Ožujak 29, 2024, 07:19:57 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Veliki biljni akvariji  (Posjeta: 15520 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Veliki biljni akvariji
« u: Studeni 22, 2010, 14:16:27 poslijepodne »
Budući da sam primjetio da neke ljude zanima zašto je tako veliki deficit ovakvih akvarija otvorio sam temu kojoj je cilj informirati se o takvim akvarijima i raspraviti njihove prednosti i mane.
Želio bih da prije svega o svojim iskustvima napišu nešto ljudi koji ih imaju i upozore na probleme one koji će se upustiti u takve projekte.

Slike i primjeri sa drugi stranica su dobrodošli.

 8)

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #1 u: Studeni 22, 2010, 15:00:43 poslijepodne »
Okvirno, na koju litražu misliš pod time?

Offline ceh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 769
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Amsterdam
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #2 u: Studeni 22, 2010, 15:04:57 poslijepodne »
prije dvije god imao sam 700 l  biljni akva    e kad me napala alga  umal se nisam objesio  nažalost nemam slika  al  men je najveci problem bio  alge  iako sam redovno dodavao  co2 
valjada sam pretjeravo sa miokro  i makro   .. to je jedan od razloga   što ciklide držim 
Please remember that the following comments are personal experiences and may or may not apply to your setup. Use them as guide to help better understand your fish,

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #3 u: Studeni 22, 2010, 15:07:27 poslijepodne »
Okvirno, na koju litražu misliš pod time?

Mislim sam na 400L pa na dalje.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #4 u: Studeni 22, 2010, 15:21:14 poslijepodne »
Hocemo to na primjeru mozda? Stvarno bi mi bilo korisno...
Od opreme imam 6*54w t5, grijac jäger 200w, filter eheim neki professional serije za mislim do 350l, bocu s co2 od 2l, elektromagnetni ventil i pH kontroler.
Staklo sam mislio 130*55*60. 55 je visina.

Ono sto mi se cini je da mi treba dosta jaci filter. I jos jedna pumpa?

Sigurno je da ce dosta trositi ta rasvjeta... -?  jel to previse svjetla?

Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #5 u: Studeni 22, 2010, 15:32:21 poslijepodne »
Iako nemam tako veliki akvarij evo nekoliko mojih iskustava iz 300L

Dakle što kako i gdje započeti...

Prije svega jedan od bitnih faktora su cijena i dovoljno veliki prostor za takav akvarij. Ne treba zaboraviti da su takvi akvariji jako teški i ne mogu se smijestiti na bilo koje mjesto u stanu nego bi u principu trebali biti uz nosivi zid, pogotovo ako netko živi na katu ispod vas.

Druga stavka je cijena opreme. Naravno tu uvijek ide opcija s izradom filtera, rasvjete i drugih komponenti u DIY izvedbi, ali pitanje je koliko je tko vješt. Ja recimo nisam i ne bih se mogao tek tako igrati s izradom dijelova. Najbitnije dvije komponente su filtriranje i rasvjeta. Dva velika filtera potrebna za akvarij od cca 700 L bi izašla sigurno oko 500 EUR što nije mala lova. Napraviti sistem kap po kap... dali je to moguće u biljnom akvariju. Rasvjeta je opet dio za sebe, tu sam primjetio da ljudi vole pretjerivati, ali opet koliko je stvarno potrebno svjetla za velike akvarije, jer ovdje ono pravio W/L ne vrijedi... ima li netko iskustva s time

Nadalje potrebno je i kvalitetno riješenje za uvođenje co2, jer jaka rasvjeta + nedovoljno co2 je recept za alge... na 300L sam već imao problema s topljenjem. Dakle ovdje bih sigurno išao na splitter i 2 inline externa reaktora. Sve ostalo mislim da je daleko ispod po kvaliteti što se tiće otapljanja co2. Direktno vezano uz to je i kvaliteta vode. Znači RH voda je uglavnom jako tvrda, a da bi se co2 lakše otopio trebala bi voda biti meka... dakle ro uređaj, ali ako je filtriranje kap po kap opet dolazi do problema...

To je što se tiće opreme... ajmo dalje... na uređenje:

koju podlogu koristiti? ako je akvarij dimenzija 200*50*50 to bi značilo da je potrebno cca oko 50L hranjive podloge što bi ispalo ako se ide na kupovnu varijantu opet nekih 120-150 eura samo za prihranjivanje sa tetra substratom, a da ne govorimo o ADA ili sličnim proizvodima. Šljunak niti ne računam u ovo jer je njega relativno lako nabaviti mukte. Zemlja...? Koliko sam vidio Karlo nije imao neka predobra iskustva s zemljom, teško ju je kontrolirati jer su potrebne velike izmjene vode... što je opet dodatni problem ako nije sistem kap po kap.

Hardscape... na što se odlučiti? Kamenje ili granje? I jedno i drugo dostupno u prirodi, ali ako ćemo iskreno svi scapovi na svijetkoj razini smo vidli da koriste mangro i sunkenroot dakle opet poprilično olakšanje za novčanik ako znamo da je cijena takvog drveta vani cca 13 EUR/kg, a da ne velik koja je zezancija s nabavkom istih. Kamenje? to se može uzeti iz prirode, ali nažalost je kod nas kamenje uglavnom vapnenačkog porijekla pa dodatno otvrđuje vodu, dakle i to nije mačlji kašalj. Nabavka aquascaping kamenja? prava sitnica.... caa 3 EUR/kg, na 500 L bez 30-40 kg nemamo što pričati... dakle dodatnih 90-120 EUR olakšanja za vaš već jako tanki novčanik.

I šećer na kraju... biljke... po meni glavni problem. Postoje dvije opcije. Zamoliti neki od naših dučana da naprave naruđbu samo za vas i iskrcat ogromnu lovu za minimalno 50 košarica koje će vam trebat da popunite ovakav akvarij. Ne treba zaboraviti da ovdje posebno treba voditi računa da se kod velikih sistema treba zasaditi što više biljaka u početku kako bi se smanjio problem s algama, dakle nema štednje na biljkama. Druga opcija je sam uzgojiti, u principu emerzno. Zvuči relativno jednostavno, ali nemojte zaboraviti da trebate popuniti 2m akvarija. opet treba kupiti barem 10-15 košarica različitog bilja i krenut s uzgojem. Strpljen spašen. Mislim da u idealnim uvijetima iz tih 15 košarica se ne može dobiti dovoljna količina bilja za sađenje kroz minimalno pola godine, ako ne i godinu dana...

U račune za vodu i struju niti ne želim ulaziti. Također održavanje takvog akvarija je posebna priča.





Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #6 u: Studeni 22, 2010, 15:33:08 poslijepodne »
ovo sam pisao ruki dok još nisam vidio tvoj post, ali malo smanji cifre i dobit ćeš otprilike što tražiš

Offline Nea007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
    • Aquariss.net
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #7 u: Studeni 22, 2010, 15:44:28 poslijepodne »
hvala Cigi na otvaranju teme.  :up:

moje misljenje je da glavni problem predstavlja novac i vrijeme koje se mora uloziti na odrzavanje tako velikog biljnog sistema. jer ruku na srce, kad bi se na takav potez odlucio sin nekog političara i lovaša, lako bi on to slozio. informirao bi se, fino sve narucio i platio, cak i platio ljudima da mu taj akvarij odrzavaju na tjednoj bazi. no kako vecina nasih akvarista potjece iz neke srednje-nize klase (cast iznimkama), mislim da su takvi podvizi za njih samo neostvareni snovi, nazalost.


Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #8 u: Studeni 22, 2010, 15:46:46 poslijepodne »
Ako nekoga zanima ekonomska komponenta evo otprilike troškovnika. Ovo je osobni odabir komponenti zato me nemojte razapeti zbog nekih troškova koje možda vi ne bi stavili.

akvarij 500L cca 300 EUR
filter 2x Eheim pro 3 2080 - svaki 270 EUR = 540 EUR
boca co2 5L 300 kn
ventili + EM 90 EUR
splitter- 90 dollara - 65 EUR
inline reaktor 2x cca 110EUR
grijač jager 20 EUR
pumpe za reaktore 2 x 70  EUR = 140 EUR
substrat- 150 EUR
hardscape drva- cca 100 EUR
hardscape kamenje cca 100 EUR
rasvjeta ?? minimalno 300 EUR

Ukupno samo za opremu i hardscape to je oko 1950 EUR, a biljke i ribe još nismo niti pipnuli...



Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #9 u: Studeni 22, 2010, 15:54:01 poslijepodne »
hvala Cigi na otvaranju teme.  :up:

moje misljenje je da glavni problem predstavlja novac i vrijeme koje se mora uloziti na odrzavanje tako velikog biljnog sistema. jer ruku na srce, kad bi se na takav potez odlucio sin nekog političara i lovaša, lako bi on to slozio. informirao bi se, fino sve narucio i platio, cak i platio ljudima da mu taj akvarij odrzavaju na tjednoj bazi. no kako vecina nasih akvarista potjece iz neke srednje-nize klase (cast iznimkama), mislim da su takvi podvizi za njih samo neostvareni snovi, nazalost.



Je pričao sam s jednim arhitektom koji se već par puta susreo s nekim ljudima koji su zahtijevali tako velike akvarije. Uglavnom estradne zvijezde ili nogometaši... velik da je vidio akvarij kod jednog od njih od cca 2000 L u kojem plivaju pirane. U drugoj sobi jedan od 300, a kad ga je pitao što će mu taj jedan naš Dinamov biser mu je odgovorio, pa tu uzgajam hranu za pirane...

Offline Nea007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
    • Aquariss.net
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #10 u: Studeni 22, 2010, 15:58:54 poslijepodne »
Je pričao sam s jednim arhitektom koji se već par puta susreo s nekim ljudima koji su zahtijevali tako velike akvarije. Uglavnom estradne zvijezde ili nogometaši... velik da je vidio akvarij kod jednog od njih od cca 2000 L u kojem plivaju pirane. U drugoj sobi jedan od 300, a kad ga je pitao što će mu taj jedan naš Dinamov biser mu je odgovorio, pa tu uzgajam hranu za pirane...

u njemu uzgaja hranu za pirane  :D.

da, vidis, lako je zvijezdama i nogometasima. pljunu pare i zdravo! a mi obicni smrtnici, mozemo drzati srednje velike biljne, buljiti u megavelike ciklidne, i maštati kako bi bilo napunit ih dutch biljem i tapetom od 2 metra hc-a  :D

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #11 u: Studeni 22, 2010, 16:12:26 poslijepodne »
Je pričao sam s jednim arhitektom koji se već par puta susreo s nekim ljudima koji su zahtijevali tako velike akvarije. Uglavnom estradne zvijezde ili nogometaši... velik da je vidio akvarij kod jednog od njih od cca 2000 L u kojem plivaju pirane. U drugoj sobi jedan od 300, a kad ga je pitao što će mu taj jedan naš Dinamov biser mu je odgovorio, pa tu uzgajam hranu za pirane...

u njemu uzgaja hranu za pirane  :D.

da, vidis, lako je zvijezdama i nogometasima. pljunu pare i zdravo! a mi obicni smrtnici, mozemo drzati srednje velike biljne, buljiti u megavelike ciklidne, i maštati kako bi bilo napunit ih dutch biljem i tapetom od 2 metra hc-a  :D
ma nisu ni pare toliki problem, koliki je problem tog nogometaša naprimjer! kupi on akvarij, netko mu ga ušminka i ima ga da ga vide zenske kad dodu u stan a dam se kladit da ni ne zna što ima u akvariju! mislim da mi "obični smrtnici" smo sto puta sretniji iz razloga što to što imamo volimo, uzivamo u tome i potpuno smo posvećeni tome! a neki nogometaš u mjesec dana 10 dana minimalno je na putovanju, 10 dana na treningu (2 treninga na dan po 2 sata)...ne govorim to samo tak, znam iz iskustva!
a kaj se tiće tako velikih biljnih...ne volim baratat s kemikalijama, bocama co2, drzim se ja kamenjara! i imam jedan mali od 30litara za bilje i opet bez kemikalija i boca :D :D :D

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #12 u: Studeni 22, 2010, 16:19:38 poslijepodne »
Cigo vrlo zanimljivo i poučno štivo i jako puno bi mi pomoglo kad sam išao u nabavu akvarijua prije nekih godinu dana.
Ja sam krenuo kao početnik odmah na veliki akvarij (150 cm dužine) jer mi je jedno mjesto u stanu idealno za te dimenzije. A i ruku na srce želio sam što veći  :D
Bio sam jako strpljiv i poprilično dugo tražio i štedio dok nisam naletio na wawe design 450 koji mi se učinio kao povoljna prilika s obzirom da dolazi sa 4x54 w t5 rasvjete.

Nakon kupnje akvarij je 4-5 mjeseci stajao prazan dok se punio proračun za nabavu podloge i bilja. Za hardscape sam iskoristio presušene grane koje sam skupljao po Lastovu za vrijeme odmora.
Neke od grana su jako lijepe ali opet nije to to i kad bi naletio na kakav kvalitetan komad korjena bacio bi se u kupovinu.

Došlo je vrijeme na ubacivanje podloge i tu sam napravio prvu veću početničku grešku. Odlučio sam se za vulkanit pomješan sa zemljom za cvijeće (to nije ta greška) a iznad sam stavio kvarcni pijesak podosta sitne granulacije 0.5 do 2.5 (i sad greška) i osim što je toliko sitan stavio sam ga u jako debelom sloju. Odmah u startu sam primjetio da bez obzira na hranjivu podlogu biljke malo štekaju, ne sve ali neke imaju velikih problema. Sad jeli tome razlog što neke biljke imaju slabiji korjen koji se teže probija do zemlje ili presitna granulacija kvarca jednostavno zagušuje biljku.

Trenutna filtracija mi je (sram me je koliko je slabo) unutarnji wawe filter od 700 l i vanjski fluval 404 od 1200 l protoka ali uskoro dolazi nešto bolje. Tako da ću o razlikama nešto napisati kad vidim kako radi bolja varijanta.

Još jedan problem velikih akvarija, barem ovog kojeg imam je i dubina od preko 60cm tako da i uz dobar sloj podloge ostaje oko 55 cm dubine. Ovdje idem s idejom da to možda može smetati nekim tepih biljkama koje traže dosta svjetla.

Naravno kako je cigo rekao tu je i problem otapanja co2. Trenutno se mučim sa powerhedom, duplim ljestvama ali nisam niti najmanje zadovoljan.

Šta se same rasvjete tiče čini mi se da je 4x54w t5 svjetla i više nego dovoljno, čak i uz mali fotoperiod od 8 sati kakvog ja držim. Već nakon 7 sati svjetla primjetim kako se neke biljke počinju zatvarati a i dok ne riješim adekvatno otapanje co2 ne želim ništa forsirati.

I sad na kraju  bilje. zbog jako siromašne ponude u Splitu ja sam uzimao ono šta se nudi a ne baš ono što sam želio i s tim nikako na zelenu granu  -?

Eto par iskustava i razmišljanja jednog početnika koji je odmah uletio u XXL vode  :D
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline leon77zd

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 154
  • Spol: Muški   Lokacija: zadar
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #13 u: Studeni 22, 2010, 16:20:36 poslijepodne »
ajde ekpa!
super je tema! bas imam u planu veliki biljni!
molim vas pogledajte pod forum     
Oprema za aquascaping/ biljni 600lit
trebam pomoc oko filtracije! neplaniram kupovati skupe vanjske filtera nego staviti pregradne!
zanima me polozaj pregradnih u aq,... pa dajte koji komentar..
malo sam kratak sa vremenom... aq trebam poceti ljepiti ubrzo!

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #14 u: Studeni 22, 2010, 16:34:08 poslijepodne »
CO2 se kod mene kvalitetno otapa u 1 aquamedic 1000 reaktoru koji je spojen na eheim 2080. Ako samo malo pojačam dodavanje imam totalnu frku s ribama, imao sam i žrtava. Znači moguće je kvalitetno otapanje samo sa 1 reaktorom. Naravno potreban je onda i dobar protok da co2 dođe i do drugog kraja akvarija.

Što se tiće rasvjete, potreba za istom uopće ne raste linearno s povećanjem volumena akvarija. Rekao bih da je 300W t5 rasvjete sa reflektorima čisto dovoljno za akvarije od 700-1000 litara, što sam vidio i na dosta velikih akvarija u zadnje vrijeme. Naravno ima i ekstrema sa ogromnom količinom svjetla mada nisam siguran da li sve radi u isto vrijeme.

Što se tiće održavanja, obavezno je izmisliti nekakvu automatiku kod izmjene vode inače je to katastrofa.

Za početak je najbolje nabaviti brzorastućeg korova od bilja i popikati ga u što većoj količini i micati ga kako se željeno bilje širi.

Zemlju neću ni komentirati, meni je katastrofa...

Offline Nea007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
    • Aquariss.net
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #15 u: Studeni 22, 2010, 18:34:29 poslijepodne »
Što se tiće održavanja, obavezno je izmisliti nekakvu automatiku kod izmjene vode inače je to katastrofa.

ja bi se na ovu izmjenu vode osvrnula. po meni najlaksi princip je onaj vulgaris, dakle, jedan kraj crijeva u akvariju, a drugi u dvorištu.. zaljevanje vrtla. potrebna 2 covjeka, po jedan na svakom kraju crijeva,,, srk i ajde moja!  :D :D :D

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #16 u: Studeni 22, 2010, 18:45:33 poslijepodne »
Nakon kupnje akvarij je 4-5 mjeseci stajao prazan dok se punio proračun za nabavu podloge i

Otkako sam se ovog proljeća zagrijao za Wave 150, krenuo sam drugim putem do istog cilja. 8 vreča podloge Florite-a black je negdje na putu, 2 mala akvarija su puna bilja koje vrišti da se presadi u nešto veće, nabavio sam bocu i ventile, RO uređaj, kanistre i pumpu za pretakanje, proučio gnojiva i teorije te borbu s algama, još samo da kupim akvarij - Wave 150. Mogao bih, ali treba pripremiti sobu i osloboditi prostor. Od tehnike mi fale još stream pumpe i inline CO2 reaktor

Za početak sam mislio gurati sa 2 original Waveboxa koji se dobiju sa akvarijem, pa ih zamijeniti sa 2 vanjska.
Cigo spominje 2 Eheim pro 3 2080 ?? Nekako mi se čini da je to previše.  Ja sam planirao 2 Fluvala 405.

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #17 u: Studeni 22, 2010, 21:10:42 poslijepodne »
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #18 u: Studeni 22, 2010, 22:13:19 poslijepodne »
je pampa, coa ima automatiku, izljevanje ka susjedu :D :D

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #19 u: Studeni 22, 2010, 22:14:10 poslijepodne »
iskreno Karlo čekao sam da se ti javiš, jer ti za sada od svih nas na forumu imaš največeg  :D
Dakle iz onoga što smo pričali sam skužio da je zemlja bila fijasko. Što se tiće rasvjete tu sam i ja malo proučavao i u potpuno se slažem da ne bi išao nikako preko 0,4 - 0,5 W/L ma koliko god bila velika litraža. Ne bih nikada išao na HQI, već jedino T5 ili eventualno ako bi se odlučio na izradu hang on rasvjete, možda bih isprobao LED, ali to je veliko možda...

Začudilo me je da ti je reaktor spojen na filter? ako me sijećanje ne vara ti imaš 2 filtera ili? Meni je reaktor bio također spojen na filter i snatno mi je bio smanjen protok i jačina filtracije, pa sam ga jednostavno spojio na eksternu pumpu i sad sve radi ko po špagici.

Što se tiće izmjene vode, sistem kap po kap mi je jedino riješenje, ali opet to treba unaprijed računat kad se radi stan. Pretumbavat i rušit stan radi dovođenja cijevi je opet veliki trošak...

@marko_sp:

što se tiće projekta samo naprijed  :up:
ako kaj zapne javi se.

Filtracija ti je jako bitna upravo zbog algi. Ja sam imao znatne probleme u zadnjem postavu s algama (istina i zbog podloge), ali i zbog znatnog smanjenja protoka i filtracije jer mi je reaktor išao preko filtera + što sam imao spojen lily pipe koji dodatno smanjuje protok. Ono što sam napisao za 2 eheima je malo pretjerano, ali za recimo dobro ubiljeni 600-700 L akvarij bi bilo stvarno itekako dobro.


Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #20 u: Studeni 22, 2010, 22:19:44 poslijepodne »

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #21 u: Studeni 22, 2010, 22:26:25 poslijepodne »
reaktor je bio spojen na vanjsku pumpu ali kako stvara dosta velik otpor protoku tako je pumpa zujala. spojio sam ga na eheima i kupio još 1 vanjski filter. koju pumpu ti koristiš? ako nađem neku koja neće zujat ponovo ću tako spojit.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #22 u: Studeni 22, 2010, 22:32:34 poslijepodne »
reaktor je bio spojen na vanjsku pumpu ali kako stvara dosta velik otpor protoku tako je pumpa zujala. spojio sam ga na eheima i kupio još 1 vanjski filter. koju pumpu ti koristiš? ako nađem neku koja neće zujat ponovo ću tako spojit.

Ja koristim eheima 1250 externu i zadovoljan sam kako obavlja posao. Mislim da bi tebi ta bila preslaba i da bi zbog broja mjehurića morao ići na 1260 koja je duplo jača i ima protok 2400 l/h

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #23 u: Studeni 22, 2010, 22:44:48 poslijepodne »
imaš isto am1000 reaktor? koliko mjehurića puštaš?

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #24 u: Studeni 22, 2010, 23:00:12 poslijepodne »
imaš isto am1000 reaktor? koliko mjehurića puštaš?

da taj reaktor i ide mi cca 3-4 mjehurića u sekundi. Od kada sam počeo omekšavat vodu smanjio sam i broj mjehurića. također mi je co2 spojen na ph controller koji mi zaustavi dovod co2 u reaktor da ne dođe do zasičenja, a dok neide u njega co2 opet mi pump tjera vodu pa služi kao protočna.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #25 u: Studeni 23, 2010, 07:20:13 prijepodne »
Evo da se i ja javim sa svojim iskustvima.
Imam akvarij od 760 litara 180x70x60
Podloga mi je zemlja za cvijeće(80 lit) i zadovoljan sam s njom,a preko nje šljunak granulacije 2-4mm
Filter sam imao samo jedan pregradni sa pumpom od 2200l/h i još jednu stream pumpu od 3800l/h i u početku mi je to bilo dovoljno dok se bilje nije razraslo pa mi taj jedan filter nije mogao obavljati biološku filtraciju i nokako se nisam mogao riješiti smeđe alge zbog amonijaka,pa sam dodao još tetru ex 1200 i alge su se povukle.
Dodao sam još jednu protočnu pumpu od 2000l/h za koju sam napravio spray bar po cijeloj dužini akvarija.Spray bar mi je smješten na dno zadnje strane akvarija tako da voda cirkulira prema prednjem staklu,ovo mi se pokazalo super jer sad mi jedloga puno čišča nego prije.

A sad co2.Imam bocu od 30kg sa elektro i igličastim ventilom koji je spojen na ph kontroler(ph kontroler je samo za sigurnost ako bi bilo previše co2)
Otapanje sam riješio preko plastične boce prerezane na pola,a na bocu sam nabio još jednu pumpu od 2000 l/h,i to mi se pokazalo najboljim riješenjem za otapanje co2.co2 se u toj boci vrti sve dok se potpuno ne otopi

Rasvjeta mi je 4x 80w t5,dvije lampe mi rade 11h a druge dvije 5h dnevno

Izmjene vode mi nisu toliki problem,imam dva debela crijeva koja su začepljena i puna vode.Jedno crijevo stavim kroz prozor pa u dvorište i samo ga odčepim i voda sama krene,isti postupak je i za punjenje

Jedino što sam napravio grešku što sam na početku imao prejaku rasvjetu pa sam imao puno algi,tako da na početku dok se bilje ne primi treba krenuti sa jako malom rasvjetom,meni bi bila sasvim dovoljna lampa od 80w i još ju malo povisit da nebude blizu vode

Ako sam nešto zaboravio slobodno pitajte

Evo i slike da vidite kako je izgledalo na početku i kako izleda sada

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #26 u: Studeni 23, 2010, 10:03:33 prijepodne »
Biljni akvarij nikada nisam imao veći od 200lit. Jednostavno zato što mislim da biljni akvarij zahtjeva svakodnevno a ponekad i nekoliko puta dnevno rezuckanje, sađenje, paženje i maženje za koje imam volje ali jednostavno nemam vremena. Veliki biljni akvarij, ako će postojati još volja, složit ću kada odem u penziju i potjeram djete iz kuće :)

Offline Dudek

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: STRMEC Samoborski
  • volim Discuse
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #27 u: Studeni 23, 2010, 12:48:36 poslijepodne »
Šta je sa RO (revers osmoza) vodom ? Za Diskuse bi bilo dobro izmješati i RO vodu ! Kakve su ti vrijednosti vode ?
Pozdrav

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #28 u: Studeni 23, 2010, 14:17:49 poslijepodne »
Citat:
Veliki biljni akvarij, ako će postojati još volja, složit ću kada odem u penziju i potjeram djete iz kuće
Eto,   isto tako mislim i ja :D
Dutch stil je ono što je mene privuklo biljnoj akvaristici , trenutno je to stavljeno na standby zbog ldnice u kući, kćerke koja je odlučila u vrtiću pokupit sve moguće boleštine svijeta i prenjet ih na svog mlađeg brata, mamu i mene :dead:
uz svakodnevno slušanje vrištanja, zapomaganja, povraćanja, kašljanja, sranja, pa opet kašljanja, vrištanja i tako iz dana u dan, iz mjeseca u mjesec...
...sretan sam ako usred noći ulovim 15-ak minuta da promjenim vodu u akvariju , a kamoli da održavam nekakav dutch.

Ajde, jednog dana možda bude malo i više vremena pa.. :D

Puno je to posla, održavat veliki akvarij gusto zabiljen, još ako je složen uredno..
...puno vrsti bilja, svaka vrsta raste svojom brzinom, svaku treba održavat na svoj način, neku trimat, neku čupat pa sadit vrhove... 

Anyway, bez zdrave kičme i puuuno slobodnog vremena nebi se upuštao u slaganje nekog velikog dutcha , eventualno neki biljni sa low tech sa spororastućom salatom..

Evo par fotki velikih biljnih..
Biljni od Toma Barra sa discusima , akvarij ima 5000lit 300x130x130 i sump od 1500lit ,  i Tom Barr u akvariju trima bilje :D :D :D
Na drugoj fotki je 1000litraš , pekrasan dutch

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #29 u: Studeni 23, 2010, 20:53:45 poslijepodne »
Daj nam neki link ka ovom Tomovom od 5 tona vode. Bas me interesuje kako tepih raste na ovoj dubini???

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #30 u: Studeni 23, 2010, 21:17:12 poslijepodne »

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #31 u: Studeni 24, 2010, 01:13:31 prijepodne »
Citat:
Veliki biljni akvarij, ako će postojati još volja, složit ću kada odem u penziju i potjeram djete iz kuće
Eto,   isto tako mislim i ja :D
Dutch stil je ono što je mene privuklo biljnoj akvaristici , trenutno je to stavljeno na standby zbog ldnice u kući, kćerke koja je odlučila u vrtiću pokupit sve moguće boleštine svijeta i prenjet ih na svog mlađeg brata, mamu i mene :dead:
uz svakodnevno slušanje vrištanja, zapomaganja, povraćanja, kašljanja, sranja, pa opet kašljanja, vrištanja i tako iz dana u dan, iz mjeseca u mjesec...
...sretan sam ako usred noći ulovim 15-ak minuta da promjenim vodu u akvariju , a kamoli da održavam nekakav dutch.

Ajde, jednog dana možda bude malo i više vremena pa.. :D

Malo oft., ali moram ovo komentirati i pojadati se...ja si zadnjih dvije godine brijem kak jedva čekam da završim faks i zaposlim se da mogu sam kupovati sve kaj hoću za akvarij i aquascaping i da uhvatim neki stalan životni ritam i raspored jer mi se sad događa da me po 2-3 dana nema doma (pa onda nema ko ni hraniti ribe, a kamoli gnojiti po EI sistemu, provjeravati drop checker i ostalo  :D)...a i u ono malo vremena kad sam doma ne uspijem odvojiti ni minuta za akvarij.  :roll:
Uglavnom moj dragi hobi aquascaping pati zbog toga, ali se barem tješim da ću jednom imati vremena za to kaj me zanima...ili sam se barem do sada tješio...  :dead:
A sad vidim ovakve postove i sav se zbediram...pa kakav je ovaj svijet i ovo društvo da čovjek nema vremena da se pošteno bavi aquascapeom? Kaj fakat moram čekati penziju?  :punch:  :D

A sad kad sam se izjadao malo on topic...ja znam točno kam bi stavio i kak bi izgledao ogromni biljni akvarij da ga imam mogućnosti napraviti.
Išao bi na jako bogatu podlogu da ga ne moram slagati svakih godinu dana ponovno jer su biljke sve popapale, a od biljka bi većinom stavio neke manje do srednje zahtjevne i umjereno rastuće (crypte, microsorumi, bolbitisi, puno mahovina, tu i tam neke grmove rotale, tepih od marsilee/E. tennelusa itd.). Tak ne bi morao baš full nabrijati svjetlost (manje svjetlosti=manja količina co2 potrebna što je bitno s obzirom na učinovitost otapljanja u velikim akvarijima). Npr. stavio bih 350-max 400w na 800 litara i to možda čak ne bi išao na t5 nego na t8 rasvjetu (ovisno o visini akvarija).
Filtraciju bi sigurno jako dobro napravio (2 jaka vanjska filtera), a cirkulaciju bi dodatno poboljšao sa više manjih stream pumpi da pokrijem mrtve točke. CO2 naravno iz boce, a reaktor na vanjsku pumpu. 
Kaj se harscapea tiče, da nisam ograničen lovom kupio bi 50 kila granja i još toliko kamenja pa bi već nekak to složio :D Ali evo baš sam neki dan bio na Sljemenu tražio grane za novi setup (po uputama lp-a) i našao sam stvarno super grana i korijenja i to toliko da su mi trebale dvije velike bačve da to sve potopim. Tak da skupe grane iz petshopova stvarno nisu must have.
Išao bi sigurno na emerzni uzgoj biljaka, to mi se čini najisplativije. A opet, da imam gro love jednostavno bi si naručio da mi iz Tropice dofuraju sve kaj mi treba. Bio je jednom negdje na forumu neki link kak Amanova ekipa slaže veliki akvarij po narudžbi. Likovi si dofuraju po 20-30 košarica od svake vrste biljaka (eleocharis, hc, hm, rotale...ma svega) i to najzdravije i najzelenije bilje i onda samo to onak sami sebi cool lagano sade.
Mijenjanje vode bi išlo sigurno preko pumpe i cijevi i to nekih malo većih da bude što prije gotovo.
Od riba bi stavio 20ak ancistrusa ili 50ak otocinclusa u idealnijem slučaju, 15 skalara i naravno jato crvenih neonki (min. 200 komada).

A kad bi to sve tak savršeno složio onda bi pao s kreveta i probudio se  :D
Možda jednog dana...kad završim faks, zaposlim se, oženim, odhranim djecu i odem u penziju...ak bu me kičma još služila onda  :D
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline opijum

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 339
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Jarun
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #32 u: Prosinac 26, 2010, 23:02:06 poslijepodne »
Moje iskustvo je da se najbolje naučiš na svojim pogreškama jer mogu ti ostli tupiti i govoriti ovo ovako ovo onako ali kad to probaš na svom akvariju/koži bolje se naučiš i više cijeniš. Moje upoznavanje sa akvaristikom krenilo je izradom večeg akvarija od 500l dimenzija 200x50x50. Izradom sam se pozabavio sam i napravio sve što sam mogao sam na opče negodovanje drugih. Meni je to predstavljalo izazov koji sam uspješno izvršio. Iskustvo je odlično, na žalost kratko je trajalo zbog obaveza jer potrebno je puno vremena za veliki akvarij, barem je tako kod mene bilo. Mjenjanje vode trajalo je oko 15-20min, jednostavno crijevo kroz prozor pa u šahtu u dvorištu i onda samo prikopčam na slavinu i nova voda je brzo u akvariju.
Zaljubio sam se u akvaristiku i velike akvarije i jednog dana kada budem imao svoj prostor i više vremena sanjam o ogromnom akvariju u dnevnom boravku koji če biti u zidu sa jednom staklenom površinom kao izlog koji če krasiti moj dom.

Offline Pole

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 400
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Veliki biljni akvariji
« Odgovori #33 u: Veljača 24, 2011, 12:20:26 poslijepodne »
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=56634.0;topicseen
Ovo je jedan bez ikakvih problema , za sada, i bez 2000 eura za hardscape.
Krastavce treba narezati, te popapriti i dodati octa, pa baciti, jer ne valjaju ništa.