Ožujak 29, 2024, 01:01:30 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: šta staviti u 60 l akvarij?  (Posjeta: 28807 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #25 u: Listopad 31, 2011, 23:18:43 poslijepodne »
..sa horizontalnim pipcima mjeri u prosjeku skoro 10cm!!! ...
...Ovako po slikama sa interneta bi reko da su oba Bunodactis verrucosa....

Auuuh, pa to su izgleda neki lokalni mutanti!!! Ma, nek su samo živi i zdravi! 

Offline Labrax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #26 u: Studeni 01, 2011, 00:02:42 prijepodne »
Nisam baš razumijo ovaj zadnji post -?

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #27 u: Studeni 01, 2011, 01:04:52 prijepodne »
Nisam baš razumijo ovaj zadnji post -?

 :) Mislio sam na veličinu anemone - daleko prevazilazi dimenzije koje su normalne za Bunodactis-a. Moguće je da se radi o nekoj krupnijoj podvrsti ili varijetetu? Ponekad je baš teško pouzdano utvrditi o kojoj se tačno vrsti morskog organizma radi - dosta je međusobno sličnih vrsta koje su istovremeno i vrlo varijabilne po izgledu i veličini! Međutim, mislim da tačna identifikacija i nije toliko važna - značajnije je da se životinja lepo uklopi i zadovoljno živi u našem akvariju! Zar ne? Poz. 

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #28 u: Studeni 12, 2011, 16:58:48 poslijepodne »
Nema svežih vesti? Kakva je situacija? Što se tiče Bunodactis-a, prikačio sam ovde dve fotografije koje sam odabrao na Net-u, a koje najviše odgovaraju izgledu ovih anemona koje sam nekada tu pronalazio. Posedujem i neke stare fotografije iz akvarija, ali su one prilicno loše (a nemam ih ni skenirane). Radilo se o dva tipa anemona sto se boje tice. Prvi je imao telo sivo-svetlo smeđe boje, ali su zato disk i pipci bili prilično intenzivno obojeni, šareni. Drugi je obično imao manje šarene i prozirnije pipke, ali je telo bilo roze! Prečnik tela anemona je uglavnom iznosio do 25mm, a imale su i karakterističan vrlo mali broj pipaka – svega par desetina. Pretpostavljam da se neke ovakve “face” mogu još uvek tu negde pronaći. Pozdrav!    

Offline Labrax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #29 u: Studeni 14, 2011, 12:06:01 poslijepodne »
Situacija...sve OK!
Sad neki dan sam imao namjeru u more, ali je bila bura prejaka.
Bio sam na obali između Izole i Strunjana (na Izolskoj strani), i ljutijo se zbog bure, pa vidim da je bila super jaka osjeka, i imao sam sav ''alat'' sa sobom, pa sam odlučijo malo čekirat ispod kamenja.
I tako jednom ili pva put tjednom naberem ovih postranica (Amphipoda) i ubacivam u akvarij.
Večina ide odmah za hranu, a nekim uspje se zavuč.
Tako sam kupio male kozice, i dignem ja veči kamen i evo ispod skoro 100% Bunodactis-a (otvorena cca 2,5cm u prosjeku) i nije se uopšte zatvorila!
Imao sam i čekič sa sobom, tako da sam elegantno razbijo kamen okolo, tako da je ostala na par cm velikom kamenu.
Sljedečih 10m obale našo sam još 3 komada (uzeo sam samo jednu).
Problem ih je slikati u akvariju, ali mislim da imam od prije jedan Bunodactis i onaj veliki Sagartia troglodytes.Ovaj zadnji je kao što smo rekli prevelik za Bunodactis-a,
i razlika je u intenzitetu farbe - veči je skoro proziran, bjele lise se skroz slabo vide,...
Moram malo poslikati pa ču objaviti.

Pozdrav!

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #30 u: Studeni 14, 2011, 20:27:49 poslijepodne »
Super. Evo nekih informacija o još jednoj omanjoj, zanimljivoj anemoni koja se verujem u tom području lako može pronaći. Ova vrsta se prema mom iskustvu takođe vrlo dobro drži u akvariju. To je Sagartiogeton undatus. Telo ove anemone ima prečnik od svega par centimetara i nije upadljivo obojeno – uzdužno je prugasto u različitim nijansama svetlo smeđe boje. Međutim, telo je relativno dugačko, a pipci anemone srazmerno veoma dugi, brojni i beli. Raširena anemona izgleda kao kakav omanji Cerianthus sp. pa je stoga jako upadljiva u akvariju. Da bi je pronašli mislim da je ipak neophodno zaroniti. Preporučujem da je tražite na  ljušturama i komadima ljuštura krupnih školjaka na peskovitom dnu počev od dubine od 2-3 metra. Anemonu na takav način treba i postaviti u akvariju i vrlo je verovatno da će tu zadovoljna dugo živetii. Poz.          

Offline Labrax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #31 u: Studeni 22, 2011, 13:20:33 poslijepodne »
Malo se slabo javljam zadnje vreme...nestaje vremena, pa i sa internetom imam probleme kod kuče.

Ovu anemonu koju sam nazadnje pokupijo na obali sumnjam da nije Bunodactis verrucosa, jer onaj od prije je prozirno/bjeli, a ovaj novi je više smeđe boje.
I cjeli dan je zakopan, da se ga uopšte ne vidi, i tek naveče izlazi i bude otvoren ( 2 cm u prosjeku).

Ovu nedelju sam bio stvarno zadnji put u moru, jer sam se smrzo ko.....ko majmun :P
Tako da sada šta je unutra to imam do aprila/maja.
Ubacijo sam još 2 ribe, ali jedna od prije izlazi (Salaria pavo).
Na novo su unutra 1 babica kokoška (tako se zove po naše, lat. zaboravijo...na ljevom licu ima slovo N plave boje),
i još jedan mali Symphodus ocellatus, kojeg planiram izbaciti za par mjeseci (ili dok previše ne naraste).
Za sada je sve OK, jedino Symphodus ocellatus mi jede samo živu hranu (Amphipoda) i škojlke, lističe i granule ne dira.

Evo sada problem...crkla mi je pumpa, u stvari kada je ugasim, neče uvjek da starta odmah kada je uklopim ponovo.
I to me živcira svaki put kada mjenjam vodu.
Prije sam imao 2 pumpe - jednu 600l/h i jednu od 300l/h, tako da sada okreče vodu samo ova slabija.
Moje skromno mišljenje je da u takvom akvariju jako strujanje nije potrebno, ali ova manja mislim da je ipak preslaba (iz pumpe ide voda u spray bar, koji ima rupice po cjeloj dužini, i voda se ljepo mješa).
Koja pumpa bi bila ok za moj akvarij?Nekako mi se čini da bi 600l/h bila najbolja opcija?
 

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #32 u: Studeni 22, 2011, 19:59:38 poslijepodne »
Blenij je vrlo verovatno Aidablennius sphinx. Prilično je  lep, a i nije krupan. Nisam držao ovu vrstu. S. ocellatus bi se vremenom trebao navići na neku suvu hranu (verovatno najpre na neke sitne granule), a dok se to ne dogodi hranite ga komadićima mesa mekušaca (lignje, sipice i školjke) i rakova. Inače, ova riba spada u najsitnije Jadranske labride i neće rasti naročito brzo. Što se tiče anemone, teško je nešto pouzdano zaključiti bez fotografije. Da li možda ima smeđe ili maslinasto zeleno telo sa vrlo tankim i retkim uzdužnim, narandžastim ili crvenkastim prugama? Mislim da je tačno to da većini organizama koje držite ne odgovara izuzetno jako strujanje vode, ali smatram da bi što se unutarnje cirkulacije tiče ipak trebali imati u pogonu pumpe čiji ukupni nominalni proticaj iznosi bar 10-15 puta zapremine vode u akvariju. Poz.   

Offline Labrax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #33 u: Studeni 22, 2011, 22:37:52 poslijepodne »
Da, tačno taj blenij je.

Za anemonu teško kažem, jer izlazi tek ponoči...preko dana se ne vidi.Kad stignem ču je slikat.

A pumpu ču naručit sutra, negdje oko 600-800l/h.

Dole stavljam novu sliku akvarija, 2 slike puževa za koje neznam ime(ali mislim da je onaj koji jede spužvu...),  jednu skroz slabu sliku od te jedne sitne anemone, dosta verovatno Bunodactis verrucosa, i jednu od te velike, možda Sagartia.

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #34 u: Studeni 23, 2011, 21:22:13 poslijepodne »
Kolega Labrax, akvarij dobro izgleda. Puž golać je skoro sigurno Hypselodoris villafranca. Nemam akvarističkih iskustava sa ovom vrstom. Morski puževi golaći su većinom jako atraktivni organizmi, imaju neverovatne oblike tela i kombinacje boja na sebi! Potrebno je, međutim, znati da imaju relativno kratak životni vek, neretko samo oko godinu dana ili tako nešto! Postoji uz to jedan ozbiljan problem u vezi sa njihovim držanjem u akvarijima. Ishrana! Različite vrste ovih puževa se u prirodi hrane sasvim različitim vrstama hrane – i to žive! Osim što neki pasu alge, mnogi se hrane i grickajući  korale, anemone, sunđere, plaštaše...  Najčešće su sasvim usko specijalizovani u tom pogledu -  određena vrsta puža jede samo jednu vrstu  „nečega“!  I baš ništa drugo! Tako, velika je verovatnoća da će ubrzo uginuti od gladi u akvariju ili da će pak praviti neku  štetu! Ukratko, morski puževi golaći su kontroverzni organizmi – ukoliko nemate sklonosti i vremena za ozbiljna izučavanja  i eksperimentisanja u akvarijumu, prihvatite dobar savet:  izbegavajte ih!  Puž sa ljušturom je jedan od puževa pupkara - Euspira (Polynices) guillemini. Njegova ljuštura je zanimljiva kolekcionarima školjaka, malakolozima. Ja spadam u te. Međutim, tog puža nisam nikada uzimao za akvarij.

Evo i jedne generalne – dobronamerene sugestije: svedite na što manju meru praksu ubacivanja u akvarij morskih organizama o kojima ne znate ama baš ništa. Kada nesto zanimljivo, a sasvim nepoznato što se “akvarističkih performansi” tiče uočite u moru, suzdržite se. Prvo se bar malo informišite - pa onda vadite! Vi bar imate vrlo dobre uslove da budete strpljiviji - sve Vam je na dohvat ruke! Pozdrav. 

Offline Labrax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #35 u: Studeni 25, 2011, 15:00:13 poslijepodne »
Hvala za odgovor!
I slažem se za vašom sugestijom...ove puževe sam vidio puno puta, ali jih nikada nisam uzimo.
Ali ovaj put sam znao da sam zadnji put u moru do aprila, pa sam ga pokupijo :P

Imate neko iskustvo koja hrana je OK za moje ribe?
Za sad jim dajem jedan dan suhu hranu (u lističima, granule, sera micron) - to sve zmješam po malo i špricam sa pipetom od testera.
Onda drugi dan školjke (pedoče ili dondole).Par puta sam jim dao i sardelu.
I tako jedan dan ovo jedan dan ono.
Na 4-5 dana hranim sve anemone (pedoči, dondola, par puta i sardelu)
Je to OK?
A šta jede Cladocora i Usamljeni koralj (pa i cjevaši)?
Da li i oni ''pojedu'' mikro djelove hrane (recimo sera micron-prašak) koji ostaju u akvariju??
Par puta sam vidio kako se komadiči školjke ''zaljepe'' za cladocoru...to one jedu ili?!

Kako imate/ste imali uređeno hlađenje?I kakva vam je bila temperatura zimi/ljeti?
Ja ga hladim ventilatorom, prije ljeta ču montirat još koji, a sada sam u potrazi za regulatorom, koji regulira brzinu ventilatora odnosno na temperaturu.
Jer sad mi ventilator vrti 24/7, pa moram imat i grijač da mi ne pada previše preko noči.
Koliko može temperatura rast/padat u 24 sata da ne stvara problema?
Evo sada sam nakrcao pitanja :P :P

Offline RHEM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Crikvenica
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #36 u: Studeni 26, 2011, 08:53:24 prijepodne »

Kako imate/ste imali uređeno hlađenje?I kakva vam je bila temperatura zimi/ljeti?
Ja ga hladim ventilatorom, prije ljeta ču montirat još koji, a sada sam u potrazi za regulatorom, koji regulira brzinu ventilatora odnosno na temperaturu.
Jer sad mi ventilator vrti 24/7, pa moram imat i grijač da mi ne pada previše preko noči.
Koliko može temperatura rast/padat u 24 sata da ne stvara problema?
Evo sada sam nakrcao pitanja :P :P
ja sam napravio hladnjak tako da sam iz najobičnijeg malog hladnjaka povadio motor i isparivače a u sump-u sam
napravio posebnu komoru u kojoj se nalazi slatka voda . u tu komoru zaronio sam isparivač a more mi kruži oko komore zatim
sam kupio ovo http://www.ebay.com/itm/220V-Digital-LCD-Thermostat-Temperature-Regulator-Controller-Aquarium-fish-Tank-/170731842413?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27c0692b6d . termostat je zbilja odličan jer regulira i kompresor hladnjaka i grijač.
sada zimi održavam temp. na 19¨a ljeti na 23¨c bez nekih problema .
kada se sjetim na hlađenje ventilatorima bili me glava jer ne samo da nisu ljeti uspjevali ohladit ispod 27¨c nego  je nadoljevanje izparene vode bilo strašno.

Offline Labrax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #37 u: Prosinac 02, 2011, 21:49:43 poslijepodne »
Ventilator radi sigurno puno slabije u velikoj vlagi (ljeti), ali nadam se da če biti ventilator u kombinaciji sa sobnom klimom dosta.
Za sada nemam ni sump, a i da imam nemam znanja da napravim nešto kao ti (to od hladnjaka)...jer se može vidit neku sliku sumpa sa tim hladnjakom?

A ovaj controller iz linka sam i ja več ugledao, ali prvo čekam jednog kolega, ako če nači od njegovog akvarija regulator za ventilator, koji ima 3 brzine odnosno na dizanje/padanje temperature.
Ako ga nema više, onda odmah naručujem taki isti ko tvoj.
Jesi možda provjerijo koliko je precizna sonda prema klasičnim termometrima?

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #38 u: Prosinac 05, 2011, 22:33:52 poslijepodne »
Opseg vrednosti temperature vode koji je kolega RHEM naveo je vrlo dobar za Jadranski akvarij. To koliko ćete imati problema sa pregrevanjem vode mnogo zavisi od termičkih karakteristika prostorije u kojoj se akvarij nalazi. Ako je to prostorija na sunčanoj strani zgrade ili u potkrovlju vrlo verovatno će biti  neophodna kombinacija relativno velikih ventilatora i klima uredjaja. Međutim, solidan hladnjak je u svakom slučaju najbolje rešenje – postoji puna kontrola situacije. Ukoliko pak veliki Jadranski akvarij držite u nekoj prostoriji koja je po termičkim karakteristikama donekle nalik nekakvom vinskom podrumu naravno da nećete imati puno problema sa temperaturom vode! Što se tiče organizama iz plićaka bilo bi najbolje da nikako ne dopustite dugotrajniji prelazak temperature vode preko 26-27 stepeni i da pri tom u hladnom delu godine temperatura bude dosta niža od tih vrednosti. 
 
U vezi sa dnevnom promenom vrednosti temperature vode u akvariju – teško je precizno preporučiti neku graničnu vrednost. I u prirodi obično postoji značajan dnevni hod temperature vode, naravno u plićaku. Pravilo koje sigurno važi je: što manje to bolje! Između ostalog i zbog toga je sasvim na mestu preporuka: ukoliko “krećete u morsku”, napravite najveći akvarij koji sebi možete da priuštite! 
     
Mislim da je način ishrane riba i anemona koji praktikujete OK, mada sardela možda i nije najbolji izbor što se ribljeg mesa tiče – previše je masna. To da li organizmi filtraši imaju dovoljno odgovarajuće hrane (čestica žive i/ili nežive hrane) na raspolaganju teško je direktno izmeriti!  Smatram da smo prinuđeni  da se oslonimo na pažljivo posmatranje:  ukoliko ove životinje dugo opstaju, dobro izgledaju i lepo rastu –  sve je u redu.

Pozdrav!     

Offline Labrax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #39 u: Prosinac 06, 2011, 12:10:52 poslijepodne »
Zdravo!

Za temperaturu čemo vidjeti u praksi, kad zagrije.
Malo je smotano kupovati neki hladnjak za tako mali akvarij, jer košta oko iz glave.
Gledo sam i neke ''hladnjake'' na peltierjev element, za male akvarije možda može ohladiti za niansu...
Za sad imam temperaturu oko 20°C, noču padne na malo ispod 20.Imam jedan 80mm ventilator smanjen na 9V, tako da ne vrti punom brzinom.
Ako bude problema ljeti, onda če mi sobna klima više raditi, nema druge (za sada).

Evo baš sam sinoč pravijo hranu za moj akvarij.
Uzeo sam malo lignja, školjke, repove rakova (gambere) i malo mesa od brancina (dan prije sam filirao par komada za ručak, pa sam pustio par komada mesa).
Sve to sam nasjecko na sitno, napunijo malu vrečicu i ko da crtam po torti sa šlagom :D istiskao na daščicu kruglice, i onda sam to smrznio.
Kasnije sam samo preložijo u kutijicu i sada imam spremno.

Za sada (tok-tok-tok) je još sve živo, jedino jedna mala kolonija cladocore je pobjelila, ali je preko nje prešla Sagartia troglodytes (ako je to ta :P).

Aja još nešto...primjetijo sam, da se na kamenu (na 2 mjesta) pojavlja plava boja (2 fleke cca 2cm velike) - to često vidim u moru.
Prije toga nije bilo...šta bi to značilo?! :o


Offline Labrax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #40 u: Prosinac 12, 2011, 15:29:36 poslijepodne »
Evo tako nešto se mi pojavilo na kamenu...
http://www.natuurlijkmooi.net/adriatische_zee/unknown_onbekend/a2.htm
Ali ni na ovoj stranici neznaju šta to je, jer je u rubriki ''unknown'' -?

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #41 u: Prosinac 12, 2011, 20:48:16 poslijepodne »
Ako organizam reaguje na dodir primetnim skupljanjem, skoro sasvim sigurno je to neki od kolonijalnih plaštaša (podtip Urochordata, klasa Ascidiacea). Botryllus sp. ili nešto slično. U protivnom je verovatno sunđer. Ne verujem da moze biti nešto treće. Poz.
« Zadnja izmjena: Prosinac 13, 2011, 11:02:00 prijepodne od ZorK »

Offline Labrax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #42 u: Siječanj 04, 2012, 13:53:40 poslijepodne »
Nakon nekog vremena se malo javljam...nisam dugo ubacivo novih organizma, pa nema dosta novosti.
A eto, akvarij je star 3 mjeseca i za sad sam zadovoljan sa njim.
Novost je jedino ovaj temperaturni controller iz linka od RHEMa.Na njega sam priključijo ventilator, tako da mi ga ponoči izključi, jer tako i tako padne malo temperatura.
Sada mi manje skače temperatura između dana i noči.

EDIT: dodajem par slika...

Pozdrav!
« Zadnja izmjena: Siječanj 08, 2012, 19:53:57 poslijepodne od Labrax »

Offline Labrax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #43 u: Siječanj 23, 2012, 13:37:23 poslijepodne »
Dragi kolega ZorK, nadam se da se javite malo u ovoj temi.

Zanima me ako je moguče držati u akvariju anemonu Calliactis parasitica, ali da nije na raku samcu, nego na nekom kamenu ili pjesku?

I imam još pitanje u vezi sa crvom spirografom...
Onaj prvi, koji je u akvariju od samog početka, je prije neki dan izgleda odbacijo ''škrge''.
Sad ga vidim kako i po 3-4cm izlazi iz cjevi, ali se brzo uvuče ako nešto prođe pored.
Može biti to znak, da je kvalitet vode slab?Ga je neki organizam napao?Oče mu narasti ponovo?

Ako mi možete šta god od toga odgovoriti bit ču zahvalan.

Pozdrav!

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #44 u: Siječanj 23, 2012, 20:20:00 poslijepodne »
Kolega  Labrax,
ponešto o anemoni Calliactis parasitica možete pročitati ovde u temi o rakovima samcima:  https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=25547.0. Moje mišljenje, u najkraćem je: radi se o atraktivanoj (ukoliko odaberete intenzivnije obojeni primerak) i prilično krupnoj  anemoni. Međutim, relativno je osetljiva u akvariju – u tom pogledu sigurno spada u “drugu ligu” Jadranskih anemona. Ja imam akvarističkog iskustva sa tačno 20 vrsta “ovdašnjih” anemona. Prvo,  čini mi se da joj uopšte ne prija “topla voda”. Drugo, iako se ove anemone mogu pronaći u moru pričvršćene na nekakvoj podlozi koja nije ljuštura puža (doduše izuzetno retko!), smatram da će u akvariju biti stvarno zadovoljne samo u simbiozi sa rakovima samcima i krupnjim puževima (što je neuporedivo ređi slučaj u prirodi) - i to uglavnom onima iz porodice Muricoidea. Problem je u tome što se tu radi o krupnim, opasnim rakovima samcima – štetočinama (Dardanus sp.,Paguristes eremita, itd.) i mesojednim puževima koje morski akvaristi nikako ne žele da vide u svom akvariju – ukoliko naravno ne raspolažu akvarijem specijalno namenjenom predatorima! Možete pokušati sa nekim primerkom ove anemone koji pronađete na praznoj kućici puža – postavite je na dno akvarija, redovno hranite i moguće je da će tako opstati izvesno vreme.      

Mislim da Spirographis-u veći problem predstavlja obezbeđenje dovoljne količine hrane no kvalitet vode u akvariju. U prirodi sa mogu pronaći guste kolonije ovih crva na molima u velikim lukama, gde kvalitet vode zasigurno nije neki naročit. Ali to samo ukoliko tu  postoji solidno strujanje vode koje im donosi dovoljnu količinu hrane. Dužina ovog crva može premašiti 30cm (a njegove cevi i 70cm!), tako da mu je potrebna zaista dobra ishrana da bi se normalno razvijao.Odbačenu perušku kojom hvata čestice hrane crv će obnoviti ukoliko razlog njenog odbacivanja nije bio stres usled gladovanja već nešto drugo! Po mom iskustvu, maksimalna dužina opstanka ove vrste crva u akvariju je nekoliko puta manja u odnosu na onu kod mnogih drugih, sitnijih vrsta Jadranskih perjastih crva. Mislim da je to prilično indikativno! Srdačan pozdrav!  
« Zadnja izmjena: Siječanj 24, 2012, 19:51:26 poslijepodne od ZorK »

Offline Labrax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #45 u: Siječanj 23, 2012, 22:04:34 poslijepodne »
Hvala na odgovoru!
U nedelju sam ugledao u mreži kočarice raka sa tom anemonom gore, i uzeo sam je, jer mi anemona nije bila poznata tako zatvorena, i želim jih imat što više različitih.
Na kraju sam uzeo 2 rakova koji su imali svako dosta različite anemone (zatvorene) i još jednu sitnu, koja je izgleda otpala sa rakove kučice.
Rakove sam imao do danas u filteru (poslje vašeg odgovora sam odlučijo jih izvaditi, sada su več u moru), a malu sam stavijo na kamen, i tu ču probat održat (skroz mala).
Ako ne drugo, na rakovoj kučici bio je mikro morski krastavac (neznam kako se kaže), i to takav sa nekim špicama.Sinoč kada sam ga ugledao mi je izgledalo da izbaciva ko neke grančice (takve sam več vidio na slikama na internetu).

A za crva stvarno neznam...ne bih rekao da je gladovao, jer je izgedao cjelo vreme isto.
Škrge je odbacio preko noči.
Imam jih još, ali mi je ovaj posebno drag, jer je ljep, i on je prvi organizam, koji je bijo ubačen.
Nadam se da si opomogne.

Pozdrav!

Offline Labrax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #46 u: Veljača 04, 2012, 00:35:54 prijepodne »
Evo opet mene...pravim spisak organizma u akvariju, pa imam par dilema:

- možete potvrditi, da je na sliki Epizoanthus sp.??
http://shrani.si/?13/SU/zooT4aH/epizoanthus-sp.jpg
šta staviti u 60 l akvarij?
][url=http://shrani.si/?13/SU/zooT4aH/epizoanthus-sp.jpg]
[/url]

- što se tiče donjeg citata ispred nekoliko vremena...
Super. Evo nekih informacija o još jednoj omanjoj, zanimljivoj anemoni koja se verujem u tom području lako može pronaći. Ova vrsta se prema mom iskustvu takođe vrlo dobro drži u akvariju. To je Sagartiogeton undatus. Telo ove anemone ima prečnik od svega par centimetara i nije upadljivo obojeno – uzdužno je prugasto u različitim nijansama svetlo smeđe boje. Međutim, telo je relativno dugačko, a pipci anemone srazmerno veoma dugi, brojni i beli. Raširena anemona izgleda kao kakav omanji Cerianthus sp. pa je stoga jako upadljiva u akvariju. Da bi je pronašli mislim da je ipak neophodno zaroniti.
...evo mislim da imam i nju (druga slika). Identična je opisu iz citata.Ako je, onda mogu potvrditi, da nije neophodno zaroniti :P
Obadvoje (Epizoanthus sp. i Sagartiogeton undatus) sam dobijo sa kočarice, tačnije sa raka iz kočarice.
http://shrani.si/?2o/hR/3gw6iV4S/nova.jpg
šta staviti u 60 l akvarij?
][url=http://shrani.si/?2o/hR/3gw6iV4S/nova.jpg]
[/url]
U prošlom postu sam pisao, da sam uzeo 2 raka, ali jih i pustijo, skupa sa anemonama (Calliactis parasitica, od kojih ljepim sliku ispod...krasne su boje bile!)
http://shrani.si/?V/Cx/3w7yS26j/parasitica.jpg
šta staviti u 60 l akvarij?
][url=http://shrani.si/?V/Cx/3w7yS26j/parasitica.jpg]
[/url]
A na brodu sam vidijo jednu, koja je ispala sa neke kučice od raka, i to je izgleda baš Sagartiogeton undatus!
Na kučici jednog raka sam vidijo neke takve čudne kuglice, par mm velikem, pa sam odlomijo i palo mi je u akvarij.Tek poslje nekoliko dana sam primjetijo pipke, i skoro sam siguran da je to Epizoanthus sp..

- onda da se vratim na dileme oko anemona Sagartia / Bunodactis...
Več od tada imam 3 komade, 2 što sam izronijo (velika - ima na slikama na prvoj strani teme, i jedna manja, slika par postova gore - Studeni 22, 2011, 22:37:52 pm)... i još jednu malu, koju sam pokupijo ''pješce'', koju do sada nisam uspijo slikat.
Evo sada imam slike (otvorena i zatvorena), i nadam se da možemo identificirat.
http://shrani.si/?24/E5/8f60rjR/unk2.jpg
šta staviti u 60 l akvarij?
][url=http://shrani.si/?24/E5/8f60rjR/unk2.jpg]
[/url]
Dole ljepim i sliku ove veče, i to slika na dan kad je pokupljena, slika kako izgleda zatvorena, i još slika kako izgleda u akvariju.
http://shrani.si/?11/jJ/3yQXoBNg/unk1.jpg
šta staviti u 60 l akvarij?
][url=http://shrani.si/?11/jJ/3yQXoBNg/unk1.jpg]
[/url]
Različite su po boji, dimenzijama, i može se vidjet, kako kod veče kda je zatvorena idu proge vertikalno, kod manje horizontalno.Velika je cjeli dan takva ko na sliki, a ova mala je cjeli dan zakopana, i pokaže se kada se ugase svjetla.

- i zanima me koji je to jež, kojeg imam več od samog početka, ali je bio uvjek zavučen, pa ga nisam uspijo slikat...velik je centimetar, i bjele/sive boje.
http://shrani.si/?36/Wf/3bAVs8Gr/jez.jpg
šta staviti u 60 l akvarij?
][url=http://shrani.si/?36/Wf/3bAVs8Gr/jez.jpg]
[/url]

I još nešto u vezi puža, za kojeg sam upitivo prije nekoliko vremena...
Rekli ste, da je to Euspira (Polynices) guillemini, ali prije par dana sam naletijo na puža Payraudeautia intricata, i siguran sam da imam tačno ovog puža (i moja slika je identična ovi na linku)http://www.natuurlijkmooi.net/adriatische_zee/slakken_en_keverslakken/payraudeautia_intricata.htm
Može biti to to ili?

Nadam se da odgovorite i unaprijed se zahvaljujem.

Pozdrav!


« Zadnja izmjena: Veljača 04, 2012, 00:41:20 prijepodne od Labrax »

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #47 u: Veljača 06, 2012, 20:33:00 poslijepodne »
Auh! Kolega Labrax, stavljate me na muke! Već sam pomenuo da tačna identifikacija mnogih morskih organizama može da bude veoma težak posao – to je nauka. Što se tiče puževa pupkara - porodica Naticidae, u Jadranu živi priličan broj vrsta koje nije uvek lako međusobno razlikovati, posebno ukoliko se radi o sasvim mladim primercima. Ja ove puževe uopšte nisam držao u akvariju tako da vrlo slabo poznajem razlike u boji i izgledu njihovog tela. A boja i šare na ljušturama ovih puževa koje su sličnog oblika mogu da variraju i na to se ne možemo uvek osloniti. Pripremio sam Vam neku vrstu ključa u obliku fotografije da bi sa priličnom sigurnošću mogli da identifikujete puža. Međutim, ključ ćete vrlo verovatno moći da iskoristite tek kada puž više ne bude živ! Pogledajte centralnu šupljinu ljušture sa donje strane. Ukoliko u unutrašnjosti prostrane šupljine postoje dva spiralna grebena (uzvišenja) ne bi trebalo da bude nikakve sumnje. To je Payraudeautia intricata. Mislim da je skoro sigurno da ne postoji druga vrsta sa ovom karakteristikom u  Mediteranu. Tako nešto ne postoji kod vrste Euspira guilemini koja ima ljušturu sličnog oblika, veličine i kolorita i koja je u prirodi po mom iskustvu neuporedivo češća. Ukoliko u šupljini postoji samo jedan greben, onda nije ni jedno ni drugo – treba tražiti u nekim drugin rodovima iz ove porodice.   
“Anemona sa kočarice” bi zaista trebala da bude Sagartiogeton undatus, mada joj se izgled tela ne vidi naš najbolje na fotografiji. Uz to, za ovu vrstu je tipično da joj je telo obično prilično izduženo kada je otvorena i ukoliko je niko ne uznemirava. Za njeno pronalaženje nije bilo baš neophodno da angažujete koču, može se relativno lako pronaći i u plitkom moru! Lepa anemona u podlozi mnogo liči na pripadnika vrste Aulactinia (Bunnodactis) verrucosa. Bele fleke (a ne linije) na pipcima, kao i činjenica da “ne voli” jako osvetljenje takođe idu u prilog tome da se radi o ovoj vrsti. U prirodi su ove anemone uvek u senci! Kolonijalne anemone su najverovatnije Epizoanthus arenaceus, ali me nemojte baš tvrdo držati za reč – postoji više sličnih vrsta. Identifikacija vrste je lakša ukoliko se posmatra živi organizam i upoređuje sa raspoloživim fotografijama i opisima vrste i njenog staništa. Ne treba pri tome zaboraviti i na to da na Internetu postoji mnogo grubih grešaka u identifikaciji….
Fina kolekcija Jadranskih anemona je u nastajanju, nema šta! Podsećam Vas na to da ne bi bilo loše razmišljati o značajnom povećanju kapaciteta akvarija. Srdačan pozdrav!

Offline Labrax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #48 u: Ožujak 07, 2012, 10:54:14 prijepodne »
Pozdrav!

zanima me ako imate iskustva sa držanjem Leptomysis lingvura u akvariju??
Bi to otišlo odmah za hranu?

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: šta staviti u 60 l akvarij?
« Odgovori #49 u: Ožujak 07, 2012, 11:01:00 prijepodne »
Pozdrav!

zanima me ako imate iskustva sa držanjem Leptomysis lingvura u akvariju??
Bi to otišlo odmah za hranu?


...ako imaš iti jednu ribu u akvariju ti mysisi će biti počišćeni u roku nekoliko dana.