, 2024, 21:49:50 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: 'Smrznut' gušter - pomoć molim  (Posjeta: 1209 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline AnTTun

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
'Smrznut' gušter - pomoć molim
« u: Siječanj 29, 2012, 12:07:03 poslijepodne »
Danas sam na terasi našao ukočenog svog dvorišnog ljubimca. Lacerta viridis, mislim da je ženka (ako je to uopće bitno :) ). Prije nje sam imao mužjaka, također u dvorištu, no taj se svake zime negdje hibernirao i pojavljivao u proljeće. Na žalost prošlog proljeća je nestao pa sam (iz prirode) dobio spomenutu ženku. Udomaćila se u dvorištu (treba mi radi čišćenja dvorišta od puževa i inih stvorenja), jela iz ruke i sve to. Ali izgleda da nije svladala osnove hibernacije, vjerojatno ju je nedavno toplo vrijeme izmamilo van, ali se nije uspjela vratiti tamo gdje je bila. Gdje god to bilo.

Molim savjet što da radim.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 'Smrznut' gušter - pomoć molim
« Odgovori #1 u: Siječanj 30, 2012, 10:48:11 prijepodne »
Ako je još živa, stavi je u plastičnu kutiju veličine kutije za cipele (možeš kupiti u svakom većem dućanu za cca 10-15kn), onakve u kakvima se čuva hrana u hladnjaku. U kutiju najprije stavi papirnate ručnike u 3-4 sloja i nakapaj par kapi vode da budu samo malo vlažni, a na poklopcu vrućim čavlom izbuši 10-tak rupa radi ventilacije. Onda kutiju stavi u hladnjak (potrebna temperatura je 5-10C) ili podrum,ili sl. gdje će se temperatura zadržavati u navedenom intervalu do proljeća. Krajem ožujka/ početkom travnja možeš vratiti guštera u dvorište.

Offline AnTTun

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Odg: 'Smrznut' gušter - pomoć molim
« Odgovori #2 u: Siječanj 30, 2012, 21:18:45 poslijepodne »
Ne znam jeli živa, bila je ukočena poput štapa :( No samoinicijativno sam napravio nešto slično tvojoj preporuci. Naime imam na terasi relativno velik prostor obložen stiroporom u kojem je temperatura oko 7 C (termostat, grijalica i sve to) pa sam ju stavio tamo. Javit ću rezultat, možda još netko bude imao sličan problem. Hvala.