Ožujak 29, 2024, 11:04:31 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Veliki biljni akvariji  (Posjeta: 15527 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #25 u: Studeni 23, 2010, 07:20:13 prijepodne »
Evo da se i ja javim sa svojim iskustvima.
Imam akvarij od 760 litara 180x70x60
Podloga mi je zemlja za cvijeće(80 lit) i zadovoljan sam s njom,a preko nje šljunak granulacije 2-4mm
Filter sam imao samo jedan pregradni sa pumpom od 2200l/h i još jednu stream pumpu od 3800l/h i u početku mi je to bilo dovoljno dok se bilje nije razraslo pa mi taj jedan filter nije mogao obavljati biološku filtraciju i nokako se nisam mogao riješiti smeđe alge zbog amonijaka,pa sam dodao još tetru ex 1200 i alge su se povukle.
Dodao sam još jednu protočnu pumpu od 2000l/h za koju sam napravio spray bar po cijeloj dužini akvarija.Spray bar mi je smješten na dno zadnje strane akvarija tako da voda cirkulira prema prednjem staklu,ovo mi se pokazalo super jer sad mi jedloga puno čišča nego prije.

A sad co2.Imam bocu od 30kg sa elektro i igličastim ventilom koji je spojen na ph kontroler(ph kontroler je samo za sigurnost ako bi bilo previše co2)
Otapanje sam riješio preko plastične boce prerezane na pola,a na bocu sam nabio još jednu pumpu od 2000 l/h,i to mi se pokazalo najboljim riješenjem za otapanje co2.co2 se u toj boci vrti sve dok se potpuno ne otopi

Rasvjeta mi je 4x 80w t5,dvije lampe mi rade 11h a druge dvije 5h dnevno

Izmjene vode mi nisu toliki problem,imam dva debela crijeva koja su začepljena i puna vode.Jedno crijevo stavim kroz prozor pa u dvorište i samo ga odčepim i voda sama krene,isti postupak je i za punjenje

Jedino što sam napravio grešku što sam na početku imao prejaku rasvjetu pa sam imao puno algi,tako da na početku dok se bilje ne primi treba krenuti sa jako malom rasvjetom,meni bi bila sasvim dovoljna lampa od 80w i još ju malo povisit da nebude blizu vode

Ako sam nešto zaboravio slobodno pitajte

Evo i slike da vidite kako je izgledalo na početku i kako izleda sada

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #26 u: Studeni 23, 2010, 10:03:33 prijepodne »
Biljni akvarij nikada nisam imao veći od 200lit. Jednostavno zato što mislim da biljni akvarij zahtjeva svakodnevno a ponekad i nekoliko puta dnevno rezuckanje, sađenje, paženje i maženje za koje imam volje ali jednostavno nemam vremena. Veliki biljni akvarij, ako će postojati još volja, složit ću kada odem u penziju i potjeram djete iz kuće :)

Offline Dudek

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: STRMEC Samoborski
  • volim Discuse
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #27 u: Studeni 23, 2010, 12:48:36 poslijepodne »
Šta je sa RO (revers osmoza) vodom ? Za Diskuse bi bilo dobro izmješati i RO vodu ! Kakve su ti vrijednosti vode ?
Pozdrav

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #28 u: Studeni 23, 2010, 14:17:49 poslijepodne »
Citat:
Veliki biljni akvarij, ako će postojati još volja, složit ću kada odem u penziju i potjeram djete iz kuće
Eto,   isto tako mislim i ja :D
Dutch stil je ono što je mene privuklo biljnoj akvaristici , trenutno je to stavljeno na standby zbog ldnice u kući, kćerke koja je odlučila u vrtiću pokupit sve moguće boleštine svijeta i prenjet ih na svog mlađeg brata, mamu i mene :dead:
uz svakodnevno slušanje vrištanja, zapomaganja, povraćanja, kašljanja, sranja, pa opet kašljanja, vrištanja i tako iz dana u dan, iz mjeseca u mjesec...
...sretan sam ako usred noći ulovim 15-ak minuta da promjenim vodu u akvariju , a kamoli da održavam nekakav dutch.

Ajde, jednog dana možda bude malo i više vremena pa.. :D

Puno je to posla, održavat veliki akvarij gusto zabiljen, još ako je složen uredno..
...puno vrsti bilja, svaka vrsta raste svojom brzinom, svaku treba održavat na svoj način, neku trimat, neku čupat pa sadit vrhove... 

Anyway, bez zdrave kičme i puuuno slobodnog vremena nebi se upuštao u slaganje nekog velikog dutcha , eventualno neki biljni sa low tech sa spororastućom salatom..

Evo par fotki velikih biljnih..
Biljni od Toma Barra sa discusima , akvarij ima 5000lit 300x130x130 i sump od 1500lit ,  i Tom Barr u akvariju trima bilje :D :D :D
Na drugoj fotki je 1000litraš , pekrasan dutch

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #29 u: Studeni 23, 2010, 20:53:45 poslijepodne »
Daj nam neki link ka ovom Tomovom od 5 tona vode. Bas me interesuje kako tepih raste na ovoj dubini???

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #30 u: Studeni 23, 2010, 21:17:12 poslijepodne »

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #31 u: Studeni 24, 2010, 01:13:31 prijepodne »
Citat:
Veliki biljni akvarij, ako će postojati još volja, složit ću kada odem u penziju i potjeram djete iz kuće
Eto,   isto tako mislim i ja :D
Dutch stil je ono što je mene privuklo biljnoj akvaristici , trenutno je to stavljeno na standby zbog ldnice u kući, kćerke koja je odlučila u vrtiću pokupit sve moguće boleštine svijeta i prenjet ih na svog mlađeg brata, mamu i mene :dead:
uz svakodnevno slušanje vrištanja, zapomaganja, povraćanja, kašljanja, sranja, pa opet kašljanja, vrištanja i tako iz dana u dan, iz mjeseca u mjesec...
...sretan sam ako usred noći ulovim 15-ak minuta da promjenim vodu u akvariju , a kamoli da održavam nekakav dutch.

Ajde, jednog dana možda bude malo i više vremena pa.. :D

Malo oft., ali moram ovo komentirati i pojadati se...ja si zadnjih dvije godine brijem kak jedva čekam da završim faks i zaposlim se da mogu sam kupovati sve kaj hoću za akvarij i aquascaping i da uhvatim neki stalan životni ritam i raspored jer mi se sad događa da me po 2-3 dana nema doma (pa onda nema ko ni hraniti ribe, a kamoli gnojiti po EI sistemu, provjeravati drop checker i ostalo  :D)...a i u ono malo vremena kad sam doma ne uspijem odvojiti ni minuta za akvarij.  :roll:
Uglavnom moj dragi hobi aquascaping pati zbog toga, ali se barem tješim da ću jednom imati vremena za to kaj me zanima...ili sam se barem do sada tješio...  :dead:
A sad vidim ovakve postove i sav se zbediram...pa kakav je ovaj svijet i ovo društvo da čovjek nema vremena da se pošteno bavi aquascapeom? Kaj fakat moram čekati penziju?  :punch:  :D

A sad kad sam se izjadao malo on topic...ja znam točno kam bi stavio i kak bi izgledao ogromni biljni akvarij da ga imam mogućnosti napraviti.
Išao bi na jako bogatu podlogu da ga ne moram slagati svakih godinu dana ponovno jer su biljke sve popapale, a od biljka bi većinom stavio neke manje do srednje zahtjevne i umjereno rastuće (crypte, microsorumi, bolbitisi, puno mahovina, tu i tam neke grmove rotale, tepih od marsilee/E. tennelusa itd.). Tak ne bi morao baš full nabrijati svjetlost (manje svjetlosti=manja količina co2 potrebna što je bitno s obzirom na učinovitost otapljanja u velikim akvarijima). Npr. stavio bih 350-max 400w na 800 litara i to možda čak ne bi išao na t5 nego na t8 rasvjetu (ovisno o visini akvarija).
Filtraciju bi sigurno jako dobro napravio (2 jaka vanjska filtera), a cirkulaciju bi dodatno poboljšao sa više manjih stream pumpi da pokrijem mrtve točke. CO2 naravno iz boce, a reaktor na vanjsku pumpu. 
Kaj se harscapea tiče, da nisam ograničen lovom kupio bi 50 kila granja i još toliko kamenja pa bi već nekak to složio :D Ali evo baš sam neki dan bio na Sljemenu tražio grane za novi setup (po uputama lp-a) i našao sam stvarno super grana i korijenja i to toliko da su mi trebale dvije velike bačve da to sve potopim. Tak da skupe grane iz petshopova stvarno nisu must have.
Išao bi sigurno na emerzni uzgoj biljaka, to mi se čini najisplativije. A opet, da imam gro love jednostavno bi si naručio da mi iz Tropice dofuraju sve kaj mi treba. Bio je jednom negdje na forumu neki link kak Amanova ekipa slaže veliki akvarij po narudžbi. Likovi si dofuraju po 20-30 košarica od svake vrste biljaka (eleocharis, hc, hm, rotale...ma svega) i to najzdravije i najzelenije bilje i onda samo to onak sami sebi cool lagano sade.
Mijenjanje vode bi išlo sigurno preko pumpe i cijevi i to nekih malo većih da bude što prije gotovo.
Od riba bi stavio 20ak ancistrusa ili 50ak otocinclusa u idealnijem slučaju, 15 skalara i naravno jato crvenih neonki (min. 200 komada).

A kad bi to sve tak savršeno složio onda bi pao s kreveta i probudio se  :D
Možda jednog dana...kad završim faks, zaposlim se, oženim, odhranim djecu i odem u penziju...ak bu me kičma još služila onda  :D
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline opijum

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 339
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Jarun
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #32 u: Prosinac 26, 2010, 23:02:06 poslijepodne »
Moje iskustvo je da se najbolje naučiš na svojim pogreškama jer mogu ti ostli tupiti i govoriti ovo ovako ovo onako ali kad to probaš na svom akvariju/koži bolje se naučiš i više cijeniš. Moje upoznavanje sa akvaristikom krenilo je izradom večeg akvarija od 500l dimenzija 200x50x50. Izradom sam se pozabavio sam i napravio sve što sam mogao sam na opče negodovanje drugih. Meni je to predstavljalo izazov koji sam uspješno izvršio. Iskustvo je odlično, na žalost kratko je trajalo zbog obaveza jer potrebno je puno vremena za veliki akvarij, barem je tako kod mene bilo. Mjenjanje vode trajalo je oko 15-20min, jednostavno crijevo kroz prozor pa u šahtu u dvorištu i onda samo prikopčam na slavinu i nova voda je brzo u akvariju.
Zaljubio sam se u akvaristiku i velike akvarije i jednog dana kada budem imao svoj prostor i više vremena sanjam o ogromnom akvariju u dnevnom boravku koji če biti u zidu sa jednom staklenom površinom kao izlog koji če krasiti moj dom.

Offline Pole

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 400
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #33 u: Veljača 24, 2011, 12:20:26 poslijepodne »
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=56634.0;topicseen
Ovo je jedan bez ikakvih problema , za sada, i bez 2000 eura za hardscape.
Krastavce treba narezati, te popapriti i dodati octa, pa baciti, jer ne valjaju ništa.