Ožujak 29, 2024, 01:07:08 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: akvarij za s.odoratus 100x40cm  (Posjeta: 1938 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
akvarij za s.odoratus 100x40cm
« u: Ožujak 05, 2010, 11:41:46 prijepodne »
Bok ljudi!
Otvorio sam novu temu za akvarij ali ova priča se direktno nastavlja na ono što smo pričali o akvariju u temi - Traži se mošusna kornjača.

Znači, akvarij bi bio dug 100cm i širok 40cm, za visinu još nisam siguran, to je prvi problem. Ukoliko bi visina bila 50, tada bi išlo 8 mm staklo, a ukoliko bi bio visok 40, onda 6 mm, i onda bi cijena akvarija bila 40% manja. Pa me sad zanima je li to prenisko za jednog odraslog odoratusa jer uz visinu od 40cm bit će mjesta za samo 20cm vode (a i to je nategnuto kad se uzme u obzir i visina podloge, i činjenica da će poklopac biti od stakla i neće ništa dodavati na originalnu visinu akvarija). Naime, htio bi sad na početku odmah riješiti akvarij da ne moram poslije kupovat drugi, veći, a ovaj baciti... Tako da sam tu sad u nedoumici i htio bih čuti vaša mišljenja.
Druga stvar je filtracija. Ako će unutra biti pregradni filter (znači akvarij odmah dobijem sa staklenom pregradom dimenzija cca 20x40x15) u kojem će biti vata, to će mi oduzimati dodatnih 20 cm dužine i 15 cm visine prostora za plivanje. Pa je li onda bolje staviti unutra neki kvalitetni tvornički unutarnji filter koji će mi zauzimati manje prostora? Znam da je to stvar kompromisa, što je veći filter to bolje... Ali zanimaju me vaša iskustva, što vi mislite da je najbolje napraviti s filtracijom pa da bude dobro riješeno i na dugi rok.

Molim vas pomagajte!  :) :)

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
Odg: akvarij za s.odoratus 100x40cm
« Odgovori #1 u: Ožujak 05, 2010, 18:49:09 poslijepodne »
Tek sam sad saznao nešto što je u biti logično i što sam možda trebao i sam prokljuviti. Naime, ukoliko bi u akvariju bila pregrada u kojem bi se napravio filter, visina te pregrade bi trebala biti koliko i namjeravana razina vode u akvariju. Pošto meni za početak treba niža razina vode, a kasnije sve viša, pregradni filter je otpao iz utrke sam od sebe  ;)
Tako da ću valjda uzeti Fluval 3, 3 Plus ili nešto tome slično... Da čujem preporuke  :p020:

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: akvarij za s.odoratus 100x40cm
« Odgovori #2 u: Ožujak 05, 2010, 22:03:56 poslijepodne »
samo ces bacit novce na unutarnji filter a neces dobit nikakvu filtraciju jer kornjaca, da budem prost, dost kenja! najbolja opcija ti je vanjski filter, jer ce doslovno usisat sve vece komade dotične kenje....
R-46

Offline tikky2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 377
Odg: akvarij za s.odoratus 100x40cm
« Odgovori #3 u: Ožujak 05, 2010, 22:09:13 poslijepodne »
onda rađe idi na visinu 50 cm, ako ne želiš za nekoliko mjeseci pravit novi akvarij!

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
Odg: akvarij za s.odoratus 100x40cm
« Odgovori #4 u: Ožujak 06, 2010, 15:29:46 poslijepodne »
Na kraju sam se odlučio za veću visinu, 50cm...
Nego, kakvu uv lampu da uzmem? Pročitao sam na par mjesta da sternotherusima ne treba uv rasvjeta, pa me zanima što vi koji ih držite imate? Ili će biti dovoljna samo jedna spot lampa i bok..


Offline Dombe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 745
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: akvarij za s.odoratus 100x40cm
« Odgovori #5 u: Ožujak 06, 2010, 18:08:52 poslijepodne »
Ne treba njima UV lampa,samo Spot i jedna neonka,a ako je akvarij na nekom osvijetljenom mjestu netreba niti neonka nego samo Spot.
Njima je i unutarnji filter ok,ne rade one puno smeća.

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
Odg: akvarij za s.odoratus 100x40cm
« Odgovori #6 u: Ožujak 06, 2010, 20:32:52 poslijepodne »
Hvala Dombe!

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: akvarij za s.odoratus 100x40cm
« Odgovori #7 u: Ožujak 08, 2010, 00:27:54 prijepodne »
Bok ljudi!
Otvorio sam novu temu za akvarij ali ova priča se direktno nastavlja na ono što smo pričali o akvariju u temi - Traži se mošusna kornjača.

Znači, akvarij bi bio dug 100cm i širok 40cm, za visinu još nisam siguran, to je prvi problem. Ukoliko bi visina bila 50, tada bi išlo 8 mm staklo, a ukoliko bi bio visok 40, onda 6 mm, i onda bi cijena akvarija bila 40% manja. Pa me sad zanima je li to prenisko za jednog odraslog odoratusa jer uz visinu od 40cm bit će mjesta za samo 20cm vode (a i to je nategnuto kad se uzme u obzir i visina podloge, i činjenica da će poklopac biti od stakla i neće ništa dodavati na originalnu visinu akvarija). Naime, htio bi sad na početku odmah riješiti akvarij da ne moram poslije kupovat drugi, veći, a ovaj baciti... Tako da sam tu sad u nedoumici i htio bih čuti vaša mišljenja.
Druga stvar je filtracija. Ako će unutra biti pregradni filter (znači akvarij odmah dobijem sa staklenom pregradom dimenzija cca 20x40x15) u kojem će biti vata, to će mi oduzimati dodatnih 20 cm dužine i 15 cm visine prostora za plivanje. Pa je li onda bolje staviti unutra neki kvalitetni tvornički unutarnji filter koji će mi zauzimati manje prostora? Znam da je to stvar kompromisa, što je veći filter to bolje... Ali zanimaju me vaša iskustva, što vi mislite da je najbolje napraviti s filtracijom pa da bude dobro riješeno i na dugi rok.

Molim vas pomagajte!  :) :)

Pozdrav, debljina stakla se uzima s obzirom na to do koje visine planiras puniti akvarij. Za 100*40*50 cm koji se puni do vrha bi trebalo uzeti 8mm, ali ako se akvarij puni samo do 30-35 cm 6mm je dovoljno. Pod 35 cm mislim na npr. 5 cm podloge + 30 cm vode. S tim da barem stavis gornja uzduzna pojacanja, cak bi i poprecno pojacanje dobro doslo:

Takav akvarij ce drzati tih 35 cm vode, ali biti ce manje siguran u slucaju da ga npr. dijete udari. Druga mana je sto kasnije neces biti u mogucnosti prenamjeniti akvarij da se puni do vrha ako ces to zeljeti. Tako da bi u svakom slucaju bilo bolje uzeti deblje staklo.

Sto se tice filtracije dobro razmisli. Pregradni box filter obicno ispadne najlosji izbor zato jer ga ljudi lose sloze. Dala bi se sloziti i verzija koja ne ovisi o dubini vode u akvariju, ali oduzima dosta prostora. Unutarnji filter ce obavljati svoju funkciju, ali ces ga cesto morati cistiti. Ako se na kraju odlucis za unutarnji filter onda uzmi najjaci dostupni model kako bi mogao imati sto vecu kolicinu medija unutra. Protok uvijek mozes po potrebi smanjiti kod svih novijih filtera. Najbolji i najskuplji izbor je vanjski kanisterski filter koji ce bez problema svladati i velike kolicine organskog otpada.
Preporucam tida procitas ovaj clanak, nakon sto shvatis koncept filtracije i vidis moguc izbor filtera lakse ces donijeti odluku: LINK
« Zadnja izmjena: Ožujak 08, 2010, 00:30:26 prijepodne od Kori »
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org