Ožujak 28, 2024, 12:49:41 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Problemi s pužem jabučarom  (Posjeta: 2593 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline El Chupakabra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
Problemi s pužem jabučarom
« u: Lipanj 25, 2015, 22:17:31 poslijepodne »
Pozdrav društvo,
u 30 litrašu zabiljenom isključivo anubiasima i nastanjenom s po jednim ancistrusom i sijamskim algojedom, dvije black widow tetre, te s po nekoliko microrasbora i corydoras pigmaeusa živi jedan puž jabučar.
Do prije nekoliko dana sve je bilo 5, a onda je puž odjednom osvanuo izvrnut naglavce i potpuno nepomičan. Trajalo je to par dana, a onda je ipak dao znake života, međutim puno je manje aktivan nego prije. Kućica mu je na samom ulazu vidno oštećena u obliku slova V i to oštećenje ne izgleda kao nastalo nekom vanjskom silom, nego kao da je na neki način erodiralo. Što se same kućice tiče ona također izgleda nekako, kako bih rekao, ostarjelo.
Inače voda se filtrira visećim Haqosom 500, mijenja po 40 - 50% svakih 20 - 25 dana i prema Tetrinim listć testovima je 1/1. Jasno mi je da takvi testovi nisu majka preciznosti, ali ipak mislim da bi svejedno pokazali nekakva veća odstupanjam ako bi ih bilo.
Inače, puž se uselio kao relativno mali krajem prošle zime, tako da starost nebi trebala bit uzrok problemima.
Eto, ako netko ima kakvu ideju o tome što bi mogli bit uzroci puževih problema i kako da iste riješim bilo bi mi jako drago, a vjerujem da ni pužu nebi bilo mrsko.
Pozdrav i hvala.

Offline crasho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Osijek
Odg: Problemi s pužem jabučarom
« Odgovori #1 u: Lipanj 25, 2015, 22:34:49 poslijepodne »
kažu da im paše temperatura između 22 i 26 te da im je za izgradnju tvrde kućice potreban kalcij tako da im paše tvrđa voda

Offline El Chupakabra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
Odg: Problemi s pužem jabučarom
« Odgovori #2 u: Lipanj 28, 2015, 12:50:04 poslijepodne »
Temperatura je obično na 24, a sad je zbog vrućine na 25 - 26 stupnjeva. Iman nešto kalcija u grumenima, ubacim po malo tu i tamo, ali istini za volju ne znam koliko bi i u kojim vremenskim intervalima trebalo dozirati na 30 l. vode za dobit nekakvu konstantu. Prema testnim listićima je i inače sve u redu, tako da više nisam pametan.
Svakako, hvala na odgovoru.

Offline Blackey

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Problemi s pužem jabučarom
« Odgovori #3 u: Lipanj 28, 2015, 21:55:35 poslijepodne »
nešto se i meni slično dogodilo,
s obzirom da su svi ostali u akvariju bili ok, a imam puno osjetljivih riba od jabučara koji su inače prilično izdržljivi
razvio sam neku vjerojatno potpuno glupu teoriju da su umrli od neparenja haha :D
naime imo sam ženku (znao sam da je ž po tome što joj je stari dio kućice jako smeđ, a kolko sam čito to je zapravo jajnik, jajovod, tako nešto
pa se kroz kućicu koja je prozirna vidi)
s obzirom da nisam imao muške jabučare u akvariju nije bilo parenja i odlaganja jaja
kad je nakon par dana isto tako prevrtanja nemrdanja i slično jabučarka umrla
izvadio sam je iz kućice, da kućicu sačuvam jer fora izgleda, taj smeđi dio (spolni ograni) je bio toliko nabubren, da mi nije ni bilo jaasno kak je to stalno u samu kućicu
tak da eto, moja vjerojatno kriva teorija al eto s njom sam se tješio :D
je da ju ne neparenje ubilo


Offline pajdo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Problemi s pužem jabučarom
« Odgovori #4 u: Srpanj 08, 2015, 22:53:12 poslijepodne »
Pozdrav..da ne otvaram novi topic htio sam samo ovu fotku podjeliti sa vama...puz je ogroman ali do danas nisam znao da ono malo sporedno ticalo moze ovoliko ispruzit:) 

Offline Blackey

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Problemi s pužem jabučarom
« Odgovori #5 u: Srpanj 14, 2015, 21:05:29 poslijepodne »
inače nije ticalo to :D
već dihalica s kojom može udisat zrak s površine, bez da izadje iz vode i riskira da ga vidi neka ptica i pojede :D
genijalna prilagodba haha

Offline Sunqueen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 76
Odg: Problemi s pužem jabučarom
« Odgovori #6 u: Ožujak 23, 2016, 18:28:55 poslijepodne »
Moji se ponekad znaju odmarat tako, zatvore se u kucicu i budu na dnu ili plutaju na povrsini, vjerovatno spavajuci...
Al prvi put mi nije bilo svejedno kad sam vidjela da pluta gore, bilo je to par dana nakon sto sam ih ubacila u akvarij...pomislila sam da ih je pol pocrkavalo  :'(