Ožujak 28, 2024, 23:39:34 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pad pH vrijednosti vode  (Posjeta: 1982 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Pad pH vrijednosti vode
« u: Rujan 13, 2016, 16:32:40 poslijepodne »
molio bih, ako netko konta, da mi malo pojasni zašto dolazi do pada pH vrijednosti vode u akvariju ... znači primijetio sam unazad mjesec dana značajnije padove pH vrijednosti u akvariju ... postavke akvarija su sljedeće ...

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža: 81x36x45 cm ... 110L ... 96L kada se izuzme filter, hard, podloga itd.
-   temperatura: 28C (grijač je ugašen cijelo ljeto), temp. nije išla preko 30, a niti ne pada ispod 26
-   parametri vode: pH zna pasti čak ispod 6, NO2 i NO3 ne mjerim, mjerio sam u par navrata kada mi je stanje bilo upitno no sve je uvijek bilo u najboljem redu, GH 6 i KH 3,9 ... koristim ro vodu i dodajem dennerle remineral po specifikaciji i nikada tvrdoće nisu bježale
-   vrijeme od pokretanja akvarija: 1.5 godina u ovom postavu ... 2.5 godine je ista podloga, biljke, ribe, panjevi, generalno sve
-   koliko često i koliko mijenjate vode: jednom tjedno 24L
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija: uglavnom
   
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat): unutarnji juwel bioflow 3.0 (cirax, nitrax i fina spužva), vanjski jbl e700 (spužve, keramički valjčići, bio kuglice)
-   način i periodi čišćenja filter materijala: unutarnji svakih cca mjesec i pol dana, vanjski svaka cca 3 mjeseca, po potrebi i češće

OSTALA OPREMA:   
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?: dva manja panja, nema sluzi   
-   pumpa za zrak: ne
-   CO2 sustav – kakav: boca, manometar, bubble counter 1bps   
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.): profito mikro i homemade makro npk (kupljeno preko foruma) ... doza za 96L, po potrebi (biljke pokažu) pojačam K i P

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka: 3 diskusa, 15 neonki plavih i 3 crne, 3 koridorasa, 1 ancistrus, 1 sijamski algojed, 1 plava guramija
-   starost ribica: sam bog zna   
-   ima li potencijalnih „terorista“: nema
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja): ujutro autohranilica, popodne meso diskusima

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke: da, počele su sve propadati
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju): cijano primijećen po rubovima podloge, ali znalo se i prije pojaviti kod manjka hraniva u akvariju
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi: ne
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi: vulkanit cca 3 prsta i na to kvarcni šljunak
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu: ne

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema): ništa
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris): ništa

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma: počele biljke propadati, kao da trunu, izmjerio pH vrijednost prije 2 tjedna, a ono oko 6, izmjena 50% vode, pH skočila na 6.5-7, za 2 dana isto, opet izmjena, opet isto i sad mi je maltene stalno oko 6, čini mi se da mi biljke to ne trpe
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima: nikom ništa, čak mogu reći da mi ribe nekako puno bolje izgledaju, življih su boja, diskusi se mrijeste kao mutavi
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...): normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili: cca 3 tjedna   

eto ako netko ima neku ideju zašto je došlo do promjene pH vrijednosti bio bih zahvalan ... kao što sam naveo, ribama ništa pod milim bogom nije, čak mi izgledaju puno bolje, a biljke mi propadaju ...

"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline klinac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: zagreb-martinovka
Odg: Pad pH vrijednosti vode
« Odgovori #1 u: Rujan 13, 2016, 18:51:15 poslijepodne »
Ne znam uzrok, ali sto se riba tice (nemam diskuse) oni su iz amazone, black water, dakle blago kiseli ph je njima dobra stvar.
X