Ožujak 28, 2024, 12:14:34 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Što i kako? Prvi terarij :)  (Posjeta: 1926 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline CattiBrie

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Što i kako? Prvi terarij :)
« u: Veljača 03, 2013, 16:29:33 poslijepodne »
Pozdrav svima  :)

Posto sam nova ovdje cu se ukratko predstaviti. Dolazim iz Rijeke, bavim se akvaristikom nekoliko godina i sada sam odlucila krenuti i u teraristiku :)

Imam jedan prostor od kojeg bi zeljela napraviti terarij. Nazalost zbog ogranicenja mog zivotnog prostora to je jedno mjesto kamo ga mogu staviti.
Radi se o drvenom okviru dimenzija 55x50x50 (137 l) koji ne podnosi vlagu. Citala sam o svakakvim zivotinjicama na raznim internet stranicama i naisla na jako razlicite informacije (npr. jedna stranica pise da bradata agama moze u prostor od 80 l a druga da minimalno treba 250 l?) pa zato molim da me savjetujete.

Koji bi gmaz mogao u ovaj prostor koji imam? (ako bi to uopce bilo moguce)   

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: Što i kako? Prvi terarij :)
« Odgovori #1 u: Veljača 03, 2013, 17:56:30 poslijepodne »
Dobro nam došla! Leopared gekoni ili kraljevski piton. Kraljevskom ćeš s vremenom trebat napravit veći terarij kad ga preraste.

Offline aquarius007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: zagreb
  • twinki
Odg: Što i kako? Prvi terarij :)
« Odgovori #2 u: Veljača 03, 2013, 20:42:14 poslijepodne »
Leopard gekon je najidealniji. Lako se privikava, ne treba UV svijetlo samo stavi lampu koja služi kao svijetlo i grijanje. Optimalna temp. terarija treba biti 25-30 stupnjeva. Ne stavljaj gekona na pijesak pogotovo ako je mlađi od 7mj. jer gutaju pijesak te dolazi do gušenja. Za dekoraciju stavi neki kamen kao skrovište te posudu s vodom i hranom (crvi, skakavci, žohari)

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: Što i kako? Prvi terarij :)
« Odgovori #3 u: Veljača 03, 2013, 23:36:50 poslijepodne »
Kakvih 7 mjeseci?  Nije mi jasno zašto se cijelo vrijeme spominje 7 mjeseci? Kao, sa 7 mjeseci on skuži da pijesak nije jestiv ili postaje ozbiljniji pa si više ne može dopustiti da jede pijesak?  :D  Nije bitno da li životinja ima 7 dana, mjeseci ili godina, oni se, kako je i napisano, ne drže na pijesku!

Offline aquarius007

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: zagreb
  • twinki
Odg: Što i kako? Prvi terarij :)
« Odgovori #4 u: Veljača 04, 2013, 00:36:03 prijepodne »
a ja ne kužim zašto se gekoni koji ne papaju pijesak nebi držali na pijesku  :-[
ja sam čula tako, eto uzmimo u obzir manje od godinu dana da nije poželjno biti na pijesku, ne znam ja, isto kao što postaju spolno zreli sa godinu dana, isto kao što i (ljudskim) bebama nesmijemo davat igračke gdje piše +3 godine, kao i kod mnogo drugih slučajeva uzela sam u obzir da je i ovo u vezi gekona istina.
Zato postoji forum da proširimo jedni drugima horizonte jer se nismo rodili sa znanjem. Moja gekonica je na pijesku i sve oke je s njom.

Offline CattiBrie

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Što i kako? Prvi terarij :)
« Odgovori #5 u: Veljača 04, 2013, 18:01:23 poslijepodne »
Hvala na odgovorima. Leopard gekoni su mi preslatki, a i po procitanome mi se cine zaista jednostavni i bas za pocetnike.
Imam par pitanja vezano uz postavljanje terarija za gekona:

1. Kakva rasvijeta im treba? Halogene lampe ili mogu neonke? Koliko W? I kakva nocna rasvijeta?

2. Podni grijaci ili hot spot zarulje (ili oboje)? Vidjela sam neke na teraristika.hr. Ako stavim tu hot spot lampu dali treba jos dodatna rasvijeta ili ona stvara dovoljno jako svijetlo?

3. Dali mogu staviti zivo bilje u terarij ili je bolje plasticno? Kao akvarist preferiram prave biljke pa bi ga rado stavila i ovdje. Ako moze pravo bilje, koje? Vidjela sam da dosta ljudi stavlja (umjetni) brsljan, koji je ljekovita biljka no dali je otrovna za gustere?

To je za sada to. Ako se jos neceg sjetim cu pitati :)

Zaboravila sam jos i ovo :)

Dali treba kakva ventilacija?
« Zadnja izmjena: Veljača 04, 2013, 18:47:58 poslijepodne od Chilii »

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Što i kako? Prvi terarij :)
« Odgovori #6 u: Veljača 04, 2013, 18:54:07 poslijepodne »
Rasvijeta im ne treba, za postizanje temperature je najbolje postaviti podni grijač (pločasti ili kabelski) i spojiti ga na termostat da drži temp na 30 stupnjeva na 1/2 terarija. L.gekoni su noćni gušteri tako da nemaju nikakvu potrebu za sunčanjem već se zagrijavaju na toplom pijesku.Po noći je dovoljna sobna temperatura, ne treba ništa imati upaljeno (osim ako temp u prostoriji pada ispod 15).

Kod l.gekona ne ide nikakvo bilje, ni umjetno ni živo jer potječe iz pustinjskih predjela. Dekoracija su kamenja i granje.

Naravno da treba ventilacija, i to dijagonalna.

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Što i kako? Prvi terarij :)
« Odgovori #7 u: Veljača 04, 2013, 19:14:04 poslijepodne »
Naravno da ti možeš uredit terarij kako se tebi sviđa...
Gušter neće bit ništa sretniji ako mu terarij urediš kao prašumu sa umjetnim biljem ili kao pustinju iz kakvog područja on dolazi sve dok mu OSIGURAŠ mjesto za skrivanje, zadovoljavajuću temperaturu i hranu.

Budući da oni dolaze iz suhih područja bolje ne žive biljke jer one opčenito podižu vlažnost zraka, a i bilje ti neće uspjevat bez svijetla koje ovim gušterima samo smeta i u takvim uvijetima minimalne vlažnosti i visoke temperature.

Kao što ti je Chilli rekla, podni grijac stavis na 30 stupnjeva pomoću termostata i to ti je sve što tom gušteru treba kaj se tiče tehnike.  


Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline CattiBrie

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Što i kako? Prvi terarij :)
« Odgovori #8 u: Veljača 04, 2013, 20:41:59 poslijepodne »
Koliko W bi trebao imati kabelski grijac za podno grijanje?

I kako napraviti dijagonalnu ventilaciju?

Imam hrpu pitanja  -?

Offline marijan2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 115
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Požega
Odg: Što i kako? Prvi terarij :)
« Odgovori #9 u: Veljača 04, 2013, 20:58:34 poslijepodne »
Ovisi o veličini terarija, al ja bih išao na 25/50W, ovisno o temperaturi u sobi. Dijagonalna ventilacija je takva da izbušiš rupe za ventilaciju npr na lijevo dolje, i rune na desno gore, tako da zrak prolazi dijagonalno kroz terarij.

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: Što i kako? Prvi terarij :)
« Odgovori #10 u: Veljača 04, 2013, 20:58:42 poslijepodne »
Na svu tu veliku hrpu pitanja je već puno puta odgovoreno. Molim te uzmi si truda par sati i pročitaj pa onda pitaj. https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=78820.0

A o leopardima je pisano i u ovoj temi gdje je odgovoreno, ja mislim, na sva moguća pitanja koja početnik može postaviti o njima. https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=65649.0