Ožujak 28, 2024, 18:55:40 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Spajanje neonki  (Posjeta: 11432 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Šima

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Požega
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #25 u: Rujan 13, 2012, 13:05:34 poslijepodne »
jedno pitanjce vezano za timer:
kad je ukljucen u uticnicu i trenutno nebi trebao propustati struju, da li je tad prekinut samo izlaz faze ili i faze i nule?

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #26 u: Rujan 13, 2012, 13:13:23 poslijepodne »
po mojoj predpostavci funkcionira isto kao obični prekidač za lampu koji svi mi imamo u stanu...

znači prekida se faza!


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #27 u: Rujan 13, 2012, 13:13:39 poslijepodne »
Neznam, sve vise mi se cini da je bolje ne izmisljati toplu vodu, vec ici na 4 odvojene prigusnice i 4 timera.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #28 u: Rujan 13, 2012, 13:20:04 poslijepodne »
hehe
jesi probao dal timer šljaka*?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #29 u: Rujan 13, 2012, 13:27:30 poslijepodne »
naravno, timer radi. radi i na klasican nacin, radi i kad je spojen izmedju prigusnice i neonke, ali u tom slucaju nije timer, samo provodi struju do neonke.

Cini mi se da ce rjesenje biti prekidac, pa rucno paljenje 1 neonke, drugu ce paliti timer na klasican nacin.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #30 u: Rujan 13, 2012, 13:29:33 poslijepodne »
uguraj žice u utičnicu timera pa da vidimo...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #31 u: Rujan 13, 2012, 13:37:26 poslijepodne »
jesam, i isto, samo provodi struju.

Offline Šima

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Požega
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #32 u: Rujan 13, 2012, 14:08:06 poslijepodne »
po mojoj predpostavci funkcionira isto kao obični prekidač za lampu koji svi mi imamo u stanu...

znači prekida se faza!
e to je moje rjesenje koje bi ja probao.
dakle, tu zicu precvikati i ubaciti onu koja ide do neonke
i kad se timer upali tj. kad bude trebao provesti struju iz uticnice, nece to napraviti nego ce samo provesti "precvikanu fazu" tj. zicu koja ide do neonke.

ne garantiram da bi tako 100% radilo ali ja bi tako probao

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #33 u: Rujan 13, 2012, 14:16:05 poslijepodne »
ili je problem kao što sam napominjao i ranije da prije timera dolazi prigušnica, - jos uvijek mi je to kao glavni problem !

ili je problem da pošto timer nije ukopčan fizički u struju preskače se jedan proces.

znači ako nisi probao, zavrni žice na utikaču timera a žice koje idu na lampu utakni u utičnicu timera

jer ako staviš i jedne i druge žice na jedno mjesto tebi timer "glumi" klemu i nište više...

ja sam sve svoje metode i solucije iscrpio!  :D

i naravno skica  :D

Offline Šima

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Požega
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #34 u: Rujan 13, 2012, 14:18:44 poslijepodne »
e ovo je bila moja prvotna ideja ali nisam bio siguran da li struja iz prigusnice moze pojerati timer.
u slucaju da nemoze onda probati ono zadnje sto sam napisao

Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #35 u: Rujan 13, 2012, 14:20:09 poslijepodne »
neznam zasto komplicirate... spoji prekidace jednostavno na jednu zicu od svake lampe i mozes ih gasiti i paliti posebno, a dva timera nek pale prigusnice.
a ako bas zelis timere na sve 4, uzmi 4 timera, rastavi ih i te zice sto bi spojio na prekidace njih spoji na relej koji se nalazi u timerima, sklopi timere, sve timere ustekaj u uticnice (220V) inace nece uopce raditi, nastimaj vrijeme i to je to. I onda imas i prekidac i timer na svakoj lampi.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #36 u: Rujan 13, 2012, 14:23:17 poslijepodne »
neznam zasto komplicirate... spoji prekidace jednostavno na jednu zicu od svake lampe i mozes ih gasiti i paliti posebno, a dva timera nek pale prigusnice.
a ako bas zelis timere na sve 4, uzmi 4 timera, rastavi ih i te zice sto bi spojio na prekidace njih spoji na relej koji se nalazi u timerima, sklopi timere, sve timere ustekaj u uticnice (220V) inace nece uopce raditi, nastimaj vrijeme i to je to. I onda imas i prekidac i timer na svakoj lampi.

ma mi tu na forumu volimo komplicirat!
 8)

hebeš posel di sve ide glatko...to nije posel!!!!!! :D

Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #37 u: Rujan 13, 2012, 14:25:32 poslijepodne »
 :D a znam, tako to ide. ko i ono "hebeš roštilj na kojem niš ne zagori"  :D

Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #38 u: Rujan 13, 2012, 14:29:52 poslijepodne »
naravno zice koje su spojene s te strane releja gdje spajas ove zice od prigusnice ces odlemiti, jer to je faza od 220V, to ti netreba. 220V ti treba samo da bi timer sljakao i okidao relej.

kad dodem kuci sa posla, mogu rastaviti jedan svoj pa ti detaljnije opisati i nacrtati shemu ako ti nije jasno.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #39 u: Rujan 13, 2012, 14:30:42 poslijepodne »
 :up:

definitivno kupi 4 prigušnice i 4 timera (ovi nisu skupi,rečeno 15-ak kuna) i miran si...

sve složiš i mirno spavaš, a ne ovak: oce pregorit,oce di šta probit kak pospajat tih milion žica,di ih naguirat da to liči čemu itd...!

malo veći trošak al si miran,a ove prigušnice možeš ekološki zbrinut za male pare,........................................prosljediš ih meni...   :D :D :D

nego imam pitanje, zašto uopce slagat tako da svakih par sati jedna lampa se pali ???

Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #40 u: Rujan 13, 2012, 14:31:58 poslijepodne »
nego imam pitanje, zašto uopce slagat tako da svakih par sati jedna lampa se pali ???

Dobro pitanje  :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #41 u: Rujan 13, 2012, 14:51:38 poslijepodne »
Hvala svima na pomoci.

Stvar je ovakva.

Kako god spojio, u kombinaciji sa 2 zice - timer postaje obicna luster-klema, dakle samo provodi struju.

Ako se spoji na nacin da u timer iz prigusnice idu 2 zice (to je napajanje timera), jedna zica od grla neonke je zajednicka, a preostala zica ide iz izlaza timera u neonku, dobije se sljedece - po pustanju struje, timer NE pali lampu. Na prekidac, lampa se pali. Dakle, pola posla odradjeno. problem je sto isti prekidac NE gasi lampu. Znaci, timer je moze upaliti, ali ne moze je ugasiti, sto ne kuzim.

Ova ideja gdje bi se jednostavno struja dovela do timera iz prigusnice,  a zice od same neonke gurnule u grlo funkcionira, ali, kao luster klema, nema nikakvog ucinka na paljenje i gasenje, neonka stalno gori.

Problem je, koliko ja vidim, u tome sto je timer dizajniran i predvidjen da radi samo s JEDNOM zicom, da se tako izrazim. Dakle, kad je spojen klasicno, on pusta struju samo na jednu zicu utikaca, i an taj nacin pali i gasi sklop. Kod neonke, mora raditi sa 2 zice, tako da nisam siguran moze li se.

Inemec> to bi bilo odlicno, ako moze slika i objasnjenje, jer ovako stvarno vise ne kuzim.

A razlog zasto paljenje 4 lampe odvojeno je jednostavan. Iako je ovo "slatkovodni uradi sam", rasvjeta je ustvari za morski akvarij. Iako je svejedno, timer je timer, dakle, ovdje ili tamo, ako postoji odgovor na pitanje, nekako je svejedno gdje ga dobijes.

Dakle, poanta paljenja svake lampe odvojeno u nekim razmacima je ta, prvo se pali moonlight. onda se pali led. e onda se tek lampe postepeno pale. i obrnutim redosljedom se sve to i gasi.

I u biti jedina komplikacija u cijeloj prici je ta sto ja imam 2x24w prigusnice. A mrzi me kupovati nove prigusnice i timere, pa onda svaku lampu spajati posebno na predvidjen nacin. Jasno, ako se ovo moze izvesti. Ako ne, bas i nemam izbora.  :D

Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #42 u: Rujan 13, 2012, 15:01:02 poslijepodne »
ok, idem sad kuci sa posla pa budem nesta iskemijao. uglavnom kako god okrenes, original je original. tako da sto se toga tice vise sam za kupi svega po 4 pa spajaj  :D
al budem ti poslao shemu svakako  ;)

pozdrav

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #43 u: Rujan 13, 2012, 15:04:20 poslijepodne »
Molim te, ako nije problem.

Da, i ja pocimam uvidjati prednosti "od svega onoliko koliko treba". Jer sam vec mogao imati gotovu rasvjetu, ovako izmisljam toplu vodu.  :D :D :D

Offline Šima

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 892
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Požega
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #44 u: Rujan 13, 2012, 15:50:06 poslijepodne »
ovako izmisljam toplu vodu.  :D :D :D
u frizideru  :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #45 u: Rujan 13, 2012, 17:10:11 poslijepodne »
a gledaj, jel to ljenost, jel to glupost, ili samo skrtost.... :D :D :D :D :D

Blesavo mi je nesto kupovati novo, ako se postojece moze preraditi da radi onako kako treba. Ako ne, a sto sad, oformit cu jedan novi akvarij da potrosim i te prigusnice i amen.  :D :D :D

zezam se, necu, ali vec cu pronaci mjesto i upotrebu za njih.

Offline sidsloth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Mihovljan-Čakovec
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #46 u: Rujan 13, 2012, 17:41:18 poslijepodne »
Ne vjerujem da bih mogao timer se koristiti za gašenje jedne od dviju lampi na jednoj prigušnici jer timer treba i fazu i nulu za rad samog timera. Ove elektronske su malo zaj. zbog elektronike pa nevjerujem da je izvedivo. Jedino ti preostaje timer drito u utičnicu na njega se spaja rele (kopčalica) 220/220 pa ona na zicu neonke. To prolazi ali drito timer na rele ne. Cijena  relea je cca. 20 kn i teoretski su još dva relea jeftinija od još dvije elektronske prigušnice za četiri odvojena sistema.   :up:
Pitanje je sad koliko si dobar električar da ne spržiš sve u i oko akvarja.  :D  :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #47 u: Rujan 13, 2012, 18:13:03 poslijepodne »
ocajan elektricar, samo ponekad imam srece pa to sto napravim radi.  :D :D :D

S obzirom da imam opciju cupanja prigusnice iz stedne, onda mi dodje na isto, igrati se s necim sto bas i ne razumijem, ili kupiti 4 stedne i rastaviti ih.

Offline sidsloth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Mihovljan-Čakovec
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #48 u: Rujan 13, 2012, 19:20:26 poslijepodne »
Ako se nevaram Elektronski balasti imaju posebne izlaze za svaku cijev pa bi opcija sa 4 timera + 4 relea bila izvediva i ne tako preskupo (15 za timer i 20 za rele) 95 kn za opremo i malo dobroga posla.
Jedna jača štedna od cca 22-23 w štedna je oko 45 - 50 kn -?  trebaš ih 4 +4 timera,ako imaš balaste ti se neisplati ih bacati cijena je oko150 kn za kom novoga. :(
Pospajati klasično kako je po shemi samo izlazni vod na cijev staviti preko relea ide, nije nešto komplicirano za odraditi.
Uostalom sve što učiniš sam možda nije niti najjeftinije ili najbolje ili najljepše, ali ipak si to ti napravio i to je najvažnije pogotovo ako ti to nije struka,važan je osječaj zadovoljstva.
Ja sam isto svoju rasvjetu,poklopac i postolje radio sam,nisam električar, niti bravar, niti stolar nego mesar ali nema veze
Samo hrabro naprijed.
PS
žao mi je da to pitanje nisi postavio oko 4 mj prije kad sam ja radio svoju rasvjetu.Isto sam bio u dilemi jer nisam mogao naći elekt.balaste za jednu cijev, a sad dobio odgovor  :'(  :'(

Offline overload0303993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Spajanje neonki
« Odgovori #49 u: Rujan 14, 2012, 01:39:27 prijepodne »
ako na timer spojis izmjenicnu struju, a na prekidac kojim tajmer upravlja zicu od neonke, nakon prigusnice, trebalo bi raditi.
samo pazi da ne spojis neonke direktno na izmjenicnu
kad bi bila cisca slika, ili kad bi imao u ruci timer, mogao bih vise reci