Ožujak 28, 2024, 17:40:17 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Podloge sa i bez makroelemenata  (Posjeta: 3715 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Podloge sa i bez makroelemenata
« u: Travanj 20, 2013, 17:22:19 poslijepodne »
Ne svaka 2-3 mj nego nakon 2-3 mj. Pažljivije čitati  8)
Tako je to kad radim na akvariju kojeg u najboljem slučaju vidim svaki vikend, a ponekad samo jednom-dva puta mjesečno. Nema tu gnojenja kroz vodeni stup a i ovako je puno ekonomičnije. Sa zemljom mi je to samoodrživi sistem.
...pa tak svejedno jel nakon 2-3 mj. ili svaka 2-3 mj. opet mi je to čudno  :o  pa kvalitetna podloga mora držat bar 2-3 godine  :nerd:

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #1 u: Travanj 20, 2013, 17:30:00 poslijepodne »
Problem je u tome što sve kupovne podloge osim aquasoila i kopija aquasoila ne sadrže makroelemente, a nedostatak istih se u biljnom akvariju pokaže u kratkom vremenu, odnosno kod mene 2-3mj nakon postavljanja akvarija. Napominjem da ne gnojim kroz vodu, samo mikro tu i tamo.


Edit: Za sve one koji se brinu o višku nutrijenata, ovo je tema/članak iskusnog biljnog akvariste:VIŠAK NUTRIJENATA NE UZROKUJE ALGE
Dodala bih da se i sa aquasoilom, koji je kupovna i skupa podloga, treba paziti na početku dok ispušta amonijak
« Zadnja izmjena: Travanj 20, 2013, 17:41:41 poslijepodne od Dellete »

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #2 u: Travanj 20, 2013, 17:36:07 poslijepodne »
pa i cilj je da podloga nema makroelemenata, bar meni  :up: tak da sam kontroliram i dodajem nitrate i fosfate, a sa time kontroliram i alge  :) a dobro svatko hoće nešto drugo...

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #3 u: Travanj 20, 2013, 19:01:33 poslijepodne »
Ma naravno da je svako slobodan odabrati šta želi, ali zemlja ipak ima onaj štih prirodnog i daje lijepu satisfakciju za DIY feakove.
meni nekako bez veze izgleda sve sam složit u akvariju, svaki detalj izfilozofirat do neba i nazad, a onda za naj bitniju stvar otič u shop, puknut pare i kupit spremnu podlogu za koju nemam pojma ni od čega je ni kako če se ponašati...

Sa druge strane, što se troška tiče:
Vreča florabelle od 70 litara košta ispod 100 kuna (malo manje od pola baciš ako vadiš treset)... dakle 200 kuna za napunit oko 4 akvarija od 200 litara
... izračunaj kolko ti para treba za napunit iste akvarije sa aquasoilom...
I tu opet smatram da če zemlja, ako pripremjena sa malo razmišljanja, dati bolje rezultate od Aquasoila npr. (al eto, to je subjektivna misao)

Imao sam priliku vidjeti jedan akvarij od preko 20 godina! sa zemljanom podlogom u jednom hotelu u Italiji (oko 700 litara)...
Funkcijonira skroz autonomno, bez ikakvih gnojenja ili prčkanja osim podrezivanja... bilje svakakvih vrsta i u fenomenalnom stanju ...i ni traga algama  :o
na žalost, ne održavam takav akvarij pa ne mogu staviti ruku na vatru da mi je vlasnik hotela rekao istinu, ali kolko sam vidio u perijodu dok sam bio tamo, niko nije ništa prčkao oko akvarija.

Dakle ne vidim uopče razlog zašto se kloniti od zemljane podloge.

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #4 u: Travanj 20, 2013, 19:15:40 poslijepodne »
...a ko voli nek izvoli  :D ja se ipak povodim za malo iskusnijim poput Takashi Amano, James Findley, Oliver Knott itd... mislim da oni ipak imaju dosta iskustva, šta se tiće akvaristike. Kod njih baš i ne viđam zemlju u akvarijima  :D bilje izgleda super, nema algi i kaj se mene tiće ja sam zadovoljan viđenim, a i vidim po svom akvariju da to štima  :up:  :)

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #5 u: Travanj 20, 2013, 19:38:47 poslijepodne »
...a ko voli nek izvoli  :D ja se ipak povodim za malo iskusnijim poput Takashi Amano, James Findley, Oliver Knott itd... mislim da oni ipak imaju dosta iskustva, šta se tiće akvaristike. Kod njih baš i ne viđam zemlju u akvarijima  :D bilje izgleda super, nema algi i kaj se mene tiće ja sam zadovoljan viđenim, a i vidim po svom akvariju da to štima  :up:  :)
komercijala....  :down:
neće prodavat florabelu sa inicijalima O.knot i dva palca u zraku kad može izmislit ništa i nabit cijenu jer ima ime  :icon-money:
a o dedi nećemo govorit :D

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #6 u: Travanj 20, 2013, 19:40:54 poslijepodne »
...a ko voli nek izvoli  :D ja se ipak povodim za malo iskusnijim poput Takashi Amano, James Findley, Oliver Knott itd... mislim da oni ipak imaju dosta iskustva, šta se tiće akvaristike. Kod njih baš i ne viđam zemlju u akvarijima  :D bilje izgleda super, nema algi i kaj se mene tiće ja sam zadovoljan viđenim, a i vidim po svom akvariju da to štima  :up:  :)
komercijala....  :down:
neće prodavat florabelu sa inicijalima O.knot i dva palca u zraku kad može izmislit ništa i nabit cijenu jer ima ime  :icon-money:
a o dedi nećemo govorit :D
...pa ti onda ispiri zemlju, ko ti brani to je moje mišljenje  :)

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #7 u: Travanj 20, 2013, 19:46:48 poslijepodne »
ma gle nisam imao namjeru nikog uvrijedit, ovo je moje mišljenje također, a tu smo da djlimo mišljenja ;)

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #8 u: Travanj 20, 2013, 19:54:03 poslijepodne »
ma gle nisam imao namjeru nikog uvrijedit, ovo je moje mišljenje također, a tu smo da djlimo mišljenja ;)
...isto tak i ja, zato sam se i učlanio na forum da malo raspravljam, čujem tuđa mišljenja i prijedloge te vidim i doživim nešto novo...  :up:

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #9 u: Travanj 20, 2013, 19:54:18 poslijepodne »
Nažalost tu si u krivu, jer ako pratiš radove Amana i Knotta vidio bi da oni koriste "zemlju" odnosno soil koji je prepun makroelemenata, i to u čistom kemijskom obliku poput osmocote NPK gnojiva. Ne kažem da tvoja metoda nije dobra, radi ti kako hoćeš, ali se po načinu gnojenja potpuno razlikuje od ovih gore navedenih imena.

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #10 u: Travanj 20, 2013, 20:06:49 poslijepodne »
Nažalost tu si u krivu, jer ako pratiš radove Amana i Knotta vidio bi da oni koriste "zemlju" odnosno soil koji je prepun makroelemenata, i to u čistom kemijskom obliku poput osmocote NPK gnojiva. Ne kažem da tvoja metoda nije dobra, radi ti kako hoćeš, ali se po načinu gnojenja potpuno razlikuje od ovih gore navedenih imena.

normalno da pratim, sve ovisi o kakvom se akvariju radi... Amano ima akvarija di uopće nema podloge sve gnoji preko vodenog stupa, a bilje je na kamenju i panjevima



di je tu podloga???  :)
« Zadnja izmjena: Travanj 20, 2013, 20:12:56 poslijepodne od FixFox »

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #11 u: Travanj 20, 2013, 20:27:25 poslijepodne »
Haha, da svi akvaristi imaju love ko Amano ne bi se zezali s namakanjem, mineralizacijom i ostalim zmazanim aktivnostima. :D

Osim toga, oni slažu akvarije za izložbe ili natjecanja (manje - više) i većina tih akvarija ne može funkcionirati bez žešćeg gnojenja nakon par mjeseci.

Ako je cilj dugotrajnost setupa i lakše održavanje (manje gnojenja) mislim da je zemlja broj jedan. Amanu, Knottu i ostalima je održavanje i briga o akvariju posao. Nemamo svi toliko vremena za akvarije (nažalost). O cijeni je već pisao gstaraz, a i tu je sve jasno.

Naravno, svaki akvarij je priča za sebe, ima super biljnih akvarija samo sa šljunkom i jakim gnojenjem. Sve ovisi kaj hoćeš od akvarija i koliko vremena si spreman odvojiti na gnojenje, mijenjanje vode itd.

Aquasoil se sa zemljom može uspoređivati eventualno prvih pola godine. Iz osobnog iskustva: imam na emerznom uzgoju u aquasoilu Utriculariu graminifoliu. Nakon par mjeseci se počela javljati kloroza listova, znači nešto joj fali. U zemlji nisam nikad imao takvih problema, možda bi se to dogodilo nakon par godina.

Ja da imam love bi koristio kombinaciju: sloj zemlje za cvijeće, mozda tanji sloj šljunka i gore Aquasoil, zbog prvog poticaja biljkama i dobrog CECa kasnije. Slično sam napravio sad u novom setupu (danas završen) samo kaj je gore siromašniji (i jeftiniji) Manado. S tim da sam malo modificirao zemlju za cvijeće, dodao sam nekih stvari i tak, ali o tome više u temi o akvariju kad ga odlučim pokazati :)

Sent from my PAP4300 DUO using Tapatalk 2

...pa zato se i bavim akvaristikom da ubijem dosadu, stalno nešto prčkam po njemu i isprobavam stvari, meni je bezveze složit akvarij i onda niš ne dirat po njemu  :D i ne bi se baš složio da rade akvarije samo za izložbe bar za Amana i Findliya koji ih slažu u svojim galerijama i onda budu dugo tamo  :)

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #12 u: Travanj 20, 2013, 20:45:43 poslijepodne »
di je tu podloga???  :)

Ovo su detalji tog projekta, odgovor je podcrtan ;) ;) Na videu gdje prikazuje sastavljanje je dobro vidljivo ogromno brdo aquasoila na stražnjoj strani akvarija. Ima negdje i slika sa stražnje strane gdje pokazuje rast bilja iz te bogate podloge ali mi se sad neda tražiti ;)

Aquarium: w400xD150xH150 cm Lighting NAG-150 w green x 16 4 hours a day NA Lamps 40w x 9, 9 hours a day.
Substrate Aqua soil amasonia, Bright sand, Power Sand special L, Bacter 100, Clear Super, Tourmaline BC, Penac W for aquariums Conditions 24 deg centigrade ph 6.8 TH:20mg/l, NO2,1mg/l,COD:4mg/l
Outflow part
Water coming through filter layer, is sent back to the tank by a large water pump. Co2 is directly injected into the outflow pipe for supplying co2 effectively. Thus, after going through the filter layer and uv sterilizer, water comes back to the tank with abundant co2.
C02 System/UV sterilizer
Co2 is controlled not only by a timer but also a light sensor. Depending upon the light intensity, amount of lighting is controlled automatically. C02 bottle is placed in special-made Tower. UV sterilizer is set up between the filter and the tank.
Lighting System
Metal halide lamp (NAG 150 watts x 16 pcs), flourescent light (NA lamp 40w x9 pcs) and natural sunlight are necessary to have enough light intensity in this 1.5 m deep tank.
Inflow Part
Over flow system for filtration is used in this tank. The overflow chamber is made of glass the size of a 60cm tank. Water is sent to filter layer, set up at backside of tank through 3 pcs of inflow pipes.
Filtration System
The filter sump is located in the bottom background. Bio balls are used as filtration media. Because of the overflow system, water is aerated at the time of the entering the filtration layer and supplies enough oxegyn to microrganism. It also has an automatic water change system when evaporation takes place.
« Zadnja izmjena: Travanj 20, 2013, 20:49:31 poslijepodne od Dellete »

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #13 u: Travanj 20, 2013, 20:50:10 poslijepodne »
di je tu podloga???  :)

Ovo su detalji tog projekta, odgovor je podcrtan ;) ;) Na videu gdje prikazuje sastavljanje je dobro vidljivo ogromno brdo aquasoila na stražnjoj strani akvarija. Ima negdje i slika sa stražnje strane gdje pokazuje rast bilja iz te bogate podloge ali mi se sad neda tražiti ;)

Aquarium: w400xD150xH150 cm Lighting NAG-150 w green x 16 4 hours a day NA Lamps 40w x 9, 9 hours a day.
Substrate/ Aqua soil amasonia, Bright sand, Power SAnd special L, Bacter 100, Clear Super, Tourmaline BC, Penac W for aquariums Conditions 24 deg centigrade ph 6.8 TH:20mg/l, NO2,1mg/l,COD:4mg/l
Outflow part
Water coming through filter layer, is sent back to the tank by a large water pump. Co2 is directly injected into the outflow pipe for supplying co2 effectively. Thus, after going through the filter layer and uv sterilizer, water comes back to the tank with abundant co2.
C02 System/UV sterilizer
Co2 is controlled not only by a timer but also a light sensor. Depending upon the light intensity, amount of lighting is controlled automatically. C02 bottle is placed in special-made Tower. UV sterilizer is set up between the filter and the tank.
Lighting System
Metal halide lamp (NAG 150 watts x 16 pcs), flourescent light (NA lamp 40w x9 pcs) and natural sunlight are necessary to have enough light intensity in this 1.5 m deep tank.
Inflow Part
Over flow system for filtration is used in this tank. The overflow chamber is made of glass the size of a 60cm tank. Water is sent to filter layer, set up at backside of tank through 3 pcs of inflow pipes.
Filtration System
The filter sump is located in the bottom background. Bio balls are used as filtration media. Because of the overflow system, water is aerated at the time of the entering the filtration layer and supplies enough oxegyn to microrganism. It also has an automatic water change system when evaporation takes place.
joj daj  :D pa jel ti vidiš di raste to bilje i kak uopće dodiruje tu podlogu ako i je tu? A i to je samo naveo vjerojatno za reklamu, a i u toj podlozi brijem da nema makroelemenata...

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #14 u: Travanj 20, 2013, 20:52:35 poslijepodne »
A dobro, ima puno ljudi tu koji čuju samo ono što im se sviđa  :D :D

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #15 u: Travanj 20, 2013, 20:59:38 poslijepodne »
A dobro, ima puno ljudi tu koji čuju samo ono što im se sviđa  :D :D
....pa ne ozbiljno, nismo teletabisi  :D mislim šalu na stranu, svi znamo da bilka mora ima korjen posađen u zemlju ili podlogu ili kaj već da iz nje vuče hranjive tvari, kaj nije tak?  -? a u tim akvarijima je sve posađeno po kamenju i panjevima i bilje sve uzima iz vodenog stupa, evo to je moje mišljenje  :)

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #16 u: Travanj 20, 2013, 22:54:15 poslijepodne »
ovo naprijed su paprati i bolbitisi, ali iza ima toliku šumu da bi se svi naši dućani mogli bez problema opskrbiti biljem

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Podloge sa i bez makroelemenata
« Odgovori #17 u: Travanj 20, 2013, 23:00:48 poslijepodne »
vidio sam već taj video  :up: evo kako je nastajo taj akvarij