Ožujak 28, 2024, 10:59:30 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: aksolotli-moje bebe  (Posjeta: 7042 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline martinaf

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
aksolotli-moje bebe
« u: Prosinac 10, 2013, 22:36:49 poslijepodne »
dosli su nam aksolotli pa me zanima koje su granule s proteinima,mineralima i vitaminima najbolje koje bi mogla kupit u pet shopovima? htjela sam stavit slike al kaze da bas i nemogu,pa ako netko i to moze objasnit puno bi mi pomogao..hvala

Offline martinaf

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
Odg: aksolotli-moje bebe
« Odgovori #1 u: Prosinac 10, 2013, 22:45:05 poslijepodne »
jos jedno pitanje: koliko kolicinski ih hranim? bojim se da im nebi bilo previse il premalo?..hvala

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: aksolotli-moje bebe
« Odgovori #2 u: Prosinac 11, 2013, 02:07:19 prijepodne »
dosli su nam aksolotli pa me zanima koje su granule s proteinima,mineralima i vitaminima najbolje koje bi mogla kupit u pet shopovima? htjela sam stavit slike al kaze da bas i nemogu,pa ako netko i to moze objasnit puno bi mi pomogao..hvala

Pozdrav, u Hr. axolotli nisu toliko cesti ljubimci tako da u pet shopovima neces naci specijaliziranu hranu za njih. Najblize sto mozes kupiti u pet shopu su granule i stapici za vodene kornjace, međutim ta hrana je dizajnirana da pluta, a axolotli preferiraju jesti s dna. Iz mog iskustva JBL Agil od svih hrana za kornjace najbrze pocne tonuti kada se namoci, no ipak bi bilo najbolje da probas nabaviti bas granule za axolotle. Preporucam ti da se javis webshopu www.aquashop.hr i pitas ih da li bi ti mogli nabaviti JBL NovoLotl: LINK ili Tropical Axolotl Sticks: LINK s obzirom da imaju hrane od tih proizvođaca u asortimanu. Također vidi s biosverom od kuda on nabavlja granule za svoje zivotinje.

Imaj na umu da axolotle ne valja iskljucivo hraniti granulama bez obzira sto ces na vecini mjesta naci takve preporuke. Axolotl je u proslosti bila primarno laboratorijska zivotinja tako da ce vecina literature na koju naiđes govoriti o minimalnim uvjetima koji su potrebni za odrzati axolotla na zivotu, a ne o pravilnom drzanju da zivotinje mogu zivjeti normalan i dug zivot. Postoje i brojne smrznute, zelatinozne i zive hrane koje mozes nuditi svojim axolotlima.

Sto se tice kolicine, vecina egzoticnih kucnih ljubimaca u zatocenistvu dobiva vise hrane nego u prirodi i raste pre brzo sto je lose za njihovo zdravlje. Napisi koliko su veliki, na kojoj temperaturi ih drzis i sa cime ih sada za pocetak planiras hraniti. Jer nije ista kolicina ako im ponudis teze probavljivo goveđe srce koje sadrzi jako puno proteina ili recimo larve komaraca.

Uputstva za stavljanje slika imas ovdje: LINK. Ako su ti slike pre velike mozes ih smanjiti ovim besplatnim programom: LINK
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline martinaf

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
Odg: aksolotli-moje bebe
« Odgovori #3 u: Prosinac 11, 2013, 09:39:58 prijepodne »
hvala puno na odgovoru.evo za pocetak:nalaze se u akvariju juwel 125l, s temperaturom vode od 18-19C. trenutno su veliki po mojoj procjeni cca 10cm s tim da je jedan malo veci dr malo manji. za pocetak sam kupila male crve brasnare i to jedu ko blesavi,ali znam da im to nikako nije dovoljno pa trazim dodatke. i bez brige hranit cu ih raznoliko jer znam da je to najbolje za njih. za sada (dok ne nabavim granule) hrane se onom velikom pincetom i svaki dobije cca 4 crva (navecer). to nije dovoljno,zar ne? javit cu se biosferi pa cemo vidjet sta ce on rec.

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: aksolotli-moje bebe
« Odgovori #4 u: Prosinac 11, 2013, 16:04:13 poslijepodne »
Super, axolotli definitivno imaju dovoljno prostora i odgovarajucu temperaturu, no do ljeta ces trebati nabaviti chiller ako vec nisi. Crvi brasnjari su masni i nisu bas nesto hranjivi. Ako su crvi veci od 1 cm bilo bi pametno brasnjaru zgnjeciti glavu prije nego ga das axolotlu, da ne bi prezivio gutanje i zagrizao stijenku zeluca. Cetiri mala brasnjara bi trebalo biti ok za pocetak, no sto prije nabavi nekakvu drugu granu. Najjednostavnija ti je zelatinozna hrana za pocetak,u pet shopovima mozes naci Tetra Fresh Delica i to tri vrste Bloodworms, Brine shrimp (Artemia) i Daphnia. Od smrznutih hrana najvecu ponudu ima Ruto i njihova hrana je uzgajana u higijenskim uvjetima tako da nije opasna za prenosenje parazita: LINK Od zive hrane mozes jos preko oglasnika na forumu probati nabaviti grindal crve, jako su jednostavni za uzgoj a mladi axolotli ih obozavaju. No isto kao brasnjari ti grindal crvi nisu bas hranjivi i trebaju se davati samo povremeno kao poslastica. Također im mozes kupiti goveđe srce pa davati male komadice, mozes im i ponuditi filetirano meso pastrve.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline martinaf

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
Odg: aksolotli-moje bebe
« Odgovori #5 u: Prosinac 11, 2013, 19:23:31 poslijepodne »
hvala puno na odgovoru,jako si mi pomogao. evo tropical axolotl sticks su naruceni-dolaze sutra i definitivno cu onda potraziti i ovo drugo. jos jednom hvala!!! :))))
i aksici se zahvaljuju..hihi

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: aksolotli-moje bebe
« Odgovori #6 u: Prosinac 12, 2013, 10:23:43 prijepodne »
Crvi brasnjari su masni i nisu bas nesto hranjivi. Ako su crvi veci od 1 cm bilo bi pametno brasnjaru zgnjeciti glavu prije nego ga das axolotlu, da ne bi prezivio gutanje i zagrizao stijenku zeluca.

Moram reagirati na ovo jer Kori piše s pozicije autoriteta (opravdano jer su mu postovi uvijek odlični i vrlo poučni) pa da se ovo gore napisano ne bi protumačilo paušalno.
Dakle, hranjiva vrijednost brašnara je u proteklih 20-tak godina neopravdano demonizirana i krivo tumačena - mnoge suvremenije analize pokazuju da pravilno hranjeni brašnari (prije nego ih ponudimo našim ljubimcima potrebno je provesti postupak poznat kao "gut loading" pri kojem crvima nekoliko dana dajemo viskokvalitetnu proteinsku hranu, npr. hranu za akvarijske tropske ribe ili smjesu za hranjenje pilića  uz dodatak povrća i/ili voća kao što su npr. mrkva i jabuka) ne zaostaju bitno za ostalim vrstama kukaca kojima normalno hranimo svoje ljubimce, dapače u odnosu na popularne "fobase" (Zophobas spp.) imaju povoljniji odnos proteina i masnoća.
Dio rečenice o potencijalnoj opasnosti da crv progrize želudac životinje je običan urbani mit (dokazano!) koji evidentno još uvjek hara terarističkom zajednicom. Ne postoji nikakva šansa da dođe do ozljeđivanja stijenke želuca jer crv, sve i da je preživio proces žvakanja i gutanja, u dodiru sa želučanom kiselinom ugiba praktički momentalno. Naši ljubimci evolucijski su prilagođeni savladavanju, gutanju i probavljanju puno opasnijeg/oštrijeg/neprobavljivijeg plijena od skromnog brašnara.
Eto toliko  :)

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: aksolotli-moje bebe
« Odgovori #7 u: Prosinac 13, 2013, 05:35:42 prijepodne »
Hvala Nino na ispravku, ove informacije sam pokupio u clanku na naslovnici pa sam mislio da su ispravne, to bi trebalo ispraviti.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: aksolotli-moje bebe
« Odgovori #8 u: Prosinac 14, 2013, 13:36:30 poslijepodne »
ajde super da ih ima vise ljudi nego zasto je tako mutna voda ???

Offline martinaf

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
Odg: aksolotli-moje bebe
« Odgovori #9 u: Prosinac 15, 2013, 11:20:43 prijepodne »
to je i mene brinulo,ali nije vise..ispostavilo se da se pijesak jos nije skroz slegnuo.. stavim jos slika sa cijelim akvarijem pa da vidite.. :)

Offline martinaf

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
Odg: aksolotli-moje bebe
« Odgovori #10 u: Prosinac 15, 2013, 11:24:59 prijepodne »
imam i jedno pitanje..cime i kako najbolje ocistiti akvarij? mislim na dno..htjela sam kupiti kao neki usisavac za akvarij ali mi je pijesak presitan i sve ce pokupit..

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: aksolotli-moje bebe
« Odgovori #11 u: Prosinac 15, 2013, 15:58:44 poslijepodne »
to je i mene brinulo,ali nije vise..ispostavilo se da se pijesak jos nije skroz slegnuo.. stavim jos slika sa cijelim akvarijem pa da vidite.. :)

A kada si postavila akvarij, koliko prije ubacivanja zivotinja unutra? Da li si ostavila akvarij prazan barem dva tjedna s povremenim ubacivanjem hrane unutra? Mozda ti akvarij jos nije posteno zacikliran pa ti se javlja "sindrom novog akvarija", voda ti u tom slucaju moze biti bijela od namnozenih plutajucih bakterija.

imam i jedno pitanje..cime i kako najbolje ocistiti akvarij? mislim na dno..htjela sam kupiti kao neki usisavac za akvarij ali mi je pijesak presitan i sve ce pokupit..

Dno sa sitnim pijeskom odrzavas na nacin da rukom lagano zamases iznad pijeska da ti se digne otpad s njega i tada taj otpad usises crijevom s kojim mijenjas vodu. Ili jednostavno mases tim crijevom nekih 5 cm iznad dna da postignes istu stvar, da se otpad digne s dna i da ga usises. Poseban nastavak za tako sitan pijesak jednostavno ne postoji i pri svakom ciscenju koliko god pazis ces usisati manju kolicinu pijeska, to je normalno.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline martinaf

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
Odg: aksolotli-moje bebe
« Odgovori #12 u: Prosinac 15, 2013, 16:17:02 poslijepodne »
akvarij je bio prazan i radio sigurno 2 tjedna prije tako da to nije problem.. :) sve je sad u redu. :)))
evo jos slikica...

Offline octopus2020

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 107
Odg: aksolotli-moje bebe
« Odgovori #13 u: Prosinac 30, 2013, 06:58:54 prijepodne »
Preslatki su vidim da im je ok :)