Akvarij NET - FORUM

Slatkovodna Akvaristika => Vrtna jezerca i ribnjaci => Autor teme: Modron_maze - Studeni 23, 2016, 23:10:31 poslijepodne

Naslov: Škrip jezerce - projekt na čekanju
Autor: Modron_maze - Studeni 23, 2016, 23:10:31 poslijepodne
Ima više od pola godine otkad sam obećao jednom članu foruma (ne sjećam više kojem  :-[ ) na ovom podforumu da ću pokazat slike svog kamenog jezerca.  Prije nego je nastalo jezerce to je bio običan škrip na čijem je dnu bila hrpa kamenja. Prije nekih pedeset godina dno škripa je zabetonirano i tad je nastalo jezerce. Držalo je vodu do vrha sve do prije par godina. Onda su se otvorile pukotine po zidovima i sad drži vodu do polovice dubine. Prije nekih pet-šest godina sam ubacio divlje pijore koji su do danas opstali bez da sam ih ikad hranio. Tamane komarce učinkovito, čak se i mrijeste pa se na proljeće može uvijek vidjeti malih.
Jezero je duboko oko 7 metara i nepravilnog je lijevkastog oblika. Nije čišćeno desetljećima tako da na dnu leži debel sloj lišća i mulja, tako da je nemoguće precizno procjenit volumen. Po nekim mojim procjenama ima oko dvadesetak kubika.

Ima sigurno deset godina otkad ovo mislim restaurirat i nadam se da neće proć još deset dok to i napravim. Cilj će mi bit da kamenica (mi tako zovemo svako udubljenje u kamenu koje drži vodu) zadrži svoj prirodni izgled i da u nejmu mogu živjeti biljke i životinje.

Iznad jezerca s gornje strane ima 4-5 metara kvadratnih od kojih bi mogao napravitslivnik. Napravio bi ga od kamena i betona tako da se uklopi u prirodan izgled. To bi zamjenilo ovaj ružni najlon koji je do sad obnašao tu funkciju. Bez slivnika je jezerce bilo puno kad se nije iz nejga izvlačila voda za zalijevanje. Prosjek godišnje padaline na ovom prostoru je oko kubik ipo pa bi godišnje od slivnika mogao očekivati dodatnih 7-8 kubika. Daleko najmanje je kiše ljeti kad je najpotrebnija. Sve pukotine u zidovima  bi zakrpio nekom vodootpornom smjesom i premazao deku na dnu.

Filtracija mora bit što jednostavnija i lakaša za održavanje i mora radit bez strujne mreže. Za sad kao jedina moguća opcija mi se čini anoxic košare s možda nekom običnom protočnom pumpom na solarni pogon. 

Volio bi da je jezerce gusto zasađeno ali problem mi stvara velika dubina i lijevkast nepravilan oblik. Biljke se jednostavno nemogu ukorijenit jer na toj dubini ima malo svjetla. Zapravo nisam ni probao sadit biljke jer je nemoguće bez ispražnjavanja. znam da sam bacao rogolist i neke mahovine ali čini se da se nije primilo. Možda bi mi idealne bile neke bilke koje plutaju ali ne prekrivaju površinu tolko da sprečavaju ulazak kisika.
Dio preko kojeg se voda prelijeva kad je puno, odnosno najniži zid (vidljiv na frontalnim slikama) je moguće nadograditi još bar tridesetak centimetara. S čim i kako još ne znam ali tako ću solidno povećat volumen.

 Slike i nisu nešto a neke su mi i propale prilokom prebacivanja na komp. Imam još neka jezerca i potencijalna jezerca koja su na bila propalim alikama. Ponovo ću uslikat neki drugi put. Za sad toliko.

Naslov: Odg: Škrip jezerce - projekt na čekanju
Autor: max-max - Studeni 24, 2016, 17:30:39 poslijepodne
Sječam se te tvoje priče .
Koliko ti je širina i dužina (od prilike) u najgornjoj zoni do koje voda može doći ?
Bilje možeš saditi u posude ili vreče od geotextila koje objesiš na rub ribnjaka i spustiš na dubinu koja odgovara pojedinoj biljki .
Naslov: Odg: Škrip jezerce - projekt na čekanju
Autor: Modron_maze - Studeni 24, 2016, 23:43:37 poslijepodne
Dužina pri vrhu je oko 3-4 metra a širina 1,5-2,5

Donosim slike i ostalih kamenica. Ove dvi male kamenice su potpuno prirodna udubljenja u kamenu. Mala ljeti presuši a u ovoj većoj voda je uvijek bistra i hladna. Životinje najradije piju iz nje tako da nije rijetkost vidjeti razne ptice, kunice, bjelouške, daždevnjake pa čak i divlje svinje u blizini. Zanimljivo je kako u njoj ima vrlo malo algi, puno manje nego u ostalima. Rogolist je posađen prije nekih pet šest godina i dobro se udomaćio. Volumen je oko 300 litara.
Okrugla kamenica ima promjer oko metar i dubinu dva. Razina vode je konstantna i na nekih tridesetak centimetara od vršha što znači da tu pušta.
Sve imaju dosta velike slivnike tako da ih i najmanja kišica solidno napuni.
Nekoliko metara dalje se nalazi i škrip koje je relativno lako pretvoriti u jezerce. Samo je potrebno izbaciti zemlju s dna, salit deku na dnu n napraviti jedan relativno mali bočni zid. Kad bi to napravio dobio bih spremnik od nekih desetak kubika. Dobra stvar je što je ovaj cijeli plato s nekoliko kamenica iznad bašče tako da je mogu zalijevati gravitacijski.
Naslov: Odg: Škrip jezerce - projekt na čekanju
Autor: max-max - Studeni 25, 2016, 17:46:34 poslijepodne
Dok mi muku mučimo sa kopanjem rupa i postavljanjem razne folije ti u dvorištu imaš na biranje više vrsta i oblika skoro gotovih ribnjaka  :klap:
Naslov: Odg: Škrip jezerce - projekt na čekanju
Autor: Modron_maze - Studeni 25, 2016, 18:29:13 poslijepodne
 Da, lijepo je imati ovako nešto oko kuće, pogotovo kad pogledam koliko ste vi truda i novaca uložili u izgradnju svojih iz ničega. Ali problem i je u tome što mi ovo nije u dvorištu nego pokraj stare kuće na selu tako da je sve pomalo palo u drugi plan.
Naslov: Odg: Škrip jezerce - projekt na čekanju
Autor: Modron_maze - Lipanj 25, 2017, 08:48:40 prijepodne
Projekt i dalje na čakanju a ia dalje u planu :)
Jučer sam mjerio temeperaturu vode. Temeperatura zraka je bila preko 36C posle podne. Vrućina nesnosna, najduži dani u godini.
Temperatura vode u maloj kamenici 25C.
Temepratura vode u škripu na površini 21C, na dubini od jedan metar 19C.
Prije 3-4 tjedna sam mjerio temepraturu u vode škripu; površina 16C, metar dubine 14C.
Naslov: Odg: Škrip jezerce - projekt na čekanju
Autor: Modron_maze - Srpanj 14, 2017, 11:36:08 prijepodne
  12.07.2017 Vrućine nenormalne, temperatura zraka blizu 40C, temperature vode: površina 22C          Dubina 50 cm 20C