Travanj 25, 2024, 01:52:24 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Pitanja o moru u stanu  (Posjeta: 19947 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #50 u: Ožujak 16, 2014, 00:48:49 prijepodne »
Uvjerili ste me da je diablo 150 INT odlican, procitao sam sad specifikaciju.
Ovo sto pise da je za akvarije do 500litara, to znaci da je ok i za mojih cca 200litara?
Ne moze biti skimer prejak?
Neće ti bit prejak, a tu ti dolazi do izražaja i DC pumpa di možeš smanjit pumpu ako želiš.  :up:
DC pumpa mi se cini kao odlicna stvar! Bit ce taj skimer mrak! Ako si ti zadovoljan na 400litara, na 200 mora sibati ko zmaj!

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #51 u: Ožujak 16, 2014, 10:16:58 prijepodne »
Moj ormaric (trenutni) je dosta nizak, iskoristivog prostora unutra ima cca 65cm, tako da je poprilicna muka skidati casu skimmera, ali moze se. iako je to prenisko, ja sam morao skimmer uklopiti u taj prostor, ali ti imas opciju da ormaric napravis kako treba.

cak tolika muka i nije skinuti casu ili poklopac, veci problem je uopce bio ubaciti skimmer unutra, ili ga izvaditi van radi ciscenja, prakticki ga paralelno moras gurati unutra, pa onda manevrirati s njim u uskom i niskom prostoru. jer sump je 35cm visine, dakle ostaje jako malo prostora :D skimmer je dosta glomazan i tezak, pa to nije nimalo lako.

Novi ormaric u koji sad skimmer ide ima nesto malo ispod 80cm iskoristive visine (dakle 40cm kad odbijes visinu stakla), to je sasvim dovoljno za sve radove i manevre sa skimmerom.

Kod nas za kupiti, mislim da reef octopus jedino ima er. pa provjeri tamo cijene, dobavljivost i ostalo. cjiena je bila cca 2500+ kn, ne sjecam se tocne cifre.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #52 u: Ožujak 16, 2014, 11:19:35 prijepodne »
na toj pumpi imas kontroler pa mozes podesavat kojom brznom radi, tj, koliko ce ti vode/zraka vuci u skimer.
sad, koliko je to nekome potrebno, nek svatko odluci sam za sebe.. a dc motori ti imaju svoje prednosti, ali i mane

kako stalno pričamo samo o dobrim stranama dc pumpi volio bi čuti i koju lošu!
Možda prepoznam nešto što mene muči  a ne vidim ?!
thx

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #53 u: Ožujak 16, 2014, 11:25:13 prijepodne »
Diablo je preglasan po meni
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #54 u: Ožujak 16, 2014, 11:45:51 prijepodne »

Novi ormaric u koji sad skimmer ide ima nesto malo ispod 80cm iskoristive visine (dakle 40cm kad odbijes visinu stakla), to je sasvim dovoljno za sve radove i manevre sa skimmerom.

Kod nas za kupiti, mislim da reef octopus jedino ima er. pa provjeri tamo cijene, dobavljivost i ostalo. cjiena je bila cca 2500+ kn, ne sjecam se tocne cifre.

ok, visina stalka mi mora biti takva da mi ostane 80 cm iskoristivog prostora i to bi trebalo biti sasvim dovoljno za sve moguće manevre.
da, vidim na slikama da je mrcina! vidio sam na elegnace reefu ga ima za nekih 300eura, budem ih kontaktirao, možda ima neki popust na avansnu narudžbu.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #55 u: Ožujak 16, 2014, 11:47:07 prijepodne »
Diablo je preglasan po meni
Preglasan? Koliko glasan? Koji skimer ti koristiš? Diabla si imao?

p.s. Slavene želim ti brz oporavak!

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #56 u: Ožujak 16, 2014, 12:07:48 poslijepodne »
na toj pumpi imas kontroler pa mozes podesavat kojom brznom radi, tj, koliko ce ti vode/zraka vuci u skimer.
sad, koliko je to nekome potrebno, nek svatko odluci sam za sebe.. a dc motori ti imaju svoje prednosti, ali i mane

kako stalno pričamo samo o dobrim stranama dc pumpi volio bi čuti i koju lošu!
Možda prepoznam nešto što mene muči  a ne vidim ?!
thx
A nemam ti pojma, stvarno sam u ovih pol godine jako zadovoljan. Što se buke tiče, prethodni model NW150 je bio dosta bučniji. Ovaj se isto čuje ali sve u nekom prosjeku.

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #57 u: Ožujak 16, 2014, 12:13:35 poslijepodne »
Vidis moj Nac 7 je besuman.pumpa mu je u tijelu i full Cone je a jeftiniji.
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #58 u: Ožujak 16, 2014, 13:06:14 poslijepodne »
Vidis moj Nac 7 je besuman.pumpa mu je u tijelu i full Cone je a jeftiniji.
gledao sam po netu pa sam vidio i čuo kako je bučan, a opet na drugom linku tih ??! znači ista svar kao i sa autom, siđu dva auta sa iste trake jedan za drugim i jedan je non-stop na servisu , a drugi nezna kako izgleda servis!!!
Tvoj skimer je od 500-700 litara cca. 2200 kuna bez shippinga, carine i poreza, da ne odemo u krivom smjeru jer mi to nije namjera. Svako nađe neku sitnicu koja ga osvoji i odluči se baš za neki model, bit je da smo zadovoljni i financijski dobro prođemo! Mislim da buka nemože biti mana dc pumpi , pa ajmo dalje dok ne skužimo koja im je mana!  :up:

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #59 u: Ožujak 16, 2014, 14:38:34 poslijepodne »
Neka Damir kaze koliko se cuje jedan i drugi
Moj je kostao 210€
Pisem kratko lijevom rukom desnu sam shebo
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #60 u: Ožujak 16, 2014, 16:37:33 poslijepodne »
na toj pumpi imas kontroler pa mozes podesavat kojom brznom radi, tj, koliko ce ti vode/zraka vuci u skimer.
sad, koliko je to nekome potrebno, nek svatko odluci sam za sebe.. a dc motori ti imaju svoje prednosti, ali i mane

kako stalno pričamo samo o dobrim stranama dc pumpi volio bi čuti i koju lošu!
Možda prepoznam nešto što mene muči  a ne vidim ?!
thx

negativno je da su skuplje od ac a imaju kraci zivotni vijek. ne da mislim nesto lose o ovim skimerima sto se tu spominju, veliki, solidni uredaji za pristojan novac, pogotovo za nase prostore. sad, kakve su pumpe i koliko ce u praksi trajat, neznam, vrjeme ce pokazati, kao svi drugi nadam se sto bolje. na kraju krajeva, nama svima u hobiju je bolje sto se trziste siri i da ima cim vise noviteta, firmi i uredaja. s druge strane, zasad je vise/manje jedan proizvodac tih pumpi za siru masu(ima vise firmi ali je isti motor unutra), nisu dugo na akvaristickom trzistu i ima dosta oprecnih misljena, iskustava, od njihovih korisnika. meni osobno nista puno ne predstavlja mogucnost kontrole za skimer ili kao povratna pumpa..nevidim neke prednosti u tome, ali kao sto rekoh, neka svatko odluci sam za sebe

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #61 u: Ožujak 16, 2014, 19:12:40 poslijepodne »
da, bez daljnjeg, diablo ima glasniju pumpu od nac7 skimmera.

sto apsolutno ne cudi, i prestaje smetati u momentu kad pogledas koliko zraka-vode gura diablo, a koliko nac7.

samo bih skrenuo paznju, na onom linku sto je netko postao, a i u puno specifikacija i prikaza na netu, navodi se da je skimmer pogonjen halilea 2000 pumpom, sto je informacija koja vrijedi za starije modele (mozda prve serije ili slicno), nove serije imaju dcs3500s pumpu.

ponavljam, glasnija, nebih to nazvao bukom, vec karakteristicnim zvukom, kao turbina na autu, recimo tako nekako.

vec sam napisao da je nac7 bio moj izbor broj 1, ali upozoren sam da to nije skimmer za 400+ litara akvarij, sto je bila jako bitna stavka kod kupnje, bitnija od razine buke, velicine, dizajna, proizvodjaca, i u nekoj granici i cijene.

Garancija na pumpu je 2 godine, u tom periodu ce skimmer prakticki sam sebe otplatiti, koliko sam shvatio, svi diablo skimmeri imaju istu pumpu, zamjena nebi trebala biti problem, a i kako je pumpa odvojiva u potpunosti od skimmera, vrlo jednostavno je prikljuciti bilo koju pumpu na njega.

barem spojiti, neznam koliko bi takav eksperiment utjecao na performanse i ponasanje, ali fizicki spojiti - mozes sta hoces.

Full cone, half cone, ili neki treci hibridni dizajn - kad proucavas malo, dosta glasno je misljenje i iskustvo da je to apsolutno svejedno. koliko je to tocno nebih ulazio, nije ovo ta tema, glupo je o necemu pricati bez dobrih i losih strana, nadji si sto ti pase i to je to.


Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #62 u: Ožujak 16, 2014, 20:32:09 poslijepodne »
Bubble Magus has been known to make low cost, or in other words down right cheap aquarium products and this holds true with their newest cone shaped skimmer. The NAC7. This small cone skimmer is rated for aquariums from 500 (132 gallons) liters to 700 (184 gallons) liters and uses a Atman PH2500 pump and a meshwheel impeller. That pump will eat up 28 watts and push “2,500 lph” although we can verify if that is correct as it seems very high. Full description below the break and you’ll be able to pick this guy up for a cool $120.


Bubble Magus NAC7 adopted in recent years begun to take off the cone-shaped chamber, the bubbles rising from the diversion box unimpeded direct access to the collection neck, so that bubbles can be more steady accumulation, an increase of egg-point processing efficiency.

The NAC7 the use of export version of the unified collection of large-diameter neck, so that the water level adjustment easier, in the case of changes in water quality to reduce burst opportunity. In addition, on the silencers have also been improved, the intake silencer device interface and design and installation of water level control valve in the pipe, effectively enhanced the silencing effect, also more compact shape.

In NAC7, we continue to use the custom ph2500 brush water pumps, gas technology with the BM and BM ring cable engineers to debug the diversion carefully designed so that the performance of cone-shaped chamber structure of the full-fat fai! NAC Series NAC7 also insist on low-cost and efficient route to reward everyone for the support of our products!

Feature

* Cone shaped Skimmer provides more steady accumulation bubble processing efficiency.
* New intake silencer device make more silent
* Air Intake over 500L to 540L/H

Specification

* Suitable for 500L to 700L Tank
* ATMAN PH2500 Pump with Mesh Impeller
* Watt :28W
* Power : 220V to 240V 50Hz
* Pump Capacitly : 2500Litres /hours
* Size :235x215x500mm
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #63 u: Ožujak 16, 2014, 21:00:36 poslijepodne »
Nece se preci ako uzme nac7, to svakako. ako mu u skorom planu nije veci akvarij, ja bih mu onda savjetovao njega umjesto diabla, a za razliku u cijeni moze jos nesta opreme uzeti.

ako ce ici na veci akvarij, nek razmisli, opet ja ne vjerujem sta proizvodjac kaze, reef octopus je tu malo pesimisticno oprezan, pa diabla deklarira kao skimmer za "samo" 500l (ili cak i manje) i to pri nekom srednjem loadu, znaci umjereno s ribama.

ako je vjerovati ovome

Bubble Pump Type : Water Pump (included) DC-3500S 25w
Air intake : 1000 liters/hr.
Feed Pump Type : Water Pump (excluded)
Rate of Flow : 2000 liters/hr.


(a neka testiranja pokazuju da su brojke i vece od ovog (opet neki pesimizam od proizvodjaca)), onda kad usporedis ova dva skimmera, razlika je u par w potrosnje, ali i dupla razlika u kolicini zraka koju skimmer moze provuci kroz sebe - 500 naspram 1000l. Sam protok je na strani naca, ostaje pitanje dali je za skimmer bitnija kolicina zraka koji mijesa s vodom, ili sama kolicina vode koju protjera kroz sebe.

Tko cita sve sto je ovdje napisano, vjerovatno je skuzio i glavne mane diablo skimmera, posebice sad kad vidi karakteristike koje je bajica naveo - ogroman je. visok, veliki footprint, dosta nezgrapan za rukovanje. i zahtjeva dosta vise mjesta u sumpu. (nije mjereno, vec onako odoka usporedba koliko mjesta zauzme diablo, koliko nac-7.)

Ali, ovako bi mogli do besvjesti, za svaki skimmer koji postoji, navoditi neke tehnicke podatke i pisati, mislim da je poanta svega da si dobio preporuku za 2 jako dobra skimmera, ti sam odluci koji ti vise pase i odgovara.

I drzi se bajice, brz oporavak!  :zagrljaj:

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #64 u: Ožujak 17, 2014, 06:26:11 prijepodne »
 :up:
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #65 u: Ožujak 17, 2014, 12:23:13 poslijepodne »

Za akvarije do 500-700 litara uzeti u obzir i stariji ali fantastičan skimmer cone Reef Octopus XP-2000 sa fenomenalnom Bubble Blaster pumpom. Jedino neznam di ih se može nabaviti osim iz Amerike odakle je i moj kupljen.  ;)

Recenzija: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=55916.msg593510#msg593510

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #66 u: Ožujak 17, 2014, 13:27:29 poslijepodne »
Ooo, Igore, konacno da se upustas u morski :)
Cestitam, i mogu si misliti kolko si veseo u ovim trenucima planiranja i nabavke opreme.  (cestitke i na novom stanu :D )

A jos bus i veseliji kad ti prvi organizmi isplaze iz kamena :) Ko svemirci :)

Pratim temu




Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #67 u: Ožujak 17, 2014, 13:52:04 poslijepodne »
Bas se radujem nemas pojma koliko! Jedva cekam!
Sad prvo moram odluciti gdje ce doci u stanu, jos se dvoumim. Pa onda konstrukcija stalka pa kupovina skimera. Ali nadam se da cu rijesiti sve kroz par mjeseci, ici cu polako i sigurno! Korak po korak!

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #68 u: Ožujak 18, 2014, 14:38:43 poslijepodne »
Jel mi moze tko reci kakva je/kolika je razlika u održavanju akvarija od 200litara i akvarija od 400litara? Jeli zahtjevnije imati manji ili veći akvarij?
Pitam zato sto svi znamo da su veći sustavi stabilniji, potreba za izmjenom vode je rijeda nego kod manjih. Flora i fauna ce biti kao sto sam napisao Anemone, Zoe i nemici od riba. Znaci jednostavne stvari.
Moze li neka usporedba posto vidim da puno vas prelazi ili je prešlo s manjih morskih na veći.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #69 u: Ožujak 18, 2014, 14:51:42 poslijepodne »
Jel mi moze tko reci kakva je/kolika je razlika u održavanju akvarija od 200litara i akvarija od 400litara? Jeli zahtjevnije imati manji ili veći akvarij?
Pitam zato sto svi znamo da su veći sustavi stabilniji, potreba za izmjenom vode je rijeda nego kod manjih. Flora i fauna ce biti kao sto sam napisao Anemone, Zoe i nemici od riba. Znaci jednostavne stvari.
Moze li neka usporedba posto vidim da puno vas prelazi ili je prešlo s manjih morskih na veći.

Haha, svi su presli uglavnom  na veci prije ili kasnije :)

Ako imas love, odi odmah na 400 litara. I rijesen problem koji ce se pojaviti prije ili kasnije, a to je nedostatak prostora u zelji za jos jednom ribom, ili jos pokojim organizmom, ili koraljom koji je preveliki za 200 litara :)


Razlika je samo u cijeni svega, od opreme, vise riba, vise kamena i koralja. Vise svjetla, jaci protok, veci racuni za struju. Vise od iskusnijih :)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #70 u: Ožujak 18, 2014, 14:55:45 poslijepodne »
da, mislim da uopce nije pitanje hoces li prijeci na veci akvarij, vec kada ces to napraviti.  :D

ako imas mogucnosti, idi odmah na veci. naravno, troskovi svega se drasticno povecavaju, ali....

nebih bas rekao da je izmjena vode rjedja u vecim sistemima, ali ako i je, kosta te jednako. isti vrag je zamjesati 20 litara vode tjedno, ili jednom mjesecno 80l, financijski gledano (sol,ro voda i sl.).

i naravno, skuplje je pokrenuti veci sistem (opet sol, voda, oprema, svjetlo i sl.).

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #71 u: Ožujak 18, 2014, 15:18:16 poslijepodne »
nije preskupo ako se odlučiš  odmah na veču litražu, jer prelazak za godinu ili dvije na veču litražu je tri puta skuplje!
Zašto ?!
Zato jer gledajući naše tržište sve što želiš prodati  nemožeš prodati za neku realnu cijenu već u bescjenje i tu si izgubio više od 3/4 cijene i onda moraš kupiti opet novo što bi kupio u samome startu, a to je opet skupo ! Zato pitaj sebe samog; mogu li se oduprijeti svome egu i ovisnosti !? Ukoliko je odgovor NE , nemaš kaj razmišljati - dobro došao u klub 400 + !!!! :up:

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #72 u: Ožujak 18, 2014, 15:25:04 poslijepodne »
ja imam 200 litara i nisam zadovoljan, planiram 500
moram trimati koralje jel nemam mjesta i ne mogu imati veće ribe koje mi se sviđaju
veći akvarij je stabilniji, a veći volumen i prašta pojedine greške...

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #73 u: Ožujak 18, 2014, 15:57:17 poslijepodne »
Mij je 275l. I sto mi je mal
U planu je 2m
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #74 u: Ožujak 18, 2014, 16:10:12 poslijepodne »
Veliki akvarij je odlicna stvar samo je možda problem u stanu kako mjenjati vodu, otapnje soli u posebnoj bačvi, skladištenje te bačve i pretumbavnje po stanu je malo nespretno! Kako to rijesavate? Obavezno ide posebna bačva ili ima koja direktnija metoda?