Travanj 25, 2024, 14:55:27 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: RO voda ili samo omeksana voda  (Posjeta: 4729 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
RO voda ili samo omeksana voda
« u: Svibanj 05, 2016, 19:15:23 poslijepodne »
pitanje je zapravo ako radim samo omeksanu vodu kakav to utjecaj ima sustav u odnosu na cistu RO? Akvariji su biljni i u jednom ima i gro kozica raznih. Nije da zapravo imam potrebu za bilo kakvim promjenama ali obzirom da sam dobio opremu i da nisam nikad nista ranije isprobavao na tu temu odlucio sam probati, prvenstveno zato jer je voda kod nas tvrda a i ovdje na forumu ima dosta primjera gdje je koristena RO da se omeksa jer to pogoduje bilju. Nije mi sad cilj spustiti tvrdocu na 5 (u biti, niti znam koliko je sad niti imam neku ciljanu vrijednost) ali obzirom da imam cime i da bi to trebalo znaciti nesto bolje uvjete za bilje, zasto ne.
Pa pitanjaca par....
1. RO..... ako radim RO, koliko je smijem mijesati sa pipovacom a da nemam potrebu za mineraliziranjem, prvenstveno pitam radi kozica. Za drugi vjerujem da bi 50-50 bilo OK.Ili je previse?
2. Omeksavanje pomocu izmjene iona..... ovo mi je jednostavnije, no ne znam kakav ucinak bi imalo to sto umjesto iona kalcija i magnezija onda van dobijem jos Na. Jel taj Na isti kao i onaj koji dodajem kao gnojivo pa to kompenziram manjim unosom gnojiva? I kaj onda sa kozicama obzirom da one trebaju kalcij? Koliko bih onda smio dodati takve vode uz pipovacu a da nema negativnih posljedica za kozice?

Rezim promjene vode mi je jednom tjedno nekih 40-50 %.

Opremu imam od Elga lab water, frend je kod njih 3 godine radio na proizvodnji ciste vode za laboratorijske analize. Sad radi nekakve analize kotlova, bazena i inih industrijskih sustava po juznoj Engleskoj i Walesu.
Pumpa protoka 1,6 I/min tlak je 60psi, znaci neka 4 bara.
Conditioning cartridge ilitiga omeksivac.
I dvije membrane, ovakve http://www.lenntech.com/Data-sheets/Dow-Filmtec-TW30-1812-75.pdf

E sad, on veli da za ono kaj meni treba je dovoljno da koristim jednu membranu a umjesto druge da stavim aktivni ugljen.
Ideja je da voda poslije pumpe ide prvo kroz aktivni ugljen da se makne klor jer je on nepozeljan za omeksivac (on veli da bi bilo dobro koristiti jer mekana voda znatno produzuje vijek trajanja membrana). E sad, koliko je taj ugljen ucinkovit? Koliko litara vode moze proci kroz njega. To vjerojatno ovisi i o tlaku i o tome koliko klora zapravo ima u vodi. Nije da je neki problem regenerirati omeksivac ali.......

Uglavnom, ja i kemija nismo bas na ti. Uglavnom, ako mi igra opcija 2 onda je to dobitna kombinacija jer nemam otpadne vode i prije sam gotov.

Pucajte......



Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: RO voda ili samo omeksana voda
« Odgovori #1 u: Svibanj 05, 2016, 23:58:15 poslijepodne »
Mekana voda ne koristi samo bilju nego i ribama. Riječ je o osmotskim tlakovima. Osmoza - rjeđa voda nastoji ući u stanicu gdje je tekućina gušća. Ako razlika nije dovoljno velika, stanica je "žedna". Ikra riba je osobito osjetljiva na to. Naravno da to ovisi i o vrsti, organizmi se često mogu prilagoditi ali ne svi i ne posve.

A sad, koje to gnojivo sadrži natrij? Natrij (Na) i dušik (N) nisu isto. Taj izmjenivač možeš koristiti PRIJE membrane (ne znam ima li koristi), ali nikako samostalno. Dobar je samo za sprečavanje kamenca i ni za što drugo. Takva voda je nije ni za piće jer ima isti učinak kao sol u hrani.

Od filtera ti treba uz ugljeni i mehanički filter od 5 mikrona ili još finiji, inače će ti se začepiti membrana.
Meni membrana traje 6 godina (sad je gotova) a za to vrijeme sam potrošio 2 kompleta filtera. Mjesečno napravim najmanje 400l RO vode pa računaj koliko je vode ušlo :)

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: RO voda ili samo omeksana voda
« Odgovori #2 u: Svibanj 06, 2016, 09:54:35 prijepodne »
znaci, plan 2 0 bodova jer je voda slana (sto je za ocekivati obzirom da se omeksivac regenerira sa slanonom vodom op.a. natrij, konju, natrij  :-[ )
A koliki onda omjer RO:pipovaca koristiti?

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: RO voda ili samo omeksana voda
« Odgovori #3 u: Svibanj 06, 2016, 13:16:22 poslijepodne »
Uopće to nije tako trivijalno pitanje.
U pravilu koriste se formule za razrjeđenje c1V1 = c2V2.
Tvrdoća je linearna ovisnost dakle 50:50 RO vode i tvrde vode će smanjiti tvrdoću za pola.
pH nije linearna ovisnost jer je log(c), ali i zbog postojanja puferskog kapaciteta karbonata CaCO3/CaHCO3 (topljivosti CO2 itd.) nije jednoznačno (postojanje povratnih reakcija).
Tako da čak i ako antilogaritmiraš pH i radiš formule za razrjeđenje ne moraš dobiti željeni pH.
Dakle pitanje je što želiš namiješati?

RO voda je isto "omešana voda" samo metodom reverzne osmoze.
Međutim razlikujemo stupanj omekšanosti, odnosno količini otopljenih anorganskih soli ili minerala.
Možemo izmjeriti vodljivost i zaključiti kolika je ukupna količina iona u vodi (kumulativna, ne razlikuje ione).
Ovisno o korištenoj metodi različiti je efiksnost uklonjenih iona.
Pa aktivni ugljen samo ukloni manju količini iona i to uglavnom većih molarnih masa (teški metali) i to radi adsorpcijom (zasićuje se s vremenom).
RO pomoću tlaka separira vodu u područje manje koncentracije (permeat), a ispušta ugušćenu vodu (retentat) i dosta dobro uklanja ione (ovisno o primjenjenim membranama).
Ova pitanja o separaciji baš određenih iona pa kasnijim dodavanjem baš željenih iona je preskupa, prekompleksna.
Uz to bilje trebaju određene ione (makroelementi i mikroelementi), ribe ovisno o podneblju preferiraju određenu količini iona tako da nije lako odgovoriti na to pitanje.
Sve to ovisi!
Da skratim priču 50:50 namiješavanje RO vode i pipovače je sasvim u redu (tako ja radim).

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: RO voda ili samo omeksana voda
« Odgovori #4 u: Svibanj 06, 2016, 13:45:52 poslijepodne »
Da skratim priču 50:50 namiješavanje RO vode i pipovače je sasvim u redu (tako ja radim).
eh, a vec sam pomislio da nema nis kaj pise na hrvatskom  :D Hvala.
Nego, jel to onda OK i za koze obzirom da njima treba taj kalcij? Makro i mikro nije problem, to stavljam redovito.

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: RO voda ili samo omeksana voda
« Odgovori #5 u: Svibanj 06, 2016, 14:54:30 poslijepodne »
Opet mogu samo reći - Ovisi!
Ima jako puno različitih kozica.
RCS mogu i u pipovaču.
Neke (npr. bee) zahtijevaju samo RO vodu u koju moraš dodavati soli (posebna formulacija za povećavanje GH).
Ja svoje RCS + ghost S držim u pipovači.
Upravo zbog spomenutog kalcija.
Nema logike uklanjati sve ione pa ih poslije selektivno dodavati, i još je pitanje što si uklonio a što dodao.
Pa bih i tebi preporučio isto, zaboravi RO i koristi pipovaču, osim ako nisu zahtjevnije kozice (crne, plave, koje-već).

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: RO voda ili samo omeksana voda
« Odgovori #6 u: Svibanj 06, 2016, 17:15:44 poslijepodne »
ma nisu nikakva egzotika, RCS, red rili, ghost valjda......... uglavnom, sve su i dosle iz pipovace. Da su nekakve egzoticne onda bih ja bio puno bolje pripremljen i imao vec neko osnovno znanje o njima.

Offline gradele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 793
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb
  • ponekad drvo, ponekad pas...
Odg: RO voda ili samo omeksana voda
« Odgovori #7 u: Svibanj 06, 2016, 18:02:31 poslijepodne »
blago tebi, mogel buš imat aponogeton madagascariensis...
biljni 450, u nastajanju, godina treća

Offline poker71

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: RO voda ili samo omeksana voda
« Odgovori #8 u: Svibanj 06, 2016, 19:28:16 poslijepodne »
Zavisi za što ti treba RO voda, ja osobno stavljam čistu  RO vodu ali moj uređaj ima mineralizator tako  da je ta voda pogodna za piće i za akvarije mislim da su vrijednosti PH:6,7-6,9 , GH: 4-5 a za ostale vrijednosti se ne sjećam.Vodu mjenjam tjedno cca35-45lit u 240 lit akvariju i kod svake treće zamjene zamješam RO i vodu iz pipe u omjeru 60:40.Stavljati čistu destiliranu vodu nije dobro jer je ona "prazna" , ima onaj čuveni eksperiment kada su ljudima davali da piju destiliranu vodu pa su nakon kratkog vremena kolabirali jer ona izvlači iz tijela sve oligoelemente i minerale.Benefiti RO vode su da nemaš kamenca ili vrlo ali vrlo malo,nema patogenih stvorenja,bakterija ,virusa,teških metala itd. , što znači da ti je rizik za pojavu bolesti ili algi smanjen na minimum. Ako se pribojavaš da nećeš imati dovoljno mikroelemenata u akv stavi si od denerle v30 i s7 i to je to,a makro dodaješ na dnevnoj ili tjednoj bazi. U svom akv imam oko 100-150 Red Cherry shrimpova i ova im kombinacija s RO vodom odgovara ,imaju lijepu boju i stalno se razmnožavaju.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: RO voda ili samo omeksana voda
« Odgovori #9 u: Svibanj 07, 2016, 11:40:59 prijepodne »
Ja radim za izmjenu dodajem 2/3 RO i 1/3 zagrebačke pipovače - dobijem KH oko 8. Trenutno nemam kozica ali dok sam imao nisam vidio da im takva voda smeta - bile su živahne u malom akvariju bez riba. Problem u velikom je bio što je većina mladih završavala u filteru, a ostatak sam potamanio sa CO2. Mislim da im smeta i bakar iz CSM+b.

A madagascariensis mi pomalo ide na živce iz jednostavnog razloga što je prevelik.
« Zadnja izmjena: Svibanj 07, 2016, 11:46:36 prijepodne od Marko_Sp »

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: RO voda ili samo omeksana voda
« Odgovori #10 u: Svibanj 08, 2016, 17:07:05 poslijepodne »
da, to sa filterom mi je poznato. Svaki put kad bi cistio eheima onda je u onom prostoru do prve kosare bila hrpa kozica.
Pa koliko si frljio CO2 da ti je toliko promijenio ph da im je smetalo? Nisam primjetio da im smeta CO2, odnosno valjda nisam isao toliko daleko da bi im smetalo. A bakar..... pa mogu i dalje koristiti profito.