Travanj 24, 2024, 10:16:46 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?  (Posjeta: 13869 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #50 u: Svibanj 02, 2017, 15:23:12 poslijepodne »
Stavio sam dva puta po 80g sode na 2500L, nisam posle mjerio ph, bilo  je nekih kisa pa sam sakupio malo kisnice, i to mi je neki plan za ubuduce da povremeno kisnicu ubacujem u jezerce. Primjetio sam da od sode voda dosta vise pjeni i cini mi se da je malo zamucena. Stavio sam i neki algicid koji imam pa  se mozda  i od njega voda malo zamutila,  kako god, ribice su za sada ok  i aktivne. Postavljen je i suncobran  za vruce ljetnje dane.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #51 u: Svibanj 02, 2017, 19:11:58 poslijepodne »
U svakom slučaju nemoj previše mijenjati ph jer to je gore od malo povišenog ili malo sniženog ph . Kod tebe je tako već duže vrijeme i ako nemaš problema sa ribama ne kemijaj previše . Nije poanta da se riješiš alge i da ti krepaju ribe . Mehanički odstranjuj što više končaste alge .

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #52 u: Svibanj 02, 2017, 19:18:18 poslijepodne »
Ako je nutralan ph7, ovaj moj na 9.5 nije bas da  je malo visi nego je previsok, iako su ribe OK, cini mi se da biljkama bas i ne ide u korist ali zato koncasta ga obozava 😈. Malo cu kisnicom razrijediti vodu i pokusati postepeno oboriti ove visoke parametre. Ljeti necu imati izbora, kisa  nece biti tako da cu vodu dopunjavati bunarskom.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #53 u: Svibanj 02, 2017, 20:28:33 poslijepodne »
Mislim da je već netko napisao da je IDEALAN ph od 7,5-8 , ali to je idealan ph . Ti imaš dosta visoki ph koji ne utjeće na ribe jer ih imaš dosta dugo u ribnjaku . Nagla promjena ph za ribe nije poželjna . Ti si krenuo u jako nepoznati teritorij i ako i kada smanjiš ph za koliko ćeš to napraviti i koliko dugo ćeš ga moći tako održavati ?

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #54 u: Svibanj 02, 2017, 20:49:57 poslijepodne »
Pa mislio sam postepeno obarati ph, dok je kisa, kad dodje ljeto ili ne dopunjavati ili dopinjavati bunarskom, nemam izbora bas.  Da skupljam kisnicu u kace, ustajat ce i usmrditi se preko ljeta. Pokusat cu eksperimentisati s kisnicom, cini mi se bolje tako nego sodom bikarbonom. Ova bunarska em je puna kamenca em visoki parametri.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #55 u: Svibanj 03, 2017, 12:26:23 poslijepodne »
Pa mislio sam postepeno obarati ph, dok je kisa, kad dodje ljeto ili ne dopunjavati ili dopinjavati bunarskom, nemam izbora bas.  Da skupljam kisnicu u kace, ustajat ce i usmrditi se preko ljeta. Pokusat cu eksperimentisati s kisnicom, cini mi se bolje tako nego sodom bikarbonom. Ova bunarska em je puna kamenca em visoki parametri.
kako omekšavaš vodu tako će ti padati i ph ;)
sve prirodno.....
ps.
osim ako nisi radio jezero(oblagao) sa vapnencom-kamen vapnenačkog sastava, onda zaboravi pad Kh i pH :D :D :D
možda padne za 350  godina ph/kh kad ga kiseliš otopi  :roll:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #56 u: Svibanj 03, 2017, 16:49:07 poslijepodne »
Nisam, folija je koristena,  imam u njemu par komada rijecnog kamena i to je to. Evo stigao mi rezultat hemijske analize bunarske vode i po njima je ph 7.19 a meni testeri pokazuju ph jezerske vode preko 9. Morat cu izmjeriti ph vode direktno iz bunara, nesto se tu ne poklapa jer je u jezercu bunarska voda.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #57 u: Svibanj 04, 2017, 08:13:06 prijepodne »
Nisam, folija je koristena,  imam u njemu par komada rijecnog kamena i to je to. Evo stigao mi rezultat hemijske analize bunarske vode i po njima je ph 7.19 a meni testeri pokazuju ph jezerske vode preko 9. Morat cu izmjeriti ph vode direktno iz bunara, nesto se tu ne poklapa jer je u jezercu bunarska voda.

Uzmi uzorak vode koju piješ i napravi analizu koliki je njen pH. Istu stvar napravi i sa vodom iz jezera i zatim usporedi rezultate. Ne smiju biti isti. pH pitke vode bi trebao biti oko pH= 7,0. A pH vode iz jezera kao što si prije napisao je pH=9,5.
Ako dobiješ iste rezultate na oba uzorka ( pH=9,5) onda ti tester nije dobar ili vam netko prodaje lužinu pod vodu za piće pa možeš fino tužiti distributera.
Ne valjaju ti testeri ili ih krivo koristiš. Rezultati laboratorijske analize su sigurno točni. Pogotovo ako je riječ o certificiranom labosu. Njihovi pH metri se baždare prije svake analize.

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #58 u: Svibanj 04, 2017, 08:46:39 prijepodne »
Kako nevaljaju testeri, pa iste sam testere koristio i za mjerenje vode iz jezerca i bunarske vode direktno iz cesme. Koristio sam Sera testere, tekucine ciji je rok trajanja do 2020 i testne listice i siguran sam da su ispravni i  da ih pravilno koristim. Ja sumnjam da mi je nesto podiglo ili dize ph vode u jezercu, jer u jezerce je sipana voda iz bunara. Ovo je treca godina jako je jezerce nastalo. Bit ce ovde jis istrazivanja 😉

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #59 u: Svibanj 04, 2017, 11:51:15 prijepodne »
Probaj nosit vodu iz jezerca na analizu i rezultate usporedi sa rezultatima sa testera,s tim ces rijesit dilemu oko testera za buduca vremena...
Ili provjeri karakteristike iz bunara sa testerima i usporedi ih sa analizom...

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #60 u: Svibanj 05, 2017, 12:15:37 poslijepodne »
Nisam, folija je koristena,  imam u njemu par komada rijecnog kamena i to je to. Evo stigao mi rezultat hemijske analize bunarske vode i po njima je ph 7.19 a meni testeri pokazuju ph jezerske vode preko 9. Morat cu izmjeriti ph vode direktno iz bunara, nesto se tu ne poklapa jer je u jezercu bunarska voda.

U rijeci može biti kamenja koje je vapnenačkog porijekla ;)
Dakle sipneš na kamen malo ph minusa ili solnu ako se pijeni-ne valaja-bacaj ako se ne pijeni to je to :up:

I ako se kamen ne pijeni  sve znaš Sera testeri nisu točni!
Nije točan niti jedan komercijalni samo mogu biti manje ili više precizni,ali ovi po takvoj razlici su totalno neprecizni i to je loše za bilo kakvo postupanje i mjerenje jer dezinformira ... 30% odstupanja je dovoljno za razmišljanje o kvalitetnijem brandu samo za info JBL ima odstupanje +/-2 do 4% ovisno o vrsti testa  :) provjereno i usklađeno sa vodovodnom izmjerom grada Zagreba 2011 god.


život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #61 u: Svibanj 05, 2017, 23:27:27 poslijepodne »
Danas sam testirao kamenje solnom kiselinom i nazalost saznao da kamen koristen za slapove ima u sebi kreca, e sad koliko taj kamen tj voda koja tece preko njega moze uticati na povecanje ph? Ti slapovi kod mene rade par sati dnevno. Takodje mislim da sam na dno jezerca stavio i par tih plocastih kamenica koje su krcnjackog porijejkla, cim otopli,l vadim ih napolje.

Takodje sam danas testirao i Kh i Gh bunarske vode i Sera tsteri pokazuju 25-26, dok je u jezercu oko 15-16. Napoiminjem da je jezerce napunjeno tom istom bunarskom vodom. Dakle u jezercu je nesto oborilo Gh i KH.

Evo i razultati analize vode pa ako moze neki strucnjak da protumaci

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #62 u: Svibanj 12, 2017, 22:35:24 poslijepodne »
I niko se nerazumije u citanje ovih parametara vode?

Evo ph mjeren Sera tekucinom i tester listicima, voda u jezercu i kisnica.


Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #63 u: Svibanj 13, 2017, 20:45:32 poslijepodne »
Da li ove tekuće reagense uspoređuješ na vanjskom svijetlu odnosno suncu jer ako to radiš pod umjetnom rasvijetom dobiješ drugačiji ton boje . A možda i u uputstvima piše gdje je bolje gledati boju reagensa .

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #64 u: Svibanj 13, 2017, 20:48:02 poslijepodne »
Ne, sve je gledano u ljetnjikovcu pod dnevnim svjetlom u hladu, ne na direktnoj suncevoj svjetlosti.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #65 u: Svibanj 15, 2017, 10:19:15 prijepodne »
Trebaju te zanimati samo kolone "rezultat" i "NDK"
Usporedis ih za svaki parametar i ako rezultat ne odskace od NDK sve je ok


Tomislav

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #66 u: Svibanj 15, 2017, 18:48:17 poslijepodne »
parametri vode su odlični ph 7.19,no3 mali...sve pet,ostali elementi manje bitni...alkalni metali i ostalo.
NDK te ne interesira jer se njime gleda da li je voda za piće prihvatljiva,a i to je više manje sve ok
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #67 u: Svibanj 15, 2017, 19:34:47 poslijepodne »
Odlicno, samo jos da rijesim zagonetku sta mi dize ph te iste vode u jezercu na 9.5 a obara gh i kh na 15-16 dok je u bunaru gh i kh te iste vode oko 25-26, vjerovatno neko kamenje krecnjackog porijekla dize ph, njega vadim cim malo otopli. Povremeno dosipam kisnicu kad su kise da malo razblazim.

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #68 u: Svibanj 17, 2017, 11:13:09 prijepodne »
Povadi sve kamenje, napravi djelomicnu izmjenu vode i prati parametre u nekom odredjenom intervalu

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Kako smanjiti visoke parametre vode ( Ph,Kh,Gh)?
« Odgovori #69 u: Svibanj 17, 2017, 11:18:55 prijepodne »
Odlicno, samo jos da rijesim zagonetku sta mi dize ph te iste vode u jezercu na 9.5 a obara gh i kh na 15-16 dok je u bunaru gh i kh te iste vode oko 25-26, vjerovatno neko kamenje krecnjackog porijekla dize ph, njega vadim cim malo otopli. Povremeno dosipam kisnicu kad su kise da malo razblazim.
tak je i ne kemijaj :)
zasadi vodenog bilja perunika,šaš i sl...ono će ti skinuti minerale i sl. i vozi miki :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica