Ožujak 29, 2024, 14:53:05 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Par početničkih  (Posjeta: 1991 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Cosmo_05

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Par početničkih
« u: Kolovoz 15, 2014, 18:18:55 poslijepodne »
Pozdrav,

Kako sam i napisao u temi predstavi se, planiram ponovno složiti morski akvarij, pa mi treba par savjeta, jer je znanje i iskustvo isparilo u proteklih 6 godina, a vjerujem da se dosta toga i promijenilo.

Naime, znam da mi je potrebno staklo, sol i voda da to sve krene  :), ali, muči me sljedeće.

Kako zbog koncepcije dnevnog boravka,odnosno, namještaja u istome, nemam mogućnost slaganja sumpa, pa mi treba neko non sump rješenje u koje bi se uklopio i skimmer.

Inače, prijašnji morski akvarij bio je Juwel Rio 180 i funkcionirao je bez sumpa također, a kao skimmer sam koristio Aqua Medic Turboflotor 1000 SL.

Novi akvarij će biti nešto manji, 80 - 100 litara, pa bih molio preporuku za neki hang on skimmer koji bi bio varijacija na temu gore navedenog.

Isto tako, što mi je također bitno, je da što manje opreme bude u tanku, pa mi skimmeri koji funkcioniraju na zračnu pumpu, koji se uranjaju u akvarij ne odgovaraju.

Što se tiče same dimenzije i koncepcije akvarija, zamislio sam nešto u stilu 60x35x40 ili 80x30x40.....živo kamenje, živi pijesak, stream pumpa ili pumpe i određeni organizmi.

Isto tako trebala bi mi i preporuka za rasvjetu, odnosno, što uzeti, T5, LED, kombinaciju T5 i LED ili nešto četvrto.

I za kraj, gdje to sve kupiti, odnosno, koje su trgovine i web shopovi aktualni tj gdje vi kupujete i naručujete svoju opremu.

Eto to je "ukratko" to od mene za sada i sve ideje i sugestije su i više nego dobrodošle.


Offline laki983

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 93
  • Spol: Muški   Lokacija: veliko gradiste(srb)
Odg: Par početničkih
« Odgovori #1 u: Rujan 04, 2014, 17:09:51 poslijepodne »
za tu litrazu predlazem ti tunze reef pack 200 sa skimerom 9002 i unutrasnjim filterom koji skuplja talog sa povrsine-idealno radi na litrazama od 600-150l
magnetima se kaci na karlicu pozadinsku i ako stavis crnu foliju pozadi izvanredno ce se utopiti
pozzzz

Offline kresob

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 32
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Par početničkih
« Odgovori #2 u: Listopad 15, 2014, 13:08:49 poslijepodne »
Ja na cca 100 L imam tunze 9004 (gotovo necujan) skimer i super funkcionira. Skima površinu. 9002 je isto dobar, ali 9004 je daleko bolji. Stream tunze 6015 ako zelis bešumnu pumpu. Pogledaj ebay.de dosta je povoljno.
« Zadnja izmjena: Listopad 15, 2014, 13:12:22 poslijepodne od kresob »

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: Par početničkih
« Odgovori #3 u: Listopad 24, 2014, 09:03:17 prijepodne »
Bok,

Vidim da si živ :)

Da li ti igra opcija kanisterskog filtera?

Nekako kada se radi o manjim sistemima od cca 100l max, uvijek si zamislim skimmerless setup.

Preporučio bih ti kanisterski filter, sa kvalitetnim denitrator punjenjem, malo aktivnog ugljena i eventualno neki blaži PO4 odstranjivač... (ATI mi se čini OK, uloženo/dobiveno).
Stream pumpu tunze nano ili čak ove nove jebao rw-4.. da budem iskren, čak mi ove nove jebao pumpe bolje izgledaju od tunze pumpi!!
Prijašnje kineske kopije streamica, sicce, marea i ostale mi nisu bile ni do koljena tunze-u, ali ove me dizajnom oduševljavaju (tanki magnet + priljepak, veličina, širina  protoka, kontroler - sve za 50-70€!)

Rasvjetu bi ti preporučio DIY LED, tako da bude low budget akvarij, sa malom potrošnjom...

Uglavnom, dobro isplaniraj, pitaj što te interesira, napravi to kako se spada i kao povratnički poklon imaš prve koralje od mene za punjenje, samo trebaš doći po njih :)

LP