Travanj 19, 2024, 09:18:53 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Voće u prehrani riba  (Posjeta: 10068 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Voće u prehrani riba
« u: Siječanj 22, 2010, 15:55:51 poslijepodne »
Kako na forumu trenutno nema neke živosti odlučio sam otvoriti novu temu pod ovim imenom a sve u vezi razmjene iskustava.

Ja osobno ne hranim ribe sa vočem ali sam u hranu za diskuse umiksao dvije banane zajedno sa ostalim sastojcima...

Dakle, ako netko od vas ponekad ribama daje neko voće (banana (bogata kalijem i vitaminima), jabuku (navodno ju vole jesti ancistrusi, sijamci, otocinklusi) i dr.) slobodno napišite što im dajete i kakve su reakcije vaših riba, zahvaljujem unaprijed i pozdravljam.

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #1 u: Siječanj 22, 2010, 17:08:28 poslijepodne »
kad sam imao južnoamerički mix riba redovito sam hranio raznim voćem i povrćem. banane, jabuke, kivi, kruške, šljive, smokve. nisam primjetio probleme s ribama, a iskreno, ne znam ni ko je to pojeo.  ;) :)

povrće pod normalno.

i sad bi ovima malo davo, al stalno neki plaše da buju riknule, pa ne dajem... :nerd:

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #2 u: Siječanj 23, 2010, 02:13:01 prijepodne »
Hajde ljudi, slobodno se javite da izmjenimo iskustva...

Kako ste im davali voće: sirovo ili kuhano, narezano na kockice ili na ploške, sa ljuskom ili bez...

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #3 u: Siječanj 27, 2010, 14:16:11 poslijepodne »
Da li netko daje limun ili naranđu zbog C vitamina...

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #4 u: Siječanj 27, 2010, 14:32:57 poslijepodne »
Da li netko daje limun
znam da kkliba stavlja limun kod svojih diskusa... vise o tome ces morat njega direktno priupitati...

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #5 u: Siječanj 27, 2010, 17:07:13 poslijepodne »
Ja sam davao jabuku svojima, ancistrusi su to glodali, al ne bas pretjerano (sijamci i otocinklus bas i ne).
Idem sad probati sa bananom. :)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #6 u: Siječanj 27, 2010, 22:53:34 poslijepodne »
Da li netko daje limun ili naranđu zbog C vitamina...
za limun ne znam ali znam sa Koi šarani klopaju naranču.



Nije mi nikad palo na pamet davat nekakvo voće ribama  :o
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #7 u: Siječanj 27, 2010, 23:18:58 poslijepodne »
Da li netko daje limun ili naranđu zbog C vitamina...
za limun ne znam ali znam sa Koi šarani klopaju naranču.



Nije mi nikad palo na pamet davat nekakvo voće ribama  :o

Voce ne ali vecina ribica kod mene je luda za tikvicama.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #8 u: Siječanj 28, 2010, 08:44:28 prijepodne »
Moje colosome su po prirodi biljojedi ali će pojesti sve i meso i živu hranu i žive ribe. Ne hranim ni mesom ni živom hranom nego standardnim hranama za ribe. Što se tiće voča znam im ubaciti bobicu grožđa, krišku naranče, bananu nisam probao (budem danas) no iskustvo mi govori da će pojesti sve...

Offline Godfish

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 398
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Čulinečka (kod Bille)
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #9 u: Siječanj 28, 2010, 15:19:47 poslijepodne »
Nisam probao sa voćem ali kad radi jabučara spustim komad mrkve u akvarij, vrlo brzo su na njoj ancistrus i sijamac...
- :a042:

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #10 u: Siječanj 28, 2010, 15:53:44 poslijepodne »
Ancistrusi, plecosi i ostali (osim onih koji jedu mesu) obožavaju sirove tikvice i krastavce!

Offline chupo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 273
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Sisak
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #11 u: Siječanj 28, 2010, 16:24:41 poslijepodne »
Upravo probao sa bananom,synodontis se odmah bacio na nju  :zagrljaj:
Chupo/Sisak-Vrbovec

Offline duby

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Kloštar Ivanić
  • anćiman
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #12 u: Siječanj 29, 2010, 18:36:54 poslijepodne »
Moram priznati da je ovo vrlo interesantna tema i uvijek su nekakvi  :question: u mojoj "pametnoj" glavi, ali, nebi li bilo zgodno umjesto svih ovih biljnih i prirodnih preparata jednostavnije dodati razmućenu cedevitu u vodu  :question:! :question:
L-010a, L-134, L-144, L-180,ancistrus long fin, L-191, L-201....

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #13 u: Siječanj 29, 2010, 18:47:15 poslijepodne »
To bi bilo isto kada bi mi jeli proteine i vitamine u tabletama a meso i povrće izbacili iz prehrane.

Offline duby

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Kloštar Ivanić
  • anćiman
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #14 u: Siječanj 29, 2010, 18:51:09 poslijepodne »
Ne znam, i nije me sram. Zato pitam jer sam čuo svakakve priće a nebih baš na svojim ribicama isprobavao. Možda netko to i radi kad se priča i o takvim stvarima. Mislim onda bi i cedevitu mogao kupiti u pet shopu. Možda to i valja a cedevita je jeftinija, pogotovo za one koji imaju velike akvarije!
L-010a, L-134, L-144, L-180,ancistrus long fin, L-191, L-201....

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #15 u: Siječanj 29, 2010, 18:56:39 poslijepodne »
Ma ne, sve 5, ne kritiziram. Moje ribe jedu voće i povrće jer su biljojedi i to im je primarna hrana iako će pojesti i živu ribu i komad mesa :)

Offline duby

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Kloštar Ivanić
  • anćiman
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #16 u: Siječanj 29, 2010, 19:01:25 poslijepodne »
Sve u redu. Nije frka. Samo komentiramo. Dobro je biti tu i razmjenjivati podatke. Nešto možeš naučiti i sam a nešto druge. Ponekad treba i između redova čitati da bi shvatio. No to su samo neke informacije koje sam čuo ili npr. kad su ribice bubane zdrobiti klavocin u baciti u vodu zatim nakon tjedan dana promjeniti vodu, nije li to malo čudno?
L-010a, L-134, L-144, L-180,ancistrus long fin, L-191, L-201....

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #17 u: Siječanj 29, 2010, 21:37:24 poslijepodne »
ideš koja tema, ja reko da će stat na vrijeme al nije :D
nego da vas ja nekaj pitam onak, reda radi.. pošto smo odrasli ljudi, razmišljamo normalno(većina nas), dal ste se ikad pitali, da li riba u svom prirodnom okruženju jede banane, naranče, limun, breskve, kelj, salatu? il možda mislite da one zapravo to i u prirodi jedu?
ne kužim vas nekad, znam da je to izvor vit i ostalih stvari, al to sve dobiju u kupljenoj hrani, ako kupujete kvalitetniju..
« Zadnja izmjena: Siječanj 29, 2010, 23:07:46 poslijepodne od cannibal »

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #18 u: Siječanj 30, 2010, 07:48:35 prijepodne »
ideš koja tema, ja reko da će stat na vrijeme al nije :D
nego da vas ja nekaj pitam onak, reda radi.. pošto smo odrasli ljudi, razmišljamo normalno(većina nas), dal ste se ikad pitali, da li riba u svom prirodnom okruženju jede banane, naranče, limun, breskve, kelj, salatu? il možda mislite da one zapravo to i u prirodi jedu?
ne kužim vas nekad, znam da je to izvor vit i ostalih stvari, al to sve dobiju u kupljenoj hrani, ako kupujete kvalitetniju..

Slažem se sa svime i hranim ih sa kupljenom hranom no ponekad je lijepo vidjeti kako se guštaju jedući salatu ili grožđe a uglavnom jedu i biljke koje sam izvadio kao višak iz drugog akvarija.

Offline Brka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 279
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Bilje, Osijek
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #19 u: Siječanj 30, 2010, 11:15:52 prijepodne »
ideš koja tema, ja reko da će stat na vrijeme al nije :D
nego da vas ja nekaj pitam onak, reda radi.. pošto smo odrasli ljudi, razmišljamo normalno(većina nas), dal ste se ikad pitali, da li riba u svom prirodnom okruženju jede banane, naranče, limun, breskve, kelj, salatu? il možda mislite da one zapravo to i u prirodi jedu?
ne kužim vas nekad, znam da je to izvor vit i ostalih stvari, al to sve dobiju u kupljenoj hrani, ako kupujete kvalitetniju..
Sigurno da ne jedu voće i povrće.
Samo smo mi ljudi znatiželjni i volimo svašta isprobavati, pa onda trpaju svašta u akvarije.
U prirodi ne jedu to i ništa im ne fali. Čak se bolje ribe razmnožavaju u prirodi neg u akvarijima gdje ih šopamo (ko guske) svačim.
Mislim da s hranom dobiju sve potrebito, a i navikle su na tu listićnu hranu.
BILJE,OSIJEK

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #20 u: Siječanj 30, 2010, 11:26:58 prijepodne »
Samo smo mi ljudi znatiželjni i volimo svašta isprobavati, pa onda trpaju svašta u akvarije.
preznatiželjni i glupi ponekad...

Offline kkliba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1338
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Pula
  • zvjerka
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #21 u: Siječanj 30, 2010, 14:13:41 poslijepodne »
Ima nas svakakvih na svijetu i svi imamo različita mišljenja.

Za početak bi naglasio da je sva hrana kojom hranimo ribe napravljene na bazi umijetnih sastojaka proizvedenih u laboratorijima, tako da davanje ribama prirodne hrane tj. razno voče i povrče nemože škoditi, nego baš suprotno može pospiješiti njihov rast i pokazivanje boja i same ljepote riba koje imamo u akvariju.

Moje je iskustvo pokazalo da hranjenje riba na prirodnim sastojcima pomaže i pridonosi kvaliteti mojih riba.
Tako u hranu za diskuse koju pripremam stavljam špinat, bananu, limun, crvenu papriku, češnjak i mrkvu...
Takva hrana je multivitaminska i puna proteina a sastav je na prirodnoj bazi.
Kako postoje razni vitaminski prearati od raznih proizvođača, tako i prirodna hrana ima sve te vitamine u sebi.

Točno je da u prirodi ribe ne jedu hranu kao i u akvarijima, jer je u prirodi biološka ravnoteža uspostavljena na drugačiji naćin. Ribe ne jedu ni desetinu hrane koju im mi dajemo u akvarijima pa i samim time žive puno duže nego u akvarijima, ali u prirodi ni nemaju boje koje imaju u akvarijima jer nemaju ni hranu kaja stimulira boju koja je u akvaristici jako veliki vizualni čimbenik.

Svakome na volju da u svome akvariju radi šta želi...


 
- ništa nije dovoljno dobro da nebi moglo biti još bolje -

Offline MarkoM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #22 u: Siječanj 31, 2010, 20:07:32 poslijepodne »
prvi put cujem da ribe jedu grozde i narande  :D


Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #23 u: Veljača 01, 2010, 11:40:22 prijepodne »
Drago mi je da vas se mnogo uključilo u ovu temu jer cilj i ove teme i ovoga foruma jeste razmjena iskustava, mišljenja, kritika i dr.

Slažem se sa mnogim stavovima i mišljenjima iznesenim glede prehrane riba voćem, naime, većina hrane koja je pravljena za ribe u stvari je kombinacija bjelančevina biljnog i životinjskog podrijetla, ugljikohidrata i minerala a u taj miks dodaju vitamine uglavnom umjetne proizvodnje... S obzirom da su mnogi primjetili da u posljednje vrijeme mlade i zdrave ribe znaju uginuti bez ikakvih simptoma bolesti ili se u dobro održavanim akvarijima odjednom pojavljuju neke rijetke i manje poznate bolesti ("vrtičavost" diskusa, "plak", aeromonas-čirevi i dr.) mnogi o nas razmišljaju o prirodnoj hrani i o prirodnim vitaminima, odnosno, o prirodnim antisepticima, antibioticima, antiparaziticima...

Činjenica je da dugogodišnjim hranjenjem naših riba umjetnim hranama i dodavanjem umjetnih(sintetski napravljenih) vitamina, u stvari oslabljujemo imunitet riba, a dodavanjem kojekakvih kemikalija za "poboljšavanje kvalitete vode" uz slabljenje imuniteta utjećemo i na reproduktivnu sposobnost (plodnost) ali se pod dugogodišnjim utjecajem svih tih aditiva i kemija mijenja i genetska a s tim u svezi i morfološka struktura tijela, reproduktivnih organa, probavnog trakta i ostalo.

Činjenica je da u akvarijikoj vodi ali i u (suhoj ili gotovoj) hrani za ribe imamo relativno malo C vitamina a koji među ostalim direktno djeluje na imunitet i zdravlje riba, stoga, sam ovom temom pokušao potaknuti na važnost prehrane riba živom hranom te povrćem ali možda i voćem.

Jedan je kolega napisao da voće i povrće nije prirodna hrana riba, međutim, većina ribljih vrsta su svejedi pa ako im je nešto od hrane na raspolaganju sigurno će ju pojesti. Odrastao sam kraj rijeke Dunava i rijeke Vuke i znam da tijekom ljeta i u ranu jesen kada sazriju dudovi, mnoge ribe ćekaju pri površini vode da voće upadne u vodu i onda nastaje otimačina... Isto je sa trešnjama i ostalim bobičastim voćem. Mi koji smo pecaroši kada pripremamo kuhani kukuruz za pecanje šarana često isti namaćemo u aromi jagode, meda i dr. Ponekad na nekim mjestima na Dunavu krajem ljeta zna nastupiti "zijev" šarana koji su se najeli prezrelog voća u kojemu je već zapoćelo alkoholno vrenje pa se šarani "napiju"...

Jako su me zanimala vaša iskustva oko dodavanja voća jer ja osobno ne znam kako šećer može utjecati na probavni trakt riba i na akvarijsku vodu, a s tim u svezi i na eventualni početak bujanja algi (naime neki autori u stručnoj literaturi povezuju povećanu pojavu algi sa količinom šećera u akvarijskoj vodi koje u ovom slućaju otpuštaju biljke...).

Iz dosadašnje diskusije smatram jako poželjnim dodavanjem C vitamina iz limuna pa ću barem jednom tjedno iscjediti malo limunovog soka na granuliranu hranu isto što radim i sa češnjakom a s ciljem poboljšanja imuniteta i borbe protiv unutrašnjih parazita.




Offline Baja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 226
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Voće u prehrani riba
« Odgovori #24 u: Veljača 01, 2010, 15:12:42 poslijepodne »
Moram priznati da je ovo vrlo interesantna tema i uvijek su nekakvi  :question: u mojoj "pametnoj" glavi, ali, nebi li bilo zgodno umjesto svih ovih biljnih i prirodnih preparata jednostavnije dodati razmućenu cedevitu u vodu  :question:! :question:

Ja se nadam da je ovo šala i da će je svi tako i shvatiti!