Travanj 24, 2024, 09:12:21 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Umiru mi ribice  (Posjeta: 1584 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline -nemanja-

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Umiru mi ribice
« u: Listopad 15, 2013, 23:57:04 poslijepodne »
Ekipa, da vam objasnim ispocetka....
U akvarijumu sam imao 2 gupija, i 2 zenke borca, kasnije nabavim dva plava ramireza od po nekih 5 mjeseci, nkon mjesec dana stignu mi iz Beograda crvene kozice, dva ramireza slajera, 5 neonki i muzijak i zenka gupija......
Sve je bilo dobro prvih 10 dana i onda je zenka slajera pocela da gricka neonke (zaboravih napisati da sam 2 zenke boraca premijestio u drugi akvarijum sa ostalim borcima),  jednu po jednu sam nalazio onako omamljenu bez jednog oka sa nekim bijeli tackicama po tijelu i tko su ugibale, svaki dan ili dva po jedna, zatim su dosli na red moji omiljeni plavi ramirezi, obojica (tu mi bi cudno rekoh mozda nije do one zenke), nakon njih dodje i na red prelijepi slajer muzijak, ja poludio, jedva sam dosao do njih, jer je ovdje u Banja Luci ponuda ribica katastrofalna, em sto me sve to izaslo fino para (student)....
I evo danas vidim na zenki gupija ista stvar po tijelu bijele tackice i rep joj je pomalo izgrickan, medjutim ne mogu reci da je opet kriva zenk slajera jer nisam vidio da njih napada, samo sam je vidio da ganja neonkice....
Da li je u pitanju neka bolest, to izgleda onako kao neke bijele tackie svuda po tijelu ribe, kao neke gljivice.... to su imale sve ribe koje su umrle....
Pozdrav nadam se da cete mi uspjeti pomoci....

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Umiru mi ribice
« Odgovori #1 u: Listopad 16, 2013, 00:39:44 prijepodne »
najvjerojatnije ovo http://en.wikipedia.org/wiki/Ichthyophthirius_multifiliis
imas na forumu tonu tema o tome, samo ukucaj Ichthyophthirius gore u trazilicu.

Offline Beri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 392
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Umiru mi ribice
« Odgovori #2 u: Listopad 16, 2013, 05:44:11 prijepodne »
Obavezno nakon kupnje stavit ribice u manji karantenski akvarij. Ako dobe ichtio započet lječenje.Gotovo da je bolest neizbježna kod kupnje u dučanu, kupuj od hobiste iz tvog mjesta i zbog kračeg transporta.U pitanju je parazit koji se izlegne iz bijelih spora koje  nakon nekog vremena padaju na dno i ciklus razvijanja se ponavlja. Ako nema donora nakon otprilike tri dana parazit ugiba. Dakle nemoj nove  ribe stavljat dok ne stane bolest ili nekoliko dana nakon što sve pokrepaju ako ih ne lječiš antibiotikom.jer su vjerojatno sve zaražene.
« Zadnja izmjena: Listopad 16, 2013, 05:53:42 prijepodne od Beri »

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Umiru mi ribice
« Odgovori #3 u: Listopad 16, 2013, 08:57:36 prijepodne »
ako su ribice počele ugibati onda je zaraza prestrašna!
bojim se da ćeš morati krenuti ispočetka - u prijevodu -  ribice pokušati liječiti u potpuno praznom karantenskom akvariju lijekovima protiv icha, a akvarij totalno isprazniti, dezinficirati, sve iz njega (podlogu, biljke, filter materijal...) baciti i ciklirati potpuno ponovno....
ovako se bojim da nećeš tako uspješno riješiti problem,
sorry :(

Offline -nemanja-

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
Odg: Umiru mi ribice
« Odgovori #4 u: Listopad 16, 2013, 23:14:25 poslijepodne »
 >:(  zeznuta stvar...
Kakve su kozice po tom pitanju, da li taj parazit moze uticati i na njih?

Offline Beri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 392
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Umiru mi ribice
« Odgovori #5 u: Listopad 17, 2013, 06:53:33 prijepodne »
>:(  zeznuta stvar...
Kakve su kozice po tom pitanju, da li taj parazit moze uticati i na njih?

Ne, niti na puževe.Ako se ne varam , ribe imaju u sebi te parazite koji se aktiviraju uslijed promjene, šoka, transporta,...