Travanj 26, 2024, 05:27:58 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Pomoć pri hlađenju power led 20 w  (Posjeta: 3407 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kova.aq.

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: ZG
Pomoć pri hlađenju power led 20 w
« u: Rujan 11, 2013, 11:45:44 prijepodne »
Ovako mislim si kupiti power led 20 w sa led driverom. Spojit bi znao , a sad me brine hlađenje gledo sam heatsink 11 cm promjer 3.5 cm debljine aluminijski. Navodno proizvođać tvrdi da je za 20 do 30 w led . Problem bi bio po ljeti kada bi temperatura zraka bila i 40 stupnjeva , a i uzimamo u obzir da nama akvaristima svjetlo gori u prosjeku po 10 sati.Računanjem smo došli da bi se ledica grijala po ljetu 5 stupnjeva više od maksimalnih 50 koje smije postić. Gledo sam isti taj heatsink sa ventilatorom na sebi ali je cijena duplo viša. Pitanje bi bilo da li bi on mogao ić samo sa aluminijskim hladnjakom ili moram ugraditi ventilator. Na internetu sam našao da ih stavljaju na heatsink debljine 2.5 cm isto promjera 11 . Znači ja bi stavio 1 cm deblji .Savjeti i kritike dobrodošle .

Evo slike ledice i hladnjaka
  

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Pomoć pri hlađenju power led 20 w
« Odgovori #1 u: Rujan 11, 2013, 11:59:55 prijepodne »
neznam koliko te košta samo hladnjak, ali ventilatorčići za njega su ti neku bagatelu ..... pa ih kupi posebno, a ne u kompletu i proći ćeš znatno jeftinije ..

ja bih za 20W koristio aktivni hladnjak... pogotovo ako misliš iz ledica izvlačiti maximum ...
uvijek dostupan na [email protected]

Offline vjeko0801

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Požega
Odg: Pomoć pri hlađenju power led 20 w
« Odgovori #2 u: Rujan 16, 2013, 22:42:01 poslijepodne »
Ja sam ugradio ledice High Power 10W i mogu reći da fure kao lude, prvo sam stavio rebrasti hladnjak dimnzija 10*7*4 cm, ako ledicu pojačam na max. hladnjak se zagrije na 65 stupnjeva,
tako da sam sada ugradio velike aluminijske hladnjake i temperatura hladnjaka bude zanemariva, gotovo se ni ne ugrije

Offline kova.aq.

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: ZG
Odg: Pomoć pri hlađenju power led 20 w
« Odgovori #3 u: Rujan 17, 2013, 08:45:49 prijepodne »
Ti aluminijski su isto rebrasti? Gdje si ih nabavio, cijena i mozda dimenzije ako znas

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Pomoć pri hlađenju power led 20 w
« Odgovori #4 u: Rujan 17, 2013, 09:05:50 prijepodne »
ako imate nekoga poznatog u nekoj IT trgovini, možete si riješiti stock CPU coolera za neku mizeriju novaca .. ;)
uvijek dostupan na [email protected]

Offline vjeko0801

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Požega
Odg: Pomoć pri hlađenju power led 20 w
« Odgovori #5 u: Rujan 17, 2013, 12:32:24 poslijepodne »
Ti aluminijski su isto rebrasti? Gdje si ih nabavio, cijena i mozda dimenzije ako znas

prvi je bio rebrasti i bio je slab, cijene nema jer sam ga imao, a novi je aluminijska pločevina, cijene isto nema jer sam ga dobio, a dimenzije su mu 450*70*45 i namjenjen je za tri ledice od 10 W. većeras ću poslikati
« Zadnja izmjena: Rujan 17, 2013, 12:38:57 poslijepodne od vjeko0801 »

Offline kova.aq.

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: ZG
Odg: Pomoć pri hlađenju power led 20 w
« Odgovori #6 u: Rujan 17, 2013, 17:20:24 poslijepodne »
Zahvaljujem

Offline vjeko0801

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Požega
Odg: Pomoć pri hlađenju power led 20 w
« Odgovori #7 u: Rujan 18, 2013, 10:55:26 prijepodne »
evo slike novog hladnjaka, namjenjen za tri ledice

Offline kova.aq.

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: ZG
Odg: Pomoć pri hlađenju power led 20 w
« Odgovori #8 u: Rujan 18, 2013, 13:40:13 poslijepodne »
Kada malo promislim najbolje je imati čisti komad metala nego rebrasti. Mislio sam staviti željezo ali ne znam koliko je to učinkovito u odnosu na aluminij . Predpostavljam da manje odvodi toplinu od aluminija. Morat ću još sve jednom proučit. Ako ću ić na niži akvarij sasvim je dovoljno kao što sam imo prije led 5 ili 9 w na grlo gu 10 i stvar rješena ali pošto planiram veći ne mogu stavljat 20 komada po 9 w . Nešto sam bio računo najjeftnije i najbolje bi me ispalo 6 komada po 20 w na 250 litara . Za hlažanje ću još vidjet . Gledo sam i led reflektore koje imaju u sebi automatski hlađenje ali su zato preko 5 puta skuplji od dyn verzije .  

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Pomoć pri hlađenju power led 20 w
« Odgovori #9 u: Rujan 18, 2013, 13:54:23 poslijepodne »
evo slike novog hladnjaka, namjenjen za tri ledice

totalna šteta tog komada aluminija ....  :'(

ja bih ga u radioni puno bolje iskoristio ..  :D

Kada malo promislim najbolje je imati čisti komad metala nego rebrasti.

ajde sad još malo bolje promisli ...  ;)

Mislio sam staviti željezo ali ne znam koliko je to učinkovito u odnosu na aluminij . Predpostavljam da manje odvodi toplinu od aluminija.

dobro pretpostavljaš ... a uz to je željezo i znatno teže, hrđa, bla bla...

ali bi svakako bilo bolje nego bez ičega...

bolja opcija (ali i skuplja) je bakar .. ;)

i bez obzira na materijal, površina na koju se naslanja ledica bi trebala biti fino polirana .... nevjerovatno, ali samo poliranje skine 1-3°C .. ;)
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Pomoć pri hlađenju power led 20 w
« Odgovori #10 u: Rujan 18, 2013, 13:56:09 poslijepodne »
Jel to puni blok od aluminija? Po cemu si donio zakljucak da je ovo bolje od rebrastog aluminija?

To je najgora moguca opcija za hladjenje. Tijelo hladnjaka reba biti tanko i rebrasto jer kao takvo ima mali toplinski kapacitet.  Laicki, brzo se zagrije već kod kratkotrajnog izlaganja izvoru topline, dok tijelo s relativno velikim toplinskim kapacitetom moramo dugo izložiti djelovanju nekog toplinskog izvora da bi mu se temperatura tek malo promijenila.

Cilj je LEDicu nalijepiti na nesto sto je tanko i sa velikom povrsinom jer tako LEDica lakse (BRZE) prenese toplinu na to tijelo. Ovakav blok aluminija mozes brzo zagrijati jedino nekim plamenikom ;)  

LEDica kad se ukljuci, zagrije se u sekundi, i prije ce izgorit od topline nego sto toplina ode u ovaj blok.

Offline vjeko0801

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Požega
Odg: Pomoć pri hlađenju power led 20 w
« Odgovori #11 u: Rujan 18, 2013, 15:00:18 poslijepodne »
Jel to puni blok od aluminija? Po cemu si donio zakljucak da je ovo bolje od rebrastog aluminija?

To je najgora moguca opcija za hladjenje. Tijelo hladnjaka reba biti tanko i rebrasto jer kao takvo ima mali toplinski kapacitet.  Laicki, brzo se zagrije već kod kratkotrajnog izlaganja izvoru topline, dok tijelo s relativno velikim toplinskim kapacitetom moramo dugo izložiti djelovanju nekog toplinskog izvora da bi mu se temperatura tek malo promijenila.

Cilj je LEDicu nalijepiti na nesto sto je tanko i sa velikom povrsinom jer tako LEDica lakse (BRZE) prenese toplinu na to tijelo. Ovakav blok aluminija mozes brzo zagrijati jedino nekim plamenikom ;) 

LEDica kad se ukljuci, zagrije se u sekundi, i prije ce izgorit od topline nego sto toplina ode u ovaj blok.



da to je puni blok aluminija, rebrasti hladnjaci su daleko bolji od punog bloka, baš zbog bržeg hlađenja, problem je bio što mi je rebrasti bio
pre mali da hladi ledicu i previše se zagrijavao, a to mi nije odgovaralo i zato sam stavio puni blok jer ih imam 10 komda neiskorištenih.
Mijerio sam teperaturu ledice i nije se grijala ništa, radi već mjesec dana svaki dan punom snagom





Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Pomoć pri hlađenju power led 20 w
« Odgovori #12 u: Rujan 18, 2013, 15:26:45 poslijepodne »
Jel to puni blok od aluminija? Po cemu si donio zakljucak da je ovo bolje od rebrastog aluminija?

To je najgora moguca opcija za hladjenje. Tijelo hladnjaka reba biti tanko i rebrasto jer kao takvo ima mali toplinski kapacitet.  Laicki, brzo se zagrije već kod kratkotrajnog izlaganja izvoru topline, dok tijelo s relativno velikim toplinskim kapacitetom moramo dugo izložiti djelovanju nekog toplinskog izvora da bi mu se temperatura tek malo promijenila.

Cilj je LEDicu nalijepiti na nesto sto je tanko i sa velikom povrsinom jer tako LEDica lakse (BRZE) prenese toplinu na to tijelo. Ovakav blok aluminija mozes brzo zagrijati jedino nekim plamenikom ;) 

LEDica kad se ukljuci, zagrije se u sekundi, i prije ce izgorit od topline nego sto toplina ode u ovaj blok.



da to je puni blok aluminija, rebrasti hladnjaci su daleko bolji od punog bloka, baš zbog bržeg hlađenja, problem je bio što mi je rebrasti bio
pre mali da hladi ledicu i previše se zagrijavao, a to mi nije odgovaralo i zato sam stavio puni blok jer ih imam 10 komda neiskorištenih.
Mijerio sam teperaturu ledice i nije se grijala ništa, radi već mjesec dana svaki dan punom snagom






Ocito ne radi punom snagom. Ta ledica przi kad je na maksimalnoj nazivnoj snazi.

Al nebitno, bitno je da ljudi koji citaju temu znaju da se ovo ne radi ovako.

Offline vjeko0801

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Požega
Odg: Pomoć pri hlađenju power led 20 w
« Odgovori #13 u: Rujan 18, 2013, 16:03:29 poslijepodne »
Sve stoji što ti kažeš  :up:, i trebalo bi se tako raditi, rebrasti hladnjaci su najbolji, ali kad radi i ovako
Ma prže one punom snagom, ako je ledici nazivna max.snaga struje 0,9A i ako sam joj ja omogučio da povuče 0,9 A pri naponu od 12 V, onda ledica ispada da daje snagu od 10.8W
Što je više od nazivne snage
« Zadnja izmjena: Rujan 18, 2013, 16:11:27 poslijepodne od vjeko0801 »

Offline grg4

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 213
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Osijek
Odg: Pomoć pri hlađenju power led 20 w
« Odgovori #14 u: Listopad 16, 2013, 04:11:42 prijepodne »
Kakvo tocno napajanje koristis za te ledice?