Travanj 25, 2024, 13:22:00 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: vodotjesna grla  (Posjeta: 2433 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
vodotjesna grla
« u: Veljača 14, 2011, 19:11:42 poslijepodne »
Bok ljudovi!

Pokušavam naći vodotjesno grlo za standardnu E27 žarulju ali za sad nula bodova, pa reko da pitam ovdje, valjda će netko znati. Zvao sam sve od Neon centra, preko Kalista, do Bauhausa i Gramata, i već mi se čini da takve stvari još nisu izumljene na ovoj planeti. Probao sam čak i na ebay-u potražiti pod ''waterproof E27 bulb socket'', ali nema ni tamo. Vodotjesnih grla za fluorescentnu rasvjetu ima koliko te volja, ali ovih nigdje, što meni baš i ne ide u glavu, ali dobro...
Pa me sad zanima kako vi ostali imate sređenu rasvjetu za spot žarulje? Ja sad imam obično plastično grlo, koje me baš i ne oduševljava, pa sam htio nabaviti vodonepropusno, ali izgleda da mi nije suđeno.

Hvala unaprijed!

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: vodotjesna grla
« Odgovori #1 u: Veljača 16, 2011, 18:54:51 poslijepodne »
Pozdrav, vodotijesna grla za E27 zarulju koliko znam ne postoje. Za standardne zarulje to bas i ne bi bilo izvedivo jer bi se brtva na zarulji rastopila od topline. S druge strane da obicnu zarulju ili reflektoricu kornjaca polije s vodom ili se na bilo koji nacin namoci dok radi eksplodirat ce prije nego nastane kratki spoj. Tako da je tvoja briga oko vodotijesnog grla donekle nelogicna, no opravdana.
Ja sam problem spot lampe rijesio na sljedeci nacin - koristim halogene lampe/zarulje. U slucaju da se radi o manjem smjestaju jako dobrim su mi se pokazale GU10 50W spotice. Ako imas poklopac takva lampa ce ti zagrijati kopno na 30-35 stupnjeva sa 25 cm visine. A imas i slabije verzije od 35W ili mogucnost instalacije potenciometra (dimmer). Naravno, to isto nije vodotijesno grlo no kontakti su relativno dobro zasticeni i zarulja nece prasnuti ako ju kornjace poprskaju. Ja ih vec koristim oko 5 godina i nemam zamjerki:



Za vece smjestaje je pogodniji halogeni reflektor. On je u potpunosti vodotijesan, kornjace ga mogu polijevati do mile volje i nece biti nista jer je dizajniran da bude vani na kisi. Treba uzeti sto manji (60W) i onda ga jos dodatno staviti na potenciometar pa ga smanjis po potrebi:



Ako se zadrzis na E27 grlu ono nikako ne bi smjelo biti plasticno jer je to dosta opasno s obzirom da ta lampa gori cijele dane. Zamijeni ga porculanskim/keramickim.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
Odg: vodotjesna grla
« Odgovori #2 u: Veljača 20, 2011, 21:27:46 poslijepodne »
Hvala na savjetu! Znači, ti koristiš obične halogenke koje se mogu nabaviti u svakom dućanu sa rasvjetom, ili kupuješ neke sa uvb zračenjem?
Ja si sad radim/kupujem poklopce jer su mi biljke u akvariju prilično jadne pa hoću izvesti bolju rasvjetu (do sad nisam imao neonke). Sad kad sam vidio da bilje može preživjeti pokraj mošusa, sad izbacujem stakleni poklopac i nabavljam plastični s rasvjetom, pa zato i razmatram kako bolje izvesti spotice.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: vodotjesna grla
« Odgovori #3 u: Veljača 23, 2011, 03:02:11 prijepodne »
Kod mosusne kornjace nije nuzno potrebna UVA-UVB rasvjeta jer mogu zadovoljiti sve potrebe za d3 vitaminom putem prehrane. No opcenito pravilna rasvjeta za gmazove mora pruzati toplinu, UVA i UVB zracenje. Dakle ti mozes koristiti halogenku za grijanje (ne postoje halogenke sa UVB zracenjem), a posebnu neonku ili compact zarulju za gmazove za izvor UVA-UVB zracenja.
Sa rasvjetom kod mosusnih ne valja pretjerati, jedna neonka i spot lampa su  za njih sasvim dovoljne, one vise vole mracna i skrovita stanista. Ako ces stavljati puno svjetla onda obavezno stavi plutajuceg bilja da smjestaj bude zasjenjen.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
Odg: vodotjesna grla
« Odgovori #4 u: Veljača 28, 2011, 12:39:30 poslijepodne »
Evo, uspio sam nešto srediti pa sad stavljam slike. Uzeo sam Farao poklopac sa dvije neonke 30w. Stavio sam jednu Sylvaniu Aquastar i jednu Exo-Terrinu 5.0. Spoticu sam izveo tako kak si ti predložio, i prezadovoljan sam kak to izgleda i djeluje. Sad se čeka još samo pistia, novi veći panj i biljke da se oporave. Ima tu još dosta posla da bude lijepo, ali ovo što mi je bio preduvjet za sve ostalo sam sad riješio i zadovoljan sam.
I onda još sve to ponoviti na drugom akvariju :)
Hvala još jednom na pomoći.

« Zadnja izmjena: Veljača 28, 2011, 12:46:48 poslijepodne od 1marek »

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: vodotjesna grla
« Odgovori #5 u: Ožujak 01, 2011, 22:37:22 poslijepodne »
Odlicno izgleda, ja bi ti jos jedino preporucio da straznji dio poklopca ostavis odskrinut zbog ventilacije. Previse vlage moze uzrokovati probleme sa respiratornim sustavom kod kornjace. Preko dana ti se uopce ne bi smjelo rositi staklo iznad vode ako je ventilacija dovoljno dobra. Ovo kamenje i panjevi djeluju malo nezgodno postavljeni, pripazi da se ne bi srusili ili da se kornjaca ne bi negdje zaglavila ili utopila. Nije mi bas drago biti party breaker, ali bolje da te upozorim nego da se zlo dogodi.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline antenagirl

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: KARLOVAC
Odg: vodotjesna grla
« Odgovori #6 u: Ožujak 03, 2011, 13:48:22 poslijepodne »
Tko ti je radio poklopac? Jel lampa na njega bušena?

Ovaj akvarij ti nije ok, nemaš kopno, a i kornjača če ti sve razbacati. Koji ti je filter? Koliki ti je akvarij?

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
Odg: vodotjesna grla
« Odgovori #7 u: Ožujak 06, 2011, 20:10:06 poslijepodne »
Uhvatio sam malo vremena za vikend, pa reko da vam se javim. Hvala vam oboma na kritikama. Zato volim ovaj forum, vi se uvijek brinete za dobrobit životinjice  :zagrljaj:
Što se tiče poklopca i kondenzacije, poklopac je odškrinut i preko dana kondenzacije nema, ali ona fotka je slikana ujutro kad se još nije stiglo osušiti. Danas sam uslikao akvarij kako je izgledao prije podne, potpuno bez kondezacije. Ali hvala na brizi. Sad kad gledam slike, sad vidim koliko je akvarij prazan... Probao sam dva puta stavljati valisneriju unutra, i ludvigiju s njom, baš je lijepo izgledalo, filter i grijač su se potpuno izgubili, ali je Antonio to riješio po hitnom postupku. Ispod je slika gdje se vidi kako sam probao valisneriju zaštititi u Mimijevom akvariju, ali i tamo je već opasno ugrožena, neće dugo izdržati...  :punch:

Što se tiče kamena, on je bio tu samo privremeno, da napravim držač za kopno kao što je na slici br 2. Kad sam kupio to kopno od pluta, nosač je bio izveden tako da je jedan kraj trebao biti pričvršćen za dno. Ali kako je unutra dosta vode, to nije dolazilo u obzir pa su onda ti krajevi držača slobodno visjeli u vodi. Kopno je jedno vrijeme bilo unutra ali onda mi je dosadilo kako to ružno izgleda kad krajevi držača vise slobodno u vodi, pa sam onda išao skraćivat, rezat i lijepit te plastične štapiće da dobijem ovako kako je sad, da se sva četiri kraja držača lijepe za stranicu akvarija. Dugo sam vijećao da li da kupim umjetno kopno ili ne, ali na kraju sam našao to od pluta, koje je ljepše od plastike, pa sam ga uzeo. Do nedavno sam imao panjeve kao što je taj veliki na slici, ali oni, kad su visoki, onda su bome i široki i zauzimaju puno prostora. Druga stvar, lijepo drvo/panj/trs koje bi bilo visoko 40cm je preveliko za kuhanje, pa sam na kraju uzeo to. Doduše, izgubilo se nešto prirodnosti koju sam imao do sad, ali dobio sam funkcionalnost i više prostora u akvariju...
Dobro izvedeno kopno mi je apsolutan 'must', jer Tonček se sunča skoro svaki dan (Mimi skoro nikad), pa sam na kraju popustio i kupio pluto... Mogu reći da sam se bogovski namučio kuhati trs koji sam stavio u drugi akvarij, kod Mimija. Iskopao sam ga kod djeda i bake, koji su na selu i hvala bogu imaju svu moguću aparaturu za svinjokolju i te stvari, ali čak ni u kotlu nisam mogao kuhati cijeli trs nego sam ga morao okretati (op.a., taj drugi akvarij mi je manji, 85 x 40 x 60).

Antena, taj poklopac koji je na slici gore je kupovni, Farao 100x40 sa dvije neonke 30w. Ako misliš na halogenku, da, ona je pričvršćena sa dva vijka na stražnju stranicu okvira poklopca. Koštala je 50 krznaša, u Baumaxu. Lampicu sam stavio 35w.
Filteri u oba akvarija su Eheim Aquaball, 2212 ili tak neš, pitaj hologram, ona će znati. Kopno imam od samog početka, nedavno sam nabavio i ovo od pluta (koje kornja za sad ne grize, nadam se da će tako i ostati), a glede biljaka, 4 od 7 grmića koji su trenutačno unutra su tu od samog početka, znači nešto više od 10 mjeseci, i preživjeli su. Naravna stvar, oko korjenja sam stavio veće kamenje koje sam prokuhao, pa ih kornja ne može iskopati. K tome, obje imaju dosta kamenja manje granulacije u akvarijima pa kopaju na drugim mjestima. Bilje redovito gnojim, ali kako do sad nisam imao neonsku rasvjetu, ono nije imalo puno šanse rasti i razvijati se kako Bog zapovijeda... Zato sam sad uzeo poklopac, radi bilja, a i estetike (definitivno izgleda ljepše od staklenog poklopca kakav sam imao do sad). Daklem, moj zaključak je da anubiasi, crypte i echinodorusi mogu izdržati kraj mošusa, ali valisneria ne. Ako netko zna još kakvu biljčicu koja nema prenježne listove za kornjaču, nek javi.

Ako te zanimaju poklopci, imaš dole sličice da vidiš kako sam si napravio poklopac za ovaj drugi akvarij, 85 x 40. Napravljen je od forexa, koji su mi u Neon Centru izrezali na mjeru (forex 150kn, rezanje 60 - sve zajedno me poklopac ispao 500-tinjak kuna). Visok je 10cm. Sa stražnje strane sam ubodnom pilom izrezao otvore za zrak, a s unutarnje sam zalijepio dva para lajsni, jedne na koji okvir poklopca nasjeda na staklo i sprečava kondenzat da se cijedi po vanjskim stranicama akvarija, i drugi, na koji nasjeda gornji dio poklopca. Gornji dio poklopca nije zalijepljen na okvir, nego je samo izrezan na dva dijela tako da se ne mora skidati cijeli poklopac sa okvirom kod svakog čišćenja, sađenja biljaka i sl... Na drugoj slici se lijepo vidi kako su se stranice poklopca pignule od topline  :D :'( što definitivno nisam očekivao, ali navečer kad se neonke ugase, forex se vrati na mjesto. Savijanje nije jako uočljivo, ali mislim da ću zalijepiti uzdužne lajsne sa donje strane poklopaca da ih spriječim u tim rđavim radnjama... Na sredini poklopca je 'tunel' na koji je montirana rasvjeta, isto od forexa; u početku sam mislio ostaviti gornji dio tunela otvorenim da mogu bez problema mijenjati prigušnicu kad rikne, ali onda mi je sinulo da će se tu slijevati kondenzat, pa sam gornji dio pričvrstio vijcima koji se mogu skinuti. To su ujedno i jedini vijci na poklopcu, sve je ostalo lijepljeno. I taj tunel na kojem je rasvjeta se može izvaditi van samostalno. I to je uglavnom to, vrlo jeftino i jednostavno, jedino što zahtijeva malo mozganja. Meni perfekcionistu koji nije vičan tehničkim stvarima nego tipkovnici je trebalo 5 dana da napravim svoj prvi poklopac... Na kraju mogu reći da sam zadovoljan izgledom i može skroz dobro proći kao funkcionalno i lijepo rješenje.

Je... šta sam se raspisao (pardon my french)!  8)

LP,

Mario
« Zadnja izmjena: Ožujak 06, 2011, 20:36:21 poslijepodne od 1marek »

Offline antenagirl

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 43
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: KARLOVAC
Odg: vodotjesna grla
« Odgovori #8 u: Ožujak 06, 2011, 21:32:12 poslijepodne »
I moja hornjača obožava guppy_e. U slast.  :'(