Travanj 20, 2024, 00:22:51 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pitanja o moru u stanu  (Posjeta: 19937 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Pitanja o moru u stanu
« u: Ožujak 13, 2014, 08:59:37 prijepodne »
Pozdrav ekipa!

Dugi niz godina sam u akvaristici, ponajviše malawi ciklidi.
Kako sam se preselio u novi stan, naravno, ideja je i novi akvarij  :)
Ovaj puta bi to bio morski akvarij (tropski), moj prvi, pa me sada zanima prije nego li počnem, par informacija.

1. Kakva je praksa sa morem u stanu (isparavanje vode i utjecaj na stvari u stanu) ? Akvarij bi išao u dnevni boravak, stan je parketiran. Vodu mogu izljevati jedino u wc skoljku ili sifon koji je 10-tak metara od akvarija, hoće li u ovom slučaju biti problema po pitanju izmjena vode?
2. Akvarij kakav bi mi odgovarao zbog dostupnog prostora je dulji akvarij, a uži. Jeli to ok za more ili krši neka pravila? Govorim o max duzini 2 metra i širini 50 cm max. Visina nije problem.
3. U akvariju bi držao pretežito anemone i zoanthuse, od riba - nemo (riba klaun), kakva oprema bi mi bila potrebna/dovoljna za takav tip flore i faune?
4. Koliki je rizik od curenja vode iz morskog akvarija sa sumpom (da ne poplavim sebe i susjede)? Te me brinu najviše od svega izmjene vode i poljevanje vode okolo/naokolo pošto mi akvarij dolazi blizu kutne garniture. Kod morske vidim da su izmjene vode 10-30% svakih 2-3 tjedna što je manje nego kod malawaca.

Hvala unaprijed na odgovorima i pomoći!
 

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #1 u: Ožujak 13, 2014, 09:52:27 prijepodne »
Hlapi kao i svaki drugi akvarij s tim da hlapi slatka voda a sol ostaje u tanku pa se stoga i nadoljeva RO DI voda a ne morska voda, kombinacija sa sumpom je najsretnija i smanjuje rizik poplave naravno ako se koristi ispravan overflow (unutarnji), bušenje akvarija bulkheadi i dalje, Širina od 50 je svakako uredu, dužina kako ti odgovara, cirkulacijske pumpe rješavaju protok mora,od opreme skimmer, medija reaktor, povratna pumpa, grijač, rasvjeta.....

Offline mile.Rab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 51
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rab
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #2 u: Ožujak 13, 2014, 10:13:06 prijepodne »
Ja sam do nedavno imao 200 litarski morski u dnevnom...sad je u ulazu u kucu(hodniku)..zbog  neugodnih mirisa od skimera...

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #3 u: Ožujak 13, 2014, 10:28:58 prijepodne »
Ja sam do nedavno imao 200 litarski morski u dnevnom...sad je u ulazu u kucu(hodniku)..zbog  neugodnih mirisa od skimera...
Neugodni miris od skimera? Zar je tako kod svih morskih skimera ili je ovo samo izoliran slučaj?

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #4 u: Ožujak 13, 2014, 10:33:04 prijepodne »
Hlapi kao i svaki drugi akvarij s tim da hlapi slatka voda a sol ostaje u tanku pa se stoga i nadoljeva RO DI voda a ne morska voda, kombinacija sa sumpom je najsretnija i smanjuje rizik poplave naravno ako se koristi ispravan overflow (unutarnji), bušenje akvarija bulkheadi i dalje, Širina od 50 je svakako uredu, dužina kako ti odgovara, cirkulacijske pumpe rješavaju protok mora,od opreme skimmer, medija reaktor, povratna pumpa, grijač, rasvjeta.....
Prvi dio tvog teksta mi je totalna napoznanica, pošto sam do sada uvijek imao unutarnje pregradne filtere i nemam iskustva s owerflowom i bušenjem rupa za bulkhead ali mislim d aovdje ima dovoljno iskusnih ljudi koji će mi moći pružiti pomoć kad zapnem  ;)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #5 u: Ožujak 13, 2014, 11:27:24 prijepodne »
Neugodni miris od skimera? Zar je tako kod svih morskih skimera ili je ovo samo izoliran slučaj?

nije izoliran slucaj, sadrzaj svakog skimmera smrdi. znaci redovito praznjenje case, i to je to. nije to sad smrad da ne mozes zivjeti, prakticki se ni ne osjeti s obzirom da ti je ormaric zatvoren (ili bi trebao biti), ali nimalo ugodan miris kad skines poklopac case skimmera. i ne moze se izbjeci.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #6 u: Ožujak 13, 2014, 11:35:40 prijepodne »
Upravo tako, skimmer je u ormariću i ima poklopac pa tako se ne osjeti gotovo ništa do trenutka čišćenja, koje se ionako mora raditi ako želiš da skimmer optimalno radi i vadi otpad i mora.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #7 u: Ožujak 13, 2014, 12:21:34 poslijepodne »
ako je dobro izvedeno sa sumpom je manja vjerojatnost da dode do poplave nego da npr procuri ex.filter. dobro izveden overflow i postavka povratne pumpe u zasebnu/pregradnu komoru skroz eliminiraju tu mogucnost.
-kalcij hidroksid, tj, vapno moze pomoci protiv loseg mirisa iz case skimera, ubaci se zlicica u casu i to bi trebalo ubijati bakterije koje uzrokuju taj 'smrad'

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #8 u: Ožujak 13, 2014, 12:49:29 poslijepodne »
Akvarij staviš u dnevnu, a sump u hodnik.
Ja sam još povukao cijev 110mm (na slici iznad sumpa desno) iz ormarića u dimnjak koji ne koristim, tak da sav smrad baca na krov.
Sa krova sam paralelno povukao cijev sa usis zraka pumpe skimmera, navodno ima veze sa ph vrijednosti u zimskom periodu.

http://www.zaslike.com/viewer.php?file=hwzvbnc20dwgsd997f4.jpg
Pitanja o moru u stanu

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #9 u: Ožujak 13, 2014, 13:13:58 poslijepodne »
Pozdrav ekipa!

Dugi niz godina sam u akvaristici, ponajviše malawi ciklidi.
Kako sam se preselio u novi stan, naravno, ideja je i novi akvarij  :)
Ovaj puta bi to bio morski akvarij (tropski), moj prvi, pa me sada zanima prije nego li počnem, par informacija.

1. Kakva je praksa sa morem u stanu (isparavanje vode i utjecaj na stvari u stanu) ? Akvarij bi išao u dnevni boravak, stan je parketiran. Vodu mogu izljevati jedino u wc skoljku ili sifon koji je 10-tak metara od akvarija, hoće li u ovom slučaju biti problema po pitanju izmjena vode?
2. Akvarij kakav bi mi odgovarao zbog dostupnog prostora je dulji akvarij, a uži. Jeli to ok za more ili krši neka pravila? Govorim o max duzini 2 metra i širini 50 cm max. Visina nije problem.
3. U akvariju bi držao pretežito anemone i zoanthuse, od riba - nemo (riba klaun), kakva oprema bi mi bila potrebna/dovoljna za takav tip flore i faune?
4. Koliki je rizik od curenja vode iz morskog akvarija sa sumpom (da ne poplavim sebe i susjede)? Te me brinu najviše od svega izmjene vode i poljevanje vode okolo/naokolo pošto mi akvarij dolazi blizu kutne garniture. Kod morske vidim da su izmjene vode 10-30% svakih 2-3 tjedna što je manje nego kod malawaca.

Hvala unaprijed na odgovorima i pomoći!

Ja imam mislim istu situaciju kao i ti (s tim da je meni wc školjka na 5 metara :))

Dakle nikakav problem za ništa od svega što si nabrojao.

More hlapi na istom principu kao i slatkovodni, ustvari meni se više osjetila vlaga kad sam imao 200 litara Tanganyku nego 400 litara mora. Utjecaja na stvari u stanu ne vidim, nikakve fleke po zidovima i ništa na drvetu po stanu. Naravno tu i tamo proluftam prostoriju :) Također mi se svaki dan dogodi da mi riba opali repom po površini vode i izlije ju malo na parket (Hepatus tang), na početku sam brisao a sad mi na podu stoji ručnik za to :) Parket je i dalje normalan.
Što se tiče izmjena vode, isto je sve samo što moraš hodat više do WC-a sa tom vodom.

Same dimenzije akvarija mogu biti baš lijepe ako se dobro napravi. Meni osobno je 50 cm širine premalo, i volio bih bar 60, ali na 2 metra dužine se zbilja sve da složiti a pogotovo ovo što si naveo da bi imao. No siguran sam da ako ćeš imat morski nećeš stati samo na anemonama i zoićima... i nebi ni trebao stati :)

Što se tiče opreme za takav akvarij, imaš zbilja puno tema za to na forumu i neda mi se pisat sad u detalje. No opet moram predložiti ATS filtraciju jer nema skimera i nema onog smrada o kojem pričaju. Evo meni radi sustav već godinu i pol bez skimera i sve je ok, neki meki koralji su đubretarski veliki i nijedna riba mi nije krepala ili išta slično. Da se još malo potrudim bilo bi to još i bolje.

Rizik preljevanja praktički ne postoji ako je akvarij normalno napravljen. Dakle onaj sump ispod treba biti dovoljno velik da primi određenu količinu vode u slučaju nstanka vode iz glavnog akvarija. Imaš i to opisano po raznim temama.

E da, ja ne mijenjam more mjesecima, mislim da sam zadnji puta promijenio more u 10 mjesecu prošle godine. Ovo ne pišem zato jer mislim da je to dobro, NIJE, nego samo kao referencu na ono što si napisao za 10-30 % svaka 2-3 tjedna. AKo si tako lijepo discipliniran svaka čast, samo tako i sa morskim akvarijem, biti će bolji ;)
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #10 u: Ožujak 13, 2014, 13:19:58 poslijepodne »
Roni, hvala puno na iscrpnom i preciznom odgovoru!
Znači sve će tu šljakati, nebi trebalo biti nikakvog problema.
Možeš mi pojasniti ovaj zadnji dio, da si more promjenio zadnji puta u 10.tom mjesecu? Na kojem principu to funkcionira?

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #11 u: Ožujak 13, 2014, 13:26:57 poslijepodne »
Roni, hvala puno na iscrpnom i preciznom odgovoru!
Znači sve će tu šljakati, nebi trebalo biti nikakvog problema.
Možeš mi pojasniti ovaj zadnji dio, da si more promjenio zadnji puta u 10.tom mjesecu? Na kojem principu to funkcionira?

Pa... funkcionira na principu lijen sam za mijenjat more :D

A iskreno ne znam što da ti napišem da zvuči pametnije. Odkad imam taj ATS zbilja malo mijenjam more. Doduše slabo ja sve radim oko akvarija, zato i imam većinom samo meke koralje ali lijepo izgleda s obzirom koliko ništa ne radim oko akvarija.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #12 u: Ožujak 13, 2014, 13:31:56 poslijepodne »
A što se vodom koja ti ishlapi? Kako nju nadomjestiš?
Roni imaš kakav link ili sliku tvog akvarija?

Ja sam kako sam i napisao, planirao ići samo na meke koralje, koralje velikih polipa, anemone i nemiće.
Mislim da nije toliko zahtjevno koliko tvrdi, a tvrde ne bi ni stavljao jer mi se jednostavno ne sviđaju.
Ovaj akvarij od Suzane mi je nit vodilja, takav koncept i izbor flore i faune mi se najviše sviđa!


Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #13 u: Ožujak 13, 2014, 13:34:33 poslijepodne »
Pokrenuo sam morski (230 l) prošlo ljeto i imam ga u dnevnom. Rekao bih da vlage u stanu ima isto ili neznatno više (čini mi se da je malo u par kantuna, ali ponavljam, možda malo više). Što se tiče smrada skimmera, smrdi samo kad otvoriš poklopac kape, inače ništa (iako ja čistim svakih 2-3 dana, ako bih pustio duže, moguće je da bi se nešto i osjetilo).
Uglavnom, mislim da ce ti problem sa morskim predstavljati jedino lova  :D tu se dobro pripremi, osim ako nemaš dobru zalihu ili nisi Todorić junior ili sl.  8) I eventualno naravno netolerantna žena, a tu ti onda ni sam Bog neće pomoći  :D
Sretno!

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #14 u: Ožujak 13, 2014, 13:39:38 poslijepodne »
Ma ishlapljela voda i izmjena mora nije isto. Voda hlapi dosta i za nju imam ispod akvarija kantu sa RO vodom koja se automatski nadoljeva kad ishlapi. To je vrhunski izum jer nemoram ručno nadoljevat ishlapljelu vodu.
Nemam sliku, neda mi se ni slikat, a i ružno mi je sad za slikat nekako.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #15 u: Ožujak 13, 2014, 13:41:48 poslijepodne »
Ma ishlapljela voda i izmjena mora nije isto. Voda hlapi dosta i za nju imam ispod akvarija kantu sa RO vodom koja se automatski nadoljeva kad ishlapi. To je vrhunski izum jer nemoram ručno nadoljevat ishlapljelu vodu.
Nemam sliku, neda mi se ni slikat, a i ružno mi je sad za slikat nekako.
Pa jel onda s vremenom ne padnu parametri, slanoća i slično, ako samo nadoljevaš ro vodu a ne dodaješ sol?

Nemam sliku, neda mi se ni slikat, a i ružno mi je sad za slikat nekako.  :D :D :D

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #16 u: Ožujak 13, 2014, 13:44:34 poslijepodne »
Pokrenuo sam morski (230 l) prošlo ljeto i imam ga u dnevnom. Rekao bih da vlage u stanu ima isto ili neznatno više (čini mi se da je malo u par kantuna, ali ponavljam, možda malo više). Što se tiče smrada skimmera, smrdi samo kad otvoriš poklopac kape, inače ništa (iako ja čistim svakih 2-3 dana, ako bih pustio duže, moguće je da bi se nešto i osjetilo).
Uglavnom, mislim da ce ti problem sa morskim predstavljati jedino lova  :D tu se dobro pripremi, osim ako nemaš dobru zalihu ili nisi Todorić junior ili sl.  8) I eventualno naravno netolerantna žena, a tu ti onda ni sam Bog neće pomoći  :D
Sretno!
Hvala zoki!
Žena nije problem, love ima u nekoj racionalnoj mjeri za more, ne na bacanje, ali nećeg drugog ću se odreći za more u stanu. Možda se odrećem jadranskog mora ovo ljeto!  :D :D :D
O kolikoj svoti novca pričaš? Mene više zanim akoliko na mjesečnoj bazi te dode održavanje akvarija (struja, voda, sol i sl)?

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #17 u: Ožujak 13, 2014, 13:45:47 poslijepodne »
Ne. voda koja hlapi je čista voda, bez soli. Kad bi pustio da hlapi cijelo vrijeme bez nadoljevanja onda bi se povećavao salinitet u akvariju. Zato se i dodaje samo čista voda tj RO ili RO/DI voda, da nadomjesti istu koja je ishlapljela.

Baš zato je super imati automatsko nadoljevanje, jer ono radi na principu da čim malo ishlapi automatski dolije što je ishlapilo. Tako nema oscilacije u parametrima tj ta oscilacija je zbilja zanemariva.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #18 u: Ožujak 13, 2014, 13:50:50 poslijepodne »
Ne. voda koja hlapi je čista voda, bez soli. Kad bi pustio da hlapi cijelo vrijeme bez nadoljevanja onda bi se povećavao salinitet u akvariju. Zato se i dodaje samo čista voda tj RO ili RO/DI voda, da nadomjesti istu koja je ishlapljela.

Baš zato je super imati automatsko nadoljevanje, jer ono radi na principu da čim malo ishlapi automatski dolije što je ishlapilo. Tako nema oscilacije u parametrima tj ta oscilacija je zbilja zanemariva.
Ova rijeć AUTOMATSKO mi se sviđa!
Volim kad je što više automatiziran proces da neam puno prtljanja!
To definitivno slažem!
Znači zaključak je da u morskoj mogu mjenjati vodu svakih tjedan dana ili samo doljevati vodu bez izmjena ovisno o tome što želim imati u akvarij. Naravno, znam da je svaki sustav priča za sebe i da se stvari moraju posložiti!

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #19 u: Ožujak 13, 2014, 13:53:53 poslijepodne »
Mene mjesečno održavanje akvarija košta:

-struja, nemam pojma kolko, procjena oko 100-150 kuna
-par desetaka kuna na hranu za ribe, sam mixam pa ledim i suha hrana koju kupim
-2 pive dok čistim ATS, dvije jer to u prosjeku radim 2 puta mjesečno, trebao bi 4 puta ali sam lijen a i to bi onda bilo 4 pive :)
-trošak vode kolko mi treba da napravim RO vodu za hlapljenje, al to zbilja nemam pojma kolko je
-tu i tamo mi krepa štedna žarulja od ATS-a, 15 kuna plaćam jednu
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #20 u: Ožujak 13, 2014, 13:56:40 poslijepodne »

Znači zaključak je da u morskoj mogu mjenjati vodu svakih tjedan dana ili samo doljevati vodu bez izmjena ovisno o tome što želim imati u akvarij. Naravno, znam da je svaki sustav priča za sebe i da se stvari moraju posložiti!

Ne ne ne. Još jednom napominjem, ovo su dvije potpuno odvojene stvari.

Mijenjanje određenog postotka mora sa friškim morem se preporuča raditi bez obzira što imaš u akvariju i bez obzira što sam ja lijen.

Samo dolijevanje ishlapljele vode je proces koji će se događati bez obzira mijenjao ti more svahih 10 dana ili 10 godina, to se isto MORA raditi kako god okreneš.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #21 u: Ožujak 13, 2014, 14:00:43 poslijepodne »
Roni odlično, hvala na odgovorima i pomoći!  :up:

A daj mi reci jel čistiš alge sa stakla? Kako kod tebe ide sa čišćenjem algi?

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #22 u: Ožujak 13, 2014, 14:11:43 poslijepodne »
Čistim naravno, tih sranja se uvijek napravi ma što god imali od filtracije u aq. Sad sam malo ažurniji oko toga jer mi beba voli akvarij pa kad sam s njom blizu onda usput potegnem sa magnetom a njoj isto bude zanimljivo. 

A ako duže ne čistim onda upotrijebim plastičnu staru kreditnu karticu. To mije super jer ne mogu ogrebat staklo a dobro čisti.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #23 u: Ožujak 13, 2014, 14:43:08 poslijepodne »
Baš se radujem morskom akvariju, znači sve će to funkcionirati, sada samo trebam izmjeriti koje točne dimenzije mi najbolje odgovaraju.

Kod izrade stalka za akvarij, dal moram obraćati pozornost na neke cake? U ormar dolazi samo sump ili?
Prvo ću napraviti stalak, jel to ok? I znat cu točne dimenzije koliki mi mora biti akvarij.
Bitno mi je u startu da ostavim mjesta za sve, da mi sve unutra stane.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #24 u: Ožujak 13, 2014, 15:12:51 poslijepodne »
Kod izrade stalka moraš paziti na:

-prvo se odluči da li će ti morski akvarij biti bušen i imati preljev (što preporučam). I ako da vidjeti na kojoj će poziciji biti taj preljev da prema rupama u akvariju možeš složiti/predvidjeti rupe u stalku.
-radi ako možeš metalni stalak obložen ivericom
-dolje u ormar dolazi sump ali i hrpa drugih stvari, recimo kanta ili dio sumpa u kojem će biti rezervoar za automatsko nadoljevanje, mjesto za struju tj produžne kablove. Kasnije bi moglo biti raznih kanti, preparata, kanistera bla bla...
-ako ćeš imati skimer pazi na visinu tog ormara

Ovo je onako na brzinu, ostali neka dodaju što sve još treba paziti.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)