Travanj 23, 2024, 15:11:27 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zemlja za cvijece - kakva?  (Posjeta: 7102 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Pancho_Villa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 795
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić
Zemlja za cvijece - kakva?
« u: Ožujak 28, 2007, 10:04:00 prijepodne »


Idem danas kupiti malo zemlje za akvarij, ali ne znam na sta da obratim paznju prilikom kupovine...rekao mi je kolega damoram pripaziti da nemaperlita u sebi?
Ima li jos nesto na sta trebam obratiti paznju ili moze ici bilo koja vrsta zemlje?


Hvala, lp

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Zemlja za cvijece - kakva?
« Odgovori #1 u: Ožujak 28, 2007, 11:36:00 prijepodne »
Kupi gotovi suprstrat pa si miran...imaš i mala pakovanja u pet centru i belugu!

Offline Pancho_Villa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 795
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić
Zemlja za cvijece - kakva?
« Odgovori #2 u: Ožujak 28, 2007, 12:36:00 poslijepodne »
Kupit cu i to i zemlju...samo ne znam kakvu tocno da kupim.

Offline Mladen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 279
  • Dob: 54
Zemlja za cvijece - kakva?
« Odgovori #3 u: Ožujak 28, 2007, 13:15:00 poslijepodne »
Gle, mogla bi teoretski bilo koja zemlja za cvijeće, ali... Uzmi neku florabelu, klasman ili slično. Fora je u tome što su renomirani supstrati uglavnom čisti od raznih parazita (bakterija, gljivica, sjemenki, insekata...)
I što je najvažnije, pročitaj što je Tuljan napisao o pripremi podloge
TuroPolje - nekad More

Offline Pancho_Villa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 795
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić
Zemlja za cvijece - kakva?
« Odgovori #4 u: Ožujak 28, 2007, 13:49:00 poslijepodne »


Ok...bio sam sada u Zrinjevcu. Oni tamo imaju neku zemlju koja se zove Zrinko i to:


Zrinko S
zemlja za sobno svijece
...nekoliko vrsta treseta, gline i kvarcnog pijeska oplemenjen s makro i mikrohranjivim (valjda elementima - ne pise), laboratorijska kontrola sastva...


sastav:
ph= 5,5-6,5
soli= 1,25-2,2 g/l
N=300-400 mg/l
P205=300-450 mg/l
K20=650-850 mg/l
MgO=250-350 mg/l

mikroelementi (Mn, Zn, Cu, Fe, B, Mo)


Zrinko C
slicno kao Zrinko S samo balkonsko cvijece


sastav:
ph= 6,0-6,8
soli= 1,25-2,5 g/l
N=220-350 mg/l
P205=200-350 mg/l
K20=550-750 mg/l
MgO=125-250 mg/l

mikroelementi (Mn, Zn, Cu, Fe, B, Mo)



Zrinko vrt
...nije obogacen sa mineralnim komponentama....mjesavina na bazi komposta (sta je to?), kiselog treseta i kvarcnog pijeska...


sastav:
ph u H2O = 6,5-7,2
E.C. ms/cm = 1,0-4,0
%soli = 0,13-0,52
%H2O = 40,0-60,0
%organske tvari = 40,0-70,0
i jos ima nekih mg/1 (NH1+, NO3-, P3-, K+, Mg2+ elemenata)



Evo to je to sto sam tamo vidio...jel valja koja od tih??

lpEdited by: Pancho_Villa

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Zemlja za cvijece - kakva?
« Odgovori #5 u: Ožujak 28, 2007, 14:10:00 poslijepodne »
Uzmi prvu ili drugu mješavinu, ali provjeri da nema unutra perlita ili kuglica stiropola, zrinjevac ih je prije dodavao u svoju zemlju.
Obavezno namači tri tjedna.
Ako ne namačeš manijakalno mijenjaj vodu prvih par tjedana  
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline rozma

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
Zemlja za cvijece - kakva?
« Odgovori #6 u: Travanj 11, 2007, 13:15:00 poslijepodne »


Citat: Tuljan
Uzmi prvu ili drugu mješavinu, ali provjeri da nema unutra perlita ili kuglica stiropola,



Zašto unutra ne smije biti perlita i kuglica stiropola?, i što su to perliti?
Varaždin / Hrvatska

Offline Tompa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 498
Zemlja za cvijece - kakva?
« Odgovori #7 u: Travanj 11, 2007, 13:29:00 poslijepodne »
Zato jer će ti te kuglice isplivavati na površinu pa ćeš ih skupljati mjesecima.

Offline rozma

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
Zemlja za cvijece - kakva?
« Odgovori #8 u: Travanj 11, 2007, 15:40:00 poslijepodne »


Citat: Tompa
Zato jer će ti te kuglice isplivavati na površinu pa ćeš ih skupljati mjesecima.



Da to je logično, ali mora postojati i bolje objašnjenje pošto stiropol sam po sebi nije kemijski reaktivan u vodi i ne vidim da bi mogao imati neku štetnu funkciju kao takav, a osim togakoristi se i za izradu umjetnihpozadina(zato čekam Tuljana da odgovori - unaprijed hvala).


Inače ja trenutno radim jedan set up u kojem će biti5 različitih slojeva zemlje (svaki od njih je drugačiji po kemijskom sastavu, granulaciji, karakteristikama itd.), a sloj koji u sebi sadrži koru drveta i kuglice stiropola je drugi sloj odozdo, odnosnošesti sloj odozgo - pošto na5 slojeva različitog zemljanog supstrata ide još komercijalni supstrat koji ima funkciju prihrane ali mu je još važija uloga da služi kao svojevrtan "čep" da se ostali slojevi ne dižu na površinu i ne mute vodu, a na sve to još ide završni sloj šljunka koji također ima tu, kao i estetsku ulogu.


Dakle ta podloga će se sastojati od ukupno7 različitih slojeva,6 koji služe kao dugoročni izvor hranjiva (prihrana za bilje) i jedan tehničko - estetski, šljunak. Zato nema ni teoretske šnase da sloj koji u sebi sadrži stiropol ispliva na površinu.


Isto tako pretpostavljam da su perliti neke kemijske supstance koje bi mogle imati negativni utjecaj na kakvoću vode u akvariju pa ih Tuljan zato ne preporuča koristiti u akvariju, ali bi želi znati nešto više o toj supstanci (tvarima), što je to zapravo, i zašto nije poželjno za akvarij.
Varaždin / Hrvatska

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Zemlja za cvijece - kakva?
« Odgovori #9 u: Travanj 12, 2007, 08:27:00 prijepodne »
Tompa je u pravu, ali ako ti misliš da možeš spriječiti stiropol da izlazi van samo naprijed   jedino neznam kak če to iči kad budeš čupao veče biljke (pretpostavljam da misliš metnuti kuglice a ne cijelu ploču).

Reci s kojom namjerom mečeš sloj stiropola?

Što se perlita tiče nisam si nikad dao truda proučiti zašto se sve on dodaje zemlji (osim iz istih razloga kao i stiropol) ali pliva i još ga je teže maknuti iz vode nego stiropol.
Inače ostavio sam jednu zemlju s njim namočenu više od 6 mjeseci (preko zime je ostala vani) i tokom vremena je potpuno nestao, neznam jel se otopio ili što drugo ali ako se otopio sigurno mijenja kemizam vode, samo neznam jel na bolje ili lošije.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Tompa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 498
Zemlja za cvijece - kakva?
« Odgovori #10 u: Travanj 12, 2007, 08:54:00 prijepodne »


Citat: rozma
Da to je logično, ali mora postojati i bolje objašnjenje...



A ti inače ne prelaziš preko crvenog ne iz razloga da te ne pregazi auto jer je to preočito, nego imaš neko bolje objašnjenje? Dakle...


Što se perlita tiče: vulkanski kamen koji sadrži visoku koncentraciju silicijai vode. U zemlju ga dodaju najviše radi te vode, ali i radi samog silicija kojeg većina biljaka koristiza izgradnju staničnih stijenki.Ne znam kolikoupitno dodavati perlit u akvarij radi tog silicija jerga ionako već ima u samoj zemlji (i to jako puno), a nalazi se i u gnojivima. Jedina negativna pojava koja se eventualno može dogoditi jest pojava kremenjašica.


Inače, link na kojem možeš pronaći sve odgovore: www.google.comEdited by: Tompa

Offline rozma

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
Zemlja za cvijece - kakva?
« Odgovori #11 u: Travanj 12, 2007, 21:30:00 poslijepodne »


Citat: Tuljan
Tompa je u pravu, ali ako ti misliš da možeš spriječiti stiropol da izlazi van samo naprijed jedino neznam kak če to iči kad budeš čupao veče biljke (pretpostavljam da misliš metnuti kuglice a ne cijelu ploču).




Da vidiš, o tome baš nisam previše razmišljao; možda će mi se ipak kod presađivanja bilja koje ima jako korijenje dići i stiropol mada je smješten dosta duboko u predzadnjem sloju podloge.
Varaždin / Hrvatska

Offline rozma

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
Zemlja za cvijece - kakva?
« Odgovori #12 u: Travanj 12, 2007, 21:49:00 poslijepodne »


Citat: Tuljan
Reci s kojom namjerom mečeš sloj stiropola?




Ma čisto usputno, pošto konkretno taj sloj supstrata sadrži: koru, humus, tresete i kuglice stiropola već originalno zapakiran kao mješavina. Nos obzirom dasi u gornjoj poruci naveo da se treba izbjegavati supstrat koji sadržava stiropol i perlite mislio sam da postoji neki drugi razlog, vjerojatno kemijski, zašto nije dobro stavljati stiropol u akvarij; -značiželio sam se dodatnoinformirati i educirati o tome.


Nokako sam i mislio razlog je čisto tehničke prirode.


Inače stiropol nisam ni namjeravao stavljati sa nekom određenom svrhom u akvarij kao supstrat, nego ono,pošto se već nalazio u toj mješavini mislio sam -ništa strašno ako u podlozi bude i pokoja kuglica stiropola pošto on sam po sebi nije ni koristan i štetan. (odnosno nema nikakvu korisnu niti štetnu funkciju ako se stavi u akvarij)


Znači konačno ako se radi samo o tome da ga je nezgodno stavljati iz čisto praktičnih razloga (dizanje kuglica na površinu), onda ću jednostavno prebrati sva zrnca iz supstrata prije nego ću ga staviti u akvarij.


Edited by: rozma
Varaždin / Hrvatska

Offline rozma

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
Zemlja za cvijece - kakva?
« Odgovori #13 u: Travanj 12, 2007, 21:58:00 poslijepodne »
Citat: Tompa



Citat: rozma
Da to je logično, ali mora postojati i bolje objašnjenje...



A ti inače ne prelaziš preko crvenog ne iz razloga da te ne pregazi auto jer je to preočito, nego imaš neko bolje objašnjenje? Dakle...





Nisam imao namjeru izazvati nikakvu konfliktnu situaciju, jednostavno sam mislio da je pozadina svega ovoga oko stiropola povezana sa nekom kemijom.


Hvala na odgovoru za perlite!
Varaždin / Hrvatska

Offline elpresidente

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 154
Zemlja za cvijece - kakva?
« Odgovori #14 u: Svibanj 11, 2007, 10:45:00 prijepodne »
Jel netko u zadnje vrijeme u Zagrebu kupovao florabellu ili drugi humus koji je dobar kao podloga? Ne znam di ga mogu kupiti, bed mi je kupiti prvu na koju naletim....
 

Offline Pancho_Villa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 795
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić
Zemlja za cvijece - kakva?
« Odgovori #15 u: Svibanj 11, 2007, 11:57:00 prijepodne »
Ako sam dobro shvatio, ne bi smjelo biti komposta u zemlji koja ide u akvarij ... ?