Travanj 16, 2024, 12:05:43 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Impeler za kanister filter Eheim 2217  (Posjeta: 4385 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nesa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Dob: 57 Lokacija: Vrsac
Impeler za kanister filter Eheim 2217
« u: Lipanj 17, 2012, 11:26:13 prijepodne »
Posle rada vise od 1 godine, i ciscenja kanistera na vreme, impeler u 2217 se cuje, tj.  "krcka".
Protok je isti, kao kada je i kupljen, odlican.
Na impeleru nema tragova fizickog ostecenja, i da je istrosen.
Imate li neku ideju sta raditi, kako otkloniti taj neprijatan zvuk.
I da li podmazivati impeler, i cime?
Pozdrav svima.

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #1 u: Lipanj 17, 2012, 12:05:54 poslijepodne »
promuckaj kanister,ostalo je zraka unutra zato krcka,kad izbaci zrak,zvuk ce nestati :up:

Offline nesa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Dob: 57 Lokacija: Vrsac
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #2 u: Lipanj 17, 2012, 12:32:01 poslijepodne »
promuckaj kanister,ostalo je zraka unutra zato krcka,kad izbaci zrak,zvuk ce nestati :up:
Nije to. Uradio sam vise puta.
Da li si ti imao problema sa njime?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #3 u: Lipanj 17, 2012, 12:41:11 poslijepodne »
provjeri da li ti se onaj magnet cvrsto drzi za plasticni dio. Ako si i malo micu medjusobno onda ti je ti uzrok.

Offline nesa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Dob: 57 Lokacija: Vrsac
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #4 u: Lipanj 17, 2012, 13:06:16 poslijepodne »
provjeri da li ti se onaj magnet cvrsto drzi za plasticni dio. Ako si i malo micu medjusobno onda ti je ti uzrok.
I to je u redu. Juce sam ga otvarao i kontrolisao. Mada cu ga sutra ponovo otvoriti i sve pregledati.
Nego, da li podmazati keramicku osovinu oko koje se  okrece impeler? Mada je čista.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #5 u: Lipanj 17, 2012, 13:12:26 poslijepodne »
ja ih nisam nikad podmazivao i nikad se nije nist dogodilo. Niti je koja pukla niti se potrosila. Imam jednog eheima 2222 koji radi valjda vec 8 godina 24/7 i jedino sam brtvu mijenjao.

Offline nesa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Dob: 57 Lokacija: Vrsac
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #6 u: Lipanj 17, 2012, 13:32:57 poslijepodne »
ja ih nisam nikad podmazivao i nikad se nije nist dogodilo. Niti je koja pukla niti se potrosila. Imam jednog eheima 2222 koji radi valjda vec 8 godina 24/7 i jedino sam brtvu mijenjao.
Hvala na odgovoru. Sutra ga otvaram, i za svaki slučaj cu Eheim silikon sprejom malo podmazati.

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #7 u: Lipanj 17, 2012, 14:09:35 poslijepodne »
promuckaj kanister,ostalo je zraka unutra zato krcka,kad izbaci zrak,zvuk ce nestati :up:
Nije to. Uradio sam vise puta.
Da li si ti imao problema sa njime?
ja sam imao 2215 ili to ili ga nisi dobro vratio pa struze u nesto.onaj poklopac mora sjesti do kraja odnosno moras ga malko stisnuti i zavrnuti da sjedne do granicnika,jer ako i malo ima lufta prilikom vrtnje onda zna klepetati ili ako si ga prenatrpao materijalom.takodjer zna biti bucan.

Offline nesa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Dob: 57 Lokacija: Vrsac
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #8 u: Lipanj 18, 2012, 09:16:54 prijepodne »
promuckaj kanister,ostalo je zraka unutra zato krcka,kad izbaci zrak,zvuk ce nestati :up:
Izgleda da je vazduh u pitanju, ne mogu nikao da ga izbacim. Probao sam sve nacine.
Probao sam glavu u kanti, i ni malo se necuje.
Kada sam povezao, napunio kanister opet se cuje.
Imas ideju kako da izbacim vazduh  osim drmanja filtera?
Ovo mi je 1. put da pravi probleme. Do sada nisam nikada imao.

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #9 u: Lipanj 18, 2012, 09:43:15 prijepodne »
ovako,prvo provjeri da ti nije filter prenatrpan,jer ako filter materijal tiska glavu filtera tada se isto cuje.
ako je samo zrak u pitanju,imas li ventil na izlazu iz filtera?ako  imas pusti filter u pogon i zatvori ventil,nakon 15-20 sec otvori ventil,ostavi da ide voda 10-15sekundi pa ga ponovno zatvori i tako skroz dok zrak ne izadje :up:

Offline nesa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Dob: 57 Lokacija: Vrsac
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #10 u: Lipanj 18, 2012, 09:49:11 prijepodne »
ovako,prvo provjeri da ti nije filter prenatrpan,jer ako filter materijal tiska glavu filtera tada se isto cuje.
ako je samo zrak u pitanju,imas li ventil na izlazu iz filtera?ako  imas pusti filter u pogon i zatvori ventil,nakon 15-20 sec otvori ventil,ostavi da ide voda 10-15sekundi pa ga ponovno zatvori i tako skroz dok zrak ne izadje :up:
Hvala ti sada cu probati.  :klap: Imam brze spojke.

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #11 u: Lipanj 18, 2012, 09:53:42 prijepodne »
ovako,prvo provjeri da ti nije filter prenatrpan,jer ako filter materijal tiska glavu filtera tada se isto cuje.
ako je samo zrak u pitanju,imas li ventil na izlazu iz filtera?ako  imas pusti filter u pogon i zatvori ventil,nakon 15-20 sec otvori ventil,ostavi da ide voda 10-15sekundi pa ga ponovno zatvori i tako skroz dok zrak ne izadje :up:
Hvala ti sada cu probati.  :klap: Imam brze spojke.
ajde probaj,pa javi kakav je ishod ;)

Offline nesa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Dob: 57 Lokacija: Vrsac
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #12 u: Lipanj 18, 2012, 10:32:52 prijepodne »
ovako,prvo provjeri da ti nije filter prenatrpan,jer ako filter materijal tiska glavu filtera tada se isto cuje.
ako je samo zrak u pitanju,imas li ventil na izlazu iz filtera?ako  imas pusti filter u pogon i zatvori ventil,nakon 15-20 sec otvori ventil,ostavi da ide voda 10-15sekundi pa ga ponovno zatvori i tako skroz dok zrak ne izadje :up:
Hvala ti sada cu probati.  :klap: Imam brze spojke.
ajde probaj,pa javi kakav je ishod ;)
Malo se slabije cuje nego do sada. Probacu jos par puta kasnije. Kada je otvoren, a i zatvoren protok malo se cuje.
Glavno mi je da je protok vode dobar, a kada zatvorim vrata od police ne cuje se. :D
Hvala ti na brzim odgovorima,  :up:
pozdrav iz Vrsca.


Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #13 u: Lipanj 18, 2012, 10:38:57 prijepodne »
probaj kasnije jos par puta,ostane zraka kod rotora i kada ga razbije u sitne mjehurice onda zrak izadje van.
Nema problema,zato smo tu ;)
Pozdrav

Offline nesa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Dob: 57 Lokacija: Vrsac
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #14 u: Kolovoz 20, 2013, 18:23:18 poslijepodne »
provjeri da li ti se onaj magnet cvrsto drzi za plasticni dio. Ako si i malo micu medjusobno onda ti je ti uzrok.
Morao sam da napisem par recenica u ovoj staroj temi.
Opet krcka i to dobro filter. Vazduha nema. Detaljno sam ocistio 2217.
@kingoo
Proveravao sam danas impeler, malo se mice magnet od plastike.
Da li je to uzrok?

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #15 u: Kolovoz 20, 2013, 18:58:49 poslijepodne »
Ako se da micati vrlo vjerojatno ti se izlizala plastika koja je između keramicke osovine i samog magneta. U tom slucaju ti impeler tijekom rada "plese" oko osovine i stvara buku. Uzmi impeler, usmjeri njegovu rupu prema izvoru svjetlosti, i ako s donje strane (znaci gdje nisu lopatice) vidis da je rupa elipticna, a ne skroz okrugla impeler ti se izlizao. Ako se odlucis mijenjati impeler svakako promijeni i osovinu jer i ona moze biti istrosena.
Takva ostecenja najcesce nastanu ako u akvariju imas za podlogu kvarcni pijesak ili ako u filteru koristis medije od sintetickog stakla (Substrat Pro npr.) i iznad njega ne stavis onu finu bijelu vatu. Takvi mediji znaju koji put otpustiti jako tvrde krhotine koje smelju plastiku između rotora i osovine ako nema te bijele vate da ih uhvati.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #16 u: Kolovoz 20, 2013, 19:08:05 poslijepodne »
Meni se negdje pocetkom godine dogodilo isto zveckanje mog 2222. Kako i zasto ne znam, raskapao ga preko nekoliko puta, sve izgledalo OK no i dalje je zveckao. Vec sam kupio i neke nove dijelove ali onda je prestao. I sad vec 7 mjeseci radi skroz normalno.  :question: :question: :question:

Ja mislim da sam novu osovinu sa onim gumicama i novi rotor platio 22€

Offline nesa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Dob: 57 Lokacija: Vrsac
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #17 u: Kolovoz 20, 2013, 19:18:16 poslijepodne »
Hvala Vam na brzim odgovorima.  :)
Da, Kori podloga je kvarcni pesak. Malawi tank.
Inace uvek imam filc za gornje strane. Danas sam postavio i novi.
Sutra cu ga ponovo otvoriti. Danas po 2. put kada sam ga otvarao, podmazao sam osovinu i magnet
sa mascu koja se koristi u medicini. I opet se cuje  :(.
Malopre sam gledao na Eheim unutrasnjem filteru(ne koristim ga trenutno) cvrsta je veza na impeleru.
Nego, jos ovo da Vas pitam. Dok ne narucim novi impeler i osovinu, da li mogu super lepkom na neki nacin
ucvrstiti magnet i plastiku. To mi je palo na pamet.
LP.

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #18 u: Kolovoz 20, 2013, 19:55:27 poslijepodne »
Meni se negdje pocetkom godine dogodilo isto zveckanje mog 2222. Kako i zasto ne znam, raskapao ga preko nekoliko puta, sve izgledalo OK no i dalje je zveckao. Vec sam kupio i neke nove dijelove ali onda je prestao. I sad vec 7 mjeseci radi skroz normalno.  :question: :question: :question:

Ja mislim da sam novu osovinu sa onim gumicama i novi rotor platio 22€

Imam slican problem sa svojim Fulvalom 205. Odjednom samo pocne jako lupati. Kada ga samo iskljucim iz struje i ukljucim nazad, i dalje lupa. No ako okrenem utikac za 180 stupnjeva koji put prestane i bude tih sljedecih par mjeseci. Do sada nisam nasao objasnjenje zasto je to tako, moguce je da se radi o pojavi nekakve rezonantne frekvencije. No impeler, osovina i poklopac za impeler nikad nisu mijenjani u 6 godina rada. Nesto se sigurno istrosilo i pri sljedecem ciscenju planiram sve to promijeniti.

Hvala Vam na brzim odgovorima.  :)
Da, Kori podloga je kvarcni pesak. Malawi tank.
Inace uvek imam filc za gornje strane. Danas sam postavio i novi.
Sutra cu ga ponovo otvoriti. Danas po 2. put kada sam ga otvarao, podmazao sam osovinu i magnet
sa mascu koja se koristi u medicini. I opet se cuje  :(.
Malopre sam gledao na Eheim unutrasnjem filteru(ne koristim ga trenutno) cvrsta je veza na impeleru.
Nego, jos ovo da Vas pitam. Dok ne narucim novi impeler i osovinu, da li mogu super lepkom na neki nacin
ucvrstiti magnet i plastiku. To mi je palo na pamet.
LP.


Ako imas kvarcni pijesak u akvariju svakih par godina ces morati mijenjati impeler i osovinu nazalost. Probaj staviti 2 ili cak 3 filca, mozda uspije sprijeciti da se pijesak probije do pumpe. Ako ribe cesto ruju po pijesku uvijek ce nazalost biti sitnih cestica u vodi koje ce ti trositi rotor.
Podmazivanje impelera i osovine je besmisleno jer ti se bilo kakvo sredstvo od vrtnje ispere jako brzo. Samo brtve i ventile filtera ima smisla i potrebe podmazivati.
Ako sam te dobro shvatio osovinu niposto ne smijes zalijepiti u impeler zato jer se sve to skupa ne bi moglo okretati. Osovina je uljkestena gumenim lezistima koji apsorbiraju vibracije i nece se okretati oko svoje osi kao u nekim manjim filterima. Vrlo lagano bi ti mogao pregoriti stator (namot) na taj nacin pa bi morao mijenjati cijelu glavu filtera!
Ako pak mislis na to da se plasticne lopatice daju okretati u odnosu na sam magnet to tako treba biti, to smanjuje opterecenje motora pri ukljucivanju i omogucuje lakse pokretanje filtera.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #19 u: Kolovoz 20, 2013, 21:08:35 poslijepodne »


Imam slican problem sa svojim Fulvalom 205. Odjednom samo pocne jako lupati. Kada ga samo iskljucim iz struje i ukljucim nazad, i dalje lupa. No ako okrenem utikac za 180 stupnjeva koji put prestane i bude tih sljedecih par mjeseci. Do sada nisam nasao objasnjenje zasto je to tako, moguce je da se radi o pojavi nekakve rezonantne frekvencije. No impeler, osovina i poklopac za impeler nikad nisu mijenjani u 6 godina rada. Nesto se sigurno istrosilo i pri sljedecem ciscenju planiram sve to promijeniti.
meni se to dogadja na 405. Ponekad sam od sebe pocne lupati.  :question: U pravilu to i prestane nakon par sekundi. Ali prije par tjedana mi se dogodilo da nakon nestanka struje nije htio prestati sa lupanjem. Kad sam ga spoji produznim na drugu uticnicu sa drugom fazom sve OK. Drugi dan ga vratio na staru i opet sve OK. I tad je i meni palo na pamet da jedino kaj moze biti je nesto vezano uz frekvenciju jer su impeleri razliciti za nasih 50Hz i americkih 60hz. Ne vidim kaj drugo moze biti, da je bilo kakvo ostecenje onda bi bilo trajno tako.

Offline nesa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Dob: 57 Lokacija: Vrsac
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #20 u: Kolovoz 20, 2013, 21:09:39 poslijepodne »
Da, lopatice se okrecu u odnosu na magnet.
Onda nije do impelera.
Ne znam kako da sesim ovaj problem. :(

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #21 u: Kolovoz 21, 2013, 00:42:59 prijepodne »
meni se to dogadja na 405. Ponekad sam od sebe pocne lupati.  :question: U pravilu to i prestane nakon par sekundi. Ali prije par tjedana mi se dogodilo da nakon nestanka struje nije htio prestati sa lupanjem. Kad sam ga spoji produznim na drugu uticnicu sa drugom fazom sve OK. Drugi dan ga vratio na staru i opet sve OK. I tad je i meni palo na pamet da jedino kaj moze biti je nesto vezano uz frekvenciju jer su impeleri razliciti za nasih 50Hz i americkih 60hz. Ne vidim kaj drugo moze biti, da je bilo kakvo ostecenje onda bi bilo trajno tako.

A da li imas taj problem od pocetka ili je tek pocelo nakon par godina rada? Jer meni se ovaj problem poceo javljati tek zadnjih godinu-dvije, prvih 4 godine mi se to nije događalo. U vezi frekvencija samih faza ne bi trebao biti problem, jer ako pogledas popis rezervnih dijelova postoje dva razlicita impelera, jedan za 50 i jedan za 60 Hz za sve modele. Osim toga Fluval dizajnira i proizvodi tvrtka Askoll iz Italije tako da je 240V 50Hz originalna, a 120V 60Hz konvertirana verzija. Ja sam bas mislio na rezonanciju u smislu prenosenja vibracija.

Da, lopatice se okrecu u odnosu na magnet.
Onda nije do impelera.
Ne znam kako da sesim ovaj problem. :(

Ako se impeler (tj magnet) "klima" na osovini u tome je definitivno problem.
Sto se tice ulaska pijeska u filter mozes probati usis filtera premjestiti na 5-10 cm ispod povrsine vode da sto manje uzdignutog pijeska uđe u filter. Slicnu funkciju ima ovakav nastavak za usisnu cijev, filter moze usisavati vodu samo par centimetara ispod povrsine: LINK
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline nesa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Dob: 57 Lokacija: Vrsac
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #22 u: Kolovoz 21, 2013, 06:46:45 prijepodne »
Juce sam zamenio usisnu cev, postavio kracu, bas zbog peska.
Definitivno cu kupiti novi impeler sa osovinom.
Jedino sto se mora dugo cekati.
Nadam se da kanisteru nece biti nista do tada.
Javicu sta sam uradio cim ga postavim.
Hvala svima na ucesce u temi.
LP.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Impeler za kanister filter Eheim 2217
« Odgovori #23 u: Kolovoz 21, 2013, 12:31:44 poslijepodne »

A da li imas taj problem od pocetka ili je tek pocelo nakon par godina rada?
da. Samo sto u zadnje vrijeme je cesce jer od kako su poceli te pripreme za Ikeu svako malo malo nema struje, vode, plina....... ovisi kaj strgaju  :-X
Prije je to bilo 2-3 puta godisnje a sad je 2-3 puta mjesecno. Impeler i osovinu nisam mijenjao ali sad vec imam 3 poklopac impelera i uvijek isto.