Ožujak 29, 2024, 16:54:40 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Malo vrtno jezerce - Brcko  (Posjeta: 22226 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Malo vrtno jezerce - Brcko
« u: Svibanj 05, 2016, 14:49:20 poslijepodne »
ozdrav forumasi, evo da i ja otvorim temu posvecenu mom vrntom jezercu. Posto su vrtna jezerca visegodisnji u uvijek nedovrseni projekti, svako jezerce zesluzuje da ima svoj topic, pa evo ga.
Projekat je zapocet prosle godine u proljece, jezerce je nepravilnog kruskolikog oblika duzine oko 3m i sirine oko 2m u najsirem dijelu, stepenasto s jedne strane ide u dubinu od oko 90cm.
Ovo smo radili ja i brat "majstor" nam je uradio kaskade, jer mi nismo bas znali kako taj dio ide ali i to smo naucili kasnije. Kapacitet jezerca je 1500-2000L vode, pumpa i filter Oase Pontec Pondopress 5000 sa filterom od spuzvi i UVC lampa 7W. Uz taj komplet se dobija pumpa od 1500l/h ali smo mi stavili jacu od 2500l/h a ovu slbiju korisitimo za fontanu/vodoskok. Ovaj set Oase Pontec Pondopress 5000 je slab za ove nsae slapove, kaskade, pa smo naknadno na nagovor"majstora" uzeli neku Einhel potopnu pumpu, koja je opet prejaka i pravi preveliku buku. Nadam se da cu cuti pametne savjete i rijesenje sta uraditi po tom pitanju. Zelio bi da cujem vase misljenje, prijedloge oko izmjena, sta se ovde da ispaviti, poboljsati, i sl. U jzercu drzimo 6-7 manjih KOI sarana i 15-ak zlatnih ribica.

Evo i fotke izrade:

Kopanje, probno punjenje, readnje oblog kamenja predhodno ispranog.
« Zadnja izmjena: Svibanj 05, 2016, 14:56:20 poslijepodne od Ziggy76 »

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #1 u: Svibanj 05, 2016, 15:02:35 poslijepodne »
Nastavak fotki procesa izrade: Finalno punjenje, izrada kaskada, konacni izgled koji ce se svakako unapredjivati.

Po mom misljenju nekako mi je sve dosta u kamenu, fali mi tu biljki, ima vec nesto zasadjeno, plan je da brsljen prekrije zid u pozadini. U jezercu imam vodeni Ljiljan, Vodenu travu, neki bambus, vodenu palmu, vodenu kugu koja je neki dan ubacena, nekih 20 pelcera, roglist sam ubacio prosle godine ali mi nesto nije uspio, pokusat cu ove godine ponovo. Planirao sam da napravim i malu vjetrenjacu koja bi se postavila preko filtera da ga zamaskira, a kontam mozda ce tjerati ptice i kojekakve zivotinje :-)
« Zadnja izmjena: Svibanj 05, 2016, 15:18:41 poslijepodne od Ziggy76 »

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #2 u: Svibanj 05, 2016, 16:05:59 poslijepodne »
A meni se sviđa, jedno pitanje prvo, koliko si izbrojao kamenja jer vidim da si ih slagao rukom da pokrijes foliju... tako sam i ja radio samo sada sam odustao jer mi psi vole zabe gledati pa ih probaju loviti i ode kamenje, a da ne spominjem da obozavaju piti vodu iz jezera.... Sto se tice biljaka u jezeru ti je dosta jer kada se lopoc rasiri prekriti ce ti skoro cijelu povrsinu, jedino uz rub jezera ono u plicak 5cm dubine mozes iris posaditi , samo pazi koji uzimas, jer ja nisam pazio pa imam visoki koji je prosle godine narastao 1,5m a siri se nekako blentavo ( iz korijena nikne slijedeca stabljika na 20-30cm udaljena od 1 stabljike) tako da je preporuka posuda....


Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #3 u: Svibanj 05, 2016, 20:25:45 poslijepodne »
Ne mogu se koncentrirati na tvoj ribnjak jer mi u oko upada tvoj ražanj  :D
Gledam to tvoje silno kamenje i mislim si koliko si prostora za vodu izgubio sa njime . Da li je netko upao u ribnjak prilikom roštiljanja , biti će to zanimljivo pratiti .
Što se tiće bilja , sadi kaj hočeš jer ionako će doći trenutak kada moraš prorjediti neke biljke a i ne rastu sve biljke isto u svakom ribnjaku . Pumpu za slap/ribnjak kupuješ isključivo onu koja je namjenjena za takve stvari jer ove potopne pumpe za vodu troše ogromno struje i nisu namijenjene za rad 24/7 h .

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #4 u: Svibanj 05, 2016, 21:02:13 poslijepodne »
Jako zanimljiv  ambijent ali slazem se s Maxom da si si bez veze bacio  prostor ali ti si rekao da tak zelis I to volis onda se nema sta reci ..  Samo naprijed u nove rekonstrukcije :) :) ...

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #5 u: Svibanj 05, 2016, 21:30:30 poslijepodne »
imao sam jezerce  slične zapremine koje je bilo tako isto okruženo kamenjem i stvarno bilo je lijepo kamenje ali vremenom sam skužio da taj kamen toliko privlači pažnju i više je on u prvom planu  kad se pogleda kao da gledaš hrpu kamena,  počeo sam to rušiti s namjerom da proširim i kad sam sklonio obruč od kamena  jezerce se tako otvorilo i izgledalo mnogo veće  nije više naglasak bio na kamenu već na vodi i onda sam vidjeo da sam cijelo vrijeme imao lijepu površinu samo je bilo pretrpano kamenom tih 20 cm što kamen zauzima kad se skloni daje skroz drugačiji dojam i biljke u plićaku  se vide bolje  :D ..   možda to sve drugacije izgleda uzivo kod vas  ali ovako na slikama stvarno djeluje da  ima mnogo kamena i samo dodavanje biljki vam neće mnogo promjeniti izgled    :)
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #6 u: Svibanj 05, 2016, 22:41:08 poslijepodne »
I ja sam iz istog razloga izvadio kamenje vani!

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #7 u: Svibanj 06, 2016, 13:14:37 poslijepodne »
koliko si izbrojao kamenja jer vidim da si ih slagao rukom da pokrijes foliju...

Hahahah, dobar si, bas nam je bilo do brojanja....ali zato je svaki kamen nekoliko puta opran i ispran dok nije usao u jezerce.

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #8 u: Svibanj 06, 2016, 13:19:24 poslijepodne »
Ne mogu se koncentrirati na tvoj ribnjak jer mi u oko upada tvoj ražanj  :D
Gledam to tvoje silno kamenje i mislim si koliko si prostora za vodu izgubio sa njime . Da li je netko upao u ribnjak prilikom roštiljanja , biti će to zanimljivo pratiti .
Što se tiće bilja , sadi kaj hočeš jer ionako će doći trenutak kada moraš prorjediti neke biljke a i ne rastu sve biljke isto u svakom ribnjaku . Pumpu za slap/ribnjak kupuješ isključivo onu koja je namjenjena za takve stvari jer ove potopne pumpe za vodu troše ogromno struje i nisu namijenjene za rad 24/7 h .

Pa to je projekat ALL in One, heheheheh. Je iskreno nevidim neki bitan gubitak prostora, morao sam napraviti jedan dio na kome ce biti slapovi i to je minimum prostora koji sam uzeo, mislim, moga sam ici na varijantu bez toga, da bude samo jezerce, ali onda to nebi bilo to. Ovaj drugi dio sam namjerno ostavio da bi mogao malo biljki posaditi pored jezerca, i to je samo s jedne strane ostavljeno. Pumpa u ribnajku i jeste ta koja je nemjenjena za tu kubikazu jezerca s ribama, tj jaca, vec sam gore naveo, ali se uspostavilo da je i ona preslaba za slapove, pa nas majstor nagovori da tu EInhel korisitimo za slapove koje je opet prejaka i pravi preveliku buku a kao sto rekoste i nije namjenjena za to, cak je i glomazana za jezerce. Gledam kako da je se rijesim i sta da uradim da dobijem dovoljan protok na slapovima?

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #9 u: Svibanj 06, 2016, 13:25:12 poslijepodne »
imao sam jezerce  slične zapremine koje je bilo tako isto okruženo kamenjem i stvarno bilo je lijepo kamenje ali vremenom sam skužio da taj kamen toliko privlači pažnju i više je on u prvom planu  kad se pogleda kao da gledaš hrpu kamena,  počeo sam to rušiti s namjerom da proširim i kad sam sklonio obruč od kamena  jezerce se tako otvorilo i izgledalo mnogo veće  nije više naglasak bio na kamenu već na vodi i onda sam vidjeo da sam cijelo vrijeme imao lijepu površinu samo je bilo pretrpano kamenom tih 20 cm što kamen zauzima kad se skloni daje skroz drugačiji dojam i biljke u plićaku  se vide bolje  :D ..   možda to sve drugacije izgleda uzivo kod vas  ali ovako na slikama stvarno djeluje da  ima mnogo kamena i samo dodavanje biljki vam neće mnogo promjeniti izgled    :)

Kompletan ovaj koncept jezerca je specifican, kao sto vidite, zbog pecenjare i ogranicenog prostora, oko je sve beton, zato pokusavam da malo tu dobijem na prirodnom izgledu i nadam se da cu biljakam napraviti neku ravnotezu. Ako malo bolje pogledate kamenje, videcete kako je interesentno i prilicno skupo placeno, ono celom jezercu daje neki poseban interesantan oblik. To je rijcno kamenje koje je voda oblikovala takvim kakvo jeste. Druga uloga kamena je da stiti foliju od direktnog izlaganja suncu i iz estetskioh razloga, a ovo veliko kamenje okolo da odbija psa od jezerca. Imamo labradora a oni obozavaju vodu, za divno cudo ovaj nas nije zainteresovan za jezerce, tako smo ga naucili, jeidno voli da izvuce ovu plasticnu patkicu i da se njome igra  :D

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #10 u: Svibanj 06, 2016, 13:32:44 poslijepodne »
Evo dva video snimka od prosle godine, ako se mogne steci dojam "uzivo" . Bice ovih dana malo duzi snimak  :up:

Na ovom snimku slapove tjera ta Einhel pumpa. Ne svidja mi se kako voda curi niz slapove, previse je razbijena i zbog visine slapova pravi veliku buku, kako da napravim ljepsl slap, da voda curi u komadu? Razmisljam da osjecem kamen na ravno? Mada cu time izgubit ovaj prirodni izgled slapa ali cu se nadam da cu dobiti cjelovitiji slap.



Evo malo i ekipe od prosle godine.



Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #11 u: Svibanj 06, 2016, 13:51:30 poslijepodne »
Pozdrav Ziggy i dobro dosao!!
Ljepo jezerece i posebno ljepa pecara sa sadrzajem a fino ide jedno pored drugoga. Ja planiram ove godine napraviti pecaru u blizini jezera ... svidaj mi se ta matematika: jezero+terasa+pecara=janjetina  :D
Ja na tvom mjestu bi ostavio slap ovako kako je i ovako se voda vise razbija pa pokupi vise kisika.
Sve pohvale! Ljepo napravljeno  :up:

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #12 u: Svibanj 06, 2016, 14:28:53 poslijepodne »
Pozdrav i hvala na dobrodoslici. Kao sto rekoh All in One za opustanje i uzivanje. Tu je meni uz jezerce odmah i ljetnjikovac. Zaboravih napisati da do sada jos niko nije pijan zaplivao u jezercu, valjda kontaju da bas i nema prostora za plivanje :-) . Ja zimus upao, tj propao kroz led, malo experimentisao,hahahaha.

Mam oram nesto rijesiti u vezi slapova, preveliku buku prave kad se koristi ova Einhel pumpa, a ona koja grua kroz filter i uvc lampu je nejaka, njoj je protok 2500l/h i moze da pogura jedan slap onako da zubori, za dva slapa nema sanse. Ako stavim pumpu od 5000l/h onda ce mi voda brzo prolaziti kroz filter i uvc lampu i bojim se da uvc nece odraditi posao. Tvornicki uz ovaj Oase Pontec Pondopress 5000 dodje pumpa 1500l/h ali ja nju koristim za vodoskok koji dodatno obogacuje vodu kisikom, a tu od vodoskoga od 2500l/h sam prebacio da gura kroz filter i uvc lampu.

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #13 u: Svibanj 06, 2016, 15:52:21 poslijepodne »
Pozdrav i hvala na dobrodoslici. Kao sto rekoh All in One za opustanje i uzivanje. Tu je meni uz jezerce odmah i ljetnjikovac. Zaboravih napisati da do sada jos niko nije pijan zaplivao u jezercu, valjda kontaju da bas i nema prostora za plivanje :-) . Ja zimus upao, tj propao kroz led, malo experimentisao,hahahaha.

Mam oram nesto rijesiti u vezi slapova, preveliku buku prave kad se koristi ova Einhel pumpa, a ona koja grua kroz filter i uvc lampu je nejaka, njoj je protok 2500l/h i moze da pogura jedan slap onako da zubori, za dva slapa nema sanse. Ako stavim pumpu od 5000l/h onda ce mi voda brzo prolaziti kroz filter i uvc lampu i bojim se da uvc nece odraditi posao. Tvornicki uz ovaj Oase Pontec Pondopress 5000 dodje pumpa 1500l/h ali ja nju koristim za vodoskok koji dodatno obogacuje vodu kisikom, a tu od vodoskoga od 2500l/h sam prebacio da gura kroz filter i uvc lampu.

uzmeš pumpu od 5000l, spojiš na nju pvc spojni elemet s dva izlaza i jednim ulazom i riješio si problem. imaš i za slap i za filter

http://www.svijetvode.com/proizvodi/vrtna-jezerca/pomocni-materijali-za-izgradnju/pvc-y-racva-1-12-36/

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #14 u: Svibanj 06, 2016, 16:20:52 poslijepodne »
Brine me ako uzmem jacu pumpu da ce se odraziti na filtraciji i efektu UVC lampe. Kao sto rekoh, uz ovaj Oase Pontec Pondopress 5000 sistem koji koristim dodje pumpa od 1500l/h, ja korisitm trenutno pumpu od 2500l/h ako stavim tu od 5000l/h onda cu ubrzati protok vode kroz filter koji je i ovako mali (filter), mozda 15-20l, tako je fabricki, a ni uvc lampa nece stici da ubije alge?

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #15 u: Svibanj 06, 2016, 16:55:29 poslijepodne »
Brine me ako uzmem jacu pumpu da ce se odraziti na filtraciji i efektu UVC lampe. Kao sto rekoh, uz ovaj Oase Pontec Pondopress 5000 sistem koji koristim dodje pumpa od 1500l/h, ja korisitm trenutno pumpu od 2500l/h ako stavim tu od 5000l/h onda cu ubrzati protok vode kroz filter koji je i ovako mali (filter), mozda 15-20l, tako je fabricki, a ni uvc lampa nece stici da ubije alge?
A ovisi ... brze ce proci kroz filter ali i vise puta. Potrazi koj je prvi veci filter iznad tvog mozda je jedina razlika u jacini pumpe.

Off topic
Dali ti znaci sta Tenis line Sol, Brčko?

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #16 u: Svibanj 07, 2016, 16:12:49 poslijepodne »
Znam da imaju neki teniski tereni i klub, to je to.
Evo snimak  jezerca od jutros, ovde se vidi protok pumpe od 2500l/h, samo jedan slap u funkciji. Primjecujem crvenilo po kamenju na kojem je slap aktivan, sta bi to moglo biti, zeljezo u vodi?


Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #17 u: Svibanj 07, 2016, 17:47:04 poslijepodne »
ovo je skroz slabo   , uzmi kantu stavi pod taj slap i štopaj za kolko je napuni pa ces moci izracunati koliki realno protok dobjes
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #18 u: Svibanj 07, 2016, 20:27:10 poslijepodne »
Znam da imaju neki teniski tereni i klub, to je to.
Evo snimak  jezerca od jutros, ovde se vidi protok pumpe od 2500l/h, samo jedan slap u funkciji. Primjecujem crvenilo po kamenju na kojem je slap aktivan, sta bi to moglo biti, zeljezo u vodi?



Zeljezo

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #19 u: Svibanj 07, 2016, 20:54:40 poslijepodne »
Meni je zvuk tvoga slapa skroz opuštajuč i mogu se zamisliti kako uz njega ispijam jutarnju kavicu  :up:
Moraš računati da sa večom količinom vode na slapu dobiješ pravilniji vodopad li se i količina buke pojačava . Da li si razmišljao da umjesto dva potoka i slapa napraviš jedan duži u obliku slova S koji bi vijugao od zida pečenjare i spustio se dosta bliže površini ribnjaka , tako bi mogao pojačati protok vode a ne bi dobio preveliku buku . Ili nešto kao što sam ja imao na starom ribnjaku , voda je izvirala na vrhu , tekla jedno 30 cm pa nestala pod zemlju i ponovno izašla na površinu prije samog ribnjaka na jedan kamen koji je bio i slap . Ako pronađem koju sliku stavim ti .

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #20 u: Svibanj 08, 2016, 00:01:50 prijepodne »
Hvala za savjet mjerenja kolicine protoka,  probat cu i to. Recite mi za zeljezo u vodi, da li je i koliko je opasno po ribice, kako ga se rijesiti? Definitivnobnesto moram uraditi po pitanju slapova, trenutni protok jeste opustajuci ali mi radi samo.jedan slap kao sto vidite, drugi ne. Vjerujem ako bi pojacao protok i poravnao kamenje preko kojeg se slapovi ulijevaju u u jezerce, da bi dobio cjelovitije slapove koji nebi pravili toliku buku? Svakako je jedna od opcija postojece slapove rasformirati pa napraviti jedan duzi sa vise kaskada kao sto je i bio prvobitni plan ali eto majstor nas navukao na ovo rijesenje  -? Da li bi neko bi voljan objasniti postupak izrade kaskada/slapova korak po korak?
« Zadnja izmjena: Svibanj 08, 2016, 00:13:40 prijepodne od Ziggy76 »

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #21 u: Svibanj 08, 2016, 11:48:04 prijepodne »
Željezo iz vode ti je najbolje izvaditi tako da na izlazu iz filtera postaviš jedan magnet sa rupom u sredini  :D :D
Pogledao sam kako je tvoj "majstor" to riješio , tako mu je bilo najjednostavnije i brzo je bio gotov . Ako ideš na preslagivanje tih slapova (ja bi svakako) smanji nagib (strminu) potoka i na taj način ćeš usporiti protok vode i automatski nećeš trebati veliku količinu vode da bi dobio dobar slap . Kod tebe su ovi potoci pre strmi i voda ti projuri na slap te tako ne možeš dobiti potrebnu količinu vode za kvalitetan slap .
Pitaš kako napraviti kaskade za potok/slap , ovaj način kako ti je sada posloženo je uredu . Znači , folija , beton , kamen/šljunak .
Nije nužno da imaš cijelom dužinom kaskade , možeš jedan dio napraviti kanal koji ćeš obložiti šljunkom pa onda nekoliko kaskada i opet kanal sa šljunkom te na kraju onu lijepu kamenu ploču iskoristiš za slap .
Teško ti je nešto u teoriji točno objasniti jer konačni rezultat nitko ne može predvidjeti u detalj , tek kada pustiš vodu kroz potok i slap znati ćeš kako si odradio posao .
Vidi kako sam ja to imao kod sebe na starom ribnjaku .

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #22 u: Svibanj 08, 2016, 19:28:13 poslijepodne »
Danas sam ocistio pumpu i filter, kuciste pumpe je bilo prekriveno koncastom algom, neznam kako je uopste i radila. Evo dba snimka kako radi ociscena pumpa 2500 l/h  i Einhel pumpa koja pokrece oba slapa.








Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #23 u: Svibanj 09, 2016, 07:47:17 prijepodne »
Željezo iz vode ti je najbolje izvaditi tako da na izlazu iz filtera postaviš jedan magnet sa rupom u sredini  :D :D

Evo nasao sam dva magneta s rupom. Da li bi bilo pametno da ih ubacim u kuciste s filterom u kojem je uvc lampa? Da li bi magneti napravili neki problem uvc lampi ili elektronici? Razmisljao sam da ih stavin na kraj crijeva gdje voda izlazi ali je uska rupa na magnetima.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Malo vrtno jezerce - Brcko
« Odgovori #24 u: Svibanj 09, 2016, 10:43:49 prijepodne »
Željezo iz vode ti je najbolje izvaditi tako da na izlazu iz filtera postaviš jedan magnet sa rupom u sredini  :D :D

Evo nasao sam dva magneta s rupom. Da li bi bilo pametno da ih ubacim u kuciste s filterom u kojem je uvc lampa? Da li bi magneti napravili neki problem uvc lampi ili elektronici? Razmisljao sam da ih stavin na kraj crijeva gdje voda izlazi ali je uska rupa na magnetima.

 :D :D :D :nuclear: :nuclear: :nuclear:
Rijec je o kemijskim spojevima u vodi koji u sebi sadrze zeljezo ... nisu to sipke, profili, cavli itd, da jesu vec bi ih kumovi odnjeli  :D :D

Zeljeza u vodi ces se najlakse i najjeftinije rijesiti na nacin da pojacas prozracivanje vode. Na taj nacin ce doci do oksidacije i talozenja istog.  Znaci pumpu za zrak pojacaj maksimalno, stavi neku fontanicu u jezero i neka voda sprica u zrak na najace a usput ces se rijesiti i plinova kao sto su H2S,CO2 i lako hlapljivih spojeva (hlapljivi ugljikovodici).  :up:

Jezerce nadopunjavas sa bunarskom vodom?