Travanj 19, 2024, 02:42:08 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: naša Azija - skice i ideje  (Posjeta: 4932 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
naša Azija - skice i ideje
« u: Lipanj 27, 2006, 14:25:00 poslijepodne »


Evo kako smo uredili akvarij Juwel rio 125 u azijskim tonovima...








Ideja je bila razdvojiti bilje i ribe po kontinentima (imamo i Ameriku) pa smo se zato odlučili za ovakav poduhvat. Napominjemo da ovo nije strogo gledano biotopski akvarij - ovo je biljni koji se želi razlikovati od drugog kojeg imamo doma. Aquascape je uglavnom Elenin (uz moje sitne intervencije, ali moram reći da smo se u puno ideja složili) i osobno nam je ljepši setup od Amerike. Azija je komponirana centralno (Crypta brown) s biljnim "zidom" uokolo (polysperma, glandulosa, limun). Niskog bilja gotovo da i nema - šljunak glumi nisko bilje. Malo smo se poigrali s cladophorama i mislimo da se i bojom i oblikom fino uklapaju u ovaj setup. Boje su, kao što vidite jake, neki bi rekli kričave, neki bi rekli da je ovo ikebana akvarij... Nama je upravo zbog toga drag...


Bilje se još nije razraslo kako je planirano, ali za mjesec dana bit će sve na mjestu. Aromaticu bismo htjeli razrasti u više stabljika (trenutno ih je samo tri). Limun u pozadini isto tako mora doći više (kao i glandulosa) i onda će setup biti gotov. IzvolteEdited by: Elena & Davor

Offline nature

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Why can't humans behave more like animals?
naša Azija - skice i ideje
« Odgovori #1 u: Lipanj 27, 2006, 19:54:00 poslijepodne »


ja bi C. ciliatu stavio naprijed a polispermu u kut ... taj hibrid raste prebrzo i nekako mi ne pase u temu (kaosto rekoh mislim da se radi o hibridu, nema u prirodi)....


Ludvigija... azija? ... prije sjeverna amerika...
bogat je onaj koji malo daje ..

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
naša Azija - skice i ideje
« Odgovori #2 u: Lipanj 27, 2006, 20:55:00 poslijepodne »
Citat: nature



ja bi C. ciliatu stavio naprijed a polispermu u kut ... taj hibrid raste prebrzo i nekako mi ne pase u temu (kaosto rekoh mislim da se radi o hibridu, nema u prirodi)....


Ludvigija... azija? ... prije sjeverna amerika...





Za ludwigiu - točno! To je američka biljka. Mučilo me to već dugo, čak nisam niti siguran da je to ta biljka koju mi imamo. Razlog nesporazuma je greška na www.tropica.com s koje smo skinuli svo bilje i napravili si knjižicu za raspoznavanje bilja. Tamo je (malo nelogično) pisalo kontinet: Azija, regija: CentralnaAmerika. I mi slijepo povjerovali Tropici. Sad sam ti baš htio "pokazati" da griješiš, međutim ispravili su grešku i sad im piše pravilno. da ne ispadne da izmišljam, corpus delicti (fotka isprintane stranice s Tropice):





Inače, ova će nam biljka ostati u ovom setupu jer ionako nije akvarij biotopski. No, sad nije ni Azija, nego poluazija...


E, a kaj se tiče ciliate - ona je viša od polysperme - malo nam je nelogično staviti je ispred - moguće je, ali nama nelogično.

Offline franco9200

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1073
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Rijeka
    • http://www.akvarij.net
naša Azija - skice i ideje
« Odgovori #3 u: Lipanj 28, 2006, 08:47:00 prijepodne »
sad se izvlačite a vjerojatno ste ovo preradili photoshopom........
Rijeka, Zamet, Trsat
..........................
* ne vjeruj ribi koja laže....

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
naša Azija - skice i ideje
« Odgovori #4 u: Lipanj 28, 2006, 12:48:00 poslijepodne »
hehehe kak si zloćkasti

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
naša Azija - skice i ideje
« Odgovori #5 u: Lipanj 28, 2006, 23:20:00 poslijepodne »


Još jednom svaka čast za trud. Lijepo ste to zamislili i kada se biljke još razrastu bit će milina!

Offline Maro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1466
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik
naša Azija - skice i ideje
« Odgovori #6 u: Lipanj 29, 2006, 11:34:00 prijepodne »
Mene jako gusta ovaj tlocrt koji napravite za akvarij.Baš je sve pregledno.Cool samo naprijed.
I ja sam se pitao odakle ludwigia u ovom setapu.bilo9 bi dobo je zamijeniti s nekom crvenom biljkom iz azije...
Dubrovnik

Offline nature

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Why can't humans behave more like animals?
naša Azija - skice i ideje
« Odgovori #7 u: Lipanj 30, 2006, 18:52:00 poslijepodne »
Citat: Elena & Davor
Citat: nature



Za ludwigiu - točno! To je američka biljka. Mučilo me to već dugo, čak nisam niti siguran da je to ta biljka koju mi imamo. Razlog nesporazuma je greška na www.tropica.com s koje smo skinuli svo bilje i napravili si knjižicu za raspoznavanje bilja. Tamo je (malo nelogično) pisalo kontinet: Azija, regija: CentralnaAmerika. I mi slijepo povjerovali Tropici. Sad sam ti baš htio "pokazati" da griješiš, međutim ispravili su grešku i sad im piše pravilno. da ne ispadne da izmišljam, corpus delicti (fotka isprintane stranice s Tropice):


.....................


E, a kaj se tiče ciliate - ona je viša od polysperme - malo nam je nelogično staviti je ispred - moguće je, ali nama nelogično.





...zato govorim ljudima da provjere na vise izvora... ma nije bed vidio sam ja svasta na puno sajtova,..... ali tropica je po meni stranica dobra za grubu informaciju... ili polaziste... i onda izabranu biljku ili biljke dalje pregledati na drugim "biljnim" stranicama u kombinaciji sa googlom... mislim da to nije prevelik posao a sazna se skoro sve.. sto je najvaznije vidi se fotke ne crtezi.. vide se varijacija i najvaznije vidi se puno gresaka koje ljudi rade na internetu... ova greska na tropici i nije neka kobna... dovoljno da skuzite kako je jedna porodica zastupljena na jednom kontinetnu (velika vecina) pa mozete sami zakljuciti.. no ima totalnih gresaka.. skroz dcesete biljke i neki bolesni nazivi ... no ...


.... ja kod uredjenja volim izigrati i logiku i "standarde" i sve sta mogu... meni je bas logicno staviti polispermu (ako vec mora biti ) iza jer sigurno nece biti za neko vrijeme visa od ciliate... a ciliata se nece uopce vidjeti od polisperme the korova ... i nisam je imao ali vidio sam je i ciliata mi je lijepa biljka koja ne raste prebrzo i nije "gusta" .. kao recimo echinodorusi neki tako da ce ostati "mjesta" iza nje da se vidi i polisperma ............. .... mislim da sam se otkrio kao mrzitelj polisperme... uh sto sam se raspiso...


ma eto samo komentiram samo vi "sisajte" po svom
bogat je onaj koji malo daje ..

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
naša Azija - skice i ideje
« Odgovori #8 u: Srpanj 03, 2006, 14:30:00 poslijepodne »
Ima li tko kakvu preporuku za neku crvenu azijsku biljku sličnu Ludwigiji glandulosi koja je k nama "zalutala"? Normalno, pod pretopstavkom da biljka postoji negdje u Hrvatskoj za nabavit po normalnoj cijeni.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
naša Azija - skice i ideje
« Odgovori #9 u: Srpanj 03, 2006, 14:42:00 poslijepodne »
Ja imam prijedlog da isusite baru i da u nju stavite nekakvog gmaza....    

...malo se šalim....inace akvarij bas zgodno izgleda..
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
naša Azija - skice i ideje
« Odgovori #10 u: Srpanj 03, 2006, 16:05:00 poslijepodne »


Thnx skorpac! Gmaz u akvariju... khm, khm... Ne znam je li moj filter dosta jak za nekog gmaza..


Ima li netko iskustva s biljkom pod imenom Rotala macrandra? To je navodno azijska i izgleda slično kao ludwigia glandulosa. Zanima me ima li je tko u svojem akvariju i kakva su mu iskustva. Navodno je zahtjevna pa me interesiraju iskustva - što joj je potrebno za sretan život?


BTW na www.aquaticplantcentral.comnašao sam da je Ludwigia ovalis azijska biljka (a ne američka).Toliko o pouzdanosti podataka na aquariumplant internetskim stranicama. A koliko sam načuo ni knjige nisu baš usklađene što se opisa bilja tiče(nomenklature, uvjeta držanja itd.)

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
naša Azija - skice i ideje
« Odgovori #11 u: Srpanj 03, 2006, 20:17:00 poslijepodne »
Sorry ne bum više kvaril temu.... ali ne bi držali u akvariju... pa rekaop sam da prvo isušite baru....
... nego ja sam Rotala macrandru imao u akvariu prije jedno  8-10g. Uspio sam je održati na životu jedno godinu i pol. Ali kako ja imam svojih "onih" bubica u glavi pa tako neke stvari pomalo zapostavim.... tak je travica ošla. Nego ja  baš u zadnje dvije godine ne bacam previše oko na vodene biljke, ali mi se čini da je baš i nisam viđao. Kak je Tuljan na zaslužnom odmoru, vjerojatno budete morali malo pričekati za neki normalniji odgovor.

Pozdrav saša.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline nature

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Why can't humans behave more like animals?
naša Azija - skice i ideje
« Odgovori #12 u: Srpanj 04, 2006, 13:53:00 poslijepodne »


Citat: Elena & Davor
Ima li tko kakvu preporuku za neku crvenu azijsku biljku sličnu Ludwigiji glandulosi koja je k nama "zalutala"? Normalno, pod pretopstavkom da biljka postoji negdje u Hrvatskoj za nabavit po normalnoj cijeni.



a neka rotala.... nisam siguran dali su sve iz azije (zaprav ovo pisem usput pa sam mozda i fulao) no najcesce su poodice sa istog kontinenta .... samo ona je opaka cuo sam... a i ima finti ... kao i sa nekim drugim biljkama kako postici odredjenu boju... najcesce sa ili bez dusika ili recimo kemijati sa zeljezom no onda druge biljke... neznam...
bogat je onaj koji malo daje ..

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
naša Azija - skice i ideje
« Odgovori #13 u: Srpanj 08, 2006, 17:59:00 poslijepodne »


Mali update:








Napomena: ludwigia je još uvijek u ovom setupu, a čim se Tuljan vrati s mora kontaktirat ćemo ga za neku azijsku crvenu.

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
naša Azija - skice i ideje
« Odgovori #14 u: Srpanj 08, 2006, 19:50:00 poslijepodne »


Lijep akvarij nema sto, biljke zdrave...Ali cini mi se da nema dovoljno svjetla na bokovimatanka(biljke rastuukosoprema sredini).

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
naša Azija - skice i ideje
« Odgovori #15 u: Srpanj 08, 2006, 20:11:00 poslijepodne »
Oštro oko! Tako je - lampe su 18 w (60 cm), a akvarij oko 80 cm.