Ožujak 29, 2024, 07:52:31 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Oprema za terarij  (Posjeta: 2931 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Oprema za terarij
« u: Rujan 24, 2015, 20:50:10 poslijepodne »
Pozdrav ... da ne duljim ... već neko vrijeme imam terarij koji skuplja prašinu, na starom prebivalištu si ga nisam osposobio jer je bilo dosta plijesni u kući, a vlaga dobro pogoduje plijesni kao što je općepoznato s toga nije bilo prilike za pokretanjem terarija ... terarij je 60*35*50 ... http://www.pet-centar.hr/BinaryLibrary/43adaea6-c4ed-40d7-baaf-4399a17c5781/Resized_4f465bed-e7c9-41a2-8375-c2c16f352b5f/600_600.jpg ... u planu mi je napraviti mali paludarij i držati unutra žabicu, dvije

ugl. interesiraju me dendrobates žabice no ne želim se ni upuštati u teraristiku dok ne nabavim svu potrebnu opremu da se ne dogodi da zbog manjka opreme i znanja životinja pati ... za sada imam terarij, grijač u žici od 1m koji bi išao u podlogu i materijal za poklopac od akvarija 2*18W ... prigušnica, grla, žice, lampe ... sve

1. je li ta količina svjetla dovoljna, premala, prevelika za paludarij ?
2. podni grijač koji sam planirao u podlogu duljine 1m bi se isavijao u zemlju ... treba, ne treba ?
3. je li ova oprema dovoljna ili treba još nešto

http://www.teraristika.hr/web-trgovina/detail/69-ureaji-za-kontrolu-vlage/flypage/800-lr-humidity-control-ii?sef=hcfp
http://www.teraristika.hr/web-trgovina/detail/69-ureaji-za-kontrolu-vlage/flypage/790-lr-super-fog-ii?sef=hcfp
http://www.teraristika.hr/web-trgovina/detail/96-ostalo/flypage/791-lr-terra-fan-set?sef=hcfp

4. poklopac sam osmislio s pregradom koja bi odjeljivala svjetlosni dio od stražnjeg dijela pošto terarij iza i dolje ima limenu mrežicu pa bi ventilacija dobro odrađivala posao uz pomoć automatike, samo me malo kopa vlaga, ako bi odozgo puštao maglu, vjerovatno bi ju ventilacija usisala, a ako bih ju puštao odozdo bi li uopće vlažila terarij

otvoren sam za prijedloge ... hvala unaprijed
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Oprema za terarij
« Odgovori #1 u: Rujan 28, 2015, 22:07:46 poslijepodne »
Mislim da je teško dat neki konkretan savjet u tvom pitanju jer ima jako puno opcija koje dolaze u obzir i koje funkcioniraju.

Što se tiće žaba, njih će u potpunosti zadovoljiti 1 plitki bazenčić, vlažan terarij (potpuno vlažna podloga), obilje mušica za hranu i temperatura 20-25C ovisno o vrsti...
Sve ostalo je apsolutno na tebi i ovisi o onome što ti želiš: bio to slap, neka pozadina, živo bilje, rasvjeta...
Osobno smatram da ništa od navedene opreme koju si reko nije potrebno, eventualno grijač.

Kod jednog mog prijatelja koji ih drži već duže vrijeme sve funkcionira u exo-terra terariju (terarij kojem je cijeli poklopac od mrežice i jedini je otvor za ventilaciju), na dnu ima drenažne kuglice (one crvene za cvijeće) na njima ima skroz sitnu mrežicu (onu plastičnu protiv komaraca) i na toj mrežici treset.

Vodu uljeva u terarij do razine treseta, a pumpa za slap se nalazi na dnu među tim drenažnim kuglicama. Mrežica služi samo da se voda i treset odvoje da se pumpa za slap ne štopa. Ja osobno bi na dno stavio i grijač za akvarij koji na sebi ima termostat i možeš ga podesit na željenu temperaturu za razliku od grijačeg kabla.

Ovo ljeto sam se brinuo za te njegove žabe i jedini poso je svakih 3 dana nadolijat vodu koja ispari i ubacit im hrpu mušica i još koje kakvih drugih insekata da ih žabe mogu proždirat jer imaju apetit ko mali dinosauri.

Slobodno pitaj sve što te zanima jer vjerojatno neces bas previse skuzit iz ovog mog opisa s obzirom da sam preumoran da ukljucim mozak =)

LP
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: Oprema za terarij
« Odgovori #2 u: Listopad 01, 2015, 10:50:58 prijepodne »
Hvala puno ... rekao si manje više sve što je bitno, na meni je sada da ukomponiram sve to ... realno sama činjenica da ne moram imati sve to govori da ako uzmem sve to biti će  i više nego dovoljno ... razmišljao sam o onom "lr monsoon 2" umjetnom sistemu kiše, no uz održavanje vlage i sve ostalo malo bi mi bilo preskupo, ovako će biti dovoljan fogger s ovim ostalim budalaštinama, još si mi dao super savjet sa drenažnim kuglicama i mrežicom, puno bolje od onoga što sam ja planirao (silikonirati posebne bazene za tekuću vodu) ... na stanju imam i malu atmanovu pumpu koja će biti i više nego dovoljna za mali slap ...

Ako netko čita i ima preporuku i mišljenje volio bih čuti ;)
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: Oprema za terarij
« Odgovori #3 u: Listopad 05, 2015, 12:26:47 poslijepodne »
čitam po netu da će staklo odbiti dobar dio uv svjetlosti, da bi neonke realno trebale biti ispod stakla, a ne iznad ... iskreno nema boga da narihtam terarij da mi neonke budu u terariju pa je pitanje kolika će biti šteta za žabicu ako su neonke iznad stakla ?
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Oprema za terarij
« Odgovori #4 u: Listopad 20, 2015, 22:51:59 poslijepodne »
Tocno, staklo filtrira UV spektar (osim specijalnih foto, citaj skupih, stakala)

Dobra stvar ovdje je sto zabe ne trebaju nikakvo UV svijetlo, stavi obicnu lampu (preporucam ledice radi manjeg zagrijavanja ( isusivanja zraka) ukoliko planiras imat cvijece u terariju, ako ne planiras netrebaju nikakvu rasvjetu
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: Oprema za terarij
« Odgovori #5 u: Listopad 21, 2015, 06:08:08 prijepodne »
Ipak sam se odlučo za ET Monsoon 400 sistem umjetne kiše, već i kupio, poklopac sa svjetlom je napravljen, 2x18w grolux i daylite, manje više za biljke, kabelski grijač je riješen, stari mangrov panj iz akvarija sam oprao, osušio, sad ću ga izrezat na cca 6 dijelova za pozadinu i krećemo lagano u rad pozadine :) ... proučavam kako su drugi rješavali supstrat pa ću nekako i ja u tom smjeru, kuglice za cvijeće, mrežica, treset ... obilazim trgovine za popuste na cvijeće, ma zabavljam se
« Zadnja izmjena: Listopad 21, 2015, 06:11:55 prijepodne od Monstrum »
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."