Ožujak 28, 2024, 22:39:29 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: kak podesiti cannon ixus65  (Posjeta: 1243 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
kak podesiti cannon ixus65
« u: Travanj 23, 2010, 14:36:55 poslijepodne »
obzirom da se moj banalan post izgubio u moru stručne terminologije u cannibalovoj temi, postavljam zasebnu temu s molbom da mi netko savjetuje kak da podesim te famozne manuelne postavke  da mogu pofotkat akvarij. pročitala sam priručnik i još mi je manje jasno...kao što rekoh, nemam nekih ambicija spram fotografije...samo da mogu normalnu a ne prekurenu i mutnu fotku napraviti.

imam listu od par opcija koje mogu podesiti pa napišite kak bi vi podesili
:
expoziciju imam opcije od -2 do 2+
evaluete white balance- auto,day light,cloudy,tungsten,fluorescent,fluorescent h,custom,
custom colour- off,vivid,neutral,sepia,B/W,positive film,lighter skin tone,darker skin tone,vivid blue,vivid green,vivid red,
evaluative,center weighted avg.,spot
superfine,fine, normal 2816x2112,2272x1704,1600x1200,640x480,postcard,widescreen
ISO-HI,80,100.200.400,800,auto

Offline Box

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: ZGB
Odg: kak podesiti cannon ixus65
« Odgovori #1 u: Travanj 23, 2010, 15:02:48 poslijepodne »
Poz,

Aparat nema neke turbo mogućnosti, ali možda mogu pomoći.

Osjetljivost (ISO) trebala bi biti na najmanjem broju, tj. najmanja osjetljivost. Ukoliko imaš dovoljno svjetla tvoja slika će biti oštra i bez šuma koji se javlja kod ISO400 i na više.
E, sad, pošto slikaš ribe koje se uvijek kreću bilo bi dobro da se okida sa što većom brzinom (najmanje 1/120 sekunde - tvoja kamera može do 1/1500). Da bi okinula pri toj brzini moraš imati dovoljno svjetla. Nedostatak svjetla zahtjeva dizanje osjetljivosti kako bi dobila zadovoljavajuću brzinu okidača, ali tada fotka dobija nepoželjan šum.

Tvoja kamera ima zum od 35-105 mm i obično je svjetlosno osjetljivija na širokom kutu odnosno više svjetla dolazi pri f2.8. (Pamtiš: više svjetla = veća brzina okidanja = nerazmazane ribe).
Zaboravi na custom color jer ipak želiš realnu sliku, a white balans ostavi na auto iako se možeš poigrati sa custom opcijom kako bi dobila hladniju ili topliju sliku.
Snimaj na najboljoj rezoluciji i sa superfine opcijom. Mislim da je pod widescreenom najjača rezolucija, a ujedno se format poklapa sa formatom akvarija (ukoliko ga želiš snimiti cijelog).

Ipak, za detalje i pojedine ribe trebaš nešto jaču opremu, tj. objektive.
 

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: kak podesiti cannon ixus65
« Odgovori #2 u: Travanj 23, 2010, 16:01:07 poslijepodne »
Acies, odgovorio sam ti ja tamo sto da probas. :) Sto se white balancea tice to sam uvjeren da ti auto nece dobro odraditi i svakako probaj s fluorescent ili custom color prema temperaturi cijevi jer ces jedino tako dobiti realnu sliku! ;)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: kak podesiti cannon ixus65
« Odgovori #3 u: Travanj 26, 2010, 10:18:07 prijepodne »
@box:
Bio sam ja tamo i pokušao slikati taj aq., na ISO400 ne može se izvući kraća ekspozicija od 1/80, možda 1/125 u najboljem slučaju tetre stalno toliko jurcaju da su i pri toj ekspoziciji razmazane ali sa drugim ribama ima šanse - na mom aq. sa slabijom rasvjetom ne mogu dobiti manje od 1/30  pa mi je ovaj već znatan napredak :)
@acies:
Možda se na tvojoj kameri i ne može ručno podesiti ekspozicija/blenda makar kaže manual. Na nekim "idiotima" ovo se ipak može zaobići tako da izabereš neki od modova zove ih "special programs mode" na Olympusu i to onaj "Sport" za slikanje sportskih događaja, taj bi trebao automatski namjestiti najkraću(moguću) ekspoziciju - ISO će možda ipak trebati ručno namjestiti ili ga staviti na "P". Mogu doći do tebe da vidim što se tu može učiniti samo mi trebaš pokazati koju tipku treba prvo stisnuti na tom iksusu da uđem u menu...

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: kak podesiti cannon ixus65
« Odgovori #4 u: Travanj 26, 2010, 10:23:39 prijepodne »
hvala dečki...bum se igrala :up:

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: kak podesiti cannon ixus65
« Odgovori #5 u: Travanj 27, 2010, 23:22:07 poslijepodne »
Imaš valjda priručnik za taj fotić.. ja sam iz svog priručnka dosta naučio a još uvijek nađem neke zanimljive stvari..

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: kak podesiti cannon ixus65
« Odgovori #6 u: Travanj 30, 2010, 09:22:40 prijepodne »
Acies kako napreduje projekt :question: