Ožujak 28, 2024, 10:26:12 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Zmije u Slavoniji i Baranji  (Posjeta: 11090 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline telesto

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Zmije u Slavoniji i Baranji
« u: Svibanj 12, 2007, 23:34:00 poslijepodne »


S obzirom da sam konačno sredio vikendicu u Bijelom Brdu kod Osijek, posijao travu i pripremio se za ljenčarenje u hladovini, nije me baš oduševila slika koju sam danas vidio. Tri puta nam je pred očima prošišala nekakva crna zmija.


Budućida nisam baš neki ljubitelj zmija, a volim prirodu molio bih znalce da me upute u sljedeću stvar:


Zanima me koje su vrste zmija najčešće u našem podneblju (Slavonija i Baranja), te kako se nositi s tim nemanima (mislim na suživot s njima ili kako ih otjerati s posjeda). Gdje se najčešće skrivaju, jesu li opasne, što ako ugrizu...


Nakon malo čačkanja po internetu skužio sam da je to bjelouška, ali me zanima da li postoji još neka vrsta koju bih mogao očekivati?


Pozdrav
 

Offline nikily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1145
  • Spol: Ženski   Lokacija: R'lyeh
  • She's lost control
    • Chaos in motion
Zmije u Slavoniji i Baranji
« Odgovori #1 u: Svibanj 12, 2007, 23:42:00 poslijepodne »
bjelouska nije crna. svaki dan ju viđam kad idem setat psa u maksimir. bjelouske su sive sa bijelim oko glave

Offline aspidelaps

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 217
Zmije u Slavoniji i Baranji
« Odgovori #2 u: Svibanj 20, 2007, 02:23:00 prijepodne »


Bjelouška je siva ili crna sa bijelim crtama od ispod sa bijelim,žutim ili crvenim crtama na vratu. Postoje primjerci skroz crni, gore,dole vrat. Može ju se naći svugdje, najbitnije da u blizini ima vode. do metra naraste, rijetko više. Bezopasna.


Može biti riđovka. Crna gore,od ispod blago pepeljasta ili crvenkasta, izrazito zdepasta tijela (za razliku od bjelouške koja je elegantna) Naraste do pola metra, rijetko više 60-80 cm. Isključivo uz rub šume koji je obrastao visokom travom i grmljem. Otrovna. Sadrži vrlo jak neurotoksin sa hemotoksinom, kojeg na sreću zbog relativno malih žljezda ima malo. Prosječan ugriz je potpuno bezopasan za odrasla zdrava čovjeka. Donosi bol, oticanje, mučninu, ubrzan rad srca, otežano disanje koje potraje danima. Može doći do nekroze tkiva ukoliko se ne primi serum. Ukoliko se serum primi u roku od 3 do 5-6 sati, ne ostavlja nikakve posljedice. Djeca i stariji ljudi, te bolesnici (npr. srčani) i trebali primiti serum u što kračem roku za svaki slučaj. Uglavnom treba je se kloniti, ali nije smrtonosna.


Otjerati ih tako, da se drži red oko vikendice, čistiti travu, smeće i drva odlagati u zatvorenom itd... eventualno u bližoj okolici kuće isto pokositi travu i grmlje.


Može biti i bjelica koja je smeđa, do žućkasta sa strane (većina ju opisuje kao crnu-jer većina zmija tamne boje je u strahu crna), neopasna i naraste oko 120 cm rijeđe do 2 m. Postoje vrlo rijetko primjerci potpuno crni.Bezopasna


Po svemu sudeći kada je toliko puta se pojavila, mislim da je bjelouška, jer bjelica a pogotovo riđovka su izrazito plašljive.